INS anunta vesti proaste. Economia Romaniei a scazut cu 7,2% in 2009. Inflatia a urcat la 1,68% in ianuarie 

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2010, 10:15 Economie | Finanţe & Bănci

Romania nu a reusit sa iasa din recesiune in ultimele 3 luni din 2009, Institutul National de Statistica publicand vineri date din care reiese ca PIB-ul s-a contractat cu 7,2% in 2009, iar inflatia lunara a urcat in ianuarie la 1,68% fata de 0,3% in decembrie.

 
Trimestrul I: scadere de 4,6% Trimestrul II: scadere 1,1% Trimestrul III: scadere 0,2% Trimestrul IV: scadere 1,5 %
 
 
Evolutia PIB in 2009, pe trimestre
Aproape toate economiile europene au inregistrat modeste cresteri economice in ultimele 3 luni din 2009, exceptie facand Romania. Daca analistii, bancherii si economistii romani estimau cresteri de pana la 0,6% in ultimul trimestru, dusul rece venit de la INS va duce la reevaluarea tuturor prognozelor.

 
Analisti economici: Romania a iesit din recesiune, cu o crestere intre 0,2 si 0,6% in trim. IV 2009

INS: Romania a scazut cu 1,5% in trim IV 2009
 
 
Diferente de opinie
  • De ce am ajuns aici?

Motivele care au dus la scaderea economica si  la cresterea inflatiei sunt cresterea accizelor, ne-restructurarea sectorului bugetar, pe fondul scaderea cererii interne.
Luate pe rand, cresterea acizelor a dus la inflamarea preturilor cu 13,87%, ceea ce a afectat consistent miscarea indicelui preturilor de consum.
Ne-restructurarea sectorului bugetar si lipsa investitiilor cu efect multiplicator in economie a facut ca industria, sectorul pe a carui crestere mizau analistii, sa nu fi fost “irigata” suficient pentru a misca economia. In plus, Statul a amanat obligatii importante de plata, aceste amanari provocand la randul lor intarzieri si afectand cresterea pe anumite zone  economice.
  • Presedinte banca comerciala:Totul are un pret. Vor urma si alte facturi

"Totul are un pret. Cand faci restructurare taind posturi neocupate, cand nu faci investitii, cand vorbesti mai mult decat faci, factura pe care o vei avea de achitat este consistenta. In loc sa sprijini sectoarele care te-ar putea ajuta, in loc sa faci defiscalizare pe nise fiscale, pana la urma vei avea de platit mai mult decat crezi. Probabil mai urmeaza si alte facturi", a declarat pentru HotNews.ro presedintele unei banci comerciale locale.

 
Lipsa investitiilor si a ne-restructurarii sectorului bugetar ne prezinta acum factura
 
 
Presedinte banca comerciala
Scaderea cererii interne este explicata prin reducerea creditarii, al asteptarilor  pesimiste ale populatiei, cel mai afectat sector fiind cel al bunurilor de folosinta indelungata, se arata si in Raportul privind inflatia al BNR.

Pe scurt, lipsa investitiilor, a relaxarilor fiscale in zonele care puteau asigura o crestere economica, a restructurarii bugetare face ca iesirea din recesiune sa fie impinsa pana in trimestrul al III-lea 2010.


  • Afacerile din comert au scazut cu 37,3 % in 2009
Potrivit INS, produsele nealimentare s-au scumpit in ianuarie 2010 cu 3,2 %, cele mai mari cresteri de preturi fiind inregistrate la tigari - 13,87 %, energie electrica - 4,2 %, combustibili - 3,42 %..
 
Reluarea creditarii. Va avea loc si lent si diferentiat de la o banca la alta. Nu mai devreme de trim III.
Comenzile la export. Deocamdata intarzie, economiile vestice fiind inca fragile, iar UE avand probleme mult mai mari (vezi Grecia)
 
 
Doua directii de unde ar putea reveni cresterea
La servicii, tarifele au crescut in medie cu 0,36 %, cel mai mult la serviciile de apa, canal si salubritate - 1,17 % si la transportul urban - 1,08 %, iar serviciile de telefonie s-au ieftinit cu 1,87 %.
Afacerile din comert au scazut cu 37,3 % in 2009 comparativ cu anul preccedent, scaderea datorandu-se in principal comertului cu autovehicule, care s-a diminuat cu 44,6 la suta.

