Exclusiv HotNews

Bancher roman care profeseaza in Austria, pentru HotNews.ro: Am plecat din Romania pentru ca eram dezamagit. Aici e cu totul alta mentalitate in banking 

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 18 februarie 2010, 13:05 Economie | Finanţe & Bănci

V.R este un roman care, dupa 5 ani de banking in Romania, a ales sa lucreze intr-o banca in Austria, pe segmentul de corporate risk. Acum are 26 de ani, iar primul job in zona financiara l-a obtinut la 19 ani. „Era un IFN, nicio banca nu se uita la mine pe atunci”, a povestit pentru HotNews.ro bancherul austriac. Avea 19 ani pe atunci. HotNews a stat de vorba cu el, despre motivele plecarii din tara,despre cum se face banking in Austria si despre cum se vede bankingul local, dinspre Occident.

  • Pentru a ajunge la primul interviu, am facut un mic imprumut
 
Eram dezamagit- in Romania se promoveaza pe pile, nu se tine cont de talent si abilitati. Ai pe cineva bine plasat, urci rapid in ierarhie. Nu ai, acolo imbatranesti.
 
 
Bancher roman care profeseaza in Austria
 „De la IFN-ul acela, am ajuns la o banca. Mai intai pe relationship management, apoi in alte zone din bankigul romanesc. Dupa o vreme, hotarasem sa plec in strainatate la o alta banca. Eram dezamagit- in Romania se promoveaza pe pile, nu se tine cont de talent si abilitati. Ai pe cineva bine plasat, urci rapid in ierarhie.

Nu ai, imbatranesti pe postul pe care te-ai angajat”, explica V.R. Nu a fost usor sa se angajeze, isi aminteste el. Pentru a ajunge la primul interviu cu austriecii, am facut un mic imprumut. Nu aveam bani, asta era adevarul, si nu ma puteam prezenta oricum. Dar a meritat”, recunoaste bancherul austriac.

Acum castiga circa 3000 de euro, fata de cei aproximativ 3000 de lei pe care ii lua in Romania. Diferentele de banking dintre Romania si Austria sunt uriase, mai spune V.R. „De pilda, la interviul de aici (din Austria- n.n.) am stat circa doua ore. Interviul a fost cu totul diferit de ce eram obisnuit aici in tara. Practic, a fost mai mult o dicutie despre persoana mea, despre felul meu de a fi.
  • In Austria,indiferent de pile sau abilitati, nu poti promova mai devreme de 5-6 ani
Din cele doua ore, despre cunostintele mele tehnice am discutat cam 5 minute”, spune
 
La interviul de aici am stat circa doua ore. Interviul a fost cu totul diferit de ce eram obisnuit aici in tara. Practic, a fost mai mult o dicutie despre persoana mea, despre felul meu de a fi.
 
 
Bancher roman din Austria
relaxat bancherul. Mentalitatea de acolo e mult diferita, mai explica VR. „Aici, indiferent de ce pile ai, indiferent de cate abilitati demonstrezi, nu se poate promova pe post mai devreme de 5-6 ani. Asta ca o prima diferenta. Pe urma, in Romania munceam cate 9-10 ore pe zi. Aici, nu treci de 8 ore. Poti sa vii la munca oricand in intervalul 7-11, dar stai 8 ore fara discutie. De salarii am mai spus.

E acelasi, doar ca difera moneda. Aici iei in medie 3000 euro, acolo 3000 lei”, mai explica bancherul. El recunoaste ca din cei 3000 de euro nu te imbogatesti, dar traiesti decent. „Daca platesti 1300 de euro chiria, alti 800 de euro cheltuieli cu mancarea si alte cheltuieli cu casa, realizezi ca nu iti ramane foarte mult. Dar e ok”, spune V.R.
  • Creditele venite de la filialele din Romania, cele de peste 5 mil. euro, ajung si la el
 
In Romania munceam cate 9-10 ore pe zi. Aici, nu treci de 8 ore. Poti sa vii la munca oricand in intervalul 7-11, dar stai 8 ore fara discutie.
 
 
Bancher roman din Austria
El nu exclude sa se mute iar cu serviciul. „Am doua optiuni. Fie la o alta banca in afara, la un salariu de 4000 de euro, fie ma intorc in Romania la 2500 de euro, avand avantajul ca as fi aproape de prieteni si de familie”, mai spune el. VR analizeaza si credite venite din Romania. „Tot ce e peste 5 milioane de euro, vin la noi la aprobat. Nu va pot da nume de companii, dar avem destule solicitari. Din toate filialele din CEE”, mai spune bancherul austriac.

Din pacate, bancile straine fac putine angajari in aceasta perioada. ABN AMRO invoca „situatia in care a ajuns banca” pentru a-si motiva refuzul angajarii de personal nevorbitor de olandeza. Elvetienii sunt si ei extrem de precauti. Italienii mai fac angajari si bancile nordice preluate de occidentali.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

12135 vizualizari

  • -2 (24 voturi)    
    fuga (Joi, 18 februarie 2010, 13:19)

    Sinoda [utilizator]

    Toata lumea fuge de salariile mici si , mai rau , de neprofesionalismnul romanilor . Cea mai legitima intrebare este "ce am facut noi insine ca sa fim mai profesionisti, sa aducem mai multe venituri firmelor unde lucram si implicit sa avem salarii mai mari" ?
    Ne place sa criticam, alegand astfel calea cea mai usoara sau mai ales sa dam bir cu fugitii si astfel sa folosim banii pe care contribuabilul roman i-a investit in scolarizarea noastra.
    • +11 (21 voturi)    
      re-fuga (Joi, 18 februarie 2010, 13:42)

      nobody [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      Pai, ce am putea face noi insine ca sa scapam de neprofesionalism, daca cei care ar trebui sa faca asta detin functii de conducere????????
      A pleca din tara, nu este calea cea mai usoara, este calea fireasca si solutia la a avea o viata decenta si normala, cat despre scolarizarea noastra...sa fim seriosi...care bani investiti de statul roman???? Diplomele noastre valoareaza 2 bani tocmai datorita "scolarizarii si suprascolarizarii" acelor neprofesionisti care ajung in functii tot cum obtin si diplomele......imi vine greu a crede ca acesti oameni pot identifica si, mai mult, aprecia valorile adevarate.....
      Totul este o minciuna si o deziluzie in aceasta tara...eu ii admir pe cei care aleg calea plecarii...le trebuie mult curaj...Felicitari!
      • +1 (3 voturi)    
        E adevarat ce spui! (Joi, 18 februarie 2010, 16:40)

        Dobrin Constantin [anonim] i-a raspuns lui nobody

        Insa e greu sa crezi ca se va face si o reforma in cazul acesta si oamenii ar deveni mai seriosi si cinstiti.

        Felicitari pentru tanarul acela de 26 de ani. Stie ce vrea. Bravo lui!!!!
        • 0 (0 voturi)    
          E mai greu in Romania (Vineri, 19 februarie 2010, 8:58)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui Dobrin Constantin

          ca in vest sa faci treaba ca lumea. Pe mine tocmai asta ma motiveaza sa muncesc in Romania.
          • 0 (0 voturi)    
            Sinteti idealist.. (Vineri, 19 februarie 2010, 9:52)

            blackarrow [anonim] i-a raspuns lui Constantin

            inca, zau , chiar nu merita , daca sinteti tinar sariti peste gard cit mai repede, altfel veti fi exploatat aci pe bani putini
            • 0 (0 voturi)    
              Depinde ... (Vineri, 19 februarie 2010, 10:58)

              Eu [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

              ... de meserie. Cum nu prea ai unde te angaja ca bancher la o firma mica, in RO e intr-adevar greu sa-ti gasesti ceva ca lumea. Dar in alte domenii, daca n-ai capul plin de idei gresite despre multinationale, si chiar esti capabil sa produci ceva util, situatia nu e asa de neagra. Doar ca tre' sa te uiti mai putin la cum arata si mai mult la ce inseamna fiecare job care ti se ofera.

