VIDEO UPDATE Circa 240.000 angajati din sectorul public au primit ilegal drepturi banesti de 240 milioane euro in perioada 2005-2009

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2010, 13:30 Economie | Finanţe & Bănci

Aproximativ 240.000 de angajati din administratia locala au incasat in perioada 2005-2008 drepturi banesti care nu au fost acordate conform legislatiei in vigoare, in valoare de 240 milioane de euro, potrivit Curtii de Conturi. Anterior, reprezentantii Ministerului Muncii si celor ai Ministerului Finantelor Publice au anuntat ca 400.000 bugetari au incasat anul trecut sporuri ilegale de doua milioane de euro.

Acestia au precizat ca in contractele colective de munca sau prin decizii ale ordonatorilor de credite s-au acordat "tot felul de sporuri si stimulente".

"La sfarsitul lui 2009 erau aproximativ 400.000 de salariati care beneficiasera de drepturi pe langa cele prevazute de lege. Potrivit rapoartelor Curtii, trebuie recuperate drepturi stabilite pe langa lege in suma de doua milioane de euro", a declarat Gheorghe Gherghina, secretar de stat in Ministerul Finantelor.

Printre sporurile identificate de Curtea de Conturi se numara sporul pentru refacerea dupa concediu, spor de relatii cu publicul, prime de casatorie, indemnizatie pentru ziua de nastere a angajatului, indemnizatie pentru tinuta decenta, spor pentru relatii cu publicul sau spor de confidentialitate acolo unde nu era cazul.

Vezi declaratiilor secretarilor de stat Gheorghe Gherghina si Valentin Mocanu




Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3514 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Extraordinar, le-au scazut salariile la oameni (Miercuri, 24 februarie 2010, 13:48)

    rc [anonim]

    si cine e pedepsit pt acordarea acestor sporuri neacoperite de lege? nimeni, evident ... o sa se faca o mica curatenie si apoi o sa inceapa iarasi de la proprie putere sa imparta bani, ca doar platesc prostii nu ei. Si mai auzi bugetarii cum plang ca le-a scazut salariu in ianuarie, saracii, chiar va compatimesc ... sigur!! :P
    • +7 (7 voturi)    
      Cel mai tare! (Miercuri, 24 februarie 2010, 19:07)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui rc

      Spor pentru refacere la venirea din concediu! Pana unde poate merge nesimtirea unora?
  • -3 (9 voturi)    
    Ceea ce nu inteleg (Miercuri, 24 februarie 2010, 13:58)

    BEDE [anonim]

    2 mil EUR la 400.000 angajati inseamna in medie 5 EUR/angajat. Ma rog, media...
    Probabil ca unii, in mod sigur putini la numar, au primit zeci si sute de mii de EUR. Cine sunt cei care au primit peste 5000EUR foloase necuvenite? Normal ar fi ca aceia sa fie judecati si pusi sa dea inapoi banii, daca nu cumva si condamnati la inchisoare. Dar restul, pana la 400.000 de mii, ceea ce cred ca ar fi chiar peste 90%, cat de vinovati sunt daca au primit ceva "foloase necuvenite" de 1 EUR sau pana la 10 EUR?
    Nu contractele colective de munca sunt de vine, ci hotziile mari pe care le fac directorii. Cu cat mai mare in functie, cu atat mai mare hotzia...
  • +11 (11 voturi)    
    Genial! (Miercuri, 24 februarie 2010, 13:59)

    Luk [utilizator]

    "sporul pentru refacerea dupa concediu"

    Absolut genial!!! :)) :)) =))
    • +4 (6 voturi)    
      Super tare ! (Miercuri, 24 februarie 2010, 14:24)

      nick [anonim] i-a raspuns lui Luk

      Pe ce perioada s-o acorda sporul asta ?
      Dar spor pentru refacerea dupa weekend a luat cineva ?
    • +3 (3 voturi)    
      Mie asta mi se pare si mai tare (Joi, 25 februarie 2010, 9:08)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Luk

      "ndemnizatie pentru tinuta decenta"!!!!