In ceea ce priveste serviciile de piata pentru populatie, volumul cifrei de afaceri s-a diminuat atat ca serie bruta cu 15,8 la suta, cat si ca serie ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate cu 14,1 la suta.
  • Productia industriala a scazut cu 5,5%
Productia industriala ca serie bruta a fost si ea in scadere pe ansamblul anului 2009, comparativ cu anul precedent, cu 5,5 la suta, in timp ce productia industriala, ca serie ajustata in functie de numarul de zile lucratoare si de sezonalitate, a scazut cu 5,7 la suta, releva datele provizorii, publicate vineri de Institutul National de Statistica.

Pe marile grupe industriale, s-au inregistrat, in 2009, fata de 2008, scaderi la majoritatea categoriilor de bunuri: industria bunurilor de folosinta indelungata, cu 15,7 la suta, industria bunurilor intermediare, cu 9,5 la suta, industria bunurilor de uz curent, cu 8,4 la suta, in industria bunurilor de capital - cu 1,1 la suta, in timp ce industria energetica a crescut cu 0,3 la suta.

  • BNR a urcat prognoza de inflatie pentru 2010

BNR a urcat prognoza de inflatie pentru 2010 de la 2,6 la suta la 3,5 la suta si estimeaza pentru 2011 o rata a inflatiei de 2,7 la suta.
De asemenea, guvernatorul BNR a reconfirmat tinta de inflatie de trei la suta propusa pentru 2011 si a spus ca pentru 2010 tinta ramane de 3,5 la suta. Pentru 2009, nivelul inflatiei este aproximat la 3,5 la suta, cu o variatie de plus/minus unu la suta.

Mugur Isarescu a apreciat ca incertitudine se va mentine in ceea ce priveste evolutia inflatiei in Romania, cu toate ca incertitudinile de pe plan politic au disparut, si a catalogat anul 2010 ca fiind unul greu. „Ramanem intr-o arie mare de incertitudine, cu toate ca am scapat de incertitudinile politice, a fost elaborat si programul de guvernare, s-a stabilit relatia cu FMI.

Cu toate acestea, incertitudinea ramane mare", a spus Isarescu.
Inflatia reprezinta unul dintre criteriile fixate in cadrul acordul de finantare externa semnat de Romania, in valoare de 20 miliarde de euro, si coordonat de Fondul Monetar International. Totodata, inflatia se numara printre criteriile de convergenta pe care Romania trebuie sa le indeplineasca pentru aderarea la zona euro.


Citeste mai multe despre   











5864 vizualizari

  • +7 (33 voturi)    
    Minciuni (Vineri, 12 februarie 2010, 10:29)

    Cony [anonim]

    hai dom-le ca minte ins-ul. Pai nu a spus Zeus ca este ok? sa ne traiti dragi guvernanti! Si drag Presedinte!
    Va mai votam si maine!
    • -1 (19 voturi)    
      pai chiar minte (Vineri, 12 februarie 2010, 10:42)

      Adix [anonim] i-a raspuns lui Cony

      De obicei institutiile statului tin sa bage sub pres realitatea (economica, sociala, etc.) si asta nu numai in Romania. Concluzie realitatea este mai dura - si cliseele alea de genul "e plin bucurestiul de masini, unde e criza", pai ia sa ne uitam pe ce drumuri merg masinile alea in bucuresti, iar de economia din provincie nu mai zic... Iar guvernarea BOC - no comment - e incompetent, dar mai grav naiv (sa speram ca nu rau intentionat)

      Cel mai bun sfat pt un investitor - NICIODATA nu va uitati la statisticile date de stat.

      In rest numai bine
    • -1 (33 voturi)    
      hai, dom-le, ca esti escroc! (Vineri, 12 februarie 2010, 10:42)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui Cony

      ultimele 3 luni din 2009 au fost fara guvern, ca asa a hotarit haita PeNaLo-pesedista a Unchesului Paturiciu, Matusii Tamara su bunicutzei Ilici Iliescu. fara guvern valid (in functziune, exercitziu samd) este de minune ca nu ne-am dus de-a dura. asa ca las-o moale cu Zeus-ul tau. voteaza-tzi tu Chuky-ul sinistru, subOrbanul si Prostanacul!
      • +1 (15 voturi)    
        Eu excroc? (Vineri, 12 februarie 2010, 11:23)