              Drept e insa ca pe termen lung lucrul la o multinationala da mai bine la CV. Pe de alta parte insa, alegerea intre o cariera care sa arate bine din exterior si una care sa te satisfaca, chiar daca arata mai putin bine, e una pe care tre' s-o faci devreme.
            • 0 (0 voturi)    
              Am muncit si-n vest (Vineri, 19 februarie 2010, 10:59)

              Constantin [anonim] i-a raspuns lui blackarrow

              si e prea simplu sa faci treaba buna acolo, ai totul la indemana. Mai anevoios este in Romania unde trebuie sa-ti pui serios capul la contributie si sa te gansesti nu numai la treaba ta dar si la ceilalti pentru a o scoate la capat cu bine. Si satisfactia muncii implinite e cu atat mai mare cu cu cat este mai greu.
              • 0 (0 voturi)    
                Decat mult si fara rost..... (Duminică, 21 februarie 2010, 12:07)

                boddy [anonim] i-a raspuns lui Constantin

                Dupa primii 2 ani de munca in Romania am simtit atat sentimentul de plafonare cat si reticenta la upgrade capetelor de fier din management. Trebuia sa fac chestii inutile si lipsite deprofesionalism iar singura explicatie era ca "asa vrea sefu" Tot top managementul privea de la inaltime si era raspunsul la salut din partea lor puteai sa o consideri o favoare. Sustin parerea fericitului tanar de mai sus care a expus succint criteriile de promovare.
                Dupa 5 ani mi-a dorit sa plec din romania sa muncesc si am reusit....sa plec la o companie americana cu filiala in Golf. Sedintele aici nu dureaza mai mult de juma de ora si se concretizzeaza cu actiuni imediate. Simplitatea deciziilor si responsabilizarea personalului sun cheia progresului ...nu framantatul creierilor 10 ore pe zi cum sa o scoti la capat pentru orice rahatis. Pot sa spun ca in intr-un an am invatat la compania asta cat in Romania in 5 ani ...traininguri , calificari tot ce doresti pentru a-ti desfasura activitatea si SA AI REZULTATE. . Aici nimeni nu te intreaba cat ai stat cu fundu pe ganduri sa nascoceasca mintea solutii de compromis....aici trebuie sa vi cu rezolvari taticu..
                Noile mele perspective sunt sa imi iau familia sa ma mut din tara aia de 2 bani. Sunt roman si ma bucur ca romanii care lucreaza cu mine in bransa au numai calificative bune (idustrie petrol si gaze) si peste tot lumea e multumita de ei. Dar sincer acasa ma atrage numai natura pustie lipsita de orice urma de social.
          • 0 (0 voturi)    
            nu iti ridica nimeni statuie... (Vineri, 19 februarie 2010, 12:57)

            Razvan LS. [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

            daca stai si te chinui in Romania... eu lucrez in banca de 5 ani ... am inceput intr-o banca mare din tara unde stateam cam 12 ore la servici ... dupa 2 ani mi-am dat seama ca nu imi ridica nimeni statuie ...
            apoi am zis sa incerc si o banca de dimensiuni mai mici (tot din tara) ... tot la fel e ca atitudine management/angajati .... doar eu m-am desteptat si nu stau mai mult de 8h jumate la servici .... orice se poate rezolva si a doua zi ....

            mai ales ca (presupun ca toata lumea din domeniu stie) nu se platesc orele suplimentare.... acestea sunt considerate bonusul tau pt privilegiul de a lucra in banca.
    • -13 (17 voturi)    
      Vine el inapoi (Joi, 18 februarie 2010, 13:48)

      Flavian [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      Las ca se intoarce el in tara la anul, dupa ce i-o da banca faliment.

      Austriecii sunt cu un pas in urma grecilor la capitolul asta. Se intrec care pe care.
      • -2 (4 voturi)    
        Corect (Joi, 18 februarie 2010, 23:21)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui Flavian

        Le tremura acum fundul multor angajati la banca, ca bancher e o exagerare in cazul tanarului de fata.

        Iar situatia sistemului bancar este extrem de fragila, nu doar in Grecia, PIIGS ori Austria ci in intreaga lume.

        Riscul sistemic de care se tem bancherii inseamna tocmai asta. Ca destul de curand vom avea sansa de a scapa cu totul de aceste institutii care paraziteaza sistemul economic.
        • +1 (3 voturi)    
          CORECT MURDAR (Vineri, 19 februarie 2010, 0:18)

          BANKA [anonim] i-a raspuns lui gogu

          Cum adica Bancile paralizeaza sistemul economic? ALO!!! GOGU!!!!!! ai nevoie de transfuzii?? Sau iar ti-au uitat pilulele???
          • +1 (1 vot)    
            lasa-l banka (Vineri, 19 februarie 2010, 8:49)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui BANKA

            omul e atat de neinstruit incat nu a putut obtine un serviciu care sa-i dea posibilitatea sa ia un credit si nu stie cum e cu bancile.
            cat despre parazitarea sistemului economic sa verifice el ce mai companii nu au credite pentru dezvoltare.
            iar despre transfuzii ... cred ca mai degraba ar avea nevoie de transplant. pardon, de implant ca transpantul presupune sa scoti ceva. ori la el la mansarda bate vantul
          • 0 (0 voturi)    
            Citeste mai atent (Vineri, 19 februarie 2010, 10:06)

            Flavian [anonim] i-a raspuns lui BANKA

            Era vorba de paraziteaza, nu paralizeaza.

            Desi probabil sistemul economic va fi paralizat cu totul in final din cauza acestor paraziti.
            • 0 (0 voturi)    
              Fara paraziti (Vineri, 19 februarie 2010, 11:11)

              Constantin [anonim] i-a raspuns lui Flavian

              viata nu ar putea exista. Si bancile nu sunt numai paraziti, ele controleza fluxul de bani al populatiei si, in functie de acest flux aleg domeniile de investitii. Investesc acolo unde se cheltuie mai mult, adica unde are interes populatia. Si astfel, populatia, prin intermediul bancilor, determina evolutia economiei.
              • 0 (0 voturi)    
                Spalare pe creier (Vineri, 19 februarie 2010, 15:45)

                Flavian [anonim] i-a raspuns lui Constantin

                Frumoasa axioma: "viata nu ar putea exista fara banci". Sistemul de invatamant si-a facut excelent functia de manipulare. In fata unor asemenea "argumente" ce poti sa mai zici.

                Eventual ca asteptam sa inceapa falimentele cat mai curand, ca poate asa vor scoate si oamenii capul din cutie sa afle ce inseamna de fapt sistemul bancar.

                Materialele din Crash Course ale lui Chris Martenson ar fi un excelent inceput.
                • 0 (0 voturi)    
                  nu cred ca e spalare pe creier (Vineri, 19 februarie 2010, 20:10)

                  BANKA [anonim] i-a raspuns lui Flavian

                  Si daca paralizezi bancile parazite ce pui in loc? Il lasi pe gogu camataru sa-si faca legea?
                  • 0 (0 voturi)    
                    Stai linistit (Vineri, 19 februarie 2010, 23:35)

                    Flavian [anonim] i-a raspuns lui BANKA

                    Sunt o gramada de alternative monetare ce pot fi implementate. Cine e curios poate studia de acum problema.

                    Daca e corect ceea ce zice ultimul raport al lui Elizabeth Warren ca vreo 3000 de banci sunt la buza prapastiei in US nu cred ca mai dureaza mult.

                    Anul trecut au avut "doar" vreo 140 de falimente, dar se pare ca show-ul abia incepe...
              • 0 (0 voturi)    
                Dilema sindromului stockholm (Vineri, 19 februarie 2010, 16:03)

                Flavian [anonim] i-a raspuns lui Constantin

                Ce-i drept e cam greu sa vezi padurea din cauza copacilor.

                Voi ati auzit de "dilema sindromului stockholm". Dati un google si poate va mai luminati...
            • 0 (0 voturi)    
              Corect - multumesc mea culpa (Vineri, 19 februarie 2010, 20:19)

              Banka [anonim] i-a raspuns lui Flavian

              Da am omis cuvantul, dar ideea lui am prins-o. Parazitarea sistemul economic e tot fara sens economic.
              As vrea sa aflu de la Gogu sau de la tine ce alternativa aveti la Banci. Eu personal cred ca MANAGEMNTUL bancilor - oamenii de acolo si politica sunt cele care paralizeaza sistemul bancar si apoi sistemul economic. Nu sistemul e devina BANCILE, ci tovarashii care se folosesc de sistem ca sa-si faca politikia lor pe banii... CUI??
          • 0 (0 voturi)    
            bai sferle! (Luni, 22 februarie 2010, 15:17)

            Spartakus [anonim] i-a raspuns lui BANKA

            O zis paraziteaza nu paralizeaza da ai intuit tu ceva: o sa fi surprins aflind ca bancile fac amindoua chestii cu sistemul econmomic. Jecmanesc firmele si clientii de bani cu comisioane si taxe penale, refuza sa dea credite pe o piata subjugata de permanenta nevoie a statului de a se finanta de la banci, iar el, statul, dragul de el, e cel mai bun client: nu cricneste da plateste. Deci, sintetizeaza tu, ce fac bancile cu sistemul eco-nomic?
        • 0 (0 voturi)    
          deci .... si prin urmare (Vineri, 19 februarie 2010, 13:01)

          Razvan LS. [utilizator] i-a raspuns lui gogu

          bancher = propietar de banca / top management

          consilier credite,corporate, casier .. etc = functionar bancar

          si nu iti face griji .... un angajat competent dintr-o banca oricand isi va gasi delucru ... eu unul de exemplu nu imi fac griji daca maine vine si imi zice gata "ura si la gara" ..cu experienta care o am oricand imi gasesc de lucru!!!"
          • 0 (0 voturi)    
            Cu o conditie (Vineri, 19 februarie 2010, 15:48)

            Flavian [anonim] i-a raspuns lui Razvan LS.

            Cu o conditie, evident. Sa mai existe banci la care te poti angaja si sistemul sa ramana in picioare. Ceea ce la cum evolueaza lucrurile se pare ca nu va mai dura mult.

