Europenii descopera ca sistemele de pensii sunt bombe cu ceas pe care vor sa le dezamorseze prin reforme dure. Va reusi Romania sa reformeze pensiile?

de Dan Popa     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2010, 11:06 Economie | Finanţe & Bănci

Intreaga Europa isi reformeaza sistemele de pensii, dupa ce a constatat ca imbatranirea populatiei este o bomba cu ceas, iar deficitele publice reprezinta amorsa acestei bombe. In Romania, problema este inca si mai acuta. Facturile populismului si ale coruptiei a facut ca pensiile sa fie majorate in anii anteriori prin trocuri electorale, iar coruptia a permis ca unul din 5 pensionari sa fie invalid cu acte in regula. 
  • Pensiile sunt cu 20% mai mari decat le poate Statul finanta
In plus, desi varstele standard de pensionare ar trebui sa fie de 58 de ani si 9 luni la femei si de 63 de ani si 9 luni la barbati, varsta reala de pensionare este
 
Din cauza imbatranirii populatiei, Guvernul Spaniei a propus prelungirea treptata a varstei de pensionare de la 65 la 67 de ani, cu cate doua luni pe an. Planul de masuri va costa bugetul 50 miliarde de euro.
 
 
Reforma pensiilor in Spania
de 54 de ani si 7 luni. Potrivit calculelor facute de Banca Mondiala,  pensiile din Romania sunt cu circa 20% mai mari decat le poate Statul finanta.

Ca sa le poata plati, Guvernul imprumuta bugetul de pensii anual cu sume din ce in ce mai mari. In 2010, 1,7 miliarde de euro din banii pe care ii platesc romanii ca impozitie si taxe la bugetul de stat se duc la bugetul de pensii pentru a putea fi platite pensiile.

Acesti bani - reprezentand 8% din PIB- sunt taiati din investitii sau din alte cheltuieli pe care Statul le-ar putea face pentru a creste gradul de ocupare.  Cat timp o buna parte din banii publici se duc in plata salariilor si pensiilor, iar deficitele bugetare astfel create sunt acoperite din imprumuturi interne si externe, statul nu va avea resurse pentru finantarea investitiilor creatoare de locuri de munca si nici pentru absorbtia fondurilor europene.
  • Romania - printre statele cu cele mai nesustenabile bugete publice de pensii din UE
 
-Raportul salariati:pensionari: 3,3:1 in 1990, 0,94:1 in 2009, 0,4:1 in 2050
 -In 2010, 1,7 miliarde de euro din impozitie si taxe se duc la bugetul de pensii
-In 2009 bugetul de stat a imprumutat bugetul de pensii cu 1,5 miliarde de euro
 -Sistemul de pensii era reglementat prin 80 de acte normative
-Numarul pensionarilor de invaliditate, a crescut de la 600.000 la 900.000 de persoane intre 2001 si 2009. De asemenea, pensionarile anticipate s-au triplat in aceeasi perioada
 
 
Argumente pro-reforma
In acest context general, Romania se numara printre statele cu cele mai nesustenabile bugete publice de pensii din UE, ponderea in PIB a cheltuielilor cu pensiile de stat urmand aproape sa se dubleze pana in anul 2060, de la 8,4% in 2010 la 15,4%. Potrivit unui Raport al CE, Romania va ajunge pe locul 5 in UE in topul statelor cu cea mai mare pondere in PIB a cheltuielilor cu pensiile, fiind depasita doar de Grecia, Luxemburg, Slovenia si Cipru.

Raportul Comisiei Europene arata ca Romania are un deficit de sustenabilitate de 9,1% din PIB, adica trebuie sa-si ajusteze, pe termen lung, executiile bugetare cu acest procent, pentru a ajunge la o situatie in care finantele publice sunt
 
FMI discuta cu expertii din Guvernul Serbiei si de la Banca Nationala a Serbiei, cu privire la micsorarea pensiilor si salariilor. O alta tinta este reducerea alocarilor bugetare la fondul de pensii de la 13% la 10% din PIB
 
 
Reforma pensiilor in Serbia
sustenabile si sanatoase. Cea mai mare parte din acest deficit de sustenabilitate (7,4 procente din 9,1 procente din PIB) vine din cresterea cheltuielilor cu plata pensiilor de stat.