        Cony [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        Eu sunt excroc?
        Sa traiesti bine! Eu dau bani statului, tu?
        • +6 (10 voturi)    
          :) (Vineri, 12 februarie 2010, 12:09)

          if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Cony

          El ii ia.
        • 0 (2 voturi)    
          Doar tu dai la stat!? (Vineri, 12 februarie 2010, 18:08)

          neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui Cony

          Toti dau bani statului:de la cetatenii Sua pana la cetatenii Haiti, trecand si prin Roamnia!Asa ca clontul mic....
          • +1 (3 voturi)    
            Corect! (Vineri, 12 februarie 2010, 20:36)

            Cony [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

            Da Neaga, ai dreptate. Unii dau ce iau de la stat si altii dau si pe salarii( au angajati), dau imp pe profit, pe momit, pe... Cu alte cuvinte, un om care are o afacere , mica sau mare, da mult mai multi bani la buget decat un profesor, un functionar public. Sa nu se inteleaga gresit, nu am ceva impotriva bugetarului, eu am un cui impotriva celor care sunt impinsi in functii importante , si platit, ca sa ce? Sa ia niste hotarari . Ce hotarari se iau in Romania?
            Eu daca nu platesc im[pozitele la o societate, in ziua urmatoare sunt controalele la usa. CFR Marfa are platite impozitele? Un exemplu.Ia vezi si apoi sa-mi spui mie ciocu mic!
        • 0 (0 voturi)    
          se scrie si pronuntza escroc (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 8:25)

          Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui Cony

          dar asa-i cu agramatzii PeNaLo-pesedisti - stiu doar sa fure si sa minta (vanghelizeze), cu limba si gramatica romana o duc mai greu. discutzia nu era despre cit dai tu sau eu la stat ci despre apucaturile banditesti ale celor pe care-i sustzii, care apucaturi ne-au adus in situatzia de a ne pozitziona pe marginea prapastiei cu economia. asa ca mai usor cu pianul pe scari - daca se face cineva vinovat de scaderile (minusurile) economice din perioada luata in calcul de INS, atunci vorbim despre inconstientzii PeNaLo-pesedisti din asa-zisul Parlament (politicieni de duzina).
          • 0 (0 voturi)    
            corect (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 14:26)

            un roman [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

            De adancirea crizei se fac vinovati cei din PNL in primul rand ( vezi cheltuieli Vosganian ), apoi PNL + PSD ( vezi guvern demis ).
            Prin urmare, voi, postacii de culoare galbena si rosie, ar trebui sa mai si cititi nu numai sa scrieti.

            In rest,
            Numai de bine!
      • +2 (8 voturi)    
        Si a fost rau? (Vineri, 12 februarie 2010, 12:53)

        ice [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        Ei, si a fost rau fara guvern Boc? N-a avut cine sa puna noi taxe si impozite, sa emita ordonante neconstitutionale ca sa platim rauri- rauri de sefi de bugetari....Visez la un stat fara guvern - mai ales -Boc-cel- portocaliu.
      • -1 (5 voturi)    
        ha (Vineri, 12 februarie 2010, 13:08)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        Dar ce tampit esti ... nu-i asa ca in spatele INS-ului sta o alianta draconica a lui chuky suborbanul si prostanacul toti controlati evident de moguli??!! De fapt cred ca Hrebenciuc a pus totul la cale. Am o idee despre cum sa contracaram ... ne imbracam toti in violet si iesim chiar si din criza. Dar trebuie sa-l punem pe Aliodor premier.
        • 0 (0 voturi)    
          gigel)))) cine-i timpitul? (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 8:29)

          Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui gigel

          fac eu scriere despre teoria constipatziei din mintiuca ta lipsa? nu. eu faceam scriere despre aceia care n-au avut alta strategie politica (care, oricum, le-a folosit ca frectzia la piciorul de lemn - crapa!) decit sa dea un guvern de pamint in plina criza economica. dar, la voi, PeNaLo-pesedistii flacara violet este cea care va afuma mintzile de nu mai vedetzi padurea de copaci.
      • +2 (4 voturi)    
        eXcrocul se scuza (Vineri, 12 februarie 2010, 14:31)

        Cony [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        Scuze, daca te-am atins cu ...ZEUS. Treaba este ca am inceput sa regret guvernarea lui Tariceanu. In comparatie cu guvernul Boc 1,2,3,4,..liberalii au miscat ceva. Ai lui ZEUS...pusi pe furaciune. Si atat!
        Sa traiesti bine!
        • -1 (3 voturi)    
          Nu te scuza... (Vineri, 12 februarie 2010, 16:52)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Cony

