Plata anticipata a impozitului pe profit, amanata pana in 2015 - proiect OUG

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2010, 20:25 Economie | Finanţe & Bănci

Intrarea in vigoare a platii anticipate a impozitului pe profit se va amana pentru 2015, ceea ce va determina majorarea veniturilor bugetare cu 625,7 milioane lei (0,12% din PIB) in acest an, potrivit unui proiect de ordonanta de urgenta, publicat pe site-ul MFP, transmite Mediafax.

"In contextul reducerii capacitatii de plata a agentilor economici, precum si pentru reducerea influentei bugetare determinate de aplicarea unor prevederi fiscale, se propune schimbarea modului de calcul si de stabilire a impozitului pe profit pentru contribuabilii care nu desfasoara activitate in domeniul bancar, respectiv trecerea de la plata anuala a impozitului pe profit cu plati anticipate efectuate in cursul anului la calculul si plata trimestriala a acestuia", se arata in motivarea emiterii actului normativ.

Masura de amanare pana in anul 2015 a intrarii in vigoare a platii anticipate a impozitului pe profit are ca efect pastrarea in sectorul privat a diferentei dintre plata anticipata si impozitul pe profit real.

"Impactul macroeconomic este nesemnificativ, in masura in care sumele suplimentare incasate la buget ar fi avut aceeasi destinatie ca in sectorul privat, respectiv pentru investitii, intrucat efectul multiplicator al investitiilor nu difera foarte mult intre sectorul public si cel privat", se mentioneaza in nota de fundamentare.

Astfel, amanarea platii anticipate a impozitului pe profit are influente pozitive asupra mediului de afaceri prin corelarea capacitatii de plata a impozitului cu rezultatele curente financiare ale contribuabililor. In cazul in care activitatea unei societati comerciale se reduce de la un an la altul, sarcina fiscala generata de platile anticipate poate afecta performanta societatii, aceasta fiind obligata sa finanteze statul pana la definitivarea impozitului pe profit aferent anului respectiv.

Potrivit legii, incepand de la 1 ianuarie 2010, toate companiile ar trebui sa plateasca anticipat impozitul pe profit in fiecare trimestru, calculat la valoarea profitului obtinut in anul precedent, actualizat cu indicele de inflatie si divizat la patru.

Referitor la comparatia impozitului pe profit cu impozitul minim, in cazul in care impozitul pe profit al unui contribuabil este mai mic decat suma impozitului minim anual, stabilit in functie de veniturile totale inregistrate in anul precedent, firma este obligata la plata impozitului minim.
Premierul Emil Boc a declarat, la inceputul lunii martie, ca plata anticipata a impozitului pe profit va fi amanata si nu va intra in vigoare in acest an.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

5183 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    continua "curatenia" lui Boc in economie (Luni, 15 martie 2010, 21:14)

    Dan [anonim]

    "In cazul în care impozitul pe profit al unui contribuabil este mai mic decât suma impozitului minim anual, stabilit în funcţie de veniturile totale înregistrate în anul precedent, firma este obligată la plata impozitului minim."

    Deci nu s-a schimbat nimic. "Forfetarul" ramane. Sa te tii acum iar lichidari si concedieri. Prostii nu invata nici din greselile proprii.

    Boc ori e prost ca noaptea, ori e pus sa submineze economia nationala.
    • +1 (1 vot)    
      subminare (Marţi, 16 martie 2010, 9:35)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Pai nu numai economia o submineaza, ci si institutiile considerate pilonii de baza ai oricarui stat.
      Si aicea as spune ca atasarea etichetei generale de "bugetari de lux" unor institutii care contribuie la mentinerea statalitatii, cum sunt, justitia, diplomatie, serviciile de informatii, politia,armata si nu in ultimul rand atacurile chiar recente la adresa bisericii sunt elemente vizibile de promovare a ruperii coeziunii sociale si invrajbirea populatiei pe diferite criterii, inclusiv dezbinarea spirituala. Acestea toate in final duc la slabirea statului. Eu sincer nu pot sa ma pronunt daca toate acestea sunt facute din incompetenta sau sunt actiuni subversive, bine organizate. Concluzionand putem spune ca noua nu ne trebuie dusmani din exterior, proprii nostrii politicieni ne submineaza statul, incat vom ajunge la sapa de lemn.
  • -1 (1 vot)    
    Sa terminam cu jumatatile de masura (Luni, 15 martie 2010, 22:12)

    sile [anonim]

