Strategia fiscala urmeaza sa fie elaborata pana in 20 mai

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 6:27 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a format un grup de lucru din ministri care sa stabileasca strategia fiscala pana la 20 mai. Grupul va fi format din ministrii Finantelor (ca presedinte), Administratiei, Transporturilor, Mediului, Educatiei, Apararii, Dezvoltarii, Economiei, Agriculturii, Muncii si Justitiei, precum si din presedintii Casei Nationale de Asigurari de Sanatate, Casei Nationale de Pensii, Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca, Comisiei Nationale de Prognoza, Institutului National de Statistica si secretarul general al Guvernului, scrie Mediafax.

In grupuri de lucru sectoriale vor fi inclusi si reprezentanti ai partenerilor sociali, mediului academic si universitar, conform unei hotarari de Guvern.

Ministrul Finantelor este obligat sa-l informeze in scris pe primul-ministru asupra deciziilor adoptate in cadrul grupului


Conform calendarului de elaborare a strategiei, pana la 22 martie vor fi estimate indicele preturilor de consum si cursul de schimb al monedei nationale pe termen mediu, pana la 26 martie vor fi prognozate datoria publica si necesitatile de finantare din surse interne si externe, iar pana la 15 aprilie va fi prezentat un scenariu de baza al evolutiilor bugetare pe termen mediu.

Termenul limita stabilit pentru definitivarea strategiei fiscal-bugetare si prezentarea acesteia Guvernului spre dezbatere si aprobare este 20 mai.

Conform proiectului de lege privind responsabilitatea fiscala, pana la data de 30 mai a fiecarui an Guvernul trebuie sa prezinte Parlamentului o strategie fiscal-bugetara pentru urmatorii trei ani, impreuna cu declaratia de raspundere, iar in termen de o luna Parlamentul va aproba limitele privind soldul total si cheltuielile de personal obligatorii pentru urmatorii doi ani.

Strategia fiscala guvernamentala va include atat prioritatile in materie de cheltuieli si argumentarea acestora in detaliu, cat si o explicatie a modului in care Executivul intentioneaza sa isi imbunatateasca politica fata de mediul de afaceri.

La inceputul mandatului unui nou Guvern, acesta va anunta daca prin programul sau se incadreaza in ultima strategie fiscala aprobata de Parlament sau trebuie sa elaboreze un nou document.  


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1393 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Lipseste o data (Marţi, 16 martie 2010, 8:26)

    Frobenius [anonim]

    Foarte precisa planificarea. 22 martie, 26 martie, 15 aprilie, 20 mai, 30 mai... o planificare ca la carte.
    Lipseste doar o singura data, cea mai importanta dintre toate: 1 aprilie, ziua reprezentativa a guvernelor Boc.
    • 0 (0 voturi)    
      si ai si datele? (Marţi, 16 martie 2010, 9:44)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Frobenius

      cand guvernele PSD, PNL precedente au facut vreun plan pe TREI ANI? Mai reciteste instructiunile de la partid baiete!
  • -1 (1 vot)    
    Criza ca oportunitate (Marţi, 16 martie 2010, 8:31)

    Constantin [anonim]

    Criza a fost si este o oportunitate pentru guvern pentru a indreptata economia Romaniei in directia dorita de oficialitati. Dar are cumva guvernul vreo directie? Masina guvernamentala nu-si schimba directia dupa volanul primului minsitru. E drept ca si primul ministru e cam confuz semnalizand de cateva ori la dreapta cand de fapt o lua la stanga.
    • 0 (0 voturi)    
      gresesc? (Marţi, 16 martie 2010, 9:50)

      prudent [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      A. nu mi se pare ca vreun guvern "capialist"poate carmi economia! Asculta Vodafone, Nokia, OMV, Arcelor-Mittal de guvern? B. Guvernul poate stimula putintel economia (daca da subventii pentru branza de capra stimuleaza cresterea caprelor) C. Opinia mea este ca actualul guvern incearca sa micsoreze cheltuielile statului ca sa elibereze bani pentru investitiile publice. PS. Cheltuielile cu asistenta sociala au ajuns la 70% din buget (cifre oficiale). DIn ce ramane e greu sa faci si drumuri si poduri si scoli si spitale si sa scazi TVA sau CAS etc.. In asistenta sociala intra si subventia la caldura in unele orase si subventia la metrou si subventia pentru lapte si corn si.. si..
      • 0 (0 voturi)    
        Cand ai un plan fezabil, pus pe hartie, (Marţi, 16 martie 2010, 10:07)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui prudent

        pentru un proiect de infrastructura, oricat de mare ar fi, reusesti sa gasesti si banii de finantare.