          ...ca pana si Ridzi isi "imbarbata" subordonatii ca vor scapa pentru ca vorbeste ea cu....Zeus! :) Deci stim si ne asumam cu totii cine e Zeus. Pacat ca si-a pierdut fulgerele....vorba aia...in ultima vreme e atat de tacut de zici a emigrat. Cica "presedinte jucator" da nici macar o declaratie nu mai face si el...ceva de moguli...de mineriade....de comunisti...de securisti...teme din astea de actualitate si maxima importanta nationala.
          • 0 (0 voturi)    
            subiecte de actualitate (Luni, 15 februarie 2010, 9:38)

            pdlingaul [anonim] i-a raspuns lui Gigi

            ... cum mah, vrei sa spui ca nu iti tine de foame ura impotriva securistilor, comunistilor si mogulilor? Cum, nu iti tine!? Nasol! Lasa ca trece ea criza, acum avem scut :)
        • 0 (0 voturi)    
          eScrocul isi scuza frazele (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 8:34)

          Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui Cony

          fa discutzie despre situatzia reala si-atunci avem o discutzie. cred ca regretzi guvernarea lui Moliceanu - erai conectat cu afacerea la tzitza bugetului si-tzi mergea nepermis de bine. obisnuieste-te cu flacara violet care tzi-a lovit violent afacerea (daca ai mizat doar pe buget sa-tzi tzii afacerea....). in rest, nu te obosi cu urarile (uraciunile) chiar traiesc bine - infimit mai bine decit pe vremea lui nen-tu Ceasca, bunica-ti Ilici, matusa-ti Tamara sau unchesului Paturiciu.
          • 0 (0 voturi)    
            cainii latra ,ursul trece (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 12:19)

            Eneas [anonim] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

            nu te mai amesteca in tarate cu toti papagalii psdisti si pnlisti de pe forum ! Zeus era numele conspirativ a lui nastase ,dar tembelii de pe forum nu au de unde sa stie ,l-au luat din zestrea PSD si aplicat lui Base , in idea ca lumea va fi scandalizata !
            INS are o metodologie de calcul a indicatorilor economici de care s-ar rusina si Gabonul sau Somalia ,iar aceasta structura de raportare comunista a rezultatelor economice e tinuta in viata artificial pentru a crea impresie ca le avem cu statistica ,care e o stiinta exacta ,nu ?-sigur ca da ! EUROSTAT ne pune pe primul loc in cresterea economica la productia industriala in decembrie 2009 in Europa ,fara sa intrebe INSul aceasta coterie de liberali masoni, adusi cu pluta de guvernarea Tariceanu !
    • +11 (11 voturi)    
      Atitudine (Vineri, 12 februarie 2010, 10:47)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Cony

      Pe mine nu ma deranjeaza ca ne ducem in jos. Pe mine ma deranjeaza atitudinea guvernului care se bazeaza, preponderent, pe factori externi tarii pentru revenirea economiei pe plus.
      • 0 (2 voturi)    
        Prea tarziu. (Vineri, 12 februarie 2010, 11:52)

        nico2 [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

        Este prea tarziu ca sa mai putem face ceva.Toata economia este controlata de firme straine.In tara se produce prea putin ptr. a schimba ceva.Tot ce s-a reusit in perioada 2005-2008 s-a bazat pe creditele obtinute de populatie la bancile straine.In acea perioada au intrat in Romania, pe credite, cam 50 MLD euro si acum ies inzecit sub forma de dobanzi la creditele de consum.Nici mancare nu mai reusim sa ne producem.
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 12 februarie 2010, 13:04)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Si pe mine ma deranjaza faptul ca depindem in totalitate de economiile externe, dar ne-am facut-o cu mana noastra in anii '90 cand nu am fost in stare sa construim nimic prin puterile noastre, ci am cautat mereu "investii straine". Ati uitat placa? Era singurul indicator care ne spunea cat de departe sau de aproape suntem de bunastare. Stati si asteptati ivnestitiile straine, sa vedeti ce bine o sa fie apoi! Asta este... suntem o tara de incapabili care slugaresc la altii care sunt mai capabili.
      • 0 (0 voturi)    
        de ce se bazeaza guvernul pe factori externi ? (Vineri, 12 februarie 2010, 13:51)