    De cand deschide firma, sa i se ia anticipat impozit pe profitul pe care o sa-l realizeze pana la inchidere. Si pielea patronului.
  • 0 (0 voturi)    
    Garantii (Marţi, 16 martie 2010, 8:23)

    emil [anonim]

    Pai si statul imi garanteaza mie ca anul asta am profit? Imi garanteaza doar ca tre sa platesc....dar de incasat, cand? Sau ce?
  • 0 (2 voturi)    
    ...... (Marţi, 16 martie 2010, 8:28)

    dares [utilizator]

    eu as vrea sa platesc anticipat impozit pe profit....
    asa mai beneficiez si de o reducere pe anii urmatori
    si mai mult..ma protejez de o eventuala schimbare a cotei de impozit pe profit.
    daca se face 25% ?
    sau poate mai mult ..
    mi se pare strigator la cer ca hypermarketurile sa plateasca un impozit de profit egal cu un magazin mic de cartier.
    de ce nu exista ca in cazul impozitului pe salarii cote diferite de impozite pentru cifre de afaceri mai mari ?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru dares (Marţi, 30 martie 2010, 16:43)

      maya [anonim] i-a raspuns lui dares

      pai si salariile au cota unica de 16% de ceva ani
  • +1 (1 vot)    
    tempenie (Marţi, 16 martie 2010, 10:36)

    tampenie [anonim]

    A plati impozit minim, intr-o economie intr-o continua prabusire este o tampenie. Este foarte logic faptul ca nu se poate ajunge la acelasi profit +1

    Pentru nesimtitii sau inconstientii care suporta legea, ia ganditi-va putin: pentru a avea acelasi impozit minim garantat, trebuie sa ai acelasi profit. Cum poti sa ai acelasi profit, cand voi ati falimentat sute de mii de firme? Care desigur erau clienti altor firme. Nu este logic ca acele firme, ai caror clienti i-ati bagat in faliment, nu o sa mai faca acelasi profit?

    Daca firmele mici care le-ati falimentat pentru ca nu faceau profit (bani la buget din impozite) nu functionau din ce in ce mai multe, nu inseamna ca lumea fura, ci ca economia se duce de rapa. Asa cum voi nu furati inghetata unui copil de pe strada pentru ca aveti jeepane, asa nici omul normal nu s-ar chinui sa fure 1 milion tva daca ar duce-o acceptabil.

    Fixati sistemul economic romanesc, pentru a nu fi responsabili dupa, nu stiti cand sare mustarul poporului si il vizitati pe Ceausescu...
  • +1 (1 vot)    
    de ce tampenie? (Marţi, 16 martie 2010, 19:33)

    dares [utilizator]

    mie mi se pare o treaba super buna
    niste intreprinzatori seriosi au nevoie de o legislatie foarte stabila in ceea ce priveste impozitele.
    Daca platesti anticipat si stii ca nu mai ai treaba cativa ani buni poti sa-ti faci un plan de afaceri coerent
    .....asa cand vine un guvern si schimba totul ..nu mai ai nicio siguranta pentru ziua de maine

    Daca se facea treaba asta dupa revolutie ....era foarte bine.
    Pericolul e sa ramana tara fara buget pe anii urmatori :))
    Se inghesuie marile firme sa plateasca anticipat..beneficiind astfel de o centura de siguranta fata de orice alt guvern ar veni la putere..
    si cei care vor suferi in eventualitatea unei schimbari a nivelului impozitarii vor fi cei mici ..autohtoni care vor trebui sa duca greul crearii bugetului.
    Pana la urma acest sistem avantajeaza pe termen lung tot pe cei mari dinafara.
    Si de unde sa platesti impozit anticipat ?
    Din ce surse pe foamea asta de bani ?
    Poate ies la suprafata niste bani negri :D
    =))
    Poate-si mai albesc unii altii afacerile ;))
    E sansa lor..parerea mea.
    Astept sa fiu contrazis