Consultant fiscal: TVA-ul este primul impozit care va suferi modificari 

de Ioana Morovan     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2010, 17:16 Economie | Finanţe & Bănci

Emilian Duca, partener la firma de consultanta BDO a declarat marti, 16 februarie, ca TVA-ul va suferi modificari cel mai repede - confirmand declaratiile recente ale altor companii din domeniul fiscal. Tot el a mai spus ca nici cota unica nu va supravietui mai tarziu de anul 2012. Declaratiile au fost facute cu ocazia forumului de fiscalitate TaxEu.

Motivul pentru care va fi modificata cota unica, in opinia sa, este acela ca "ne-am imprumutat si la un moment dat va trebui sa platim banii, iar acesti bani vor fi platiti de catre contribuabilul roman".

Pe de alta parte, reprezentantul Ministerului Finantelor Publice, Dragos Doros, a explicat ca mentinerea cotei unice, precum si celelalte masuri anuntate de Guvern denota existanta stabilitatii fiscale in Romania.

Scutirea de impozit pe profitul reinvestit, una din principalele facilitati cu care se lauda Guvernul in ultima perioada, nu este vazuta cu ochi buni de catre consultanti. "Are o nuanta mai mult de marketing pentru ca nu vorbim decat de un avantaj de cash-flow. Scutirea pe care o primim acum o vom plati inapoi pe durata de viata a activului", a spus Cristian Radulescu, reprezentantul companiei de consultanta fiscala Taxhouse.  


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4544 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    taxe vs. impotite (Marţi, 16 februarie 2010, 17:21)

    gechi [anonim]

    Cineva (ori consultantul ori autoarea articolului) are niste lacune URIASE de cunostinte economice de baza, daca nu face deosebirea intre taxa si impozit.
    • 0 (0 voturi)    
      hmm (Marţi, 16 februarie 2010, 17:42)

      johndoe [anonim] i-a raspuns lui gechi

      Taxa pe Valoare Adaugata (TVA), ca si acciza, este un impozit indirect ...restul e cancan
      • 0 (0 voturi)    
        Taxa vs.impozit (Miercuri, 17 februarie 2010, 8:45)

        Sevraj [anonim] i-a raspuns lui johndoe

        Diferenta e simpla, pt. oricine a pus mana pe carte. Teoretic, impozitul reprezinta o prelevare fara contraprestatie (ex. impozit pe avere:casa, masina etc.) iar taxa este o plata obligatorie pt. un serviciu efectuat, la cererea persoanelor fizice/juridice (ex. taxa pe mostenire, pe autorizatii construire, pe inmatricularea auto etc.)
        De unde rezulta ca TVA este, de fapt, un impozit, numa' ca are pus aiurea in denumire cuvantul TAXA.
    • 0 (0 voturi)    
      Taxe (Marţi, 16 februarie 2010, 17:47)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui gechi

      TVA-ul, desi are in denumire cuvantul "taxa" este de fapt un impozit, probabil cel mai important.
    • 0 (0 voturi)    
      Taxa si impozit (Marţi, 16 februarie 2010, 18:02)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui gechi

      Taxa o platesti si in parcare, impozitul il platesti numai la stat, asta-i diferenta. TVA este de fapt un al doilea impozit de 19% din salariul net, deghizat in taxa pentru a fi inghitit mai usor de populatie.
    • 0 (0 voturi)    
      DEX (Miercuri, 17 februarie 2010, 8:45)

      gechi [anonim] i-a raspuns lui gechi

      taxa = Plată efectuată în favoarea bugetului de stat de către diferite persoane fizice sau juridice în cazul când acestea se bucură de anumite servicii sau drepturi. ♦ Sumă de bani care se plătește unei instituții în schimbul unor servicii prestate sau al anumitor drepturi