            Ce pot sa zic, bancile au facut intr-adevar cel putin un lucru excelent pentru a ne da o mana ajutor: si-au taiat singure craca de sub picioare.
    • +5 (9 voturi)    
      ?! (Joi, 18 februarie 2010, 14:26)

      iancu jianu [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      Coane scolarizarea aia de care vorbesti a fost platita triplu, sau mai mult, prin impozitele uriase, munca neplatita si chiar "voluntariat" in timpul scolii. Si de ce sa nu se duca omul la mai bine, iti place la oase rupte pe daiboji? Iar de avansare nu mai zic, la noi, il pun sef pe cel mai prost pilos. Si asta nu numai in banci, aproape pretutindeni, inclusiv la particulari. Are dreptate VR.
      • 0 (0 voturi)    
        lasa-l ma in pace (Vineri, 19 februarie 2010, 8:57)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui iancu jianu

        vorbeste de costurile scolarizarii cand stie bine ce salarii de mizerie au profesorii (deci cheltuielile sunt foarte mici). dar ii place sa vaite tara asta praduita de hoti. pai stie el cati elevi invata cu 47 de milioane de euro cat a cheltuit primaria sector 6 anul asta pe flori si amenajare de spatii verzi? ca de, veneau alegerile si trebuia sa arate bine sectorul pdlist ca sa mearga lume a sa voteze cu ciclopul
    • +4 (6 voturi)    
      Esti rupt de realitate (Joi, 18 februarie 2010, 15:17)

      teosyl [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      la noi in tara nu poti sa ai pretentia la profesionalism atunci cand firmele nu investesc in formarea ta profesional, invatamantul e praf (intri in scoala bou si iesi vaca indiferent ce diplome obtii). Tu nu poti sa investesti in cursuri de formare pentr ca salariul e prea mic iar motivatia lipseste cu desavarsire, stiind ca oricum nu poti avansa decat pana la un plafon; posturile sus-puse sunt rezervate "nepotilor" asa ca lasa-ne cu investitia contribuabilului. Pentru ce sa raman in tara daca dupa 2 facultati si un doctorat aici esti platit sub 1000 Ron , aici ma refer la profesori si medici in primii ani de munca , sperand ca la batranete , dupa 30 de ani de munca sa trec de 2000 RON. Haida-de, lasa-ne cu asta
      • 0 (0 voturi)    
        si tu esti rupt de realitate.... (Vineri, 19 februarie 2010, 9:54)

        rex [anonim] i-a raspuns lui teosyl

        ...cu atitea diplome si un doctorat sa cistigi doar 1000 lei ,sa fim seriosi ,dar exista 2 situatii: 1.cunostintele pe care le-ai dobindit cind ai luat diploma trebuiesc puse in practica ce la unii e foarte greu si 2.inca se mai cumpara diplome si doctorate asa ca nu vad de ce sa dai un salar mai mare de 1000lei....care-i adevarul pina la urmaa???
    • 0 (0 voturi)    
      prostia, nemunca si neprofesionalismul (Vineri, 19 februarie 2010, 10:38)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

      "Scolarizarea" tarii este catastrofica.

      Eu am terminat marketing. Majoritatea manualelor erau o mare tampenie, pentru ca in bibliografie apareau carti din anii 60 si 70, care pe urma se bazau pe doctrina de partid.

      Profesorii sunt habarnisti si paraleli cu tot, ca si in scoala generala sau liceu.

      Pe urma am avut probleme cu materia de contabilitate, pentru ca nici nu-mi placea. Dar am gasit pe internet manuale din oxford si harvard si pe urma am trecut examenul pe baza lor.

      Credeam eu ca prostia pe linia "privata" nu exista. Dar m-am inselat. La al doilea loc de munca, care era o firma de arhitectura, am vazut culmea prostiei. Era un inginer de 65 de ani, care nici nu se atingea de calculator, nu stia limbi straine, nici mobil nu avea. Acest domn era demn de un salariu urias. La capitol productivitate, facea 2 planse in 3 luni. Era un alt inginer, mult mai tanar. Acest domn facea pe calculator in 3 luni 40 de planse, lucra zi si noapte, si chiar si acasa. El primea 25% din salariu "bosorogului de inginer". Sefu umbla pe langa curul domnului mai in varsta, iar pe cel tanar, tot l-a stresat.

      Tanarul inginer tot in Austria a plecat.
  • +11 (13 voturi)    
    Bancher ? , casier probabil :) (Joi, 18 februarie 2010, 13:21)

    etre [anonim]

    Si nu i-au trebuit nici pile sa se angajeze la o banca in Romania la 19 ani , in epoca de glorie a acestora.
    • +4 (6 voturi)    
      Normal ar trebui scris CASIER (Joi, 18 februarie 2010, 15:34)

      Alecu [anonim] i-a raspuns lui etre

      Bancher??? Hai sa fim seriosi, cum sa fie bancher? Normal ca nu se uita nimeni la el la 19 ani. Ce altceva l-ar angaja austriecii fara studii superioare la 19 ani? Sau 20 si ceva?
      Iar un casier in Austria nu prea cred ca el cistiga 3000 Euro.
      In articol nu se precizeaza, ce functie are el la banca? Adica imi spuneti salariul dar nu-mi spuneti functia? Sa fim seriosi, cuvintul bancher inseamna cu totul altceva decit e scris in articol.
      • +1 (1 vot)    
        Cum sa fie... (Joi, 18 februarie 2010, 17:14)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Alecu

        ...casier daca scrie in prima propozitie ca lucreaza "pe segmentul de corporate risk"?

        Reiese tot din articol (pe care nu il citim cu atentie) ca e de aproximativ un an in Austria deci avea vreo 5 ani de experienta cand a plecat din RO.
      • 0 (0 voturi)    
        secretara (Vineri, 19 februarie 2010, 13:05)

        Razvan LS. [utilizator] i-a raspuns lui Alecu

        secretara noastra a plecat la o banca din italia pe 2000 euro pe acelasi post (seful iei e o sefa a nu se citi altceva) ... deci fa un calcul cat castiga un functionar intr-o banca afara.
  • +8 (10 voturi)    
    E la Erstebank sau Raiffeisenbank (Joi, 18 februarie 2010, 13:22)

    Surfer [utilizator]

    Bravo lui, a plecat la mom potrivit, daca treci de o anumite varsta ratezi sansa.

    Nu ne spune nimic despre limba, cum a invatat limba germana (grea) si termenii economici (si mai grei).

    ps- 2500 eur/luna in romanica e rezon' domnu' bancher
    • +4 (8 voturi)    
      De unde stii? (Joi, 18 februarie 2010, 13:42)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      Exista mai multe banci in Austria....de exemplu Bank of Austria (din Unicredit).

      Cu limba te descurci....mai ales daca nu e o banca locala se vorbeste doar engleza (in plus nici nu lucreaza cu publicul). Dealtfel s-au cam prins austriecii ca daca au pe cineva care vorbeste limba locala a unei filiale pe care o detin e mult mai simplu de obtinut o informatie. Mai greu cu socializatul....
      • -1 (7 voturi)    
        Aceste doua banci au cea mai mare... (Joi, 18 februarie 2010, 14:38)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        ..expunere pe Romania si au dat credite cu duiumul in Ro din 2003 pana azi. Au miliarde de euro expunere. Uncredit nu face parte din marii actori ai pietei bancare din romania.
  • +4 (6 voturi)    
    Bravo (Joi, 18 februarie 2010, 13:24)

    iulian [anonim]

    toata stima
  • +12 (16 voturi)    
    "Bancher" (Joi, 18 februarie 2010, 13:28)

    Raluca [anonim]

    De ce distorsionati sensul cuvantului bancher in limba romana? Sensul sau este de proprietar de banca, nicidecum de angajat al unei banci.
  • +3 (5 voturi)    
    Ei si.... (Joi, 18 februarie 2010, 13:33)

    drona [utilizator]

    spune mai departe ca pana acum,nu ai spus mare lucru,asta stiam si eu.
  • +11 (11 voturi)    
    confuz (Joi, 18 februarie 2010, 13:35)

    bd [anonim]

    oare cati bancheri lucreaza la o banca?
  • +10 (10 voturi)    
    cand jurnalistii scriu despre ce ii depaseste: (Joi, 18 februarie 2010, 13:43)

    Ovidiu [anonim]

    rezulta niste perle mai ceva decat colectia Bac 2009

    BANCHÉR ~i m. 1) Proprietar sau mare acționar al unei bănci

    alta expresie care domina presa din Romania...
    jucatorii la bursa...

    INVESTITÓR, -OÁRE adj., s. m. f. (cel) care face o investiție, care plasează un capital.

    JUCĂTÓR, -OÁRE, jucători, -oare, s.m. şi f. 1. Persoană care practică un joc sportiv, de societate, de noroc etc. 2. (Pop.) Dansator. ♦ (Adjectival)

    in alte domenii mai tehnice, se ajunge la situatii de-a dreptul hilare:

    SENIOR SYSTEM ARHITECT este tradus ca...

