Mihai Seitan: La finalul anului 2010, vom avea o crestere economica situata intre 1% si 1,3%

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 18 martie 2010, 17:33 Economie | Finanţe & Bănci

La finalul acestui an, se preconizeaza o crestere economica situata intre 1% si 1,3%, care insa nu va fi resimtita imediat de cetateni, a declarat, joi, ministrul Muncii si Solidaritatii Sociale, Mihai Seitan, preluat de Agerpres. Oficialul a afirmat ca rata somajului va fi de aproximativ 7,5%.

Seitan crede insa ca usoara crestere economica nu va fi resimtita imediat de cetateni.

Ministrul Muncii a spus ca in urmatoarele doua luni numarul somerilor va creste, urmand ca pe perioada verii somajul sa scada. In acest fel, la finalul anului rata somajului va fi apropiata de cea inregistrata la sfarsitul anului 2009.

"Raportat la alte tari europene, in care rata somajului a ajuns la peste 10%, ne situam destul de bine. Important este sa intensificam masurile de reducere a somajului si de creare de noi locuri de munca. Este vorba de sprijinirea somajului tehnic si a firmelor care angajeaza someri. De asemenea, vor fi luate o serie de masuri legate de atragerea investitiilor straine si de imbunatatirea legislatiei referitoare la parteneriatul public-privat, masuri prin care va creste numarul angajatilor", a afirmat ministrul Muncii.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

515 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Aproape adevarat (Joi, 18 martie 2010, 17:39)

    Rhadoo [utilizator]

    Da, somajul sigur va scadea dupa 1 iunie incolo, dar la cresterea economica... vom trai si vom vedea. Din afara veneau stiri ca nu vom avea o crestere mai mare de 0,5-1%.
  • +1 (3 voturi)    
    Somajul si... vara (Joi, 18 martie 2010, 17:47)

    Frobenius [anonim]

    E normal ca vara sa scada somajul. Vara este perioada concediilor; somerii au si ei dreptul la concediu. Iar un somer in concediu nu mai apare in statistici.
    Tot la vara se vor vedea foarte clar si masurile guvernului de... chestia aceea cu locuri de munca.

    Aloooo, domnu' Boc, Seitan nu era unul dintre ministrii care urmau sa fie "remaniati" daca mai vorbesc ziua ceea ce sforaie noaptea? Sau, de data aceasta, este vorba de o alta sforaitura colectiva?
  • +1 (3 voturi)    
    da, da! (Joi, 18 martie 2010, 17:55)

    Anca [anonim]

    Pasarea malai viseaza!
  • 0 (2 voturi)    
    Asta este ministru? (Joi, 18 martie 2010, 18:05)

    Alex [anonim]

    2010 va fi tot pe minus iar somajul isi va arata coltii citiva ani de acum incolo.
    Probabil ca prostovanul asta se refera la faptul ca va scadea numarul somerilor care primesc ajutor, ca pe cei care nu isi mai gasesc de munca, dupa terminarea perioadei de somaj, nu-i contabilizeaza nimeni.
    Pe mine nu ma mira prostovanul asta, din moment ce seful lui este Boc.
  • +1 (1 vot)    
    daca vrei ministru ia aicia patriot (Joi, 18 martie 2010, 18:38)

    horia [anonim]

    Isprava lui Vosganian si Tariceanu

    Interviu Vosganian pe money.ro
    Domnule Vosganian, există discuţii despre dispariţia banilor proveniţi din privatizări în ultima parte a anului trecut.(2008)
    11 miliarde de lei au fost, două miliarde şi ceva de euro. Să clarific. Ce poţi face cu banii din fondul ăsta? Poţi să-i utilizezi pentru acoperirea temporară a golului din Trezorerie, sau poţi să-i foloseşti pentru investiţii. În al doilea caz intră pe deficitul bugetar. De aceea, în general, guvernele evită să-i folosească aşa când au contrângeri bugetare.

    Cu trezoreria lucrurile stau aşa: i-am folosit în lunile octombrie şi noiembrie şi la solicitarea , e adevărat, verbală, a Băncii Naţionale, pentru că în chestia asta nu se umblă cu hârtii. Regret faptul că Banca Naţională a uitat complet ce a făcut atunci.
    A uitat complet!
    Până la urmă, de ce aţi apelat la aceşti bani?