      impozit = IMPÓZIT ~e n. 1) Plată obligatorie, stabilită prin lege, pe care cetățenii, întreprinderile etc. o varsă din venitul lor în bugetul statului, în conformitate cu anumite norme de impunere; contribuție. 2) Obligație impusă

      aveti dreptate, taxa asta pare mai degraba impozit. Pentru ca o platesti si nu primesti nimic in schimb, ca sa fie taxa.
    • 0 (0 voturi)    
      taxa/impozit (Miercuri, 17 februarie 2010, 10:02)

      toma [anonim] i-a raspuns lui gechi

      ce ma intereseaza cum ii zice?ma intereseaza ca iese din buzunarul meu(tot mai gol),ca e tot mai mare si se pierde in neant(ca tot nu se vede nimic de pe urma acestor bani)
  • 0 (2 voturi)    
    vrem sa stim (Marţi, 16 februarie 2010, 17:27)

    supa [anonim]

    cit e tva pe tari in UE si elvetia si in plus vrem sa stim de ce trebuie sa suportam noi cresterile datorita faptului ca infractorii administreaza banii tarii? de ce sa sufere majoritatea ptr minoritate? hai baieti sa luam pozitie ca astia ne termina? veniti cu exemple sa stie romanii
    • +2 (2 voturi)    
      TVA in UE (Marţi, 16 februarie 2010, 17:36)

      me [anonim] i-a raspuns lui supa

      http://ec.europa.eu/taxation_customs/resources/documents/taxation/vat/how_vat_works/rates/vat_rates_en.pdf


      Exista multe tari cu TVA mai mare dar acele tari au si alt aparat administrativ (probabil mai eficient decat exista pe meleaguri mioritice)
      • +2 (2 voturi)    
        TVA (Marţi, 16 februarie 2010, 18:22)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui me

        Ca de obicei problema principala la noi, nu este cota sau faptul ca majoritatea plateste. Problema este in ce mod sunt utilizati banii colectati? Daca ei ar fi utilizati corect si eficient in beneficiul cetatenilor ( invatamant sanatate infrastructura ) aproape nu m-ar deranja cota in sine.
    • 0 (0 voturi)    
      la papa, taxele sint sub 10% (Marţi, 16 februarie 2010, 18:45)

      marin [anonim] i-a raspuns lui supa

      http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_around_the_world
      si asta la restaurant ca e considerat lux.
      apoi e normal sa vedem cita populatie avem, GDP, alti indicatori, etc si o sa stim unde ar trebui sa fim, daca nu ar fura astia atita..
      e usor sa cheltui atunci cind ai, si cind nu ai sa maresti taxele, ptr asta nu e nevoie de profesionsti. ce te faci cind trebuie sa pui capul la contributie ca sa obtii real return si sa faci ceva si ptr amaritii din tara ta? e normal sa plece aia care nu stiu sa administreze.
      • 0 (0 voturi)    
        ai dreptate! (Miercuri, 17 februarie 2010, 9:12)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui marin

        dar TU personal cand ai cerut bon fiscal la restaurant/bar/cafenea?? Ai fost in Vest? ai obtinut macar un pahar cu apa fara bon fiscal? asta e diferenta!!! restul sunt vorbe si lacrimi la mogu-viziuni despre soarta amara a celor ce tin restaurate/cafenele. Faci complicitate la evaziune fiscala si te lamentezi (o fi ipocrizie?)
  • +1 (1 vot)    
    Datul cu parerea (Miercuri, 17 februarie 2010, 6:54)

    Aron Deleanu [anonim]

    in domeniul fiscal,financiar si economic este o ocupatie asemanatoare cu cea a pareristilor politici de la TV Felix-Vintu.
  • 0 (0 voturi)    
    ..taxa sau impozit..? mi se rupe....! (Miercuri, 17 februarie 2010, 9:14)

    bm [anonim]

    ...traiasca inflatia...si nenea Keynes ...!
  • +2 (2 voturi)    
    Care e relevanta? (Miercuri, 17 februarie 2010, 9:18)

