Guvernul va acorda cate 200 de euro elevilor si studentilor pentru achizitionarea de calculatoare

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 24 martie 2010, 20:26 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul a aprobat un act normativ privind acordarea unui sprijin financiar in valoare de 200 de euro pentru fiecare tanar care provine din familii cu venituri reduse. Banii vor fi folositi de elevi si studenti pentru achizitionarea de calculatoare. Premierul Emil Boc a declarat ca vor beneficia de sprijin 25.000 de elevi si studenti, iar efortul bugetar va fi de circa 5 milioane de euro.

"25.000 de elevi si studenti vor beneficia de un sprijin financiar pentru achizitionarea de calculatoare, iar banii vor fi acordati sub forma de cupoane. Aceasta suma poate fi utilizata exclusiv pentru cumpararea unui calculator personal. Exista aproximtaiv 5 milioane de euro, suma aflata la dispozitie", a afirmat Emil Boc.


Citeste mai multe despre   










1462 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    macane (Miercuri, 24 martie 2010, 20:39)

    Mazeta [utilizator]

    Parca ieri-alaltaieri a aparut pe hotnews un articol al unui cercetator roman care demonstra ca utilizarea calculatorului in procesul de invatare are atat avantaje cat si dezavantaje.

    Sunt convins ca rolul calculatorului este supralicitat; ca trebuie sa stii ce cauti pe goagal si mai ales cum sa utilizezi informatiile; ca un computer nu tine loc de creier si ca poate fi nociv.

    Pe scurt, mi se pare o masura cel putin discriminatorie, facuta probabil pt a ajuta niste firme anume. Vrei sa ma ajuti sa invat? lasa-ma sa cumpar din acesti bani carti, caiete, sa-mi pot plati un curs etc.., nu numai un calculator.
  • -1 (1 vot)    
    200 de euro... (Miercuri, 24 martie 2010, 20:47)

    Eu [anonim]

    Programul cu cei 200 de euro pentru elevi se desfasoara de ani buni. Cu un nou act normativ guvernul vrea, probabil, sa-si lege numele de un program care nu a fost initiat de el. Dar deh....da bine la ,,bobor" asa ca ni-l asumam si pe asta....
  • +1 (1 vot)    
    . . . (Miercuri, 24 martie 2010, 21:20)

    13exe [utilizator]

    Este bine ca aceasta initiativa a fost prelungita deoarece exista multi elevi si studenti care au nevoie de un calculator si care n-au conditia necesara pentru a-si cumpara un computer.
  • -3 (7 voturi)    
    pt a sta pe chat (Miercuri, 24 martie 2010, 21:34)

    Clau [anonim]

    pt a sta toata ziua pe chat si a corespona pe mess. Oricum sunt varza pt altceva.
  • -3 (5 voturi)    
    Ce sa faca cu el? (Miercuri, 24 martie 2010, 21:41)

    Lucian [anonim]

    Cumpara un calculator si el nu are ce manca, ce sa faca cu pc-ul? sa stea pe messenger sau sa joace jocuri? hai sa fim seriosi, o sa faca el programare pe calculator sau macar o sa invete? Nu are calculator la scoala? Instruirea se face dirijat , sub indrumarea unui profesor, suntem o tara de asistati social, subventionam producatori de harware si ne intrebam de ce e avem deficit sau de ce nu avem salarii pentru profesori, dam calculatoare pe toata coclaurile patriei, Cu bine
  • +1 (1 vot)    
    Foarte bine (Miercuri, 24 martie 2010, 21:48)

    cristi1992 [anonim]

    Este foarte bine ca fac acest lucru pentru ca foarte multi tineri inca nu au un calculator si nici nu au banii necesari pentru a-si achizitiona un calculator. Bravo guvernului.
  • -1 (3 voturi)    
    Railor de la psdpnl! (Miercuri, 24 martie 2010, 23:03)

    vio [anonim]

    Voi nu intelegeti ca, in marea lui intelepciune, Boc s-a gandit sa pregateasca viitorii piloti pentru F16 alea hodorogite?

    Si daca cad, macar nu a costa mult pregatirea lor.
  • +2 (2 voturi)    
    copii au nevoie depc (Miercuri, 24 martie 2010, 23:41)

    tristan [anonim]

    acum scriu de la un pc luat cu cei 200 de euro primiti de la scoala unde a invatat fata mea ,au trecut 5 ani de atunci ,am si baiat in clasa 1-a ,care a invatat sa citeasca si sa scrie la acest pc , ar fi pacat sa cautam motive ,cred ca s-ar gasi, sa nu se mai aloce bani pentru copii .Nu toata lumea isi permite sa-si rupa din bugetul fantomatic o asa suma care sa ocheltuiasca pe te miri ce trasnaie care face hatirul copiilor dar maitirziu apar si rezultatele
  • 0 (0 voturi)    
    de unde se poate face cerere pentru a lua banii as (Joi, 25 martie 2010, 3:30)

    john [anonim]

    stie cineva cum as putea sa aflu daca sunt indreptatit sa iau acesti bani si cum ii pot lua? ( sunt student)