Plan de masuri anticriza: Firmele vor putea sa achite cu prioritate principalul unei datorii la stat, iar numarul declaratiilor fiscale va fi redus

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2010, 12:33 Economie | Finanţe & Bănci

Companiile din Romania vor putea sa achite cu prioritate principalul unei restante la stat, si abia dupa aceea penalitatile aferente datoriei. Aceasta este una dintre masurile cuprinse in planul anticriza pe care il pregateste Guvernul. O alta masura este reducerea numarului declaratiilor fiscale care trebuie completate in fiecare luna de societati pentru plata contributiilor bugetare. In prezent, companiile trebuie sa completeze  peste 24 de declaratii lunare.

Premierul sustine ca a fost creat creat un grup de lucru care lucreaza la simplificarea acestor declaratii fiscale "si speram sa va putem da, in perioada urmatoare, o veste buna in acest domeniu, ca s-au redus aceste declaratii printr-un proces de informatizare si o mai buna organizare la ANAF, la Ministerul Finantelor, la Ministerul Muncii, la Ministerul Economiei".

  • Prin scaderea din datoria principala a unei firme si nu din penalizari, ar putea fi prevenita crearea de noi penalitati.

"Vom permite plata principalului, nu a accesorului atunci cand achitati o datorie la fisc. Practica actuala este ca ai o datorie si prima data platesti din penalitati, iar principalul datoriei merge in continuare si produce penalitati, ajunandu-se la insolventa. Dam acum posibilitatea ca atunci cand mergi sa platesti o datorie, sa nu existe obligatia de a taia doar datoria din penalitati, ci din datoria principala, pentru ca aceea este producatoare in continuare de penalitati", a precizat Boc.

Acesta a mai spus ca a cerut Ministerului Finantelor sa analizeze posibilitatea ca atunci cand o firma plateste o datorie la stat sa functioneze mecanismul compensarii TVA-ului de dat cu cel de incasat. "Am cerut la Ministerul Finantelor o analiza cu privire la posibilitatea ca, de exemplu, cand se plateste de catre o firma datoria la stat, pe de-o parte sa functioneze mecanismul comensarii TVA de dat cu cel de incasat sau cu alte datorii la bugetul de stat. Dar si posibilitatea asa-zisei compensari in trei, fata de bugetul de stat cu privire la datoriile pe care statul le are la dumneavoastra sau dumneavoastra la stat, sau prin alti agenti economici, astfel incat firme care au datorii la stat si, in acelasi timp, dumneavoastra aveti de incasat TVA sau alte contributii, sa nu fiti nevoiti sa intrati in procedura de insolventa pentru ca nu ati primit resursa aferenta, desi dumneavoastra trebuia sa platiti la stat, dar statul va este dator in acelasi timp", a afirmat premierul.

Guvernul va prezenta Parlamentului noul plan de masuri anticriza.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4183 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    in sfarsit (Joi, 11 martie 2010, 12:41)

    AlinaM [anonim]

    pai ar fi 2 aspecte:
    1. IN SFARSIT niste masuri!!!
    2. daca abia acum s-au gandit, pana se mai razgandesc, pana trece greva de la metrou, pana trece de cele 15 camere, pana se gandeste fiecare ce ii iese la afacerea asta ... cred ca trece criza ;))))))
    3. poate mai umblam nitel si la impozite?? si la alte taxe si taxutze ...
    • 0 (6 voturi)    
      Unde masuri, ca-s doar analize ? (Joi, 11 martie 2010, 13:15)

      Flavian [anonim] i-a raspuns lui AlinaM

      Analizati, analizati. Ca intre timp firmele care au la stat datorii mai mici decat are statul la ele sunt blocate si bagate in faliment... :-)
  • +7 (7 voturi)    
    Normalitate (Joi, 11 martie 2010, 12:41)

    Caragiale [anonim]

    Ma mira ca este luata IN SFARSIT o masura NORMALA !

    Pina acum erai BELIT. Pai daca vroiai sa incepi sa-ti platesti datoria, intai plateai penalizarile si pana mai strangeai bani , cresteau la loc datoriile, deoarece BAZA ramanea aceeasi !

