Adrian Vasilescu: Ce a fost inainte de criza, in materie de fluxuri de bani si de finantare, nu se va mai repeta in viitorul previzibil

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 21:29 Economie | Finanţe & Bănci

Adrian Vasilescu
Foto: AGERPRES
Ceea ce s-a intamplat inaintea izbucnirii actualei crizei economice, materie de fluxuri de bani si de finantare, nu se va ma repeta in viitorul previzibil, este de parere Adrian Vasilescu, consilierul guvernatorului BNR, Mugur Isarescu, potrivit Mediafax.
  • "Ce a fost inainte de criza asta, mai ales in materie de finantare si de fluxuri de bani, nu va mai fi in viitorul previzibil.  Practic, criza asta schimba lumea si ne obliga sa alegem un alt stil de viata", a afirmat Adrian Vasilescu intr-o conferinta de presa, adaugand, insa, ca actuala criza economica nu poate fi comparata nicaieri in lume cu cea din anii 1929 - 1933.
El a apreciat ca, daca occidentalii au beneficiat timp de aproape 30 de ani de "stilul de viata numit bunastare pe datorie", romanii au beneficiat de acest stil de viata doar cativa ani.

De asemenea, consilierul guvernatorului BNR a apreciat ca in foarte multe tari criza de acum este "mai puternica decat cea din Romania", explicand ca afirma acest lucru bazandu-se pe faptul ca nicio banca din Romania nu a "cazut".

Adrian Vasilescu a mai spus ca in Romania creditarea nu a stagnat, ci a incetinit, iar relansarea sistemului de creditare nu poate incepe cu persoanele fizice, ci cu firmele, care pot asigura locuri de munca si salarii.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

5217 vizualizari

  • -10 (10 voturi)    
    consilierul fara varsta (Marţi, 16 martie 2010, 22:12)

    un cetatean [anonim]

    Domnul acesta nu mai iese la pensie? Este si el pe viata la BNR? Ocupa in fiecare zi spatiu media ca sa ne furnizeze niste banalitati impachetate lucios. Cui se adreseaza? Ca ambalajul fiind pretios ar parea ca nu se coboara la nivelul multimii insa absenta continutului il trimite in cartea de istorie.
    • +10 (10 voturi)    
      Nu te pot compara cu sotul vacii! (Marţi, 16 martie 2010, 22:42)

      Alt cetatean [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      Fiul meu micut, daca Vasilescu si Isarescu se pensioneaza si BNR-ul ajunge pe mana actualei generatii de "licentiati" care au copiat la bac si au facut trei facultati, opt masterate si doushpe doctorate, toate pe banii taichii, naiba ne ia!
    • +5 (5 voturi)    
      acrimonii (Marţi, 16 martie 2010, 22:45)

      nominal [anonim] i-a raspuns lui un cetatean

      invinge-ti frustrarile generate de lipsa mesajelor clare si pline de continut ale stimabililor vanghele si beee cali sau adauga la favorite cancan, libertatea etc
  • -4 (4 voturi)    
    bravo, vasili (Marţi, 16 martie 2010, 22:34)

    dan ionescu [anonim]

    Politica onor conducerii BNR ar trebui sa intre, in cele din urma, in vizorul serviciilor secrete ale statului. Nu ca adevarul privind finantele tarii va iesi in acest fel la lumina, si nici ca aceia care s-au infruptat din mermelirea realitatii financiare in propriul interes vor da socoteala. Dar macar va fi stopata aceasta practica incalificabila.
    Isarescu si ai lui au indemnat in permanenta populatia sa mizeze pe leul romanesc. Iar cei care au facut-o, au pierdut. Mai ales atunci cand BNR intervenea pe piata in anumite momente-cheie, pe care nu le cunosteau decat de-alde guvernatorul, aghiotantul Vasilescu, trepadusul Mugur Stet, purtator de cuvant (ambii fosti ziaristi ajunsi la borcanul cu miere) si inca cativa privilegiati. Care privilegiati au detinut informatia si au stiut cum sa o fructifice. Averile acestora au crescut semnificativ dupa fiecare infuzie pe piata de valuta ori lei romanesti, dar pana acum nimeni n-a indraznit sa se aplece asupra acestei realitati. De ce oare? Si de ce factorii importanti de decizie ai acestei tari nu au atacat niciodata conducerea "milenara" a BNR? Ca le-a fost Mugur Isarescu simpatic, ori din alt motiv de ordin material?
  • +6 (6 voturi)    
    Nu e vara cum e iarna... (Marţi, 16 martie 2010, 23:33)