    Costica [anonim]

    Discutia nu-si are rostul. Pentru toti cei care "nu vad pe ce se duc banii" tin sa va reamintesc ca "statul"e un concept in slujba caruia lucreaza cam 2-3 milioane de romani si ca in schimbul banilor ce ni-i iau avem asigurata situatia actuala. Va asigur ca anarhia nu este o optiune asa ca nu mai puneti in discutie banii pe care ii ia statul ca sa se intretina. Cum cheltuie banii este o discutie dar cum avem republica democrata prin reprezentare, tin sa va reamintesc ca nu va duceti la reprezentantii vostri sa-i trageti de maneca asa cum o faceti pe net...! Da , bat pariu ca niciunul din cei ce critica cheltuirea banilor nu a luat legatuara cu vreun reprezentat (local sau parlamentar) sa solicite informatii detaliate despre ce si cum si mai ales sa vada ce ar face el , eventual pentru a propune. Sportul national e numai datul cu parerea. Din acelasi motiv in economie avem numai "urercheati"-patroni care fac afaceri dupa ureche si nu profesionisti...ceea ce se traduce intr-o economie bazate pe produse slab tehnicizate (varfurile nu acopera baza) si pe costul redus al fortei de munca( motivul scaderii salariilor reale). Noi suntem cei ce trebuie sa ne schimbam in primul rand...
    • 0 (0 voturi)    
      ...sa ne schimbam...?...cu niste nemti poate...! (Miercuri, 17 februarie 2010, 9:54)

      bm [anonim] i-a raspuns lui Costica

      ...las' ca vin altii sa ne schimbe ... in curand...!
  • +1 (1 vot)    
    care mai este cota unica in romania? (Miercuri, 17 februarie 2010, 12:57)

    bogdan [anonim]

    Constat ca toata lumea se impopotoneaza ca avem cota unica de ..UAU.. NUMAI 16%.
    In realitate lucrurile stau asa:

    1. pentru angajati si pfa-uri avem cota de 16 % + 31, 3 % contributii sociale(eu le consider tot impozit avand in vedere pensionarea la 65 de ani etc). am uitat de sanatate cass si eventual concedii , somaj etc

    2. pentru firme avem 16% pe profit apoi inca 16% pe dividende , rezulta ~ 29%. Nu stiu daca aici s-a hotarat si impunerea de Cas si Cass pe dividende. Daca da atunci mai crestem si aici procentul.

    Peste ce mai ramane avem TVA de 19% pe orice produs cumperi (legal) de pe piata.

    DECI UNDE ESTE COTA UNICA ??
  • 0 (0 voturi)    
    travel-blog.ro (Joi, 18 februarie 2010, 8:29)

    Emiru [anonim]

    ED, cel pe care-l proslaviti in articol (de ce oare?) este o persoana privata si isi vede interesul.
    Care este insa interesul presei? Cu cat ati fost "unsa" stimata doamna sa scrieti tampeniile astea?
    Cota unica a atras o gramada de investitori straini in Bucuresti. Nu va intrebati cum de au iesit din pamant colosii de fier-beton din Pipera unde zilnic mii de ingineri produc. DA, PRODUC - asta e cuvantul. De acolo vin banii cu care va hraniti voi, bucurestenii. De-acolo vin banii pe care-i risipiti fara sa va stoarceti neuronul.
    In momentul in care taxa unica va disparea, vor pleca si investitorii. Nu rapid, FULGER.
    Abia asteapta China sau India sa-i primeasca.
    In Olanda impozitul pentru investitorii straini este de 5%, chiar daca pentru angajati ajunge undeva la 50%. Insa acolo sunt cuprinse si asigurari medicale, sociale, etc.
    Daca cineva distruge sistematic Romania, atunci, pe langa trantorii din Parlament, voi, presa faceti asta. Si o faceti cu buna stiinta pentru ca interesul personal primeaza.