O alta problema care trebuie corectata este cea a raportului dintre cea mai mica si cea mai mare pensie. Acum, raportul este de 1 la 100, adica pensia mica este de 350 de lei, iar cea mai mare este de 37.000 de lei.

„Acest sistem inechitabil nu mai poate continua, daca vrem sa avem in continuare bani la bugetul de stat pentru sanatate, pentru educatie, pentru infrastructura, iar in acelasi timp sa avem un buget al pensiilor care sa se autosustina”, a declarat si premierul Boc. 

HSBC, care a studiat 10 state cu privire la tinta Stockholm, care preconizeaza ocuparea a 50% din persoanele intre 55 si 64 de ani, noteaza contraperformanta tarii noastre,
 
In Estonia, cu cat iesi mai tarziu din viata activa iti creste pensia cu 0,9% pentru fiecare luna lucrata dupa varsta de pensionare. 
Invers, in Slovacia, cu cat iesi la pensie mai devreme pierzi 0,5% pentru fiecare luna de pensionare anticipata.
 
 
Pensionarea in statele baltice
Romania fiind singura tara din grup care nu numai ca nu a avansat, dar a dat inapoi pana a cazut sub tinta. Pensionarile anticipate constituie principala cauza. In Romania, peste
 
Guvernul Greciei a propus o reforma majora a sistemului elen de pensii, marind varsta medie de pensionare cu doi ani, pana la 63 de ani si blocand pensionarile anticipate
 
 
Reforma pensiilor in Grecia
40% din pensionari au iesit din viata activa inainte de a implini varsta pensionarii. E drept, unele state europene si-au bazat si ele la un moment dat politica ocuparii fortei de munca pe ideea gresita ca pensionarile anticipate ar face mai mult loc tinerilor pe piata muncii. Dar in scurt timp, Finlanda sau Marea Britanie si-au dat seama destul de repede ca o astfel de politica duce la cresterea taxarii mainii de lucru si creeaza distorsiuni in economie, au luat masuri ce au dus la inversarea tendinţei, România a persistat pe acest drum. E ca si cum avand gripa, ai iesi iarna afara in pantaloni scurti. „Internarea” si tratamentul de urgenta nu ar mai trebui sa mire pe nimeni.
 


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

3984 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Dl. Boc (Luni, 15 februarie 2010, 11:16)

    Cri [anonim]

    Dl. Boc, de ce nu sunteti interesat de problema natalitatii si a conditiilor de trai din Romania? De ce nu vedem astfel de proiecte de lege? Ce se intampla Dl Boc si dlor guvernanti?
    • +3 (3 voturi)    
      cu Dl. Boc... (Luni, 15 februarie 2010, 12:08)

      vallya3 [utilizator] i-a raspuns lui Cri

      De unde stii? Nu vezi ca esti pe langa subiect? Scrii pentru a scrie?
    • +5 (5 voturi)    
      Groparii sistemului de pensii din Romania... (Luni, 15 februarie 2010, 12:42)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Cri

      ... sau cum platim acum oalele sparte in anii '90 si anii 2000. Pensionari pe banda rulanta pe vrema lui nea' nicu vacaroiu pt a masca concedieriile, in anii 1992-1996, la fel pe vrea lui radu vasile, ciorbea si al lui nastase, in anii 2000.

      Nu trebuie sa ne mire ca acum platim pt acele pensionari haotice, facute pt a masca concedierile pt ca nu mai erau comenzi in economie, in loc sa se faca reforma economice
      care ar fi permis ca in cativa ani sa ajungem la liman. Acestia sunt groparii sistemului de pensii, lor trebuie sa le multimim.

      Se incerca acum, in sfarsit, o reforma a sist de pensii, anularea pensiilor de lux. Speram sa reuseasca, asta pt binele tuturor in generatia mea, cei ce vom iesi la pensie peste 30 de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    or fi auzit si altii? (Luni, 15 februarie 2010, 11:18)

    curios [anonim]

    cei care isi arata amigdalele pe la mogu-viziuni? furibunzii "analisti" economici de pe la Money Channel? jurnalistii care isi dau cu parerea?
    • 0 (2 voturi)    
      Chris Martenson (Luni, 15 februarie 2010, 12:03)

      Flavian [anonim] i-a raspuns lui curios

      Au auzit destui. Chris Martenson are un intreg material pe tema asta, cu explicatii si grafice pentru tot omul care vrea sa priceapa.