    LMC [anonim]

    ... si nici in 2010 ca in 2008. Sincer imi dau lacrimile ca smenarii din imobiliare n-or sa se mai plimbe intre sala de forta si amante cu BMW X6, ci vor munci sa le sara ochii din cap pentru 3000 RON/luna. Era si momentul ca munca curata sa fie rasplatita, nu ?
  • -2 (2 voturi)    
    sau (Marţi, 16 martie 2010, 23:47)

    ikh [anonim]

    cu toata stima pt d-nul Vasilescu,dar eu inca nu am vazut economist pe planeta terra care sa fi prezis macar in linii mari ceea ce s-a petrecit in ultimii 3 ani sau daca a fost nu a fost mediatizat...deci sa nu ne hazardam
  • -1 (3 voturi)    
    mda ... (Miercuri, 17 martie 2010, 0:03)

    dares [utilizator]

    consilieru lu peshte
    o sa cada tot ce se cheama viata ........
    pentru ca dracii au ajuns sa conduca lumea
    si dracilor le place moartea .......
    • -2 (2 voturi)    
      Munca (Miercuri, 17 martie 2010, 0:20)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui dares

      Munca o sa te elibereze! Cum zice un vechi proverb. Asa ca nu astepta moartea ca si africanii, haitienii, etc. cu mana intinsa si du-te de pune mana sa muncesti ceva.

      Respekt! :)
      • +1 (1 vot)    
        da da (Miercuri, 17 martie 2010, 9:03)

        dares [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        munceste tu pe draci pentru masoni ..ca sigur o sa te elibereze .
        mare idiotenia in tara asta
      • +1 (1 vot)    
        ...si inca (Miercuri, 17 martie 2010, 9:08)

        dares [utilizator] i-a raspuns lui Marcel Ionita

        daca nu existau cersetori la banci ca tine .....sigur nu era o criza a banilor in lume
        asa ca nu mai tine mai intinsa pe la banci
        da-mi si mie bani da-mi si mie bani si limiteaza-te la salarul tau de om muncitor ce esti
        ai inteles?
  • +1 (1 vot)    
    Prostie (Miercuri, 17 martie 2010, 2:26)

    wtf [anonim]

    Adrian ala spune niste tampenii, n-a cazut nici o banca...de ce nu spune ca romanii platesc dobanda mai mare ca la VISA in afara si de ce nu spune pe ce se bazeaza economia??? Pai asta nu stie cum e in afara. Ce avem noi in afara de mall-uri???? N-avem nici o vlaga dar suntem cu coada pe sus, invatamant zero, sanatate zero barat, onestitate zero, mediu de afaceri serios, zero, taxe 1001, drumuri zero, agricultura zero, industrie aproape de zero, tre sa vedeti ce au altii, productivitate, zero....taietori de frunze 1400000, America are tot atatia in sistemul public...ma rog, 2000000.
    Imprumuti 20 miliarde, si tocmai spui ca la anul o sa mai imprumuti ca sa-i platesti pe tartanii birocrati si spui ca Romania e OK? Bancile alea nici nu-s romanesti multe din ele, si deocamdata au jucat si inca joaca rol de CAMATARI.
  • +2 (2 voturi)    
    VEDETI (Miercuri, 17 martie 2010, 9:05)

    sabo [utilizator]

    domnule!/
    ati devenit intelept!
    priviti, a picat ceva de sus ,jos.
    acum este jos si nu o sa mai pice.
    ati priceput?
    ..s-a luminat!
    acum.
  • -3 (3 voturi)    
    incapabili (Miercuri, 17 martie 2010, 10:11)

    nano [anonim]

    ia puneti in fruntea bnr ului doi absolventi din anul 2009 sa vedeti ca se descurca mai bine ca astia doi domnul din fotografie si isarescu , oricine stie sa administreze banii tarii si apar pe la televiziuni cu speculatii una si una cum va deveni romania, daca sunt asa de intelepti si au controlat atat de bine banii din romania cum ca domnul isarescu nu a prevazut criza si sluga asta a lui la fel ? minciuni peste minciuni oricum ei au de castigat doar....................complet dezamagit de ratatii astia