        mary [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Pentru ca economia noastra s-a bazat mai mult pe export decat pe consumul intern. Polonia nu a resimtit criza , pentru ca economia ei a fost conceputa de la bun inceput pe consumul propriu. Deci ,daca productia noastra este destinata exportului si clientii nu mai comanda, pentru ca pe piata lor nu este cerere, inseamna ne bazam pe factori externi. Este imposibil ca intr-un an 2009 sa schimbi aceasta situatie, dar aceasta criza , poate, sa fie o lectie de management economic.
        • 0 (0 voturi)    
          Economia care se bazeaza.... (Vineri, 12 februarie 2010, 14:34)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui mary

          ...pe exporturi? Deficitul balantei comerciale era foarte mare inainte de criza. Adica importam cu mult mai mult decat exportam....simptom clar al cresterii economice bazate pe creditare-consum.

          Sa fim seriosi ... cresterea economica de pana in 2008 a fost bazata pe creditare si pe speculatii imobiliare....atat. Putem noi sa visam pana maine la export, productie interna industriala si alte aiureli....
      • 0 (0 voturi)    
        Noi ce facem? (Vineri, 12 februarie 2010, 14:34)

        Cony [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        OK. Dar noi, guvern al acestei tari, ce facem? O idee ca economia reala sa se miste, o masura, cel putin *de ochii lumii*. Nu...Toate afirmatiile lor se bat cap-in-cap. Sunt foarte competenti! Vai de mama lor!
    • +6 (6 voturi)    
      pai si analistii? (Vineri, 12 februarie 2010, 10:47)

      el [anonim] i-a raspuns lui Cony

      la inceput de 2009 crestere de 2.5% si am ajuns la minus bine.
      si in 2010 cresteri de 1-.15% si tot pe minus, poate ceva mai mic decat in 2009. un excel simplu (ca medie si ponderi cu cele 4 trim 2009/2010) rezolva rapid problema si da un minus sigur.

      daca si in 2010 analistii se vor rata cu mai mult de 2% ar trebui sa se autocenzureze (cel putin moral) pt ca altfel ar putea fi interpretata ca "manipulare grosolana"
    • +5 (13 voturi)    
      recesiune (Vineri, 12 februarie 2010, 10:48)

      mary [anonim] i-a raspuns lui Cony

      Eu nu imi aduc aminte ca presedintele sau premierul sa fi spus ca am iesit din recesiune.
      Au spus ca sunt semne ca se imbunatateste situatia, dar ca primul semestru din 2010 va fi inca greu si abia in a doua parte a lui 2010 va fi mai bine. Atunci de ce carcotim tot timpul ? De placere, nu ?
      • 0 (0 voturi)    
        Oare ? (Vineri, 12 februarie 2010, 15:59)

        Gore [anonim] i-a raspuns lui mary

        In noiembrie nu spunea El Presidente ca suntem pe cale sa iesim din recesiune, cand a vazut o lunisoara cu cifre ceva mai bune? Acum inca nu s-au repezit sa scoata garda de onoare, dar nici mult nu mai aveau. De data asta, ING-ul a bagat-o pe maneca.
    • -1 (17 voturi)    
      stupoare (Vineri, 12 februarie 2010, 11:00)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui Cony

      Distrugatorii de tara psd si pnl sa taca din gura, fara acordul cu fmi functional, fara guvern, cu toate tunurile presei tonomate orientate spre defetism si tradare paranoica, este o minune ca nu suntem ca si grecia ( da, grecia , modelul de succes social-democrat pe care-l propunea geoala in campanie)......
      • -1 (5 voturi)    
        INS-ul (Vineri, 12 februarie 2010, 11:49)

        sabertooth [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

        Vorbeste despre saracie si scadere economica si-n 2010 si dvs. aveti chef de politica?

        Nu-mi vine sa cred. Cata naivitate mai poate exista in tara asta???