      Pentru un sumar cine e curios poate da un google dupa: dileme chris martenson
  • -2 (6 voturi)    
    DA! (Luni, 15 februarie 2010, 11:19)

    Eugen [anonim]

    Astea sunt ADEVARATELE probleme, nu plantele etnobotanice sau mai stiu eu ce alte diversiuni de la grijile de zi cu zi!
    • 0 (2 voturi)    
      . (Luni, 15 februarie 2010, 12:40)

      Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Eugen

      Ti-au inchis magazinul?
  • -3 (5 voturi)    
    ... picioarele in ea de Romanie (Luni, 15 februarie 2010, 11:25)

    Anonim [anonim]

    Deci problema e ca in Romania e lene mare si lumea se pensioneaza pe caz de boala prea devreme, pe la tara nu au carte de munca si capsunarii atat de laudati (doar au votat cu Basescu) nu au la randul lor carte de munca si se vor intoarce in Romania si vor cersi mila statului.
    Si statul roman ce face?
    In loc sa le taie astora pensiile cu 20%, in loc sa-i verifice pe aia pensionati pe caz de boala, creste varsta de pensionare a cui?
    A prostilor (eu de exemplu) care sunt cinstiti si platesc o viata intreaga asigurarile ca sa se bucure 5 ani de pensie.
    E destul de simplu, cei care ies la 50 de ani la pensie se bucura de 20 de ani de pensie, dar cu pretul ca prostii care le platesc pensiile sa munceasca 15 ani in plus.
    Sa nu mai spun de armata/militie/securitate unde ies la pensie la 45 de ani.

    Solutia e sa-ti bagi picioarele in ea de Romanie si fie sa emigrezi fie sa faci tot posibilul sa dai cat mai putini bani la stat.
    • +3 (5 voturi)    
      cu picioarele tale... (Luni, 15 februarie 2010, 12:11)

      vallya3 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Daca gandesti astfel dute in Congo cu picioarele tale si lasa Romania in pace...
      • -1 (1 vot)    
        Sunt un ticalos, nu-mi place sa sponsorizez (Luni, 15 februarie 2010, 12:28)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui vallya3

        ... scursurile securisto-comuniste.
        Eu ma duc in Congo, dar tu mai "dute" (SIC!!!) pe la scoala, clasele 1-4 unde se invata simtul limbii romane.
    • +1 (1 vot)    
      Alo! (Luni, 15 februarie 2010, 13:45)

      Ionescu54 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

      Nu mor caii cand vor cainii!
      • -1 (1 vot)    
        Dar nici cainii nu duc in spinare caii! (Luni, 15 februarie 2010, 17:05)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui Ionescu54

        Nu crezi?
  • +2 (2 voturi)    
    Iar trebuie sa ne arate altii cu degetul (Luni, 15 februarie 2010, 11:33)

    bigbrother [utilizator]

    Ca sa se scoata "mizeria" de sub pomenile electorale si sa se vada adevarul crunt: asa nu se mai poate. Sistemul actual este depasit total, e ca un bolnav tinut in viata de aparatele guvernarilor populiste.

    Probabil ca acum vreun guster va aparea la tv spunand cum fota guvernare a facut si a dres, uitand un amanunt esentia: de 20 de ani avem aceeasi oameni fie la guvernare fie in opozitie, facand shimb de pozitii la aproape fiecare 4 ani. Fapte, nu vorbe, asta este ce vrem, ne-am saturat de gargara pana peste cap.

    Asa ca ramane o singura intrebare: pana cand?? Am deja o dorinta nestavilita de a opri orice cotizatie catre stat, poate asa cei care considera ca bugetul este portofelul lor vor ajunge la sentimente mai bune.
  • +2 (2 voturi)    
    Pensionarea comisiilor de expertiza (Luni, 15 februarie 2010, 11:35)

    Alf [anonim]

    1) Numarul mare de pensionari pe motiv de boala se datoreaza in special existentei unui organism anacronic: asazisa “Comisie de expertiza a capacitatii de munca”, constituita, de fapt, din cate un singur medic de “medicina muncii” si cateva asistente, care nu fac altceva decat sa avizeze prelungiri la nesfarsit de concedii medicale la cererea medicilor de specialitate. Daca medicii de specialitate si-ar asuma personal si definitiv raspunderea pensionarii, lucrurile s-ar ameliora. Azi, pensionarea medicala, in marea ei majoritate este o birocratie oneroasa bazata pe diluarea raspunderii.
    2) In situatia in care militarii nu contribuie direct din venituri la sanatate, militarilor ar trebui sa li se plateasca numai serviciile medicale de care au beneficiat.
  • +2 (2 voturi)    
    Dezamorsare (Luni, 15 februarie 2010, 11:37)