      Iti dai seama, asta e un spor hormonal, pentru ca pipitele sufera canu pot veni la serviciu in fusta prea scurta!
  • +5 (7 voturi)    
    sporu (Miercuri, 24 februarie 2010, 13:59)

    ruive [anonim]

    asta cu "sporul pentru refacerea dupa concediu" ma distrat de fiecare data :-).
    • 0 (0 voturi)    
      distractie cu lb.romana (Joi, 25 februarie 2010, 9:07)

      bugetar [anonim] i-a raspuns lui ruive

      Si pe mine, ca bugetar, <m-a> distrat acest spor ( de care nu am auzit pana acum ).In sectorul in care lucrez, nu s-au mai dat prime din luna decembrie 2007, si, cu siguranta, nici sporuri <nesimtite >...cine le-a aprobat ,sa raspunda!
  • +5 (7 voturi)    
    sporul pentru refacerea dupa concediu ? (Miercuri, 24 februarie 2010, 14:07)

    catalin [anonim]

    Deci in concediu angajatul nu se duce sa se refaca, se duce sa petreaca, refacerea este dupa, pe bani ...
  • +1 (5 voturi)    
    sporuri de 2 lei pe luna (Miercuri, 24 februarie 2010, 14:17)

    mil [anonim]

    Hai sa fim seriosi...asta e media lunara de spor nelegal per salariat. Nu cred ca asta era problema.
  • +3 (5 voturi)    
    spor pentru refacerea dupa concediu (Miercuri, 24 februarie 2010, 14:49)

    naruto [anonim]

    asta da, frate! e bine venit.
    vine omu' din concediu si tot programul i se da peste cap: o saptamana dupa ce se intoarce sta cu ochii pe ceas si se gandeste: "acum as fi fost la plaja, acum as fi fost la masa, acum dormeam". normal ca trebuie despagubit, acest spor ar trebui bagat la salariu obligatoriu pentru noi toti.
  • -2 (4 voturi)    
    suma e cam acceasi... (Miercuri, 24 februarie 2010, 17:45)

    doruletz [anonim]

    ...cam cat au furat nastase si mazare si basescu intr-un an !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Miercuri, 24 februarie 2010, 18:04)

    mosu [anonim]

    ...io nu cred!
  • +3 (3 voturi)    
    Trista tara (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:00)

    ioan [anonim]

    Totusi spunea cineva ca suntem un stat de drept. Despre cum se aplica legea la noi se vede. Daca cele spuse de curte sunt reale sumele ar trebuii recuperate de la sefii (ordonatori de credit) care au aprobat plati fara acoperire legala. Salariatii in mod sigur nu au mers la casierie sa isi suplimenteze sumele.
    Cat despre sporurile cu denumiri stupide, daca s-au acordat, e jale in tara aceasta, avand in vedere ca in toate sectoarele se exercita controlul ierarhic, sunt juristi, se iau sporuri pentru CFI, functioneaza structuri de audit!
    Cine ii trage la raspundere pe functionarii incorecti care nu si-au facut datoria. Probabil ca nimeni, din moment ce exemplu sifonarii este dat de sus. E mai simplu sa ceri la "fraieri" sa stranga cureaua, sa impozitezi pensii situate sub limita decentei s-au sa jonglezi cu alocatiile copiilor.
    Toate acestea fac parte din programul "SA TRAIM BINE!"
  • 0 (2 voturi)    
    deci este un calcul simplu (Miercuri, 24 februarie 2010, 20:43)

    ???? [anonim]

    2000000 euro/400000 = 5euro/persoana
    =20 ron =enorm
    cred ca pe undeva este o gresala
    de ce nu ma mira
    • +1 (1 vot)    
      Aveti o problema la calcul... (Joi, 25 februarie 2010, 9:09)

      Sevraj [anonim] i-a raspuns lui ????