    Potrivit informaţiilor prezentate pe ... candidaţii la această poziţie trebuie să aibă cunoştinţe de software în domeniul arhitecturii. ( capital.ro)
    • -8 (12 voturi)    
      nu asta-i problema (Joi, 18 februarie 2010, 14:31)

      pruteanu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Lasa-l incolo de DEX, nu asta-i esentialul. Cine are un pic de glagorie a inteles despre ce-i vorba. Bine ca nu te apuci sa corectezi si de semnele de punctuatie. Stiu multi ce-i ala bancher, broker, functionar, etc.
  • -2 (16 voturi)    
    chiar nu se merita (Joi, 18 februarie 2010, 13:47)

    GoPo [anonim]

    Nu inteleg care e spectaculosul....
    Sa primesti 3000 euro si in buzunat sa ai 500....e o JIGNIRE. Am impresia ca-l considera TIGAN si-l plateste cu 3000. Am un prieten in Germania si are 6800 euro, doar ca are studii si bag seama ca pustanul nostru e FARA.
    Eu lucrez in romania si raman in buzunar cu 1000 euro, evident avand casa mea. Daca pun si venitul sotiei, raman in casa cel putin 1500 euro.
    Ca mine sunt alti sute de mii de romani.
    De ce sa plec in Austria? Si apoi alta tara nu a gasit? doar Austria?
    • +11 (13 voturi)    
      sute de mii? (Joi, 18 februarie 2010, 14:15)

      gechi [anonim] i-a raspuns lui GoPo

      taie de mii sa ramana "sunt sute". Mi-e greu sa cred ca sunt sute de mii de familii care sa ramana cu 1500 de euro dupa ce trece luna. De fapt sunt sigur ca nu exista sute de mii de romani care sa aiba venit lunar pe familie de 1500 de euro. Ca deh, nu toti lucram la minister :))
      • 0 (2 voturi)    
        minister (Joi, 18 februarie 2010, 14:58)

        oana [anonim] i-a raspuns lui gechi

        dar oamenii din ministere nu iau cu miile de euro!! decat cei ce ling si sunt pe pozitii de conducere, caci functionarii, daca prind un 2000 de lei e mare lucru! deci cat ar fi???
        • 0 (0 voturi)    
          cred ca se referea la banci (Joi, 18 februarie 2010, 18:07)

          asdfg [anonim] i-a raspuns lui oana

          Salariul pe corporate risk cam asta e la bancile mari din Ro. Nu cred ca sint sute de mii.
          Mai sint salarii mari la societati gen electrica, apa, canal, gaz etc.
    • +8 (8 voturi)    
      in ce domeniu lucrezi? (Joi, 18 februarie 2010, 14:24)

      Isis [utilizator] i-a raspuns lui GoPo

      asa de curiozitate...oare care sunt sutele de mii de romani care raman cu 1500 euro dupa ce-si platesc cheltuielile, mancarea, impozite si altele?
    • +1 (3 voturi)    
      totul e relativ... (Joi, 18 februarie 2010, 14:55)

      UnCapsunarCanadian [anonim] i-a raspuns lui GoPo

      Sa nu uitam,totusi, ca salariul mediu din Romania e cel mai mic din UE (poate doar cu bugarii sa ne batem pe acest loc). In afara poti ramane cu suma asta, dupa ce-ti platesti chiria, de la o singura persoana plus ca mai poti pune si salariul celuilalt deoparte. Plus ca sunt deal-uri mai dese desi in general lucrurile in Romania au ajuns sa coste cam ca in afara (cu cativa ani in urma erau mult mai scumpe).
      Daca crezi ca ai ajuns la o limita in Romania, te-ai saturat de sistemul de pile si relatii (nu ca in afara n-ar exista de loc), de sistemul de sanatate, te temi ca vei ajunge cu o pensie similara ca a parintilor tai dupa zeci de ani de munca, esti dornic de aventura, crezi ca poti lucra si gandii intr-o alta limba, fie ea si engleza, concura cu nativii sau cu alti emigranti care nu sunt veniti nici ei cu pluta, etc, etc atunci incearca sa emigrezi... dar nu vei sti niciodata daca a fost sau nu pentru tine si daca a meritat pana nu o vei face.

      numai bine
      UnCapsunarCanadian
      • 0 (0 voturi)    
        nu chiar (Joi, 18 februarie 2010, 18:12)

        SomeGuy [anonim] i-a raspuns lui UnCapsunarCanadian

        In afara cind sint 2 persoane poti sa ramii cu 50-75% din salariul celei dea doua persoane in nici un caz 100% pt ca apare alta masina, poate casa ceva mai mare, ceva mai multe cheltuieli.
        Cu cit ramii deinde cit sint salariile exista niste cifre minime sub care practic nu se poate trai. La canadezi e cam 1000 pe luna. (chirie+asig masina+internet etc)
    • +1 (5 voturi)    
      nu toti sunt ca tine! (Joi, 18 februarie 2010, 14:56)

      oana [anonim] i-a raspuns lui GoPo

      draga GoPo nu toata lumea e ca tine sau ca sotia ta!! Eu am studii inalte plus doctorat si nu prind nici 500 de euro! Deci de unde ei atatia bani???Plus, nu am nici posilbitatea de a sta singura, desi imi doresc sa imi intemeiez o familie, dar de unde sa imi pot plati rata la casa, care numai aia e de un minim 300 euro, asa la o garsoniera, nu zic apartament cu minim 2 camere! Unde sunt acele sute de mii de romani?? Aaaa poate erau din strainatate sau cei care fac "biznas" mult si murdar sau care mai au alte afaceri, ca profesorii (peste 20.000), inginerii (peste 10.000), doctorii (nici nu mai stiu cati sunt), va spun eu nu au mii de euro pe luna cat sa le ramana in casa 1500 euro/pe luna! Deci cred ca ati cam exagerat!! In afara da, putem vorbi de astfel de sume!
      • +2 (4 voturi)    
        Ai incercat... (Joi, 18 februarie 2010, 15:45)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui oana

        ...in multinationale? Cred ca pe acolo sunt salariile cele mai maricele. Doctoratul, tot respectul ... dar daca nu se vede la locul de munca nu iti da nimeni bani doar pe o bucata de hartie. De exemplu daca lucrezi pe alt domeniu de specialitate doctoratul este zero. Sau poate ca ocupi o pozitie mult sub calificarea ta...orice e probabil. Sau lucrezi la stat...
      • +4 (4 voturi)    
        Doctoratul l-ai facut afara? (Joi, 18 februarie 2010, 15:58)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui oana

        Ca romaneste nu prea stii a scrie:

        "Deci de unde ei atatia bani?"

        IEI, nu EI
      • 0 (0 voturi)    
        draga Oana (Vineri, 19 februarie 2010, 10:36)

        victor [anonim] i-a raspuns lui oana

        eu nu am studii inalte, nici masterate sau doctorate, doar un amarat de liceu, plus de asta sunt crescut la tara, am dat la sapa cand eram mic pana imi venea rau, insa lucrez intr-o companie multinationala(sales) si la sfarsit de luna raman cu vreo 1200 euro in buzunar, asa ca nu mai plangeti voi astia cu doctorate ca nu aveti bani, puneti osu la munca, si daca nu va ajung banii mai cautai un job , un part-time, fudulia e mare lucru la noi, asteptam sa ne cada din cer ca doar am studii inalte nu?
    • +1 (1 vot)    
      bancher (Joi, 18 februarie 2010, 17:56)

      yx [anonim] i-a raspuns lui GoPo

      pai tu "lucrezi"la SRI si acolo intradevar sinteti trei sute de mii.
  • +17 (17 voturi)    
    Diferente (Joi, 18 februarie 2010, 13:49)

    noodles [utilizator]

    Cateodata va selectati bine interlocutorii. Alteori, nu faceti cele mai bune alegeri. Intervievatul de mai sus face parte din a doua categorie.

    Unu. Din Romania, bancher la 24 de ani, nu ajungi un-doi in Austria
    Doi. Nu pe 3000 de euro. Voi chiar credeti ca in occident cainii alearga cu covrigi in coada, si toata lumea conduce Porsche ? Am 10 ani de experienta, din care 5 in management, si ultimii patru ani in Germania. Sunt inca mult sub nivelul de 3000 de euro, si va mai dura ceva sa ajung acolo (varsta actuala 29 de ani) Si da, am o diploma de licenta, da, cunosc limba germana aproape perfect, da , ma integrez din toate punctele de vedere....deci esecul meu de a avea 3000 de euro salariu nu se datoreaza faptului ca sunt "Ausländer" (strain)
    Trei. In Austria, chiar si in Viena (unde am locuit timp de un an de zile), chiria intr-o zona excelenta este de maxim 1000 euro la un apartament de trei camere (mobilat, utilat, vorbim de trei camere) Mancarea este mai ieftina ca in Romania, combustibilul asemanator. 800 de euro cheltuieli cu mancarea si casa si alte cheltuieli?... Cred ca imi permit sa spun...baiete, las-o mai moale
    Patru. Interviul in Austria decurge altcumva...despre persoana, despre cum vezi lucrurile...DA! In momentul in care ai 10 ani de munca in spate, (in aceeasi tara ar fi un avantaj)...Altfel, intrebarile sunt destul de destepte incat sa scoata si partea profesionala dar si cea umana din tine. Haideti sa fim seriosi...inca o data, NU UMBLA CAINI CU COVRIGI IN COADA!
    5. Poti veni oricand la munca in intervalul 9 - 11....Nu la o banca! Nu cand te ocupi de credite! Nu in Austria....bai oameni buni...ce naiba?

    Serios, ma opresc din timp pentru ca nu merita...Intreb doar:
    1. Unde l-ati gasit pe baiatul asta ?
    2. Cum l-ati gasit pe baiatul asta ?
    3. Chiar reprezinta el tiparul tanarului plecat din Romania din cauza sistemului? El care s-ar intoarce pe ..citez " 2500 de euro ...dar nu pot avansa decat pe pile" ?