    Constantin [anonim]

    Cum sa cresti fondurile de pensii in conditiile in care incasarile scad? Statul trebuie sa caute ajutor la institutii financiare care au demonstrat ca sunt capabile sa inmulteasca banii si sa le incredinteze din ce in ce mai mult din incasarile pentru pensii.
  • +4 (4 voturi)    
    principiul contributivitatii (Luni, 15 februarie 2010, 11:45)

    oproi [anonim]

    Am avut vechime integrala la iesirea la pensie in 2004. Nu cred ca in patruzeci si doi de ani de activitate am totalizat mai mult de o luna de concediu medical. Ca inginer electronist, am lucrat mai mult decat colegii militari cu care colaboram, fie ei maistri militari sau colonei. Si care aveau, prin comparatie, solde mai mari si fele de fel de beneficii. Am lucrat cu mult mai mult decat magistratii care au pensiile stiute. Am doctorat si continuu sa fac activitate didactica in regim de plata cu ora la Politehnica, nu atata pentru castig, care este relativ mic, cat pentru forma fizica si mentala. In jurul meu, fel de fel de exceptii, care au frecat menta o viata intreaga, sar de fund in sus daca ii intrebi daca au carat cumva pietre de moara de au pensiile alea nesimtite sau au iesit la pensie pe la cincizeci de ani. S-a iesit la pensie mai devreme pe motive ridicole, de exemplu pentru ca desenatoarea tehnica a lucrat cu amoniac atunci cand manipula ozalidul. Asa incat as vrea sa nu mai aud de cei care dau in judecata guvernul, pentru ca nesimtirea lor ne va trage la fund pe toti. Nu avem de unde sa platim mai mult decat am contribuit si nici nu avem motive sa o facem (valoare de exceptie, bla, bla, bla...)
    • +4 (4 voturi)    
      principiu just... (Luni, 15 februarie 2010, 12:14)

      vallya3 [utilizator] i-a raspuns lui oproi

      Asa trebuie sa gandeasca toti
    • +2 (2 voturi)    
      Un plus de la mine, bine zis... (Luni, 15 februarie 2010, 12:48)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui oproi

      ..Bravo. ASa ar trebui sa vada toti problema
    • +1 (1 vot)    
      ... (Luni, 15 februarie 2010, 15:19)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui oproi

      dle oproi, miza aici nu sint pensiile exorbitante date ilegal unor mafioti de catre alti mafioti. nu intelegeti ca miza sint pensiile oamenilor normali, ei sint grosul, de-acolo vrea sistemul mafiot care conduce romania sa mai suga niste sute de milioane. vor sa va reduca dvs pensia, ca sa dea si mai mult coruptilor. intelegeti?
  • -1 (1 vot)    
    frisoane (Luni, 15 februarie 2010, 11:50)

    cristi [anonim]

    "Cat timp o buna parte din banii publici se duc in plata salariilor si pensiilor, iar deficitele bugetare astfel create sunt acoperite din imprumuturi interne si externe, statul nu va avea resurse pentru finantarea investitiilor creatoare de locuri de munca si nici pentru absorbtia fondurilor europene. "

    pai sa se introduca o lege prin care sa se eutanasieze toti cetatenii iesiti la pensie, ca sa aiba "investitotrii" fonduri indeajuns, ca nu-i mai satura Dzeu, acum li se pare anormal ca o buna parte din banii publici se duc pe plata salariilor(!!!!) si pensiilor(!!!!). si ce-ar tb sa faca pensionarii? sa se reorienteze profesional, sa mai faca un master, sa inceapa o noua cariera, sa traga la strung pina la ultima suflare?? sau cum adica, au pensii mari?? mama cu 180 de euro pe luna are pensie mare, ciinilor??? tot timpul amaritii sint problema pt care imbuibatii n-au catralioane indeajuns sa-si faca multinationale pe care oricum le duc in china si nu creaza locurile alea de munca promise.
    • +1 (1 vot)    
      inca ceva (Luni, 15 februarie 2010, 15:14)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui cristi

      pe-asta n-o observasem prima oara: cica din cauza pensionarilor si salariatilor care il seaca de bani, nu poate statul sa absoarba fondurile europene:(((((((((((((((((((((((

      deci n-au bani indeajuns mafiotii incompetenti care controleaza structurile statului ca sa fie in stare sa primeasca bani moca de la UE!!! nu stiu decit sa fure, dar de la UE e prea complicat, nu-i duce capul. mai simplu direct din bugetul statului, "golit" de pensionari...