      Mi se pare ca e vorba de o suma de 120 mai mare decat ce ati calculat dvs. Adica vreo 600 de euro sau 2400 RON.
      Si pun pariu ca in 2009 au fost mai multi bani acordati astfel. Articolul face referire la perioada 2005-2008. Dupa parerea mea, in 2005 au fost putini, in 2006 mai multi, iar apoi s-au trezit mai toti sa ia sporuri. Asta inseamna ca sumele acordate necuvenit au crescut exponential.
      Plus doua nuante:
      1. Sunt de acord ca nu oamenii de rand trebuie sa dea banii inapoi. banii trebuie luati de la ordonatorul de credite+cel ce a semnat de viza CFP + audit. Sau macar dobanzile si penalitatile de intarziere trebuie platite de cei direct responsabili
      2. Multe cazuri din astea au la baza hotarari judecatoresti. Astfel ca vorbim de o parere a curtii de conturi contra unei hotarari judecatorsti. Acesti din urma bani nu se vor recupera in veci!
    • 0 (0 voturi)    
      Da, e absurd (Joi, 25 februarie 2010, 9:14)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui ????

      Nu trebuie sa te mire. E logic ca e absurd ca intr-un an intreg, fiecare din cei 400000 de angajati sa fi primit doar 5 euro. Din nou, aceeasi tehnica de praf in ochi si manipulare. Chiar credeti ca au beneficiat de sporuri sute de mii de bugetari? Fac pariu ca doar sefii si sefutii de la diverse agentii guvernamentale au beneficiat de sute, poate mii de euro, dar ca sa o mai dreaga, i-au pus pe toti angajatii in aceeasi oala cu ei.
      Chiar credeti ca doar privatii fac smecherii si fenteaza statul? Si cei platiti de stat fac acelasi lucru, ba chiar mai bine.
  • -1 (1 vot)    
    rati ai dreaku cu neamu vostru ...... (Joi, 25 februarie 2010, 0:12)

    spor de criza [anonim]

    dar noua cine ne da spor ca traim in tara asta si suportam asemenea netrebnicii?!
  • 0 (0 voturi)    
    Acei " bolnavi" (Joi, 25 februarie 2010, 8:50)

    Sile Psihologul [anonim]

    care conduc pe la Ministerele Muncii si de Finante nu sunt in stare sa citeze macar litera cu litera declaratia lui Vacaroiu de la Curtea de Conturi:
    "Intre 2005 si 2008 ,anual au fost platite sporuri IN AFARA LEGII (adica neconsemnate in niciun contract de munca !)de 249 milioane de Euro ANUAL !"
    Asa ca d-le Boc,sefii de prin ministere au ceva carte ,macar de clase gimnaziale, sa poata intelege declaratia altor persoane fara sa iasa pe sticla si sa debiteze NUMAI PROSTII ?
  • 0 (0 voturi)    
    asta nu e tot (Joi, 25 februarie 2010, 9:27)

    anonim [anonim]

    asta e subtire
    pe bugetele locale s-a transferat de la centru microbul a tot felul de studii si scenarii si strategii lucrari teoretice de slaba calitate fara perspectiva de implementare care au tocat bani f multi pentru romane scrise bold si italc si grafice si statistici colorate facute de tot felul de agreati si recomandati
    sunt in primarii dulapuri pline de hartie fara valoare care insa au costat mult pentru bugete locale care nu au bani pentru asa ceva
    proiecte grandioase fara nici o posibilitate de finantare cu solutii costisitoare facute cu un singur scop
    sa toace bani in avantajul unora
  • 0 (0 voturi)    
    curte de conturi? (Joi, 25 februarie 2010, 10:44)

    blueslsh [anonim]

    adica aia la care sef e vodcaroiu?
    sper ca s-au autodenuntat si sunt si salariatii curtii in lista aceea.
    primesc si ei niste sporuri, printre care acela pt lucrul in conditii de stres. si uite se si cunoaste ca au devenit asi in pisicologie, precum Sile.
    in rest... controlati bine.
  • 0 (0 voturi)    
    CE VA MIRATI ? (Joi, 25 februarie 2010, 14:19)

    toma [anonim]

    stiti ca in sistem MAJORITATEA sant pile,pupile,etc !
    nu toti au luat prime !?