        Cand ai proiecte fanteziste si le expui din capul tau investitorilor crezi ca-ti vor da banii?

        Si in cazul economiei, guvernul ar trebui sa incurajeze, prin legi, sectoarele in care ne pricepem ca natie. Sectoarele astea le poti descoperi in baladele populare.
  • 0 (0 voturi)    
    Oare e bine? (Marţi, 16 martie 2010, 8:33)

    mistydo [utilizator]

    Ce ne facem ca nu pare a fi o masura liberala....
    Fac exceptie anii electorali?
    O sa ducem lipsa unor ministri din echipa Tariceanu care au adus " buna stare" bugetarilor .
    Sindicatele sa traiasca!
  • +2 (2 voturi)    
    VREM (Marţi, 16 martie 2010, 9:22)

    caragiale [anonim]

    Vrem impozit FORFETAR alias IMPOZIT MINIMAL

    Vrem sa platim inainte impozitul daca se poate pe un an, ca la ....stiti voi unde.

    Vrem credite mari la banci, cat mai mari posibile.

    Vrem aparat administrativ cat mai mare , 3 cu mapa unu cu sapa

    Vrem sefi de agentii barosani, vrem multe agentii si mai multi barosani

    Vrem sa se scumpeasca benzina

    Vrem sa dam aurul Rosia Montana de pomana daca se poate

    Vrem

    Vrem
    • +2 (2 voturi)    
      Ai tras lozul ala mare!!! (Marţi, 16 martie 2010, 9:31)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui caragiale

      Toate dorintele o sa ti se implineasca.

      Cum se face ca au unii asa noroc in viata?
    • 0 (0 voturi)    
      pai e simplu (Marţi, 16 martie 2010, 9:54)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui caragiale

      pentru 3/4 din ce ai scris adu-l pe Ageamina ministru de finante, sa-ti lase 5,2% deficit PLUS o delapidare de 3 mld. euro din FND. pentru eliminarea impozitului forfetar ajunge ca TU, sa incepi sa mai ceri bon fiscal la service-auto, la bar/cafenea/restaurant, la buticul din colt, la frizer, lui Nea Guca instalatorul si lui Nea Nelu zugravul. Cand TU si altii ca tine vor opri evaziunea fiscala (inclusiv cumpararea produselor de contrabanda) de 15 mld. euro, mai rezolvam si altele. Pana atunci sa auzim de bine si sa punem pe forum instructiunile de la partid!
      • 0 (0 voturi)    
        Atata timp cat si eu si contrabandistul (Marţi, 16 martie 2010, 10:22)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui pragmatic

        iesim mai castigati din tranzactia noastra de contrabanda decat daca am face-o in mod legal e logic sa urmam aceasta cale.

        Vrea statul sa reduca contrabanda? sa faca in asa fel incat cei care fac contrabanda sau evaziune fiscala sa iasa in pierdere fata de o afacere legala.
    • 0 (0 voturi)    
      am uitat? (Marţi, 16 martie 2010, 9:58)

      nedumerit [anonim] i-a raspuns lui caragiale

      sau RMGC e proiectul adus de Nastase? sustinut de Adina Valean? si de la 900 000 bugetari in 2004 la 1 400 000 in 2008 am ajuns prin Tariceanu-Vosganian? si ca benzina ne vine dela OMV si de la Petromidia, ambele private prin eforturile lui Nastase? deci vrem sa-i mai votam odata pe PNL si pe PSD -in concubinaj sau nu-??
  • 0 (0 voturi)    
    Bai nene! (Marţi, 16 martie 2010, 13:19)

    Vizitiul [utilizator]

    Am citit "pana in 20 ANI" :) Penal! Ma speriasi, am crezut ca incep astia sa spuna adevarul...