      genu asta de bataie de joc o sa dea pe-afara pina la urma, oricit de lipsiti de simt civic ar fi romanii. eu personal, ca de altfel multi dintre conationalii mei probabil, nu mai visez decit ca toti parazitii astia sa putrezeasca. loc de dialog nu mai e.
  • 0 (2 voturi)    
    pt.o informare corecta (Luni, 15 februarie 2010, 11:51)

    tepes [anonim]

    Dle.popa si dan ai o problema cu pensionari,nu dai nici o solutie in schimb acuzi cum ca nu ar fi bani de investitii din cauza platii pensiilor.Daca tot dai cu barda in tot ce-i pensionar ar fi cazul sa -ti amintesc niste lucruri pe care ai omis sa le spui intentionat sau nu.In primul rind nu baga toti pensionari in aceiasi oala.Ce vina au pensionarii cu vechime integrala si virsta normala de pensionare ca sa-i pui la gramada cu cei cu pensionare anticipata si cei pe caz de boala cu acestia ar trebui sa te rafuiesti si cu cei care i-au pensionat respectiv doctori si politicieni si fa bine lasa in pace pensionari cinstiti si fa o dinstinctie clara intre acestia.Si inca ceva dle.dan de-a lungul anilor de ce majoritatea guvernelor sa-u imfruntat din bugetul asigurarilor sociale ,despre acest lucru nu scoti un cuvintel,tot pensionari au devalizat acest buget ?
  • 0 (2 voturi)    
    Era de asteptat (Luni, 15 februarie 2010, 11:55)

    Sorin [anonim]

    De ce nu s-au luat aceste masuri de 20 de ani incoace ?
    Cine a urmarit documentarul Zeitgeist poate sa faca o paralela ,deoarece se prevedea asa ceva si se v-a ajunge si mai rau deoarece in timp se v-a forma un blocaj al masei monetare si v-a incepe haosul.
  • 0 (0 voturi)    
    Iresponsabilitate ! (Luni, 15 februarie 2010, 11:59)

    motul [anonim]

    Clasa politica, incepand cu anul 1900 : toate guvernele si parlamentul,si-au batut joc de bugetul statului si de bugetul de pensii, acordand cu o totala lipsa de responsabilitate unor privilegiati, salarii si pensii exorbitante, ce nu pot fi sustinute de sistem.In acelasi timp au pensionat oameni apti de munca si la varste sub 40 de ani , au acordat pensii de invaliditate unor oameni perfect sanatosi , au acordat sporuri salariale ce depasesc de 2 - 3 ori salariul tarifar.etc.
    Mai grav este ca aceasta clasa politica iresponsabila, incompetenta si corupta nu este in stare si nici nu are vointa necesara sa starpeasca aceste fenomene , dimpotriva le adancesc .
    Mult discutatele proiecte de reformare a sistemului de salarizare si a sistemului de pensii nu vor avea loc niciodata in Romania ! Motivul: de ele trebuie sa beneficieze clintela politica aflata la putere acum si in viitor.
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Luni, 15 februarie 2010, 12:02)

    ion [anonim]

    Varsta reala de pensionare este de 55 de ani. Oare de ce? De ce oamenii cand ajung la varsta asta aleg sa se pensioneze?
    Sunt mai multe aspecte. Unu dintre ele ar fi ca cu cat te apropii de 50 de ani cu atat mai greu iti mai gasesti un loc de munca. De ce? Pentru ca oricand se gaseste unul cu 10-15 ani mai tanar decat tine care poate face acelasi lucru, dar sansele sa le faca mai bine si mai repede sunt destul de mari.
    Un alt aspect ar fi ca la 55 de ani ai cam 30 - 40 de ani de munca. Chiar si daca faci ceva ce iti place incepi deja sa te saturi.

