Valentin Lazea, BNR: Autoritatile au demonstrat ca performeaza bine exact atunci cand au avut constrangeri

de D.P.     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2010, 12:17 Economie | Finanţe & Bănci

Teoretic, putem intra in Euroland in 2015, dar e nevoie de seriozitate din partea guvernantilor, a avertizat marti economistul sef al BNR, Valentin Lazea, cu ocazia lansarii  raportului "Romania 2010. Agenda reala de reforma", lansat de SAR.

“In privinta calendarului adoptarii euro, suntem in calendar. Daca in 2012 vor reusi sa intram in ERM II, atunci in prima jumatate a anului 2014 BCE si CE sa isi dea avizul cu privire la performantele Romaniei, iar cea mai apropiata data de adoptare a euro ar putea fi astfel 1 ianuarie 2015”, a explicat Lazea. In opinia economistului sef al BNR, doua false dileme ar putea intarzia acest calendar.
 
Pana acum am atras mai putin de o septime din banii europeni alocati”
 
 
Valentin Lazea, economist sef al BNR

“Prima dilema falsa este ca avem de ales intre autostrazi, sau adoptarea euro. Se pot face ambele. Totul s-ar putea rezolva cu ajutorul fondurilor europene, dar pana acum am atras mai putin de o septime din banii alocati”,a mai spus Lazea.

A doua tema este cea legata de renuntarile la care obliga adoptarea euro.”Ce vor face autoritatile romane cand vor ramane fara politica monetara? Ideea pe care doresc sa o subliniez este ca autoritatile au demonstrat ca performeaza bine exact atunci cand au avut constrangeri. Cand aveau un far in fata, catre care sa se indrepte”, a mai spus Lazea.

El a mai infirmat informatiile potrivit carora Romania a stat dintotdeauna prost cu bugetul de pensii si cu deficitul. In anii de dinaintea aderarii la UE, pensiile se sustineau singure, deficitul era sustenabil. Putini mai stiu asta. Romania s-a comportat exemplar ani buni de-a randul. Sper sa nu repetam modelul Greciei. Si mai ales, sa nu uitam ca drumul spre euro inseamna disciplinarea politicilor fiscale, predictoibilitate si transparenta”, a mai explicat Lazea  


Citeste mai multe despre   










1608 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Spuneti tot (Marţi, 23 februarie 2010, 12:44)

    cetateanul [anonim]

    "pensiile se sustineau singure, deficitul era sustenabil" dar a venit Tariceanu si neispravitii de la pSD, care sunt in stare sa bage tara in gaura numei sa castige cateva voturi in plus, de la cetatenii ignoranti. Un om serios nu si-ar dori ca patronul sa triplice salariile si sa duca firma la ruina, tot asa cetatenii lucizi, vor ca statul sa administreze bine banii iar in anii urmatori economia sa creasca sanatos si de acolo sa vina veniturile mari, Maimutoii ca Ponta santajeaza ignoranta si egoismul poporului, nu-i normal sa dai oamenilor pensie din imprumut, pt. ca trebuie sa-l intorci cu dobanda.
    • -2 (4 voturi)    
      remember (Marţi, 23 februarie 2010, 13:18)

      oare? [anonim] i-a raspuns lui cetateanul

      Gresit, pe vremea guvernarii PSD se intamplau acestea. Romania a intrat in UE in 2007 iar de atunci doar liberalii si PDLeii au fost la guvernare. Iar presedinte sa traga sforile nu mai trebuie sa spun cine. Daca numele presedintelui sugereaza ceva...atunci il meritam caci am ajuns o tara de....rahat.
      • +1 (1 vot)    
        intox? (Marţi, 23 februarie 2010, 14:41)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui oare?

        nu TB a trimis legea pensiilor inapoi si a cerut sa se demontreze sustenabilitatea? Cine s-a batut atunci cu caramida in piept? Nu Ageamian si Tariceanu si Pacuraru (Campeanu)??? Cine l-a injurat atunci pe TB ca habar n-are si ca PNL si PSD stiu mai bine. Ba chiar au adus marirea pensiilor cu o luna in avans? Reciteste notitele ce ti s-au dat de la partid si copiaza-le ca lumea!!! Asta a fost planul cu care PSD l-a bagat in kko pe Tariceanu (voit), dupa care n-a mai avut incotro decat sa cante Internationala
        • +3 (3 voturi)    
          Am avut doi dobitoci, din care unul mare! (Marţi, 23 februarie 2010, 19:09)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui naiv

          Tovarasul Iliescu a marit numarul de pensionari, ca sa aiba partidul o baza larga de votanti. A reusit!

          Tovarasul Tariceanu a marit pensiile ca sa aiba niste voturi la alegeri. N-a reusit mare lucru.

          Pe nici unul dintre tovarasi nu l-a interesat faptul ca-i mai usor sa nu dai de la bun inceput, decat sa iei oamenilor ce ai apucat sa le dai.

          Pe tovarasi Ii doare fix in bascheti de noi: vorbesc despre economie sociala, despre participare, depre solidaritate doar atunci cand trebuie sa ia de la altii si sa dea votantilor lor.