    Boaaah....
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Joi, 18 februarie 2010, 14:13)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui noodles

      Amice, problema nu este intervievatul. Urmareste mai multe "articole" ale autorului si vei intelege ce vreau sa spun.
    • +2 (4 voturi)    
      de fapt (Joi, 18 februarie 2010, 14:26)

      fitecine [anonim] i-a raspuns lui noodles

      noodles, tu ai idee ce inseamna presiunea articolului ? ( = maine unul de x cuvinte si pe o tema interesanta ). Ca ziarist, daca nu ai un articol bun, il scornesti ca altfel nu se tipareste ziarul cu pata alba in locul articolului tau si tu esti zburat ( scuze, nici Vantu nu te mai ia). Si mai lasi si din exigente / sau te prefaci ca inghiti nemestecata tema, ca sa ai ce scrie. E vremuri grele. Da' nu scuza semi-profesionalismul.
    • +2 (8 voturi)    
      cat? (Joi, 18 februarie 2010, 14:27)

      gechi [anonim] i-a raspuns lui noodles

      5 ani de experienta in management si esti "inca mult sub nivelul de 3000 de euro"? Ma ierti ca te intreb, dar in ce domeniu lucrezi? Ca doar "manager la oi" poate stai pe banii aia. Eu am doar 5 ani de experienta, deloc in management, stalcesc putin germana si tot trec de 3000 netto. Apropos, cand ai strans atata experienta, ai lucrat inca din liceu, daca ai doar 29 de ani si lucrezi deja de 10?

      Cat despre restul, sunt perfect de acord cu tine: 1300 chirie, wtf? Si austriecii sunt cei mai inchisi oameni, nu dau doi bani pe calitatile tale umane mai ales daca esti putzoi roman de 24 de ani. Pe ei ii nitereseaza doar cum sa te exploateze mai bine. Probabil de aia ai si doar 3000 salar in pozitia aia(credite de peste 5Milioane euro!!!)
      • +5 (5 voturi)    
        manager la oi (Joi, 18 februarie 2010, 18:46)

        noodles [utilizator] i-a raspuns lui gechi

        Te iert ca ma intrebi. Lucrez in software. Si inainte am lucrat intr-o companie de consultanta, competitoare IBM, Accenture, etc. La compania respectiva am atins 2600 euro net, tocmai prin prisma proiectelor derulate prin companie, nici unul mai putin de 600 eur / zi (brut/consultant)
        La un salariu de 3000 de euro net, se platesc la clasa de impozitare I 5284 de euro net.
        La ultimele interviuri pe care le-am avut, 60 000 de euro mi s-a oferit doar intr-o firma din domeniul asigurarilor sau bancar, si si acei 60 000 mi s-au oferit sub forma 80 / 20 (80 % fix, 20 % pe target)
        salariile in IT pe 2009 arata cam asa in domeniul software:
        Berufserfahrung (experienta)
        6-8 Jahre (ani)
        43.620€ - 59.860 €
        Eu ma invart undeva in categoria a doua. Sunt informatii luate de pe site-ul stepstone:

        http://www.it-jobs.stepstone.de/content/de/de/b2c_gehaltsstruktur.cfm

        Te-as intreba pe tine, in ce domeniu lucrezi, la ce firma lucrezi, si cine va sunt clientii? Cunosc si eu in Romania salarii de 3000 de euro net, la firme de software cu afaceri cu statul. Nu spun ca faci parte din aceasta categorie, dar noi romanii avem o vorba: "prost e ala care da, nu ala care cere"

        Am lucrat de la 18 ani, am inceput la o firma mica de comert, facand o baza de date pentru cataloage de la expozitii. Faptul ca am stiut germana, m-a adus un an mai tarziu intr-un entry position intr-o firma romano.germana, din care am plecat dupa 7 ani ca manager de departament (2006)

        Si vreau sa mai punctez ceva...eu cand am plecat din tara, nu am plecat din cauza banilor. Castigam 1500 de euro net. Am plecat din cauza lipsei de perspectiva ca Romania va scapa vreodata de hoti, nesimtiti, pseudo-politicieni, doctoro-primari, struto-camile, primari anchetati penali si totusi cetateni de onoare...etc.

        Am plecat pentru ca nu mai intrevad speranta, ci doar batjocura.

        q.e.d
        • +2 (4 voturi)    
          software (Joi, 18 februarie 2010, 22:47)

          gechi [anonim] i-a raspuns lui noodles

          si eu lucrez tot in Germania si parerea mea e ca te "vinzi" pre ieftin. Eu lucrez in domeniul embedded software for automotive industry ca si sw architect, nu-ti spun firma dar clientii nostri sunt producatorii de masini(Ford, Daimler, VW, BMW etc.) Inainte am lcurat si eu intr-o firma de consultanta, dar primeam mult mai putin ca si acum. Acum ma apropii de pragul de sus al intervalului de tine, si faptul ca sunt in clasa 3 de impozitare ma duce la net pe la 3000. Eu am lucrat in acelasi domeniu si in tara, si am plecat din exact aceleasi motive ca si tine, as aduaga ca indirect totusi si din cauza banilor(castigam cam 800euro pe luna), ajungand la concluzia ca nu are rost sa muncesc o viata intreaga pentru un apartament intr-un bloc comunist.
          Eu sunt convins ca daca tu ai 5 ani experienta in management iti poti gasi un job platit cu 5284 de euro brut ca sa ajungi la 3000 net. Sau insoara-te si tu, sa nu mai platesti atat impozit :)))
    • +1 (1 vot)    
      Hhmmm! (Joi, 18 februarie 2010, 16:57)

      Dobrin Constantin [anonim] i-a raspuns lui noodles

      1. S-ar putea sa ai dreptate.
      2. Povestirea asta ar putea fi o imaginatie, daca te
      uiti bine: de ce numele persoanei (posibil,
      imaginara) este prescurtat : V.R. Insa nu bag
      mana in foc ca e imaginara. Cineva ne da
      minciuni si noi le citim?
      3. Persoana V.R. posibil minte.
      4. Dar, in cocluzie, parerea ta e buna, sa sti. Ne da
      de gandit si ne ajuta sa analizam pentru viitorul
      ambele pareri.
    • -1 (1 vot)    
      Poti sa ai si program flexibil (Joi, 18 februarie 2010, 18:16)

      SomeGuy [anonim] i-a raspuns lui noodles

      Cei care se ocupa de analiza, sau baga datele in computer si nu au relatii cu publicul, in rest e dupa programul bancii.
      Char si cei cu program flexibil li se cere un minim de 4-6 ore in comun cu ceilalti.
    • 0 (0 voturi)    
      Confirmare din Viena (Vineri, 19 februarie 2010, 10:10)

      Max / Wien [anonim] i-a raspuns lui noodles

      Pot sa confirm ce a scris noodles, aproape tot artikolul e o facatura, voita sau nu, din pacate si asta e o dovada de mintuiala ce caracterizeaza spatiul romanesc! Si nu-s de ieri sau azi aici ci de 22 de ani. Gruß aus Wien!
  • +7 (9 voturi)    
    Romanisme (Joi, 18 februarie 2010, 13:56)

    dan [anonim]

    Domnule "bancher" degeaba va plangeti. 3000 de lei in romania este un salariu foarte mare, iar 3000 de euro in mana in Austria e enorm. Asta inseamna aproape 6000 de euro brutto. Nu prea angajeaza nimeni pe cineva la 26 de ani cu 6000 de euro brutto, de aceea va felicit. Totusi, va rog sa nu va mai vaitati ca din aia 3000 de euro nu va raman aproape nimic. Trebuie sa explicati de ce - pentru ca la banii aia va cam respectati. Cu 800 de euro in Austria se poate trai decent - chirie, mancare, transport, iesiri in oras, etc. , iar din spusele dumneavoastra cheltuiti 2000 - valoarea unui un salariu foarte bun in austria. Oricum, nu va plangem de mila, avand in vedere ca in afara de o viata frumoasa, mai strangeti si 1000 de euro lunar. Succes in continuare si sanatate.
  • 0 (4 voturi)    
    Aiureli (Joi, 18 februarie 2010, 14:07)

    doru [anonim]

    BAiatu' bate campii! In primul rand are experienta in Ro a unui IFN ceea ce difera mult de o banca! In al doilea rand, daca are expertiza unei banci austiece il informez ca exista in Ro cel putin 4 banci austriece unde NU se promoveaza pe pile! Sa mearga el la un interviu cu austriecii de la Erste si nu cred ca are nevoie de pile sau relatii, daca e intr-adevar bun. Deasemenea, cei 4000 de euro care i se ofera e un salariu mediu in Austria, mai ales pentru o banca! Acum depinde si ce functie ocupi in banca, una e sa fii junior si sa asisti pe cei ce lucreaza, sa iei titlul unui departament si sa ti-l asumi ca functie si alta e sa fii ofiter de credite pe grup, asa cum lasa el sa se inteleaga.Oricum ca idee am cunoscut in concediu un austriac care refuzase un contract de 100000 eur asistenta juridica in Ro pentru ca avea un junior acolo care asa il ingrozise despre Ro ca a preferat omul sa renunte la bani!
    • +3 (3 voturi)    
      Ba pe pile (Joi, 18 februarie 2010, 17:03)

      betonul inramat [anonim] i-a raspuns lui doru

      Eu conosc o persoana de sex feminin, iti trimit poza daca vrei, care a avansat numai pe sex. Are 25 de ani a terminat facultatea acum 1 an, si era directoarea de la Sector 1 la BCR- Erste. Dupa ce i-a luat pe toti directorii la rand si majoritatea s-au plictisit de ea nu a mai putut promova in Bucuresti si acum a plecat in pic pe la Cluj si dupa ce sa intins cu unul si altul a ajuns director si acolo. Si era directoare mult inainte sa termine vreo facultate. Sa fie talentul nebanuit de vina? mmm sa vedem ce zice patul
  • +3 (3 voturi)    
    perseverenta (Joi, 18 februarie 2010, 14:09)

    bd [anonim]

    daca va amintiti, acum cateva luni a mai aparut un art pe hotnews si tot despre "bancheri" povestea....si uite ca unii nu iau aminte...
  • +2 (4 voturi)    
    Poveste de adormit copii (Joi, 18 februarie 2010, 14:20)

    povesti [anonim]