    Eu zic ca o varsta de pensionare de 55 de ani ii rezonabila, atat timp cat pensia o iei in functie de cat ai contribuit, nu sunt motive majore pentru care un astfel de sistem sa nu fie sustenabil.

    Daca iesi la pensie la 65 de ani in romania pot sa zici mersi daca apuci sa te bucuri de pensie 10 ani(si la standardul de viata acei 10 ani vor fi plini de boli), ba mai mult in UE se studiaza posibilitatea sa se iasa la pensia la 70 de ani, adica ai sanse sa vii la servici direct in coscuig ...
  • +2 (2 voturi)    
    raportare (Luni, 15 februarie 2010, 12:05)

    Cri [anonim]

    Cum pot sa raportez o persoana despre care stiu ca are pensie pentru boala dar este foarte sanatoasa? Ce institutie trebuie sa se ocupe de asemenea infractiuni?
    • +1 (1 vot)    
      Domnului Ministru Emil Boc (Luni, 15 februarie 2010, 13:59)

      Ana [anonim] i-a raspuns lui Cri

      la Guvern si de acolo o trimite celor abilitati ...si vei primii si raspuns..obligatoriu sa pui UN NUME si nu anonima ca nu se ia in calcul ! Succes.....sunt multi asa ......si in special cei care au pensii de sute mil...daca ia 3 mil chiar nu se pune...ca numai ajutorul de stat trebuie sa fie conform Constitutie...citeste ....sa ii asigura un trai decent...........
  • +1 (1 vot)    
    Adevaratul motiv (Luni, 15 februarie 2010, 12:15)

    Rali [utilizator]

    Am tot stat si m-am intrebat de ce vor sa ridice varsta de pensie la 65 de ani pentru femei in 2030. Si atunci m-a lovit ideea, pentru ca atunci trebuie sa iasa la pensie cei care sunt nascuti in 67, 68, adica decreteii. Va dati seama ce soc pentru bugetul de pensii. Sute de mii parasec campul muncii si trec la pensie! Ce nasol, inca 2 ani de munca si poate mai mor din femeile care ar fi trebuit sa se pensioneze la 62 de ani.
    In plus pensionarile anticipate si cele de boala sunt o metoda de a evita somajul!
    Oricum generatiile mai tinere (pe la 20 de ani) nu au niciun chef de munca, asa ca in speranta pensiei de la stat nu cred ca se va ameliora deficitul bugetar nici cu cresterea limitei de varsta.
    Parerea mea este ca trebuie sa iti pui tu bani la saltea cat poti de multi cand esti tanar si sa iesi la pensie cand vrei , asteptand linistit ca sa vina si pensia de la stat, nestresat ca sa fie cat mai lunga!
  • 0 (0 voturi)    
    propun desfiintarea (Luni, 15 februarie 2010, 12:20)

    ady [anonim]

    nu le vad rostul ..mai ales pt cei care si lucreaza si sug si de la stat..sa se acorde ajutor celor care n-au nimic..
    da stiu protestati..
    dcelor care au iesit la pensie sa li se dea suma intreaga de contributie pe perioada cat au muncit..
  • +3 (3 voturi)    
    sa se termine cu privilegiile (Luni, 15 februarie 2010, 12:21)

    pentru hoti [anonim]

    sa fie recontrolati toti cei care au pensie de invaliditate.din pacate pentru unii care au probleme reale.dar e ca la certificatul de revolutionar.prea au pus botul multi.cei care lucreaza cinstiti si isi platesc darile sunt in situatia cea mai grea...nu-i asa?ce pensie vor mai lua cand le vine randul?nimic.ca au furat altii munca lor.si sa se termine cu pensiile speciale.stim ce inseamna speciale.nemeritate.
  • +2 (2 voturi)    
    CARITAS (Luni, 15 februarie 2010, 12:35)

    bucur [anonim]

    Sistemul nostru de pensii in domeniu bugetar este asemanator co sistemul de joc ,tip piramidal CARITAS. Bagi o suma in joc si scoti cat vor muschii parlamentarilor, ca ei voteaza legile astea aberante ce favorizeaza hotia cu acte in regula.Aparitia categoriei de persoana cu statut special este un scuipat pe obrazul contribuabilului roman de buna credinta.Ganditi-va ca zilnic se pensioneaza persoane cu statut special care au pus coada la pruna si urmeaza falimentul statului care nu stie sa -si apere cetatenii corecti de acesti mafioti ordinari fara inima.Ma ingrozeste ideia ca acesti oameni se cheama ca sunt patrioti.
  • +1 (1 vot)    
    reducere (Luni, 15 februarie 2010, 13:37)

    s.i. [anonim]

