Bulgarii readuc TVA la 22% si ar putea taxa suplimentar luxul

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2010, 10:19 Economie | Finanţe & Bănci

Ministrul bulgar de Finante, Simeon Djankov, discuta marti cu reprezentantii mediului de afaceri masurile anticriza ce urmeaza sa fie adoptate de guvernul de la Sofia, transmite Novinite. Pachetul de masuri include majorarea TVA, de la 20 la 22% - nivelul initial al taxei, la introducerea ei in 1994- pentru o perioada de un an si introducerea unei "taxe pe lux" pentru cetatenii bulgari bogati.

In urma discutiilor cu oamenii de afaceri si sindicatele, guvernul a dat asigurari ca va include si sugestiile lor in pachetul de masuri anticriza.

Ministrul bulgar de Finante a cerut sa nu se utilizeze termenul de masuri anticriza, ci "masuri de sprijinire si crestere sustenabila a activitatii comerciale", explicand ca economia a aratat primele semne ale redresarii economice.

La discutiile de marti cu Simeon Djankov participa Asociatia Bancilor din Bulgaria, Asociatia capitalului industrial din Bulgaria, Camera de Comert si Industrie a Bulgariei si reprezentantii principalelor sindicate.

Principalele doua sindicate din Bulgaria au anuntat deja ca sunt impotriva majorarii TVA, de la 20 la 22 %, propusa de guvern, care a motivat ca aceasta masura va aduce la bugetul de stat venituri suplimentare de 540 de milioane de leva.

Taxa pe Valoarea Adaugata a fost introdusa in 1994 in Bulgaria, fiind initial de 22%, dupa care a fost redusa la 20% in ultimii ani. Expertii din sectorul afacerilor au insistat ca TVA ar trebui redusa cu inca doua puncte procentuale pentru a stimula consumatorii.

In 2009, Produsul Intern Brut al Bulgariei a inregistrat un declin de 5,1%, fata de o crestere de 6% in 2008, conform datelor publicate de Oficiul National de Statistica de la Sofia.

Fondul Monetar International se asteapta ca economia Bulgariei sa inregistreze un declin de 6,5% in 2009 si de 2,5% in 2010.


Citeste mai multe despre   










994 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Masuri curajoase. (Marţi, 23 martie 2010, 10:31)

    AlinN [anonim]

    De astfel de masuri avem si noi nevoie.
    • 0 (0 voturi)    
      tva (Marţi, 23 martie 2010, 11:23)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Cresterea TVA -ului nu e o masura curajoasa ci una disperata. Va conduce probabil la o scadere a consumului fiind o piedica suplimentara in relansarea economiei.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu-i asa... (Marţi, 23 martie 2010, 11:36)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      ...ca suna mai bine decat ceea ce face guvernul Boc? (adica nimic).

      Bine pe de alta parte e cu dus si intors o asemenea masura (TVA). Loveste in cerere pe de-o parte si daca nu sunt bine folositi banii respectivi (investitii) nu rezolva decat problema deficitului bugetar pe termen scurt.

      Cea cu luxul e mai degraba populista decat eficenta dpdv economic.
    • -2 (2 voturi)    
      Pe cand si la noi ? (Marţi, 23 martie 2010, 11:40)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Eu zic sa nu ne mai complicam atata cu socotelile.
      Facem totul mai simplist.
      Eliminam toate beneficiile pe care le au cetatenii (asigurare sociala, asigurare de sanatate etc.) precum si contributiile la fodurile de genul asta.
      Dupa eliminare nu mai are nimeni de ce sa se planga ca nu mai sunt bani.
      Ca totul sa fie bine pe urma crestem TVA pe la vre-o 35%, cota unica pe la vre-o 32% si eventual si impozitul pe proprietate la 10-15% din valoarea de piata.
      Ce stat fain ar fi, toti ar fi fericiti.
  • 0 (2 voturi)    
    E clar (Marţi, 23 martie 2010, 11:18)

    Pantera Roz [utilizator]

    Le dau bulgarii idei si alor nostri...Care vor face TVA-ul 25 %,ca noi suntem mai cu motz tot timpul...
  • 0 (2 voturi)    
    eu (Marţi, 23 martie 2010, 11:43)

    intr-adevar [anonim]

    intr-adevar.. si la noi trebuie TVA marit...

    DAR NU LA ALIMENTE

    sa puna tva pe mertanurile sau ferrari-urile care vad ca se vand in continuare ca painea calda

    si taxa pe lux e absolut necesara la noi.

    pentru ca incet incet dispare patura mijlocie.. adica acele familii care nu au cine stie ce averi, si nici nu traiesc in saracie... adica acei romani care isi permit o mica masina, un concediu pe an, isi pemit sa-si trimita copii la dentist etc...

    sa taxeze bogatii, ca altfel in 20 ani in romania vor fi ori super bogati, ori super saraci... daca continua trendul actual...
  • 0 (2 voturi)    
    hmm (Marţi, 23 martie 2010, 11:44)

    veninusrl [utilizator]

    Cresterea tva-ului mi se pare o idee contraproductiva, dupa mine ar trebui redusa taxa pe valoare adaugata. In schimb taxa pe lux nu este o idee deloc rea!
  • +1 (3 voturi)    
    noi nu....taxa de lux !! (Marţi, 23 martie 2010, 12:22)

    escu [anonim]

    Si noi ce facem ? nu punem si noi o taxa pe lux ??
    Foarte dificil.. ha? Pai ce facem cu Videanu, Elena Udrea, Berceanu, Blaga, surorile Basescu, etc. etc. cu viloaiele lor imense, cu Mercedesurile 500, X5-urile, Land Rover-urile ???
    Dapoi vezi ?
    • +1 (1 vot)    
      nivel de trai (Marţi, 23 martie 2010, 15:24)

      radu [anonim] i-a raspuns lui escu

      in Romania inca se traieste bine. mai vorbim in 6 -10 luni