    Pina la pensie probabil ca se putea plati intreaga datorie !
    • -1 (5 voturi)    
      vom incerca (Joi, 11 martie 2010, 13:50)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui Caragiale

      unde vezi ca este luata O MASURA ???
      ... in afara de "vom face; vom drega; ii vom belii, nu se intampla nimic,


      eu nu am vazut nici o masura fireasca luata de guvern, totul este la stadiul de "vom incerca" asa ca si noi vom incerca sa platim obligatiile catre buget, asa cum si guvernul incearca sa ia masuri anticriza.
    • +1 (1 vot)    
      aferim! (Joi, 11 martie 2010, 14:31)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Caragiale

      O masura buna. Cum nu s-o fi gandit marele Ageamian la asta? parca era liberal de dreapta?
      • +1 (3 voturi)    
        bine ca s-a gandit (tarziu) marele Boc (Joi, 11 martie 2010, 15:44)

        if0014 [utilizator] i-a raspuns lui curios

        Si ca sa-ti raspund la intrebare, pe vremea lui nu era criza si firmele plateau la timp.
  • 0 (6 voturi)    
    Plan de masuri anticriza (Joi, 11 martie 2010, 13:22)

    Contribuabilu' [anonim]

    Nu va excitati , sint doar declaratii . Daca in ceea ce priveste plata datoriilor in ordine , intii principalul si mai apoi majorarile , cred ca se poate intimpla minunea sa se ia in sfirsit o decizie favorabila , in ceea ce priveste numarul declaratiilor nu cred o vorbulita !
    Adica vrea sa spuna ca nu mai ducem declaratie de comision la ITM pentru imensa suma de 5 - 50 lei ( ca ne costa mai mult hirtia imprimata si drumul decit suma incasata de stat ) ?
    Sau ca se renunta la Declaratiile ( doua la numar ) la Casa de sanatate ?
    Sau ca se va intimpla minunea ca la Somaj si CAS sa se comaseze declaratiile intr-una singura ( baza de calcul este aceeasi , chiar nu inteleg de ce Declaratiile la somaj , CAS si sanatate nu se pot cumula intr-una singura ) ?
    Credeti Dvs ca le pasa lor ca un contabil sta mai mult pe la cozi cu depunerea declaratiilor decit la firma sa-si faca treaba de contabil ?
    Vrajeala ... ieftina !
    • 0 (2 voturi)    
      no problem (Joi, 11 martie 2010, 18:10)

      contabilu 2x [anonim] i-a raspuns lui Contribuabilu'

      Lasa, domn' contribuabilu' ca au rezolvat si problema contabilului care sta mai mult la cozi: vor fi doi (2) contabili/ firma: unul la cozi, unul la munca! Vezi matale ce grija au de noi?
      Ce daca firma e microintreprindere si are un angajat si activitate pe masura. Vor fi doi (2) contabili, din care cel putin unul cu studii superioare. Si daca se inteleg intre ei, vor face cu schimbul la statul la cozi. Asta-i adevarata grija fata de om, fata de firma, fata de societate!
  • +4 (4 voturi)    
    Declaratii (Joi, 11 martie 2010, 13:23)

    Gaby [anonim]

    Dupa ce guvernantii au introdus reguli aberante in legatura cu depunerea declaratiile anuale ale firmelor (vezi declaratia 101 si bilantul anual), ar fi un gest laudabil!
    Sa vedem...
  • +4 (4 voturi)    
    Declaratii on-line (Joi, 11 martie 2010, 13:52)

    Hristina [anonim]

    Sau de ce trebuie sa mai trimit declaratiile tiparite, dupa ce le-am depus on-line.
    De ce nu se poate depune in toate judetele toate declaratiile on-line (pensie , sanatate, etc). Cand le pui intrebarea daca exista pozibilitatea de a depune on-line, se uita la tine de parca ar fi vazut un extraterestru.
    Cred ca se opune o rezistenta maxima si din partea functionarilor care incearca din toate puterile sa tina de "scaunel".
  • +2 (2 voturi)    
    Anti-criza? (Joi, 11 martie 2010, 13:57)

    Frobenius [anonim]

    In ce consta caracterul anti-criza al acestor masuri?
    Ele tin de normalitate, de bun-simt, nu au nici o legatura cu criza. Daca trece criza revenim la ce a fost?
    Vorbire de vorbe, stilul Boc.
  • +3 (3 voturi)    
    operatiunea "bani pentru mine" (Joi, 11 martie 2010, 14:29)

    Dedalus [anonim]

