Misu Negritoiu: Bugetarii ar trebui sa se gandeasca de doua ori inainte sa ia un credit

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 23 februarie 2010, 14:03 Economie | Finanţe & Bănci

Angajatii din sistemul public ar trebui sa fie prudenti in contractarea de imprumuturi, avand in vedere eventualele disponibilizari care ar putea avea loc in acest an, a declarat marti Misu Negritoiu, directorul general al ING Bank. El s-a referit in special la imprumuturile de nevoi personale, precizand ca in cazul creditelor ipotecare este vorba de finantari pe termen mai lung, in care se fac alte calcule.

"In cazul in care vor fi disponibilizari, vor exista si compensatii financiare. Totusi, bugetarii ar trebui sa se gandeasca de doua ori inainte sa ia un credit”, a spus Misu Negritoiu, dupa un seminar de cultura bancara organizat de Banca Nationala a Romaniei.
 
Imprumuta-te la jumatate din ce poti da inapoi cu usurinta
 
 
Mugur Isarescu

Guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, a amintit in alocutiunea de deschidere a Simpozionului Cristian Popisteanu ca prima regula de prudentialitate valabila la infiintarea BNR a fost "imprumuta-te la jumatate din ce poti da inapoi cu usurinta". El a precizat ca aceasta s-ar traduce in prezent printr-un grad de indatorare de circa 30% din venituri.

"Cred ca in prezent asta inseamna ceva mai putin de jumatate din venituri, vreo 30%", a spus Isarescu.

Seful ING a indemnat si el la prudenta, insa a precizat ca in SUA gradul de indatorare este de peste 50%.

"Cultural vorbind, guvernatorul are dreptate, insa acum traim intr-o alta lume. Daca ne-am uita la americani vedem ca ei au un grad de indatorare de peste 50%", a spus Misu Negritoiu.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2666 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    ? (Marţi, 23 februarie 2010, 14:18)

    ileana [anonim]

    Asta ce-i ? Avertizare?
    Bugetari: nu calcati pe la ING ca nu primiti credit! Macar te scuteste de N drumuri cu adeverinte....
    • +1 (3 voturi)    
      eu asa am patit (Marţi, 23 februarie 2010, 15:55)

      mishu' [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Anul trecut am vrut un credit de 3 lei de la ei ca sa imi renovez balconul, ajungeam pe la 20% din venit cu rata. M-au plimbat 2 luni jumate dupa acte si mai aveau putin si ma puneau sa il aduc pe dl Boc sa ii faca o poza. Asa k m-am supart, mi-am inchis conturile cu ei si m-am mutat la alta banca unde mi-au dat si credit si card cu descoperire intr-o saptamana. Au facut altii bani din comisioane si dobanzi ca ei n-au vrut.
      Oricum mi se pare ciudat ce declara dl Negritoiu in conditiile in care in ultima luna pe la noi prin institutie au trecut 5 banci diferite sa ne vanda credite si carduri de toate felurile, dar nah.... poate asa se explica de ce ING a iesit pe pierdere anul trecut la nivel global si alte banci nu.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu e întotdeauna vina lor (Marţi, 23 februarie 2010, 16:36)

        ha [anonim] i-a raspuns lui mishu'

        Exemplul meu: am avut nevoie de un credit. M-am dus, m-am informat de ce am nevoie, mi-am trecut totul pe o foaie. Mi-au dat ei un formular (adeverinţă de salariu) pe care trebuie să-l completeze HR-ul.

        Am făcut rost de toate actele pe care mi le cereau. Când m-am dus să depun actele, tipa mi-a zis: "Ştiţi, nu vă putem accepta adeverinţa de salariu din motivele..." şi mi le-a înşirat pe toate. Erau vreo 5, că-mi venea mie să intru în pământ de ruşine. După care m-am întors la firmă, am tras de urechi HR-ul, că mă pune pe drumuri aiurea, pentru că lor le e silă să completeze un formular şi ghici ce: a doua oară adeverinţa a fost numai bună... Mă întreb a cui o fi fost vina?!
        • 0 (0 voturi)    
          Pai sa iti povestesc cum a fost (Marţi, 23 februarie 2010, 17:08)