        Nu numai un partid a sapat fagasul pe care ne dam dea dura acum, ci intreaga clasa politica. Toti, fara nici o exceptie.
    • +1 (1 vot)    
      da, chiar maine! (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 7:09)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Cony

      un "maine" pe care, daca avem noroc si-un pic de minte peste 2 ani, l-om apuca peste vre-o 5 ani de calicie. daca nu, la cand o crapa piratu'!
    • -1 (1 vot)    
      Lasatio-ne in pace! (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 13:09)

      alma [anonim] i-a raspuns lui Cony

      Sa-i voteze prostii si incultii ca e plin poporul asta de asa ceva... De ce nu il demit acum cand se dovedeste ca a mintit si a indus in eroare atatat lume? Cereme Parlamentuluiinitierea in regim de urgenta a procedurii de demitere a celui dintai portocaliu al tarii!. Cerem eliberarea tarii de sub jugul portocaliu impus de nemernicani. Uitati-va si voi ca Ucraina s-a trezit intr-un sfarsit si i-a dat un sut in fund spionului american iuscenko. Chiar sa ramanem noi ultimii ? Opriti scurgerea de bani catre uashington!
      • 0 (0 voturi)    
        from moscova with love... (Luni, 15 februarie 2010, 9:41)

        anti-rosu [anonim] i-a raspuns lui alma

        ... NENE las-o mai usor... Oricat il detest eu pe pirat, dar ce spui tu e curata PROSTIE...
  • +1 (3 voturi)    
    Zau ? (Vineri, 12 februarie 2010, 10:32)

    Eu [anonim]

    Si pentru asta iau si bani respectivii ? Pai stiam si noi, fara sa ne spuna astia.
  • +2 (6 voturi)    
    Super- Mincinu (Vineri, 12 februarie 2010, 10:40)

    xx [anonim]

    marfurile alimentare sau scumpit in medie doar cu 0,4%?
    in calculul IPC ele reprezinta 3758p din 10.000.
    Unde or fi gasit preturile alea asa ieftine?
    In prodisele alimentare: o pondere de 910 p sunt carnea, preapretele din carne 895p, care de la 1 ianuarie , unele din ele au sarit cu 15-25%
    apoi laptele 247p
    Deci numai 2 categorii de produse care detin 1/3 din total alimente au sarit in ianuarie cu minim 10% si ei ne zic ca media pe total a fost doar 0,4% ;)
  • +7 (13 voturi)    
    Viitorul suna bine (Vineri, 12 februarie 2010, 10:43)

    Rhadoo [utilizator]

    Mie imi place tara in care traim. Pe an ce trece e tot mai minunata. Astia ne mint pe fata, iar peste 95% dintre noi chiar credem.
    Guvernul si presedintele nostru drag se luptau in campanie electorala cu comunistii, securistii si coruptii. Acum ii tin pe toti in brate si ii desconsidera pe cei care mai si muncesc in tara asta.
    Sunt curios, cand oamenii nu vor mai avea bani nici sa-si ia un covrig, o sa iasa in strada sau isi va primi pomana electorala la fiecare serie de alegeri si va tacea din gura ca si pana acum?
    • 0 (0 voturi)    
      chiar suna.. (Luni, 15 februarie 2010, 9:44)

      Magic 5 [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

      ... eu fac parte din aia 5% care nu da 2 bani pe ce zice un politician (indiferent de "culoarea sa politica") ... tocmai de aceea ma pregatesc sa emigrez? care to join me?
  • +1 (9 voturi)    
    RUSINE (Vineri, 12 februarie 2010, 10:46)

    DUDU [anonim]

    Pai nu ni s-a spus f clar ca noi populatia trebuie sa scoatem tara din criza, s-a mobilizat cineva ?
    Guvernantii nu au ca obiectiv sa scoata tara din criza.
    Guvernantii au ca obiectiv sa creeze crize atat economice cat si sociale.
    Vedeti ce urmeza sa se intample cu pensionarii, de ce credeti ca s-a inceput cu ei ?, simplu puterea lor de reactie este mai mica, eventualele greve ale pensionarilor nu-i va afecta cu absolut nimic pe guvernanti.
    Mai mult daca parte din pensionari mai sunt si bolnavi si mai urmeaza sa mai fie si EVACUATI din casele in care locuiesc, atunci pentru Guvernanti este OK si si pentru parintii lor.
    RUSINE
  • +1 (5 voturi)    
    La mai mare! (Vineri, 12 februarie 2010, 10:50)

    Vasile [anonim]

    Sa traiti bine, ca doar am iesit din recesiune!

    Da, stim justificarea scaderii PIB, criza este globala, iar Romania se manifesta in acest context.