    Asta este o poveste. Si aici in strainatate pilele conteaza, "networking".
  • -1 (7 voturi)    
    Nu imi vine sa cred... (Joi, 18 februarie 2010, 14:20)

    marion [anonim]

    M-am intors d curand dintr-o lata tara europeana; patram imaginea Bucurestiului de atunci cand plecasem(2004).. NEAVAND NEVOIE, NU FUSESEM IN CENTRU CI NUMAI IN ZONA IN CARE LOCUIESC. Azi insa m-am decis sa fac un drum pana in centru sa vad ce s-a mai schimbat... Doamne Dumnezeule, ce ati facut cu Bucurstiul studentiei mele?? Cata mizerie am vazut azi in cnetrul acestui oras nu am vazut in toti anii mei de viata... Noroi, vagaboante, cersetori, ruine, vanzatoare needucate (multe curve fara nicio indoiala..) Intr-un cuvant dezastru! Nu o sas continuii sa ma lamentez pe acest subiect ci vin cu niste propuneri: 1. Adunarea tuturor curvelor si deportares lor unde vor ele dupa examinarea sumara a cunostintelor. Repartizarea fondurilor existente pentru curatenia orasului pe cetateni, cu acte si obligarea acestora prin dispozitii legale la prestatii in folos public (sa curete zapada, noroiul, fiecare in fata casei lui, sa planteze flori). La sfarsitul anului sa fie inventariat ce a facut fiecare si, daca a facut ceva sa beneficieze si anul viitor de fonduri indexate. Daca nu a facut nimic, sa dea banii inapoi si sa isi aleaga alt loc de trait! In concluzie, banii sa nu mai ajunga neconditionat in buzunarele clientelei portocalii ci la cetateni.
    Interzicere afise.lor si a reclamelor neseimtite. E inadmisibil sa m de zemplu, la 10 metri distanta doua reclame la sex shop-uri.... Impunerea unei tinute minimale pentru cei care frecventeaza centrul orasului. Adunarea nespalatilor cu dubele, curatarea lor contra unei taxe obligatorii achitabile pe loc. Educarea populatiei in spiritul curateniei si a respectului fata de mediu.
    Eu cred ca as putea aduce in felul acesta orasul la un n ivel apropiat de suportabil. Subscrie cienva?
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Joi, 18 februarie 2010, 14:34)

      xyz [anonim] i-a raspuns lui marion

      Vream sa te anunt ca pe mine poti sa nu contezi. Mie imi plac curvele imbracate sumar si sex shopurile. Sorry..

      Pentru inlaturarea mizeriei - aprob pozitiv.
    • +1 (3 voturi)    
      Revino-ti.. esti in Romanica.. (Joi, 18 februarie 2010, 14:36)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui marion

      ... si in Bucuresti....
    • +1 (1 vot)    
      corect (Joi, 18 februarie 2010, 15:21)

      archangel [anonim] i-a raspuns lui marion

      da. subscriu cetatenii Hitler, Goebbels, Himmler si inca vreo cativa de acelasi gen
    • +2 (2 voturi)    
      Super tare, ma bag (in seama) (Joi, 18 februarie 2010, 15:32)

      ion [anonim] i-a raspuns lui marion

      O intrebare: in tara aia europeana in care ati fost asa se procedeaza?

      Adica:

      Se aduna curvele dupa examinarea sumara a cunostintelor? parca m-as baga si eu la examinare;)

      Repartizarea fondurilor existente pentru curatenia orasului pe cetateni, cu acte si obligarea acestora prin dispozitii legale la prestatii in folos public? Adica se desfinteaza Rosal-ul si incepem cu totii sa adunam gunoaie

      Interzicere afise.lor si a reclamelor neseimtite??

      Impunerea unei tinute minimale pentru cei care frecventeaza centrul orasului??

      Adunarea nespalatilor cu dubele??

      Eu cred ca ati fost mai degraba in Corea de Nord, dar nu v-au spus.

      Nene, Bucurestiul are probleme nasoale si foarte multe tin de atitudinea locuitorilor, dar e nevoie de solutii realiste, nu de fantasmagorii.
    • +1 (1 vot)    
      ai fost in Kaliningrad, Belarus sau Ukraina? (Joi, 18 februarie 2010, 16:07)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui marion

      Din propunerile tale as zice ca ai fost intr-o tara comunista/nazista nu una europeana.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu pot crede (Joi, 18 februarie 2010, 16:39)

      Maria [anonim] i-a raspuns lui marion

      Am crezut că sunt singura....care gandește astfel
  • 0 (2 voturi)    
    Cheltuieli (Joi, 18 februarie 2010, 14:58)

    din austria [anonim]

    Daca are 3000 net atunci chiar este norocos. Nu este clara pozitia, dar daca implica responsabilitate este normal. In general salarii de peste 2500 pentru cei de afara mai greu, dar nu imposibil.
    1300 chiria este cam mult, inseamna cel putin un apartament de 3 camere lux care deja este potrivit pentru o familie. 800 euro mincare si cheltuieli cu apartamentul este iarasi exagerat, eu zic ca romanul nostru este cam risipitor.
    Este dreptul lui sa faca ce vrea si sa doreasca mai mult. De asemenea nu exclude intoarcerea in Ro dar pe bani.
    In Austria, ca peste tot in UE, pila conteaza. Conteaza in alt sens decit in Romania: conteaza sa ai o pila care sa te recomande undeva altfel nu afli de acel loc bun de munca sau nu esti ales ( intelegind ca treci interviul ). Pila conteaza ca recomandare, restul se face pe pielea / munca / valoarea ta. Toata povestea are si un revers, daca nu performenzi cel care te-a recomandat o sa aiba probleme de imagine care afecteaza enorm si probabil ca nici la telefon nu o sa-ti mai raspunda, deci atentie la seriozitate.
    • 0 (2 voturi)    
      Ma gandeam eu... (Joi, 18 februarie 2010, 15:40)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui din austria

      ....ca omul traieste foarte bine. Pe langa chirie eu dau inca o suta si ceva de euro pe asa-zisele utilitati (telefon mobil, internet, gaze+curent, locul de parcare). Raman aproape 700 euro pe luna numai pentru mancare si distractie. E cam mult totusi...cel putin pentru mine.

      La 1300 chirie cred ca are super lux...eu am gasit cu 400 studio nemobilat (35 mp) in districtul 9, zona foarte buna, in 10-15 minute de mers pe jos ajung la Stephansplatz.

      Zicea cineva ca mancarea e la fel de scumpa ca in RO...din cate tin eu minte in RO nu era un kg de banane 2 euro...deci tind sa cred ca e o lecuta mai scumpa mancarea.
  • -3 (3 voturi)    
    bancher austriac ;) (Joi, 18 februarie 2010, 15:10)

    dude [anonim]

    si eu lucrez intro banca in Austria si inainte am lucrat la cea mai mare din austria..si trebuie sa ii dau dreptate "bancherului" intervievat..probabil ca cuvintele alese de cel care relateaza interviul sunt prea bombastice dar in principiu tipu are dreptate..in Austria bancile isi iau destul de in serios atributziile(din austria) si nu incearca in contiunuu sa pacaleasca oamenii... pachetele salariale sun destul de bune dar ce vine pe langa iarasi este foarte bun...pensii private, transporturi platite..etc... dar cel mai importanta este mentalitatea
  • -2 (4 voturi)    
    niste.... (Joi, 18 februarie 2010, 15:54)

    coco [anonim]

