Institutul pentru Studii Economice Internationale din Viena: Economia Romaniei va stagna in 2010

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 4 martie 2010, 17:49 Economie | Finanţe & Bănci

Economiile Romaniei, Bulgariei si Ungariei vor stagna in 2010, iar tarile baltice vor ramane in recesiune. Totusi, statele Europei Centrale si de Est vor reveni la crestere in 2011, desi redresarea va fi lenta, potrivit Institutului pentru Studii Economice Internationale din Viena, citata de Mediafax.

In 2011, Romania va consemna un avans economic de 3%, urmat de o crestere de 4% in 2012, estimeaza institutul.

In Bulgaria si Ungaria, cresterea economica ar urma sa fie de 3% in 2011 si 3,5% anul urmator.

Polonia va consemna in acest an un avans de 2,5%, urmat de 3% in 2011 si 3,4% in 2012.

Pentru Cehia, institutul prognozeaza un ritm de dezvoltare de 1% in 2010, de 2,6% anul viitor si 3,5% in 2012.

Estonia, Letonia si Lituania vor ramane in acest an in recesiune, cu scaderi ale PIB de 1,5%, 4,5%, respectiv 3%. In 2011, cele trei state vor consemna cresteri ale PIB de 2%, 1%, respectiv 2%, urmate de avansuri de 4%, 2% si 3% un an mai tarziu.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1075 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    o veste buna (Joi, 4 martie 2010, 18:03)

    adrian [anonim]

    luand in considerare actuala conducere este o veste foarte buna
    • +1 (1 vot)    
      da putea sa fie si mai buna.. (Joi, 4 martie 2010, 18:38)

      romu' bun [anonim] i-a raspuns lui adrian

      mancati-as, daca castiga geonelu aveam crestere economica de 10% anu asta. da' n-am avut baftalo
    • -1 (1 vot)    
      Mai buni decat balticii, la egalitate cu ungurii (Joi, 4 martie 2010, 18:57)

      Isareanu [anonim] i-a raspuns lui adrian

      Ori au devenit guvernantii romani mai buni, ori au devenit liderii unguri mai prosti. Ca altfel nu se explica:)

      Ia amintiti-va, pana acum 2-3 ani, cate maimutareli si propaganda in favoarea Ungariei, elevul silitor care face toata ziua autostrazi si cam atat. Ne era data ca exemplu si intra in statistici alaturi de Cehia si Polonia. Romania si Bulgaria erau sistematic alaturate si prezentate la pachet.

      Si ce observam acum? Ungaria e indatorata, quasi-falita in toamna lui 2009, nu face performanta economica mai buna ca Romania si acum e bagata in statistici alaturi de Romania si Bulgaria :) Dragi ungurashi, bine ati venit in Balcani:)

      E clar ca o ducem mai bine decat balticii, total dependenti de investitiile suedeze, finlandeze sau daneze. Tarile balte nu au o piata interna suficient de mare si sunt fragile la evolutia economica externa.

      De Grecia nu are rost sa mai discutam, vom vedea ce va fi si cu restul PIIGS.

      Isarescu a meritat totusi decoratia aia rara, va ramane in manuale.
      • +2 (2 voturi)    
        Ia un pix (Joi, 4 martie 2010, 19:44)

        bobo21 [utilizator] i-a raspuns lui Isareanu

        si calculeaza cam cati ani ne-ar lua sa ajungem la nivelul Ungariei in ritmul asta.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu nu nu... (Joi, 4 martie 2010, 18:05)

    Gigi [anonim]

    ... Base ne anunta din Octombrie 2009 ca gata...iesim din criza (TVR). Vladescu vede "mladitze"...ce e tupeul asta...cum adica stagnare? Vrem crestere economica...putem sa si lovim isteric cu piciorul in podea daca e nevoie!
    • +1 (1 vot)    
      Eh... (Joi, 4 martie 2010, 18:21)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Daca eram baieti destepti imitam politica dusa de polonezi. Ei au avut crestere si in anul de criza, nu s-au imprumutat la FMI, samd. E o chestiune de timp pana isi rezolva si problemele cu somajul.
      Dar de, la noi e la moda lenea, coruptia si aparatul de stat supradimensionat.
    • +1 (1 vot)    
      Ciutaci raspandaci (Joi, 4 martie 2010, 18:26)

      FMI [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Iar atzi aparut paici? Cum vreti voi sa iasa tara din criza cu o economie privata si apartinatoare de alte state.Cum vreti voi sa se plateasca bugetarii si pensionari de toate categoriile din contributiile putinilor angajati?
      De unde ?Ia spuneti voi aicea sa va vada lumea.Ar fi in Elvetia da nu ii aduceti inapoi nu?Nu crine?nu taricene?itzi merge bine ferariul?guzganian tu ce zici?offshore ceva?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu nu nu (Joi, 4 martie 2010, 18:30)

      ghe [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Putem sa si lovim ISTORIC cu piciorul in podea!:)))
  • 0 (0 voturi)    
    Vedeti ca stiu austreci mai bine ce face (Joi, 4 martie 2010, 18:15)

    Strudel cu snitzel [anonim]

    economia romaniei? Ca ei stiu de economia Romaniei.BCR,Reifesen,Petromv printre altele.Ce mai zic liberali lui Taricelul si Antonelu? Ca au ei soluti miraculoase de redresare .Chiar si Fenechiu 3 hectare e "preocupat "de gasirea de solutii pentru iesirea din criza.Problema este ca ei "sant preocupati" de gasire.Aici e problema ca nu au gasit solutiile.Pai aflati ca solutiile sant la Viena.Si dupa cum spun ei la anu' redresarea.Pai daca asa vor ei asa se intampla.ca daca e privat e privat nu poate sa se bage statu.sa comande statu in casa lor.Si PSD e "preocupat" .Da nu au gasit nici ei.Ca nu se duce economia privata dupa cum zice liberalu sau psdeul.Ganditori de Monte Carlo.
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu sant preocupat (Joi, 4 martie 2010, 19:20)

      Crin Costache Popescu [anonim] i-a raspuns lui Strudel cu snitzel

      sa ghicesc numerele la Loto de duminica.Da nu o sa le gasesc.Asa si ciutaci politici .Sant preocupati da nu au solutii si raman preocupati.
  • 0 (0 voturi)    
    asa am calculat si eu! (Joi, 4 martie 2010, 18:19)

    eps [anonim]

    Sondajul meu facut la o bere arata ca si salariile vor stanga in 2010. Nu acelasi lucru se poate spune despre preturi insa.
  • 0 (0 voturi)    
    PROGNOZA (Joi, 4 martie 2010, 18:42)

    anonim [anonim]

    Cata precizie !.Nici nu va creste nici nu va scadea.
    Zero absolut,ce mai!!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru ciutaci de aici (Joi, 4 martie 2010, 19:18)

    Contele de Monecarlo [anonim]

    lasati propaganda.Toti cu case la Monte Carlo detinute direct sau prin interpusi sa le declare aici.
    Toti cu conturi in Elvetia sa declare aici.Toti cu offshoruri sa le declare aici.Dupaia se va redresa economia .
  • 0 (0 voturi)    
    Austrai (Joi, 4 martie 2010, 20:52)

    sabo [utilizator]

    Hai nu, ca astia nu au stiut nici cand a fost focul mare...se baga in seama singuri!