    Cum va arata T1 din 2010?
  • +6 (8 voturi)    
    daca ... (Vineri, 12 februarie 2010, 10:53)

    eugen [anonim]

    tinem cont ca in trimestrul 4 au avut loc alegerile prezidentiale si campania electorala aferenta in care au fost cheltuite importante sume de bani , ajungem la concluzia ca fara acesti bani contractia economica ar fi fost mult mai puternica....probabil de asta ne vorbea mai ieri vladescu de mladite ....in lumina acestor rezultate si tinind cont ca si in germania (spre exemplu) trimestrul 4 s-a inregistrat un regres economic, este usor de dedus ca anul acesta nu vom avea crestere economica in romania!probabil la sfirsitul trimestrului 2 -inceputul trimestrului 3 si ministerul de finante va realiza aceasta evidenta iar unica masura la indemina(pt ca nu-i asa ne-au dovedit-o de atitea ori ca doar atit ii duce mintea) va fi suprataxarea ,respectiv cresterea tva sau a impozitului unic(sau combinatie)!de aici o cadere si mai accentuata! pariu.....
  • +3 (3 voturi)    
    De asteptat.. (Vineri, 12 februarie 2010, 10:56)

    Lolotz [anonim]

    dupa ce au fost publicate rezultatele negative din zona euro. Cu piata interna inghetata si cu principala piata de export in scadere cum am putea sa crestem ???....
  • +1 (9 voturi)    
    criza (de nervi) (Vineri, 12 februarie 2010, 10:57)

    Popeye [anonim]

    Ce s-a intamplat cu lingaii lui Base si ai PD-(L, cica), atat de activi si excitati de comentariile contra regimului? Cum comenteaza balbaielile mincinoase si minciunile balbaite ale iubitilor conducatori? /(editat de HotNews.ro)
    • +3 (3 voturi)    
      tri miliarde si juma de euroi unde sunt? (Vineri, 12 februarie 2010, 11:05)

      bisonul [anonim] i-a raspuns lui Popeye

      as vrea sa stiu unde s-au dus 3.5 miliarde euroi din fondul de dezvoltare disparuti in trimestru patru al anului 2008 cind la guvernare erau PNL impreuna cu concubinul lor PSD? pe cind raportul privind modul de cheltuire al acestor bani????? se aude????
      • +1 (1 vot)    
        Cine stie? (Vineri, 12 februarie 2010, 11:43)

        nico2 [utilizator] i-a raspuns lui bisonul

        Mai mult ca sigur nu vom afla.Banii s-au dus (mancat).
      • 0 (2 voturi)    
        Nu stiu (Vineri, 12 februarie 2010, 11:58)

        kinn [anonim] i-a raspuns lui bisonul

        Nu stiu dom'le, dar sa ne spuna PDL, ca e la putere si ei pot face controale, doar n-o sa le fac eu. Sa spuna clar tot ce s-a intamplat, cu sesizare la Parchet, si gata. Daca nu fac nimic inseamna ca se pregatesc sa fure si ei.
        • +1 (1 vot)    
          Sau se... (Vineri, 12 februarie 2010, 12:19)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui kinn

          ...pregatesc si ei sa fure sau toata faza cu 3.5 mld (ca si cea cu Sterling la care au renuntat repede cand au aflat ca Tariceanu vrea cu PDL-ul) e doar gargara...Eu inclin spre amandoua :)
      • +1 (1 vot)    
        @bisonul (Vineri, 12 februarie 2010, 12:38)

        gicacontra [anonim] i-a raspuns lui bisonul

        prietenii tai sunt la butoane, de ce nu ii intrebi pe ei?
        daca nu mai sufla acum o vorba, ori a fost o petarda pentru a fi votati de unii ca tine, ori malaiul a fost impartit de toti si pe sistemul; care hot striga mai tare ala vine la butoane!
        macar ai luat si tu doua kile de faina si unu de ulei?
        • -2 (2 voturi)    
          am primit (Vineri, 12 februarie 2010, 13:38)

          bisonul [anonim] i-a raspuns lui gicacontra

          am primit si o aripioara de pui congelat, 1 kil de zahar, un dvd, un pix, o sapca, un apartament si 10.000 mp de teren in Bucuresti. hahaha!
  • +4 (4 voturi)    
    Nu vad care e stirea proasta? (Vineri, 12 februarie 2010, 11:10)

    neagoe [utilizator]