          Ii poftesc sa fie solidari cu mine si sa se mute in Titan!
  • -2 (2 voturi)    
    Solutie .... (Marţi, 23 februarie 2010, 12:49)

    eras [anonim]

    Daca iesim din UE ca oricum nu luam nici 5% din fondurile puse la dispozitie si din NATO ca oricum in afara de jegosii astia de politicieni nu ne ataca nimeni tara vom economisi minim 5 miliare de euro care sunt mai mult decat suficienti pt. plata pensiilor.
    Romania nu mai vrea sa dea bani la UE si NATO pt. vrajeala ca vom trai bine doar daca suntem la baza piramidei UE........
    • +1 (1 vot)    
      ruble in buzunar (Marţi, 23 februarie 2010, 14:43)

      revoltat [anonim] i-a raspuns lui eras

      iti zornaie baiatu' ? Visezi ruseste?
      • -1 (1 vot)    
        Nu... (Marţi, 23 februarie 2010, 15:49)

        Ironfist [anonim] i-a raspuns lui revoltat

        ... e doar unul care a inteles ce i s-a intamplat. Pe masura ce deziluzia se instaleaza, vor fi tot mai multi ca el. In fond, e normal...

        Sau esti platit de americani sa contracarezi orice deziluzie?
        • +3 (3 voturi)    
          Ratati in proiect... (Marţi, 23 februarie 2010, 19:06)

          Luk [utilizator] i-a raspuns lui Ironfist

          Singurul lucru bun din ultimii 20 de ani e ca am intrat in UE. Asta-i singurul motiv pentru care avem o oarecare democratie si libertate in tara.

          E drept ca avem acuma cca. 2 milioane de romani care traiesc ceva mai bine (pentru ca au lucrat afara sau din alte motive) si vreo 5 milioane de pensionari care traiesc mai rau.

          Nu-i vinovata UE ca nu suntem in stare sa cheltuim banii ce ni se cuvin, nu?

          Vinovati suntem noi. Ne comportam ca niste pierde-vara lenesi si ne casuna cand pe NATO, cand pe Pactul de la Varsovia. :))

          P.S. 5 miliarde de euro nu ne ajung pentru a acoperi deficitul fondului pentru AS.
  • 0 (4 voturi)    
    DEX (Marţi, 23 februarie 2010, 13:09)

    Ciprian [anonim]

    Am cautat in DEX ONLINE cuvantul a performa, dar nu exista; am gasit intr-un dictionar englez-roman ONLINE si am gasit ca inseamna a executa, in sens artistic, in general. Deci ce a vrut sa spuna? Sau nu a vrut sa spuna nimic? Inclin spre ultima varianta.
    Bine, recunosc: nu am incredere in BNR, in guvernator si economist sef, iar SAR ma enerveaza. Si BNR de asemenea. Sunt la fel de corupti si au tot atata minte cat politicienii, presa, "societatea civila" si alte categorii de ale lor.
    • +1 (1 vot)    
      A performa (Marţi, 23 februarie 2010, 13:30)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian

      pot sa pun verbul "a performa" in aceasi oala cu "a aplica pentru un credit"...
  • 0 (0 voturi)    
    EURO, stimabile! (Marţi, 23 februarie 2010, 13:14)

    Lacra [anonim]

    Cu autostrazile ne-am lamurit, in 2015 am avea toti banii bagati in proiecte si atat; Euro, ca si-asa totul e evaluat in euroi
  • 0 (0 voturi)    
    POLITICA MONETARA (Marţi, 23 februarie 2010, 13:18)

    gogu [anonim]

    Cum se va echlibra bugetul cand vom trece la euro? Care vor fi consecintele?
    Ca nu se va mai putea face nimic din cursul leu/euro.
    Credeti ca daca inainte de intrare in zona euro deficitul va fi acceptabil, se va mai mentine si in viitor? Deficitul s-a reglat printr-un salt al cursului, odata la 2-3 ani. Acum se incearca mentinerea cursului si deficitul e f mare.
  • 0 (0 voturi)    
    splu.......... (Marţi, 23 februarie 2010, 13:57)

    eras [anonim]

    [i]Daca iesim din UE ca oricum nu luam nici 5% din fondurile puse la dispozitie si din NATO ca oricum in afara de jegosii astia de politicieni nu ne ataca nimeni tara, vom economisi minim 5 miliarde euro care sunt mai mult decat suficienti pt. plata pensiilor.
    Romania nu mai vrea sa dea bani la UE si NATO pt. vrajeala ca vom trai bine doar daca suntem la baza piramidei UE........[/i]
    • 0 (0 voturi)    
      avantaje si dezavantaje (Marţi, 23 februarie 2010, 14:42)

      donache [anonim] i-a raspuns lui eras

      Si crezi ca exportatorii nostri, atatia cati sunt, vor mai avea acces pe piata UE? Crezi ca Dacia ar mai vinde masini in Germania sau Franta?
      mult ai gandit pana ai scris ce-ai scris?
  • 0 (0 voturi)    
    Lazea bate campii ... (Marţi, 23 februarie 2010, 17:42)

    Ion [anonim]