Germania: Val de autodenuntari la Fisc, dupa achizitionarea unui CD cu nume si conturi din Elvetia

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2010, 10:37 Economie | Finanţe & Bănci

Fiscul german se confrunta cu un val de autodenuntari, dupa ce Germania a decis, la inceputul lui februarie, sa cumpere de la un informator o lista cu persoane susceptibile de frauda fiscala, care detin conturi in Elvetia, relateaza AFP.

Un purtator de cuvant al ministerului bavarez al Finantelor, citat de cotidianul Financial Times Deutschland, a anuntat ca peste 270 de persoane s-au autodenuntat intr-o saptamana. La Hamburg (nord), unul dintre cele mai bogate orase din Germania, numarul a trecut de la 10 la 88 in trei zile.

Cifrele depasesc media in toata tara: 112 autodenuntari la Berlin, 174 in Saxonia Inferioara, 113 in Hesse. In Germania, administratia fiscala tine de competenta statelor federale.

La scara nationala, se asteapta ca veniturile fiscului sa se majoreze cu peste 100 de milioane de euro in urma acestei actiuni.

La inceputul lunii, guvernul a dat unda verde achizitionarii, de catre statul Renania de Nord-Westfalia, a unui CD provenind din Elvetia si care continea aproape 1.500 de nume si conturi. Presa speculeaza ca achizitionarea datelor ar fi costat 2,5 milioane de euro.

Guvernul a cerut persoanelor care au recurs la evaziune fiscala sa se autodenunte inainte de analizarea datelor cumparate de la informator. Prin autodenuntare, persoanele in cauza sunt obligate sa-si plateasca datoriile la stat, dar scapa de eventuale actiuni in justitie.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4998 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    mai bine zis... (Luni, 15 februarie 2010, 10:43)

    vikingul [utilizator]

    ... daca se autodenunta scapa de puscarie! Cam asta au urlat radio-urile in ultimele zile. Ca daca te prind ca ai uitat sa platesti impozit >100.000 de Euro o sa faci musai puscarie, nu doar amenda. Portita de scapare cu puscaria, dar nu cu amenda este autodenuntarea. Si se pare ca functioneaza din plin.
    • +2 (4 voturi)    
      Evazionisti (Luni, 15 februarie 2010, 11:00)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui vikingul

      Peste tot sunt evazionisti. Guvernul roman ar trebui sa ia exemplu de la Guvernul german cum se lupta cu evazionistii su cum se strang bani la buget. Practic i-a infrant cu armele lor, adica banii, platind un informator. Totul se desfasurat transparent si cu sprijinul presei.
      • +4 (4 voturi)    
        eh.... (Luni, 15 februarie 2010, 11:40)

        Ionut [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        ii doare undeva pe cei din guvernul actual........
      • +3 (3 voturi)    
        :))) (Luni, 15 februarie 2010, 13:01)

        coco [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        pai, daca guvernul nostru ar face asa ceva, am avea alegeri saptamanal ! si am investii in constructii....de puscarii :))))
      • +3 (3 voturi)    
        De ce e condamnabil sa fii evazionist in Romania? (Luni, 15 februarie 2010, 14:46)

        ? [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        Romania tocmai a pierdut finantarea europeana pentru construirea soselelor de centrura ale unor orase (printre care Bacau, Brasov, etc.) pentru ca timp de 4 ani autoritatile nu au fost capabile sa prezinte proiectele. De ce? Pentru ca banii europeni nu se pot fura! Vor sa le faca cu bani de la buget ca sa isi traga darul.
        Statul roman a dovedit de atatea ori ca este un stat mafiot care fura cat poate de la cei multi si da celor putini, dar "alesi".
        Si stunci... este dreptul fiecaruia sa se apere in fata unei mafii fie ea "constituita legal" sau nu.
        Deci, de ce e condamnabil sa fii evazionist in Romania?
  • +2 (2 voturi)    
    hehe (Luni, 15 februarie 2010, 10:50)

    ION I [anonim]

    hai sa facem cheta sa cumparam si noi CD-ul ala :) sigur e vreunul din "baietii smecheri" pe acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      si o sa avem o avalansa.. (Marţi, 16 februarie 2010, 1:32)

      gicacontra [anonim] i-a raspuns lui ION I

      de cetateni de onoare! :))
  • +3 (3 voturi)    
    Si in Romania (Luni, 15 februarie 2010, 10:56)

    Mihai [anonim]