          mishu [anonim] i-a raspuns lui ha

          M-am dus cu toate hartiile pe care mi le-au cerut, mi-au verificat dosarul au spus ca e in regula si ca ma suna dupa o saptamana. M-au sunat dupa o saptamana si ceva ca nu se intelege din cartea de munca exact ce salariu am si ce sporuri si ca vor copii dupa fluturasi. Le-am dus copii dupa fluturasi (semnati si stampilati) i-au verificat si au spus ca e ok si ma suna in 3 zile. M-au sunat dupa o saptamana si mai bine ca vor declaratie de la contabilitate ca fluturasii sunt corecti si detaliaza toate sporurile pe care le primesc si le-am dus si declaratie (chestie care a durat o saptamana ca la noi sunt proceduri si semnaturi). Peste alte 3 zile ma suna ca vor copie la toata cartea de munca... si coperta si paginile goale??? le-am dus si aia (desi ma enervasem deja). Apoi m-au sunat sa imi spuna ca ar avea nevoie de o dovada despre ce fac cu banii. Le-am spus ca imi repar balconul, m-au pus sa aduc o oferta de pret de la o firma si sa dau declaratie pe propria raspundere ca imi fac balconul cu banii aia ceea ce mi s-a parut o aberatie pentru ca era un credit de nevoi personale, m-am certat cu ele pana au zis ca merge si fara dovezi. Dupa o saptamana ma suna sa imi spuna ca totul e ok, se aproba, dar a expirat termenul de valabilitate la formularul pe care l-am dus la inceput cand am depus dosarul si ca vor altul. Am injurat, m-am certat la serviciu cu toti colegii de la conta dar mi-au dat din nou hartia. Victorios am depus-o la banca si a fost liniste mai bine de 2 saptamani. Am tot sunat am intrebat si imi spuneau ca e in centrala dosarul . Dupa 2 saptamani jumate m-au sunat sa imi ceara cartea de munca in original si bugetul institutiei conform cu originalul !!!! ... si atunci am cedat nervos. M-am dus la banca mi-am inchis toate conturile si am trecut strada la alta banca unde a fost totul ok intr-o saptamana. Daca tie ti se pare ca n-a fost vina lor sau ca n-am avut eu rabdare...
          • 0 (0 voturi)    
            Si asta... (Marţi, 23 februarie 2010, 18:05)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui mishu

            ...cand puteau sa-ti spuna direct "nu iti dam dom'le!" Penibil comportament...
          • 0 (0 voturi)    
            hm (Miercuri, 24 februarie 2010, 11:09)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui mishu

            credit ptr a-ti repara balconul? foarte tare...probabil au stiut ei de ce te-ai tinut atat pe drumuri
  • +3 (3 voturi)    
    Nu numai ei (Marţi, 23 februarie 2010, 14:26)

    gigi [anonim]

    Cred ca toata lumea trebuie sa faca asta !
  • +1 (1 vot)    
    Este prea mult (Marţi, 23 februarie 2010, 14:31)

    eu [anonim]

    imprumutul nu se face procentual, ci functie de venit.Daca venitul este mai mare decat strictul necesar pentru existenta atunci mai vorbim de un imprumut, daca nu, nu prea cred.Asa ca baieti ...
    Ca de obicei ING are alte interese. Baiatul asta, Misu stie ce vorbeste?
  • +4 (4 voturi)    
    cred ca n-am inteles eu! (Marţi, 23 februarie 2010, 14:40)

    sergiu [anonim]

    Cred ca toata lumea ar trebui sa se gandeasca de 2 ori inainte sa ia un credit, nu numai bugetarii. Perioada prin care trecem nu cred ca avantajeaza pe nimeni,indiferent ca lucreaza in sistemul privat sau in cel public.In al doilea rand, n-am inteles de ce se refera in special la creditele de nevoi personale. La alea imobiliare daca te da afara, ai bani de rata? Cam incurcat pentru mine!
    • +3 (3 voturi)    
      La imobiliare.... (Marţi, 23 februarie 2010, 14:51)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui sergiu

      daca te da afara, iti ia banca si casa si ce mai ai pana stingi creditul.
  • -1 (1 vot)    
    stimularea economiei (Marţi, 23 februarie 2010, 15:34)

    ioan [anonim]