    Astea sun prostii-: "analiza". Daca vor sa ia masurile necesare, au nevoie de maxim 5 zile.
    Si cu forfetarul tot "analizeaza" de vreo 6 luni - ce naiba or analiza atat...intretimp sute de mii de firme se inchid.
    Masurile "anti-criza" au lovit mediul de afaceri din Romania de 10 ori mai puternic decat criza. Doamene fereste sa mai ia astia "masuri anti-criza" ca ne omoara pe toti.
    Ce fac mincinosii astia e cam cum zicea bunicul "plimba pisica moarta prin curte pana trece Sanepidu"....".
  • +1 (1 vot)    
    Chiar asa sa fie .... (Joi, 11 martie 2010, 14:31)

    md [anonim]

    Chiar asa sa fie? Cred ca nu ati citit bine .... am cerut sa se analizeze posbilitatea ..... spune BOC. Cred ca corect era sa spuna ... am cerut sa se ia masuri ca sa se faca .....M-as mira ca MF sa agreeze sa si dea .....inapoi .....
    Ramine de vazut cate firme cu capital romanesc vor fi beneficiarele acestei masuri ... daca se va lua. Sa dea Domnul ...
  • +1 (1 vot)    
    ! (Joi, 11 martie 2010, 14:50)

    chiuaua [anonim]

    Oricum nu se uita nimeni peste acele declaratii .
  • +2 (2 voturi)    
    cine vrea, face; cine nu vrea, analizeaza... (Joi, 11 martie 2010, 14:56)

    Dedalus [anonim]

    Amenzile pentru nedepunere sunt absolut nerusinate... Sunt zeci de declaratii, este aproape imposibil sa nu gresesti. Cateodata cred ca sunt special facute asa, ca sa te prinda si sa te amendeza.
    Uite, na, va zic eu o masura anticriza - am mai zis-o si in 2009, dar atunci econoomica "duduia" iar acum "iesim de criza" {...voastra de...} :
    - amnistia declaratiilor! Cine are de depus din urma, depune fara nici o amenda timp de trei luni. Chestia asta ar aduce avantaje pentru contribuabil (ca e stimulat sa verifice si sa depuna) si pentru stat, ca ar putea sa incaseze fara absolut nici un efort contravalaorea datoriilor nascute din declaratiile nou depuse.
    - o alta masura simpla este eliminarea declaratiilor suprapuse: declaratia de cifra de afaceri (ca doar se poate prelua din bilant!) si fisele fiscale pentru angajati (ca doar nu mai exista impozit global rpogresiv...)

    Astea le zic eu asa pe colt de masa, dupa 10 minute de gandire, dar orice om serios care stie despre ce e vorba are nevoie de maxim 4 ore sa propuna o lista de astfel de masuri. Nu cu lunile...
    • +1 (1 vot)    
      Atitudine periculoasa (Joi, 11 martie 2010, 17:18)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Domnule, pretentiile dumitale sint periculoase. Vrei "om serios" si, in plus, mai vrei si "sa stie despre ce e vorba". Iti dai seama ca in modul acesta raminem fara guvern? Ca raminem si fara o bucata de criza... nici nu mai indraznesc sa zic.
  • 0 (0 voturi)    
    ...NU...ADEVARUL (Joi, 11 martie 2010, 17:23)

    Paul [anonim]

    toate comentariile critice trebuie ascunse, NU suportati ADEVARUL, rusine sa va fie.
  • 0 (0 voturi)    
    declaratie unica (Vineri, 12 martie 2010, 10:39)

    Tufega Zeno [anonim]

    Cea mai buna solutie ar fi urmatoarea: sa se faca o singura declaratie, structurata pe capitole (sanatate, CAS, TVA etc) care sa se depuna intr-un singur loc ON LINE !!! Ca sa nu zic ca ar putea crea un soft intagrat care sa cuprinda toate aceste declaratii, soft care sa fie distribuit gratuit catre orice firma, care sa se actualizeze singur de pe internet cu toate modificarile ce apar ulterior. In acest program de declaratii, fiecare firma sa-si introduca vectorul fiscal astfel incat, lunar, aceasta aplicatie sa stie singura ce capitole trabuie sa contina raportarea lunara. Ca urmare probabil mii de functionari ar trebui disponibilizati, dar eu as propune sa nu fie disponibilizati, ci sa fie recalificati (de preferat pe fonduri europene) pentru diminuarea evaziunii fiscale si recuperarea creantelor de la rauplatnici.....adica sa-si miste piciorusele si sa mearga din usa in usa, din poarta in poarta la contribualbilii rauplatnici, fie agenti economici, fie persoane fizice........Asta ar fi o masura anticriza corecta si care ar aduce efecte aproape imediat.