    Ce va urma? Ne-a spus Alvin Toffler inca din anul 1980 (" Al treilea val"): reducerea programului de lucru la mai putin de 8 ore.
  • 0 (0 voturi)    
    Contributivitate si pensii de invaliditate (Luni, 15 februarie 2010, 16:19)

    Nicolae [anonim]

    Contributivitatea a avut un caracter dinamic. A fost reglata de diversele guverne pt. asigurarea unui echilibru in bugetul asigurarilor sociale (pensiilor). In mod eronat se crede ca aceasta contributie se "teleporteaza" in timpul cand te pensionezi.
    Eroare! Contributiile sustin sistemul public de pensii la timpul prezent al platilor. In 2001-2005 chiar daca ai fi vrut sa contribui mai mult ( daca aveai un salariu consistent), legal erai limitat la 3 salarii medii pe economie (daca nu cumva si aici era un interes populist). Ce-ai fi facut acum cu banii cu care ai contribuit? Crezi ca avea cineva grija sa ti-i inmulteasca macar cu rata inflatiei? Ma indoiesc. Tot contributii au fost si impozitele progresive pe salariu, din care o parte mergeau la pensii publice (6-7%), alta parte la pensii speciale (justitie, etc). A fost o mare eroare renuntarea la impozitul progresiv!
    ---Pensiile de invaliditate gr.II sunt cele mai multe, circa 11% din nr. total de pensii, sa zicem ca jumatate sunt ilegale...luati in calcul cuantumul si vedeti ca nu se castiga mare lucru (vedeti datele CP a Municipiului Bucuresti, spre exemplu).
    ---Prognoze pesimiste pt.2060! Lasati...nu suntem in stare nici de prognoze fezabile pentru 2-3 ani. Ipotezele de lucru sunt prefabricate. Vezi raportul d-lui Seitan pt. Banca Mondiala din 2008!
  • 0 (0 voturi)    
    propaganda (Luni, 15 februarie 2010, 16:31)

    ioan [anonim]

    Atunci cand ceva nu merge repede spunem ca este o situatie asemantoare cu cea din U.E. sau ca U.E ne cere acest lucru. Badea Ion nu are cum sa stie de ce se dezbate la U.E si ia de bun tot ceea ce se spune.
    1.Noi nu ne putem compara in ceea ce priveste locurile de munca de la noi cu cele din U.E.
    2. Nu ne putem compara nici in ceea ce priveste impactul noxelor si bolilor profesionale asupra populatiei. Nu trebuie generalizat faptul ca toti pensionarii pe motive de invaliditate sunt infractori. Acei medici care i-au verificat nu sunt cu totii iresponsabili sau corupti.
    3. Nu pot fi comparate conditiile de refacere a capacitatii de munca cu cele din U.E. sunt familii de la noi care in viata lor nu au mers in concediu de odihna, datorita faptului ca nu si-au permis economic. Atunci uzura fizica si psihica evident este mai mare, fapt ce presupune o rata mare a pensionarilor anticipate pe motive medicale.
    4. Nu putem compara sistemul de asigurari de sanatate, de la noi insuficient organizat si finantat, care a lucrat si lucreaza mai mult reactiv decat preventiv, de aici si o rata a imnbolnavirilor mai mare, precum si o speranta de viata mai scazuta..
    5. Aceste lucruri ar trebuii sa le explice sociologi, medici sau alti spcialisti care activeaza in medicina muncii si mai putin oamenii politici a caror interes principal este grosimea bugetului care ramane de sifonat dupa impartirea prioritatilor obligatorii. De ceva timp bugetul pensiilor ii deranjeaza pe politicienii nostrii, ca pe tatl betivani care ar vrea sa dea cat mai putini bani in casa familiei, ca sa le ramana pentru carciuma. De aicea si povestea cu U.E. si alte demonstratii care nu au la baza elemente reale concrete. De aicea si manipularea grosolana si invarjbirea categoriilor sociale, in dezbaterea despre pensii, actiune care se poate solda in final cu elemente de ruperea stabilitatii statului.
    In goana dupa bani unii oameni politici devin iresponsabili