Eurostat: In trimestrul IV din 2009, Romania a avut a doua contractie economica din UE

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 12 februarie 2010, 13:21 Economie | Finanţe & Bănci

Produsul Intern Brut al tarilor care au adoptat moneda unica a inregistrat o crestere de 0,1%  procente atat in zona euro (EA16), cat si in Uniunea Europeana, in ultimul trimestru al anului 2009, fata de trimestrul precedent, potrivit datelor publicate vineri de Oficiul European pentru Statistica (Eurostat).

Cresterea din trimestrul IV 2009 vine dupa ce in trimestrul anterior economia europeana a iesit din recesiune, iar zona euro a inregistrat o crestere a PIB de 0,4%.

Potrivit Eurostat, Romania a avut a doua contractie economica din UE in ultimele 3 luni din 2009 (minus 1,5%), fiind depasita doar de Letonia (contractie de 3,2%). Pe ansamblul anului 2009, PIB a scazut cu patru procente in zona euro si cu 4,1% in Uniunea Europeana.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2954 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Precizare (Vineri, 12 februarie 2010, 13:31)

    Bogdan [anonim]

    Ar fi necesara o precizare: Eurostat a avut la dispozitie datele pentru doar 17 dintre cele 27 de State Membre. Prin urmare afirmatia "in trimestrul IV din 2009, Romania a avut a doua contractie economica din UE" e doar pe jumatate adevarata.
    • 0 (0 voturi)    
      Precizare la precizare (Vineri, 12 februarie 2010, 15:26)

      Gore [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Eurostat nu face estimatii si nu publica date decat pe baza celor furnizate de statele membre. Dar cel mai bine este sa citim Newsrelease-ul de la Eurostat, adica sa mergem la sursa.
  • +1 (1 vot)    
    demn de mentionat (Vineri, 12 februarie 2010, 13:40)

    un om [anonim]

    In dreptul Romaniei exista urmatoarea mentiune: Percentage change compared to the same quarter of the previous year calculated from non-seasonally adjusted data - info despre ce inseamna asta aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Seasonal_adjustment
    • 0 (0 voturi)    
      si de completat (Vineri, 12 februarie 2010, 15:18)

      Gore [anonim] i-a raspuns lui un om

      Aceeasi mentiune este valabila pentru: Bulgaria (pentru care Eurostat nu publica flash-estimates), Estonia, Olanda si Slovacia. Si pentru seasonal adjustment, va rog, cititi din metodologia pentru estimatiile flash pe care le produce Eurostat, nu de pe Wiki.
  • -2 (4 voturi)    
    E clar. (Vineri, 12 februarie 2010, 13:47)

    AlinN [anonim]

    Faliment. 1 euro = 6 RON.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu 7 RON (Vineri, 12 februarie 2010, 13:55)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Probabil, pentru noi ar fi bine.
      • +1 (1 vot)    
        Asta nu reusesc sa inteleg... (Vineri, 12 februarie 2010, 14:25)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui gigi

        ...cum de se comporta leul mai bine (sau la fel) ca zlotul polonez cand ei au avut crestere economica iar noi suntem in cofa.
        • 0 (0 voturi)    
          ... sa te ajut ... (Vineri, 12 februarie 2010, 15:29)

          Gore [anonim] i-a raspuns lui Gigi

          In primul rand, pentru ca Euro sufera din cauza situatiei din Grecia. In al doilea rand, datorita politicii monetare din Romania. In al treilea rand, datorita imbunatatirii rating-ului de tara. Treaba e ca mediul economic si guvernul nu stiu sa profite din situatia asta favorabila.
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Vineri, 12 februarie 2010, 14:20)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      chiar....ca e rau, e clar, dar euro acum nici nu mai are cautare pt ca nu se mai cumpara nimic
      si deci nu se mai importa...deci o parte a pietei nu mai cere euro...
      Nu inseamna ca este bine...intrucat pare a fi o INTRARE LA APA a economiei, o ingustare a pietei....Si asta pe fondul unei evidente pene de idei administrative si unor directii aburitoare....fata de unele teme stringente- industrie.....spre zero....irigatii spre nimic....transporturi spre ..STOP si educatie spre analfabetism!!!
      Din pacate datele concrete strict matemaatic asta arata
  • +3 (3 voturi)    
    / (Vineri, 12 februarie 2010, 13:58)

    _tudor_ [anonim]

    Eu vad cel putin 3 tari (tarile baltice) cu contractie mai mare.
    Da' ne place sa ne uitam la noi din unghiul de unde se vede mai prost...(editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      Sa privim tabloul in ansamblu (Vineri, 12 februarie 2010, 15:21)

      Gore [anonim] i-a raspuns lui _tudor_

      Este a doua contractie in ceea ce priveste trimestrul IV fata de trim. III 2009. In comparatie cu acelasi trimestru din anul anterior (2008) lucrurile arata altfel. Nasolia e ca cifrele astea sunt publicate dupa ce ieri am aflat ca "am iesit din recesiune"! Adica imperialistii lucreaza, dom'le, lucreaza !
  • +1 (1 vot)    
    Inteleg ca stam mai prost decat restul balticilor? (Vineri, 12 februarie 2010, 14:02)

    Ciucu [anonim]

    Ciudat... sau poate ca este vorba doar de ultimile 3 luni?
  • 0 (0 voturi)    
    Deconrul alegerilor (Vineri, 12 februarie 2010, 14:10)

    etre [anonim]

    Primim decontul pentru alegeri si mai ales pentru jocul politic iresponsabil practicat de toti cei implicati.

    Totusi am si eu o intrebare din teoria conspiratiei. Cine are interesul sa rastoarne cosul cu stiri negative ?
  • 0 (0 voturi)    
    ultimul trimestru 2009 (Vineri, 12 februarie 2010, 15:15)

    george [anonim]

    de ultimul trimestru 2009 ar trebui sa se simta resposabili politicienii care au creat acea criza politica artificiala....doar de dragu de al da jos pe base. este exact perioada unde se simte gaura in economie.