Criza economica a redus profitul net al BCR din 2009 cu 57%. Adica la 871,7 milioane de lei

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 26 februarie 2010, 10:36 Economie | Finanţe & Bănci

BCR, cel mai mare grup financiar din Romania dupa valoarea activelor, a raportat vineri un profit net pe 2009 de 871,7 milioane lei, mai mic cu 57,1% fata de 2008, in principal din cauza efectelor crizei economice, „Rentabilitatea capitalului (ROE) a scazut la 13,5%, dupa cum era de asteptat in conditiile  unui mediu economic dificil care a avut un efect puternic asupra clientilor BCR. Creditele neperformante au crescut pe parcursul anului 2009, in special pe segmentul creditelor retail, conform asteptarilor, se arata in comunicatul bancii. In opinia multor economisti, ROE este cel mai important indicator de masurare a performantelor unei companii. Indicatorul este calculat ca raport intre profitul net obtinut de companie si capitalurile proprii (contributia actionarilor).

O rentabilitate mare a capitalurilor proprii inseamna ca o investitie materiala mica a actionarilor a fost transformata intr-un profit mare.
  • Rezultatele BCR sunt prezentate conform standardelor internationale de raportare financiara (IFRS).  
  • In 2009 creditarea clientilor a continuat sa fie antrenata de segmentul corporate, conform asteptarilor. Creditarea corporate a crescut cu 15,2% in anul trecut pe seama necesarului crescut de capital de lucru al companiilor.
  •  Portofoliul de credite retail (inclusiv microintreprinderile) a scazut usor cu circa 6,9%.
  • Creditele garantate (creditele ipotecare si cele de consum garantate) au continuat sa creasca moderat dar cresterea lor a fost contracarata de scaderea creditelor negarantate.  
  • O revenire puternica a creditarii ipotecare a fost vizibila in T4 2009 ca urmare a programului Prima Casa – BCR a acordat aproape jumatate din totalul creditelor acordate in 2009 de bancile participante.
  • BCR a reusit sa castige aproape 0,5% cota de piata pe segmentul creditarii – ajungand la peste 22% cota de piata. 
  • Ponderea creditelor in lei in portofoliul BCR – de circa 42,5% din total credite – demonstreaza o structura bine echilibrata. Portofoliul de credite in valuta este denominat doar in EUR (96%) si USD  (4%). 
  • Portofoliul de credite corporate detine o cota de 51,5% in total credite acordate clientilor, in timp ce creditele retail (inclusiv afacerile micro) reprezinta 48,5%.
  • In structura creditelor retail, 47% sunt credite garantate, restul de 53% fiind negarantate.
  • Volumul total al imprumuturilor acordate de BCR a crescut anul trecut cu 3,3%, la 46,53 miliarde lei (10,98 miliarde euro), de la 45,03 miliarde lei (11,19 miliarde euro) la sfarsitul lui 2008.
  • Depozitele atrase de banca de la clienti au crescut in 2009 cu 7,4%, la 35,82 miliarde lei (8,46 miliarde euro).
  •  Activele totale ale bancii au stagnat anul trecut la 64,5 miliarde lei, echivalent cu 15,2 miliarde euro in decembrie 2009.  


Citeste mai multe despre   










1367 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    lasa ca (Vineri, 26 februarie 2010, 10:51)

    eu [anonim]

    nu-i plang
  • -1 (1 vot)    
    bcr nu are probleme cu criza, ci cu ea insasi (Vineri, 26 februarie 2010, 11:14)

    nenea [anonim]

    bcr are probleme cu propria politica de abordare a clientilor vechi si noi. din moment ce la creditele impotecare vechi in euro ei se incapataneaza sa mentina o dobanda de peste 10%, actiune justificata prin tot felul de tertipuri prin care clientul este naucit cu un contract alunecos de creditare, nu stiu de ce ar fi de vina criza. oamenii intra in incapacitate de plata din cauza dobanzilor nesimtite, iar banca se uita la ei, ca la niste idioti care au imprumutat prea mult. ei nu au imprumutat prea mult, insa bcr merge la extrem cu maximizarea profitului si calca peste clienti. le-a scazut profitul? sunt oameni care au imprumutat cu cap, insa raman fara case la bcr, in timp ce celelalte banci incep sa mai scada dobanzile. refinantarea e scumpa la un comisiun de rambursare de 3.5%-4.5%. deci nu criza este de vina, propriile decizii ale bancii sunt de vina.
  • -1 (1 vot)    
    BCR - Banca Coruptilor Romani (Vineri, 26 februarie 2010, 12:03)

    Levy [anonim]

    Am avut un cont la BCR si fara sa ma anunte au bagat un comision de administrare la cont, astfel in contul meau a aparut dupa un timp -145 lei. Iar domana de la ghiseu vorbea cu mine ca si cum as fii prost.
    Mergeti la BT sau BRD ca acolo macar se respecta clientii. Pa!
    • -1 (1 vot)    
      multumim pt pont.. (Vineri, 26 februarie 2010, 12:21)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Levy

      .. asa o sa facem !! Sigur !!

      bre deshteptule, daca era un comision abuziv trebuie sa faci o reclamatie si se rezolva totul. Exista forumulare speciale pt asa ceva.
      • 0 (0 voturi)    
        Surfer {utilizator},deci cel ce ai dat vot negativ (Vineri, 26 februarie 2010, 13:05)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        aceasta economie/lume functioneaza pe baza unor plangeri depuse peste tot? consider ca este deplasata ideea ta in care o banca se plange de pierderi (nici pierderi nu sunt, doar a scazut profitul) si de vina este clientul ca nu depune plangeri. din cauza asta am ajuns unde am ajuns, pentru ca totul functioneaza pe pe baza de plangeri, avocati, etc. se pierd sume colosale si timp foarte mare doar pe rezolvarea unor situatii care nu trebuie sa apara. iar celor ca tine li se pare normal. normal este ca cea mai mare banca sa functieneze dupa reguli "de cartier"? eu te fur ca nu ai spate....eu zic sa reformulezi ce spui acolo
  • 0 (2 voturi)    
    hoti (Vineri, 26 februarie 2010, 12:04)

    dragos [anonim]

    bcr este una dintre cele mai scortoase banci.nu reduc deloc dobanzile si nu stiu vina in inatampinarea clientilor.eu personal nu o sa mai doresc sa am de-a face cu brc indiferent de cat de avantajosi vor fi la credite si spun asta ptr ca m-au dezamagit de 2 ori,spre deosebire de alte banci.nu au facut altceva decat sa stoarca cat au putut de mult si pentru asta sa le fie rusine!
  • +1 (1 vot)    
    propunere (Vineri, 26 februarie 2010, 17:40)

    danandreipaval [utilizator]

    Vreau sa ii rog pe toti cei de aici sa participe cu o donatie mica de 1 euro pentru a putea scoate BCR din aceasta gaura imensa cauzata de criza!

    Va rog dati dovada de seriozitate!!

    Este vorba de unul din cei mai importanti jucatori de pe piata de camatarie legala din Romania.

    Va multumesc pentru intelegere.