Bancile nemtesti vor fi taxate cu 0,15% pe valoarea activelor. Statul va aduna astfel cel putin un miliard de euro, iar francezii, noua miliarde

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2010, 9:49 Economie | Finanţe & Bănci

Partidele aflate la putere in Germania s-au inteles in principiu cu privire la impunerea unei taxe bancare, scrie presa franceza, citand surse germane. Deocamdata nu a fost estimata o suma riguroasa care s-ar putea colecta din aplicarea acestei taxe, dar este vorba de „miliarde de euro”, mai spun sursele citate.

Marea Britanie va propune si ea o taxa similara miercuri, odata cu prezentarea bugetului.
 
„Trebuie sa tragem invataminte din criza prin care tocmai am trecut. Taxa nu va afecta profiturile bancilor"
 
 
Wolfgang Schäuble, ministru de Finante, Germania
In Regatul Unit, bancile au o imagine proasta, mai ales RBS si Lloyds, cele doua institutii incheind acum cateva zile un acord prin care se obliga sa finanteze economia cu peste 100 de miliarde de lire pentru a inchide gura celor care le acuza ca au primit bani publici pe care nu i-au plasat in economie.

Potrivit unui document obtinut de Reuters, taxa ar putea aduce la buget circa 9 miliarde de euro in Germania, daca se va aplica metoda de calcul folosita in SUA.
Potrivit documentului obtinut de Reuters, daca se aplica o taxa de 0,15% pe valoarea activelor, Deutschebank ar trebui sa plateasca 2,2 miliarde de euro, iar Commerzbank, cea de-a doua banca germana ca marime, 1,2 miliarde de euro.

 
In Germania, criza a dus la nationalizarea IKB si Hypo Real Estate, dar si la preluarea a 25% din Commerzbank, caz in care Statul a platit 18 miliarde de euro
 
 
Criza si nationalizarile bancare- Germania
Ministrul german al Finantelor, Wolfgang Schäuble, spune ca banii obtinuti astfel ar putea alimenta un fond din care sa fie finantat un eventual plan de salvare sau de restructurare bancara in cazul unei crize viitoare.
 „Trebuie sa tragem invataminte din criza prin care tocmai am trecut”, a spus Wolfgang Schäuble. El a tinut sa precizeze ca taxa nu va afecta profiturile bancilor. In Germania, criza a dus la nationalizarea IKB si Hypo Real Estate, dar si la preluarea a 25% din Commerzbank, caz in care Statul a platit 18 miliarde de euro.

Tarile membre ale G20 au solicitat FMI sa vina cu propuneri legate de taxarea bancilor, dupa ce directorul general Dominique Strauss-Kahn s-a aratat nemultumit de propunerea taxarii tranzactiilor financiare. O taxare a activelor bancare se va produce si in Suedia, unde se spera ca fondurile astfel obtinute sa aduca 10,6 miliarde de dolari.


Citeste mai multe despre   










990 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    foarte buna ideea (Marţi, 23 martie 2010, 10:05)

    SRG1 [utilizator]

    Hai sa mai copiem de la nemti.
    Desi nu inteleg exact daca taxeaza bancile rezidente in Germania sau doar cele cu capital majoritar german.
    Al doilea caz nu prea ne-ar avantaja: n-avem decat doua banci private si doua de stat.
    • +3 (3 voturi)    
      unde ai mai vazut impozit pe criterii nationale? (Marţi, 23 martie 2010, 10:22)

      costica [anonim] i-a raspuns lui SRG1

      E clar ca vor fi taxate toate bancile care opereaza in Germania, de ce ar lua bani numai de la ai lor?
      La noi se pune impozit minim la buticul din colt si se aduna intr-un an putin peste 100 mil EUR, nemtii iau de acolo de unde trebuie...
  • +3 (3 voturi)    
    DA (Marţi, 23 martie 2010, 10:16)

    Crapu' [anonim]

    Aloooo..
    Romania..
    Se aude?
    Se poate citi?
    Guvernanti si "partidaci"(cred ca am sa inregistrez termenul la OSIM) vedeti ce usor se string bani la buget?..fara disponibilizari, fara convulsii sociale, fara imprumuturi de la FMI, BM, BERD...samd.
    Pe cind si la noi o asa masura?
    Lasati poporul sa traiasca bine, dupa cum spunea
    acum citiva ani un clasic, al tragicomediei romanesti, din pacate inca in viata si libertate.
    S'auzim numai de bine!!
    • 0 (0 voturi)    
      Bani... (Marţi, 23 martie 2010, 11:05)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Crapu'

      ....la buget?

      Esti putin pe din afara. Asa zisa taxa e pentru un fond de rezerva...deci stai linistit ca nu iti mareste nimeni venitul minim garantat sa ai bani de ceafa de porc cu cartofi prajiti.
  • +4 (4 voturi)    
    Nemtii tot nemti, fie ei si politicieni (Marţi, 23 martie 2010, 10:20)

    Constantin [anonim]

    Isi ajusteaza bugetul pe spatele celor care au provocat criza.

    Daca vezi la nemti o asa masura ai certitudinea ca la noi va fi pe dos, adica masurile de ajustare bugetara vor fi luate pe spatele alora care ne scot din criza.
  • +1 (1 vot)    
    nu va faceti iluzii (Marţi, 23 martie 2010, 10:54)

    gicu [anonim]

    daca se vor gasi si la noi unii iesiti cu totul din tiparele politicianului roman, adica sa mai si gandesca din cand in cand in folosul omului de rand si nu al lui personal, se va rezolva usor problema introducand niste comisioane sau dobanzi marite la banca asa incat banutii respectivi sa vina tot de la popor si nu de la aia cu buzunarele mari.

    peace!!!
    • +1 (1 vot)    
      Exact (Marţi, 23 martie 2010, 11:35)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui gicu

      De obicei toate impozitele/taxele impuse la companii etc. tot omul de rand le plateste la urma urmei.
      Problema este ca oamenii nu prea vad mai departe de primul pas.
      Asa ca oricate taxe ar pune pe firme tot noi le vom plati.
  • 0 (0 voturi)    
    daca la noi s-ar face asa, efectul ar fi altul (Marţi, 23 martie 2010, 11:41)

    nenea [anonim]

    va dati seama ca atat bancherii cat si politicienii au o singura axioma: totul trebuie recuperat pe spinarea saracului si nestiutorului. nimic nu trebuie sa duca la scaderea profitului. prin urmare, daca masurile ar fi luate ca la nemti, automat s-ar legaliza noi comisioane, in mod tacit s-ar permite bancilor sa-si recupereze banii "pierduti". daca tot se umbla la comisioane, s-ar face cumva ca aceasta masura sa se transforme in sursa de profit pentru banci. la noi atat se stie: simbriasul trebuie sa plateasca. el scoate tara din criza si dupa criza tot el va fi facut vinovat ca nu a stiut sa se imprumute. nimeni nu va zice ca acele contracte de imprumut sunt extrem de permisive pentru banci, LA TOATE BANCILE. asta pentru ca in sinstemul bancar nu exista compertitie.