    Valorile anuntate sunt ceva mai mici decat cele aproximate la inceputul lui 2010 si binisor mai mici decat cele prognozate in timpul guvernarii PSD-PDL. Cu toata opozitia unora la revenirea economica, lucrurile au inceput sa se miste. Ceea ce trebuie constientizat de catre tot romanul este ca economia romaneasca va incepe sa aiba o crestere sanatoasa abia atunci cand numarul bugetarilor va fi cel mult 15% din numarul celor care produc bani pentru buget. Si e clar ca numai o politica 100% liberala va duce la o echilibrare a raportului acestora.
  • 0 (0 voturi)    
    A murit Voronin (Vineri, 12 februarie 2010, 11:22)

    Likar [anonim]

    http://www.times.ro/previziuni/likar/doliu-intre-comunistii-moldoveni-a-murit-vladimir-voronin
  • -1 (1 vot)    
    care criza? (Vineri, 12 februarie 2010, 11:30)

    alin [anonim]

    atata timp cat ei urmaresc doar interesele proprii indiferent de politica dusa si indiferent de partidul care se va afla la guvernare, nu o sa putem iesi din criza. De acord ca, noi poporul putem scoate tara din criza, dar inainte de tote astea trebuie sa-i facem pe "alesi neamului" sa ne respecte sa se teama de reactia poporului cand fura si insala cu o asa mare nesimtire.
    Priviti in urma si vedeti ca din 89" si pana azi sunt tot aceleasi "hiene" care ne conduc, avem parte de aceleasi promisiuni si aceleasi minciuni, respectul fata de cetatean a disparut cu mult timp in urma.
    Multa bafta tuturor !
  • +1 (5 voturi)    
    ha ha ha ha chiar ca astia mint (Vineri, 12 februarie 2010, 12:55)

    anonim [anonim]

    Dar nu anunta Zeus chiar in campania electorala ca inca din toamna trecuta Romania a inceputa sa iasa din recesiune? Chiar aseara am vazut la tv secventele respective din emisiunea Tvr.
    Ah! Scuze ... atunci era campanie electorala... si cand cineva le reproseaza pdl-istilor si lui zeus ca au mintit ca niste escroci, ei raspund : " Trebuie sa iesim din logica lelectorala, a campaniei electorale" Adica ... in campanie toata lumea are voie sa minte in voie, campania fiind o scuza.
    O sa fie vai de capul nostru ...
  • 0 (0 voturi)    
    Apocalipsa (Vineri, 12 februarie 2010, 17:05)

    englezu [utilizator]

    In drum spre Ro apocalipsa a poposit la hot-news numai azi de patru ori.
  • 0 (0 voturi)    
    Am simtit ca Trim IV a fost mai prost ... (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 2:53)

    dookuhaka [anonim]

    Am simtit ca trim IV 2009 a fost mai prost decat trim IV 2008! Dar ce este mai grav! Trim I 2010 va fi cu mult, mult mai prost decat trim I 2009!!! DIN RAU IN MAI RAU. Punctul meu de vedere? O mica cafenea, undeva, in Provincie .... NASOL!
  • 0 (0 voturi)    
    Problema in chestiune este serioasa. (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 8:22)

    gheorghe [anonim]

    Pe forum insa nu poti citi o postare valoroasa ca nu are loc de fraieri care se cearta pe nimicuri.
  • 0 (0 voturi)    
    INS vesti proaste (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 11:10)

    bc [anonim]

    domnii politicieni psd si pdl in 2009 s-au certat, au politizat intreaga viata sociala si economica, impartindu-si posturi de conducere. simulacrul planului de redresare si-a dat roadele demne de cascadorii rasului dar mai ales a plansului. bataia de joc al planului lor anticriza e demonstrata de ins care spune adevarul crud si trist. romania e in criza. dictonul guvernului se pare ca e : sa se scoata ei din criza, noi sa furam ce-a mai ramas.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum s-ar putea rezolva situatia. (Sâmbătă, 13 februarie 2010, 11:37)

    AlinN [anonim]

    Se convoca o conferinta de presa. De preferat la ora 20. Apare tot guvernul la televizor. De preferat cu figuri de inmormantare. Isi da demisia. Pe motiv de incompetenta. In felul asta ii lasa pe altii sa conduca.
    Deja Guvernul Boc a dovedit prin masuri toante cat de prost este.
    Am privit cu optimism cand au venit la putere, acum imi dau saeama ca sunt mai slabi decat cei de dinainte. Aia macar furau dar tineau situatia sub control. Pamapalaii astia si fura si nici habar nu au pe ce lume se afla.