    .....sa nu zic ce, decat asa, mai civilizat...carcotasi.
    pt toti acesti frustrati care nu fac alceva decat sa comenteze si sa-si planga de mila ca traiesc in tara asta, vreau sa le spun ca la varsta de 24 de ani am fost recrutat de o firma din UK, direct, fara intermediar, cu interviu tinut in bucuresti, fara nici o legatura cu rahaturile de interviuri din romania, pe functia de General Manager! Dupa 2 luni de la interviu, cu toate actele in regula m-am prezentat la job in UK, cu casa IMENSA platita de firma, si cu salar pe masura!! si am trimis acel cv, fara a avea habar ce insemna sa urmeze sa fac acolo. efectiv am dat "send" unui cv, gandindu-ma ca eu roman, cu mentalitatea mea bolnava ca a celor care au postat aici, nu voi fi niciodata recrutat pe un asemenea post!!!! pot trimit oricui vrea scanat permisul meu de munca in uk, sa nu aud nici un comentariu de la toti cei care se dau mari cu facultatile lor, si cat sunt de inteligenti, si nu se apleaca pt nici un job oricat de mic! pai atunci, asa sa si traiti! si sa va uitati cu jind la capra vecinului, si daca puteti sa si o mancati, ca voi nu va permiteti asa ceva! bravo "bancherului", chiar daca exista sau nu in realitate, dar e o intamplare foarte posibila, traita pe propria mea piele!! nu ma intereseaza nici un vot negativ primit de la cei care pierd vremea pe aici, in loc sa sa-si schimbe atitudinea!
    • 0 (0 voturi)    
      sefule (Vineri, 19 februarie 2010, 9:08)

      sefu [anonim] i-a raspuns lui coco

      pai tu ca ditamai General Manager-ul ai timp de pierdut pe hotnews? Credeam ca atia ca voi sunt mai ocupati, in perioada asta cu concedierile, a pardon, restructurarile de personal.
  • +2 (2 voturi)    
    bancherul din Austria (Joi, 18 februarie 2010, 16:33)

    jen [anonim]

    La 19 ani, care banca voiai sa se uite la tine, bancherule?
    Acest ,,erou,, din articol, nu reprezinta nicio relevanta pentru ,,banking-ul ,, din Romania
  • +4 (6 voturi)    
    Dom' Popa, iar ai "reusit" un articol (Joi, 18 februarie 2010, 17:11)

    cumanis [anonim]

    Fara sens, fara forma, fara fond.
    Este de-a dreptul hilar acest "interviu". Initial am crezut ca nu vad bine, dar nimic - negru pe alb, monitorul merge bine, nu sunt fluctuatii de tensiune.
    Hmm, la 19 ani omul nostru a inceput sa lucreze in sistemul financiar-bancar. Minunat! Dupa numai 5 ani se hotaraste sa isi incerce sansele afara (Austria) deoarece in Romania nu puteai avansa asa usor - evident ca nu poti. Trebuie sa dovedesti ca ai cunsotinte temeinice in domeniu, ca stii ce faci, sa ai rezultate, etc.
    Si, surpriza, in Austria trebuie chiar sa astepti 5 ani sa avansezi - hmmm, deci nu numai in Romania.
    Pai vedeti, dom' Poap? Pai vedeti de ce nu are ursul coada?
    Nici nu ma mira multimea de comentarii negative, dom' Popa. Hai apucati-va de ceva ce stiti, poate chiar iese.
  • +2 (2 voturi)    
    ?? (Joi, 18 februarie 2010, 18:24)

    Luchian Cristina [anonim]

    Plateste chiria 1300€ ? Pai cum ar vrea sa ii ramana mai mult in buzunar cand arunca pe chirie 1300€ ?! Si eu locuiesc in Austria, dar chiria mea e de 3 ori mai mica decat a tanarului bancher. Si cu locurile de munca in Austria, sa fim seriosi, lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Nu umbla cainii cu covrigii-n coada nici aici.
    Faza cu - e liber omul sa vina la lucru intre 9 si 11 - tinde pericuos spre SF. :)

    Numai bine,
  • -1 (1 vot)    
    BRAVO (Joi, 18 februarie 2010, 18:32)

    Bubel [anonim]

    Felicitari tipului care a reusit. Desi cheltuielile lunare sunt maricele sunt rezonabile pentru salariul avut si probabil tinuta pe care trebuie sa o afiseze la munca. Eu ii sugerez sa ramana acolo pentru ca sigur ii va fi mult mai bine decat inapoi in Romania.
    Oricum imi place ca articolul este intr-o nota pozitiva si poate reprezenta un exemplu bun de urmat.
    Ca nota diversa exista multe slujbe bine platite in afara care nu necesita diplome din invatamantul superior (poti avea doar 19 ani si doar o diploma de bac) dar au anumite neajunsuri(peroada minima de lucru, o clima mai putin prietenoasa, un program foarte flexibil si bineinteles departarea fata de prieteni, familie...). Trebuie doar sa cauti si sa te informezi si sa vrei sa faci anumite sacrificii pentru a obtine ce vrei. De asemenea trebuie sa iti placa.
  • +3 (3 voturi)    
    Bancher la 26 ani ?! (Joi, 18 februarie 2010, 20:47)

    Helmuth [anonim]

    Fiti seriosi D-lor. Bancher in Austria la 26 de ani ! Fara studii serioase!
    Lucrez chiar in domeniul bancar din Austria, dupa 2 masterate si un doctorat! Am plecat din tara acum 30 de ani.

    Pentru cine scrieti d-voastra stirile ? Pentru cine mintiti in halul asta !

    Orar flexibil are doar maturatorul! Banca are un orar fix. Daca toti lucratorii din banca (care sunt departe de a fi bancheri!) ar lipsi in acelasi interval orar, am ramane fara clienti!
  • +1 (3 voturi)    
    e adevarat (Joi, 18 februarie 2010, 20:48)

    nacu [utilizator]

    eu locuiesc in italia, si un prieten de al meu italian e director de banca numai cu un liceu professional, economic, nu are studii superioare, a mai facut cateva cursuri de specializare sia cum e director la o banca, o filiala mai mica a bancii dintrun oras nu prea mare al italiei.
    cand am auzit ca are numai liceul , am ramas stupita ca e director, deci in afara se poate.
    • 0 (0 voturi)    
      in italia poate (Joi, 18 februarie 2010, 23:39)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui nacu

      acolo se poate orice.

      in germania daca esti dr., titlul se adauga la nume!
      • -1 (1 vot)    
        corect, (Vineri, 19 februarie 2010, 7:16)

        titel ohne mittel [anonim] i-a raspuns lui ionut

        insa a nu confunda Germania cu Austria. In prima descoperi titlul academic de regula in vreo brosura oficiala, ori s-a pomenit undeva de seful Deutsche Bank, Josef Ackermann, bancherul bancherilor, ca Dr. Josef Ackermann? Sau de Ludwig Erhard, Helmut Kohl si Gerhard Schröder? Insa Kreisky fara Dr. sau Vranitzky fara Dr. e mai degraba o raritate. Chiar tatal actualului sef al Erste Bank era invocat Dr. Treichl.
        Aviditatea alpinilor dupa titluri e atat de notorie, incat si femeia casatorita cu un detinator imparte pe langa masa si pat prepozitia - psihologiceste un soi de preputiu - (bineinteles nu oficial), uneori mai lunga decat numele. O mostra: Primarius Professor Medizinalrat DDr. XY.
      • -1 (1 vot)    
        ce sa zic (Vineri, 19 februarie 2010, 9:11)

        eu [anonim] i-a raspuns lui ionut

        @nancu si ionut puneti mana si faceti scoala daca nu aveti! nu mai visati la director de banca cu profesionala si titlul trecut la nume.
  • -2 (2 voturi)    
    raspunsuri (Vineri, 19 februarie 2010, 8:37)

    Dan Popa [anonim]

    1. Cu privire la terminologia "bancher". Potrivit DEX, asa cum au scris multi cititori, aveti dreptate. Daca insa va veti uita in presa de afara (vezi FT s.a.) li se spune bancheri, tuturor celor care sunt mai sus de middle-manageri. Vezi si ZF-ul local.

    2. Multumesc celor care au indraznit sa confirme datele prezentate de mine. Intervievatul meu are studii de specialitate (sunt chiar amuzanti cei care presupun ca nu ar avea) si chiar are program flexibil (imi pare rau sa ii dezamagesc pe cei care nu cred asta)

    3. Acest text nu era nici indreptar al DEX, nici "ancora" pentru a deschide discutii despre sex. El voia in mod fundamental sa descrie un lucru banal. Ca intre mentalitatea si practicile bancilor din Austria si a celor din Romania exista mari diferente.

    Va multumesc tuturor celor care s-au oprit asupra textului. Cu bune sau cu rele, sunt toti de folos.
    Plecaciuni,
    Dan Popa
  • +1 (1 vot)    
    si hotii fug (Vineri, 19 februarie 2010, 8:40)

    eeeuuuu [utilizator]

    si ei se simt dezamagiti!
  • -1 (1 vot)    
    nu e chiar asa.. (Vineri, 19 februarie 2010, 9:09)

    mada [anonim]

    Daca ai salariu 3000 euro in Austria si chiria e 1000 euro / luna .. se cheama ca ajungi tot la 2000 euro cat ai face si in Romania. 2000 euro mi se pare mult insa pentru un analist risc. Eu n am auzit de aceste salarii desi lucrez in sistemul bancar de 10 ani .. dar , sa zicem ca nu e imposibili.
    Ceea ce merita insa este mentalitatea de acolo, oamenii ...
    Si in Romania intr adevar conteaza in mare masura si pilele
  • 0 (2 voturi)    
    Cam vrajeala subiectu (Vineri, 19 februarie 2010, 9:11)

    George [anonim]

    Cam vrajeala subiectul tau - nu se cam pun cam multe cap la cap. Oricum apreciez ca ti-ai dat silinta si ai scris un articol frumos.
  • -1 (1 vot)    
    e indoielnic ce spune omul nostru (Vineri, 19 februarie 2010, 9:17)

    si in plus [anonim]