    Dobânda pe termene scurte ajunsese atunci pe alocuri la 30-40%. Foarte greu reuşeai să împrumuţi bani la dobânda lombard de 14%. De ce? pentru că băncile aveau atunci şi firme cărora le dădeau bani şi le ceream şi noi şi atunci făceau cu noi un joc psihic. Dacă eu împrumutam la dobânzile acelea, ar fi trebuit să urc datoria publică şi să alimentez creşterea dobânzii pe piaţa monetară. Credeţi că trebuia să dau atunci peste cap piaţa monetară?

    Pe analizele noastre ieşea că dobânda va scădea către începutul anului 2009. Aşadar am preferat să luăm banii din privatizare, ca băncile să ştie că avem rezerve, cu gândul să-i punem la loc când dobânda va scădea. Deci, gâdiţi-vă, luam rar împrumuturi la o dobândă de 14%. De multe ori luam la 30%, iar acum dobânda este de 11-9%. La asta ne-am gândit şi cred că pentru România a fost o afacere extrem de inteligentă.

    Numai că dânşii spun doar că am prăduit eu banii. Credeţi că dacă îi prădiuam eu nu era nici o autoritate a statului care să verifice? Păi Curtea de Conturi a făcut deja verificarea. Est
    • +1 (1 vot)    
      Interesanta afirmatie (Joi, 18 martie 2010, 18:46)

      costi [anonim] i-a raspuns lui horia

      Ce poţi face cu banii din fondul ăsta? Poţi să-i utilizezi pentru acoperirea temporară a golului din Trezorerie, sau poţi să-i foloseşti pentru investiţii. În al doilea caz intră pe deficitul bugetar. De aceea, în general, guvernele evită să-i folosească aşa când au contrângeri bugetare.
      Defapt Vosganian aici afirma ca nu a folosit banii din privatizarea BCR la investitii .
      Ia cheltuit ptr ce????
  • 0 (0 voturi)    
    "aicia" este treaba de justitia... (Joi, 18 martie 2010, 18:58)

    Frobenius [anonim]

    ... si de actul de predare-primire a gestiunii. Sau pe la guvernele astea nu se umbla cu acte, se face totul pe incredere si ochi frumosi? Daca nu sint acte si actualul gestionar a stat cu botul cascat precum pestele, atunci vinovat e cel care a preluat gaura impreuna cu gestiunea, parca asa zice la cutuma.
    Stiai ca Burebista este responsabil cu criza din viticultura? Astuia ce-i mai faci, ca a spalat putina de mult?
  • +1 (1 vot)    
    mda (Joi, 18 martie 2010, 19:20)

    alex [anonim]

    Eu cred ca vom avea o crestere de peste 2% in 2010.

    Despre somaj...mai vedem...nu scade imediat ce reincepe cresterea economica.
  • +1 (1 vot)    
    Seitanu si ONG-urile (Joi, 18 martie 2010, 22:02)

    lucky luck [utilizator]

    Dl Seitan si-a batut in mod public joc de O.N.G-uri cu ocazia deplasarii la Iasi.
    Dl Seitan - a se vedea declaratia de avere - are putin de-a face cu protectia sociala; Bunurile imobiliare, actiunile si interesele financiare il recomanda pt un post de Ministru de Finante.
    In stilul basescian brevetat, tupeul nerusinat, setea de putere, imbogatirea peste noapte, sfidarea cetateanului, a legilor si a bunului simt au devenit moneda curenta. Dl Seitan este un demn exponent al acestei noi "clase politice" de demagogie populista de extractie securistica. Urmariti-i evolutia in viitor! Merita! Nu va va dezamagi!
  • 0 (0 voturi)    
    rata somajului (Vineri, 19 martie 2010, 9:11)

    radu [anonim]

    eu cred tocmai invers, rata somajului va creste in urmatoarea perioada, tinand cont de trendul descrescator al infiintarii de firme, de blocarea platilor intre agentii economici, de situatia grea prin care trece bugetul de stat, disponibilizarile din sectorul public-.