    Indemnul la prudenta este unul pertinent, dar oare pentru incurajarea consumului, deci crestere economica ce anume se face de catre guvernanti?. Conducerea trebui sa fie una anticipativa, iar lideri adevarati informeaza pe cei condusi, tocmai ca acestia sa aiba o perspectiva clara asupra evolutiei viitoare. Altfel banii vor sta la ciorap, iar companiile isi vor restrange activitatea. Ca o ultima intrebare cate locuri de munca noi au fost create in ultimii doi ani, ca urmare a politicilor economice favorabile aplicate de guvern? Va rog sa imi spuna cineva.
    • 0 (0 voturi)    
      Iti spun eu (Marţi, 23 februarie 2010, 17:50)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui ioan

      Nici unul (nu pot sa spun ca au fost create minus niste sute de mii, asta e "crestere negativa" si eu nu sint vorbitor guvernamental)
      In schimb vor fi create in viitor. Astazi am aflat ca miine se vor crea 50000. Asa a zis Boc. Miine, la ora zece, daca nu cumva este o alta sedinta de guvern la acea ora. Daca e sedinta atunci se vor crea la vara. Sau la toamna. Sau la anul. Sau... alta data.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Marţi, 23 februarie 2010, 21:34)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui ioan

      Pai la noi nu prea merge cu incurajarea consumului din cauza ca ar duce la cresterea importurilor. Niste masuri de incurajare a productiei si exporturilor ar fi potrivite.

      Iar in ceea ce priveste crearea de locuri noi de munca, asta nu se poate face decat indirect dat fiind faptul ca aparatul de stat este supra-dimensionat. Guvernul trebuie sa faca investitii in infrastructura si agricultura...
  • 0 (0 voturi)    
    marti (Miercuri, 24 februarie 2010, 9:00)

    laura [anonim]

    Ca fiecare raman nevoias m-am vazut nevoita sa fac un creddit de nevoi personale acum 3 ani la BCR.Toate bune si frumoase rate platite la timp ....cand si cand multumiri din partea BCR-eului ca am ales o asemenea banca. Dar cum niciodata socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din piata...a venit tavalugul peste bugetari si ce sa vezi ce stiti si d-voastra domnilor.Dar sa nu ma mai lungesc si sa trec direct la subiect: functionarii din banca BCR Bucuresti nu au pic de respect fata de clientii lor, am fost jignita amenintata , fara sa fiu lasata sa scot un cuvant de o angajata a BCR Bucuresti pe nume Roxana.Chiar imi pare rau ca acolo sunt si astfel de oameni care nu fac cinste unei asemenea institutii.
    O sa revin cu amanunte intr-o alta discutie!
  • 0 (0 voturi)    
    prudenta... (Miercuri, 24 februarie 2010, 9:46)

    luci [anonim]

    lasand la o parte apelul bnr, care mi se pare de bun simt, nu inteleg nicicum ce a vrut sa spune cel de la ing, adica mai pe romaneste, de cand banca este preocupata de client? daca ei nu au bani sau nu vor sa acorde credite(probabil avand multe provizioane, din ce am mai citit, care la randul lor se traduce printr-o prosta analiza a dosarelor, ca la noi se pune foarte mult accent pe hartii, dovada este prezentata mai sus, daca esti acoperit de hartii, poti sa dai credit si poti sa ai si probleme la el, flerul este numai la americani), de ce nu lasa pe altii sa acorde? dar prin 2007-2008 cand lumea se imprumuta in draci, cand niveluo datoriei depasea 70%, a fost bine?
    eu cred ca ing are ceva probleme financiare, adica de lichiditate...., daca tacea, filosof ramanea...
  • 0 (0 voturi)    
    creditare (Miercuri, 24 februarie 2010, 21:55)

    meme [anonim]

    Sa ia numai bancherii intre ei