    Ce a facut el? S a angajat la 19 ani ca vanzator de credite- relationship manager. Acest post iti cere zero experienta... aici se plia perfect.
    Dupa 5 ani de vandut credite.. cat de multe poti sa inveti? .. S a dus pe un salariu de 3000 de euro in Austria si direct pe o pozitie de analiza risc corporate. Adica stie si contabilitate, si analiza financiara, si sistemul de creditare de acolo....Cred ca a avut super noroc.. aproape de incredibil :)).. Sunt de acord cu el ca sunt aiurea viata si mentalitatea de aici, dar restul e SF
  • 0 (0 voturi)    
    invitatie pt V.R. si Dan Popa (Vineri, 19 februarie 2010, 9:50)

    Tataie [anonim]

    Va invit la o cafea sa structuram impreuna un back-to-to back pentru un proiect de livrat in Siria, dupa care facem un project financing pentru un furnizor auto care se relocheaza in Romania (dar calculati voi WACC-ul, ca pe mine ma omoara), iar la desert bagam o linie de credit pentru un sector sezonier.
  • 0 (0 voturi)    
    pilele (Vineri, 19 februarie 2010, 11:21)

    mara [anonim]

    de peste 20 de ani lucrez la firme multinationale , si fiecare loc de munca pe care l-am ocupat, a depins de relatiile pe care le aveam cu sefii straini _ii cunosteam si ma cunoasteau si ei.
    la un moment dat am ocupat temporar un post de consultant la min agriculturii din austria- stiti cum a fost ? un fost prieten al directorului meu de la firma olandeza la care lucram, care ma cunostea mi-a dat telefon si mi-a spus ca in data de la ora de , sa ma prezint la concurs la sediul ministerului din viena. m-am dus si am obtinut postul. am intrebat de ce eu ? - mi-au spus "ai multa experienta" .am spus dar si alti au . mi s-a raspuns -cunosti mentalitatea nostra , limba si ai lucrat in ultimii ani numai la firme straine.
    deci fara relatii personale este foarte greu de obtinut locuri de munca bune peste tot in lume.
    • 0 (0 voturi)    
      indatoririle paternale (Vineri, 19 februarie 2010, 12:02)

      titel ohne mittel [anonim] i-a raspuns lui mara

      Traind atat de indelung in Austria, cunoasteti cu siguranta numele lui Helmut Qualtinger si probabil titlul din 1958 "Der Papa wird's schon richten" (Taticul va aranja deja) - text la http://www.songtexte.com/songtext/helmut-qualtinger/der-papa-wirds-schon-richten-73c22281.html - de unde reiese ca si atunci rezolvarea problemelor, inclusiv promovarea profesionala, erau datorate relatiilor tatilor cu prietenarii. Pe-atunci limitat la "lumea buna" (odraslele erau bagate la institutii de impletit relatii pentru generatia nepotilor, exemplu: Theresianum) protectionismul a fost si el democratizat si azi se cauta pe cineva care cunoaste pe cineva, care la randul sau cunoaste ...
      Practica indelungata a adus cizelarea si rafinarea procedeului, in alte tari bate brutalitatea la ochi ca indiciu al gradului scazut de civilizatie.
  • 0 (0 voturi)    
    romanul e supravietuitor (Vineri, 19 februarie 2010, 11:40)

    anonim [anonim]

    Romanul de cand e el a fost un supravietuitor. Idealul lui in viata a fost ca el si familia lui sa o duca bine. El nu a reusit sa depaseasca acest stadiu oarecum primitiv de gandire. Mai exact nu i-a trecut niciodata prin cap ca daca si ceilalti o duc bine o sa o duca, inevitabil, si el mai bine si in concluzie nu depune niciodata un efort constient pentru asta.
  • +1 (1 vot)    
    dragii mei... (Vineri, 19 februarie 2010, 14:50)

    luci [anonim]

    ce faceti, selectati mesajele?
    unde naiba a-ti mai vazut ca unu cu studii medii sa aprobe si sa analizeze credite de peste 5 milioane euro? stiti ce inseamna o analiza, cu ce se manaca, cati indicatori treb calculati, cate previziuni...
    asta poate a lucrat in romania la o banca, ca agent paza sau plimba corespondenta...
    nu cred ca austriecii il folosesc la altceva...
    daca avea vreo 40-50 de ani, din care lucrati in banca 20, mai credeam, dar asa, sincer e o mare gogoasa, la varsta lui si la studiile lui, nici vocabularul bancar nu-l cunoaste, dar sa-l mai aplice...
    in rest, articolul este o facatura, daca la 19 ani a lucrat intr-un ifn, ma indoiesc ca a gasit o banca in romania sa-l angajeze dupa un an...., la pregatirea lui, sau asta nu conteaza, avea scoala vietii, si limbile straine le cunostea de la cartoon....sau a mers pe pile si pe urma i-a murit pila?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru increduli (Vineri, 19 februarie 2010, 15:54)

    k [anonim]

    1. daca incepi sa lucrezi la 19 ani nu inseamna ca ai studii medii. eu lucrez in banci de la 19 full-time, am 31 acum si intre timp am terminat si facultate si postuniversitara, ambele la stat in bucuresti. la 26 de ani eu aveam 7 ani de banca, lucrasem in cash management, relationship management si facusem si analiza de risc.e adevarat ca am lipsit de la multe cursuri dar am discutat situatia cu fiecare profesor si a fost ok. am beneficiat de aceasta clementa si datorita faptului ca in 1998 in facultatea mea eram foarte putini studenti care sa munceasca, deci prezenta generala nu era afectata. din cate am inteles, situatia s-a cam schimbat.
    asa ca nu fiti invidiosi si nu trageti concluzii automate. poti bine-mersi sa lucrezi de la 19 ani si sa ai studii universitare.

    2. un analist de risc corporate nu ajunge niciodata in alta tara pe ochi frumosi, ci pe baza muncii pe care a depus-o la banca-mama din tara si, evident, pe baza unei selectii riguroase. am cunoscut in banci multi tineri extrem de inteligenti care intrunesc aceste criterii.

    3. analiza de risc corporate (ca orice altceva dintr-o banca) nu e fizica cuantica, nici rocket-science. este un domeniu interesant pe care-l poate aborda orice tanar care are mansarda cat de cat bine mobilata si care beneficiaza de posibilitatea de a face sinapse. in perioada 20-25 de ani tinerii din corporatii sunt ca niste bureti, absorb extrem de multa informatie si sunt capabili (atentie, nu vorbesc de lucratorii care pun stampile la ghiseu) sa-si insuseasca absolut orice domeniu bancar, cu conditia sa puna, ca in orice meserie, si un pic de pasiune in asta.

    4. "pilele" sunt peste tot, nu va mai ascundeti. in corporatii se numesc "networking". daca esti bun la networking, iti cunosti meseria si stii si sa-ti vinzi imaginea vei promova inevitabil mai usor decat cineva care isi stie bine meseria si atat, care nu stie sa-si vanda si propria persoana. suna parsiv dar nu este, este o realitate care se aplica in orice domeniu.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai bancherilor.... (Vineri, 19 februarie 2010, 23:43)

      Cactus [utilizator] i-a raspuns lui k

      Eu nu inteleg o chestie..... De ce tre sa mai pierzi 3 ani (sau 5 sau cati or mai fi) ca sa inveti sa faci ceva la care si Becali si Vanghelie se pricep de minune? Adica sa numeri banii....

      Auzi la ei... "Cash Manager".... Vezi lui Badea Ion sa-i zic ca esti Casierita, sa nu cumva sa inteleaga ca esti cine stie ce director, sau ce functie nemaivazuta....
      Cica "relationship management"... Da relatii cu publicul va e rusine sa o numiti....ah... uitam.. sunteti bankeri... si e o lume in care suntem toti Manageri.

      Si oricum ASE-ul ala e degeaba, ca nu dati niciunul pe la cursuri... asa ca sa o lasam balta.

      Perdeti ani din viata ca sa numarati 5 lei, ii dati unui amarastean si ii cereti 10 inapoi. si pt aia 10 lei mai faceti si fizica quantica... pardon "risk management"
      • 0 (0 voturi)    
        bai, nebancherule (Duminică, 21 februarie 2010, 8:33)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Cactus

        //.
        cash manager = unul care e sef sau doar un executant (manager e un titlu derutant) in cadrul uni departament ce ofera solutii de cash management. Casier e money counter daca vrei tu.
        relationship manager = vanzator de produse bancare (depozite, credite) catre persoane juridice. tot RM-ul scrie si aplicatiile de credit si le sustine in fata comitetului. un RM bun e in stare sa structureze o tranzactie de trading de uree. ti se pare lucru cu publicul?

        apanajul //. consta in generalizari de genul: bancherii fura, studentii de la ASE nu merg la cursuri etc.

        sunt de acord ca invatamantul tertiar romanesc e muci in comparatie cu cel strain.

        nu e vorba de numarat 5 lei. e vorba de creditat. daca esti asa destept, uite, vin si eu la tine (cum nu ma cunosti, nici bancile nu-si cunosc clientii de regula) si da-mi 10 lei ca o sa-ti dau eu 20. imi dai?
        e mai complicat de atat. nu toate creditele sunt de 10 lei. multe sunt de 10 milioane. trebuie sa stii cui ii dai, pentru ce, sa faci o proiectie sa vezi cum influenteaza financiarele clientului creditul dat de banca etc.

        //.(editat de HotNews.ro)