    Nu se face si in RO asa? Am vedea bogatii tarii stand la coada sa se autodenunte?Ma indoiesc. Si daca ar primi un asemenea disc de pomana nu l-ar voi nimeni. Toti s-ar feri de ce ar putea contine, pana si anchetatorii. S-au ar putea fi publicati numai mogulii aia rai sau pupincuristii care nu pupa unde trebuie.
  • 0 (2 voturi)    
    La noi... (Luni, 15 februarie 2010, 11:06)

    Marius [anonim]

    ar fi tocmai invers...cei de pe un eventual CD s-ar transforma imediat in victime politice, ar tipa ca din gura de sarpe ca sunt persecutati, si apoi cireasa de pe tort ar fi ca vor da statul in judecata ca vezi Doamne cat rau la imagine le-a facut, vor castiga...si uite asa tot noi vom plati daunele...:)
  • +3 (3 voturi)    
    Cd? Nu incap (Luni, 15 februarie 2010, 11:07)

    Radu [anonim]

    Ai nostri nu incap pe un cd. Cateva discuri blue-ray ar trebui...
    • +2 (6 voturi)    
      nu neaparat (Luni, 15 februarie 2010, 11:43)

      Cri [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Uneori e suficient sa tai problema direct de la radacina. Taie cativa cu nume grele cum ar fi Videanu, Berceanu sau Udrea si sa vezi ca si la noi poate sa rasara lumina de la capatul tunelului.
      • -1 (7 voturi)    
        si prietenii tai lipsesc?! (Luni, 15 februarie 2010, 12:11)

        Andy [anonim] i-a raspuns lui Cri

        ...Vanghelie , Nastase , Hrebenciuc , Mazare ..dar ca deobicei ii vezi numai pe aia din curtea vecina.
        Javra PSD-ista
        • 0 (2 voturi)    
          lol (Luni, 15 februarie 2010, 13:27)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Andy

          ca sa ii sperii trebuie sa ii belesti pe cei care au spatele cel mai mare... si la ora actuala in lista asta intre udrea, berceanu etc nu nastase vanghelie blablalba

          oricum in final toti ar trebui sa se intalneasca in acelasi loc... (si aici nu ma refer nici la parlament si nici la rai)
  • +2 (2 voturi)    
    simplu de aplicat (Luni, 15 februarie 2010, 11:33)

    Andrei TM [anonim]

    nici nu e nevoie de existenta unui astfel de CD...bagi putina frica in populatie cum ca ar exista asa ceva...si scoti 100 de milioane de la evazionisti
    • +1 (1 vot)    
      Nota 10 pentru observatie ;) (Luni, 15 februarie 2010, 12:45)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Andrei TM

      Nota 10 pentru observatie ;)
  • +1 (1 vot)    
    Sunt o gramada de romani pe listele elvetiene (Luni, 15 februarie 2010, 11:43)

    andrei [anonim]

    Dar guvernul Romaniei nu va face nimic.
  • +1 (1 vot)    
    la noi n-ar avea sens (Luni, 15 februarie 2010, 12:17)

    claudiopolis [anonim]

    a avea un cont in elvetia n-ar insemna evaziune. Declaratiile de venit sunt obligatorii doar de cativa ani. Oricine ar fi gasit cu sume mari in strainatate, va putea spune ca sunt venituri mai vechi, obtinute inaintea obligativitatii declararii tutror veniturilor. In Germania obligativitatea delararii tuturor veniturilor e mult mai veche si-atunci n-ai cum sa scapi. Fiscul cauta ce venituri ai declarat de-a lungul vietii si compara cu averea, inclusiv cu sumele din conturile din Elvetia. La noi n-ar putea sa compare decat cu veniturile declarate incepand din 2003. Dar nu scrie nicaieri in evidentele fiscului ca respectivul nu a avut milioane castigate pana in 2002. La noi sistemul e prea nou pentru a fi eficient
  • 0 (0 voturi)    
    Spalarea de pacate (Luni, 15 februarie 2010, 13:59)

    Utopia [anonim]

    Tradatorii de patrie din serviciile secrete romanesti, ce le-au transformat pe acestea in niste SRL-uri vanzatoare de informatii in interes personal, lasand tara la cheremul infractorilor externi, dar mai ales autohtoni, au acum prilejul sa-si spele pacatele si sa ne ofere si noua cateva CD-uri cu marii rechini stiuti de toata lumea , dar nedovediti.Poate asa vor scapa de "zidul Targovistei" , fie el si unul moral !
  • +2 (2 voturi)    
    dar daca (Luni, 15 februarie 2010, 14:34)

    drJohn [anonim]

    Sunt curios ce vor zice cei care s-au autodenuntat si vor descoperi ca nu erau de fapt pe cd...
  • 0 (0 voturi)