Ar trebui sa ne lamentam mai putin in privinta somajului?

de Cristian Orgonas     HotNews.ro
Marţi, 30 martie 2010, 10:02 Economie | Finanţe & Bănci

Intr-o declaratie sustinuta la finalul lucrarilor Consiliului European de la Bruxelles, domnul Traian Basescu a spus ca nu este normal sa ne lamentam in legatura cu rata somajului din moment ce Romania sta mai bine decat media UE la acest capitol, scrie Cristian Orgonas pe blogul sau.

Personal, nu sunt unul dintre cei care se lamenteaza, insa asa nu ma impiedica sa nu observ ca desi ACUM stam mai bine decat altii, in urmatoarele 4-6 luni avem sanse sa ii prindem din urma si chiar sa ii depasim.

Astfel, rata somajului in Romania a ajuns in februarie la 8.3%, cifra cu 3%  mai mare decat in februarie 2009 cand rata somajului era de 5.3%, in timp ce ritmul anual de crestere al ratei somajului a scazut de la 68.3% in septembrie 2009 la 45.6% in februarie 2010.

Ce s-a intamplat in UE 27? Rata medie a somajului a crescut de la 8.3% in ianuarie 2009 la 10.1% in ianuarie 2010, ritmul anual de crestere fiind de 12.9%.

Citeste continuarea si comenteaza blogul sau.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

631 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Da, ar trebui sa ne lamentam.. (Marţi, 30 martie 2010, 10:07)

    Ciprian [anonim]

    Dupa ce ca traim cu mai putini bani decat cei din UE acum suntem si someri. La cat de prost traim nici macar nu ne permitem sa fin someri.
    • 0 (0 voturi)    
      Tsaranu' daca nu-i fudul... (Marţi, 30 martie 2010, 10:56)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Pai bine stimabile, acum avem pretentia sa traim la fel ca nemtii, francezii, englezii... Da' ai uitat ca acum 4 ani aveam salariul mediu de 100 EUR. Plus ca productivitatea muncii la noi e cu muuuult sub cea a neamtului sau a englezului. Cind va ajunge muncitorul roman sa munceasca 8 ore, fara tsuica de dimineata, fara pauze din 10 in 10 min, atunci poate ne vom apropia si noi de veniturile UE. Deocamdata ar trebui sa fim multumiti ca in 4-5 ani salariul mediu a crescut de 3 ori, pensia la fel. Chiar daca ajungem sa observam ca nu traim mult mai bine cu salariul de 300 EOR decit traiam in 2004 cu cel de 100 EUR.
      • 0 (0 voturi)    
        Taci mai din gura (Marţi, 30 martie 2010, 11:06)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Poate is un noroc. Lucrez in IT afara, si ma cam plictisesc la munca, in tara munca si stres de nu stiam ce ii cu mine.
        • +1 (1 vot)    
          tacerea ca argument? (Marţi, 30 martie 2010, 11:35)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Marius

          Si eu lucrez tot in IT, de vro 12 ani. In Romania. Si am un sfat pentru tine. Daca volumul de munca e asha de mic incit te plictisesti, intereseaza-te cine face angajari, ca ceva nu miroase bine :)
          Acum revenind, in IT-ul adevarat (dezvoltare de software sau hardware - si nu Continental sau Alcatel) salariile la 5 ani experienta sunt cam pe la 1000-1200 EUR, iar la 10 ani experienta pe la 1500-2000 EUR sau chiar mai mult. Deci se apropie de valoarea celor din vest. Apropo, tu cit cistigi si ce vechime ai?
          In conditiile unei astfel de salarizari, majoritatea angajatilor sunt de cu totul alta calitate decit muncitorii din reclama cu Dorel (si am vazut multe cazuri reale de echipa de 5 sapatori, din care unul sapa, si ceilalti sprijineau lopetile). De productivitatea muncii in aceste domenii vorbesc, nu de IT. In IT productivitatea muncii in Romania ash indrazni sa spun ca e mai mare decit in Europa. De 10 ani tot am exemple in sensul asta.
  • 0 (0 voturi)    
    sugestie (Marţi, 30 martie 2010, 10:50)

    Dorian Gray [anonim]

    Mai bine te-ai gandi cum este calculat acest procent de catre INS, pe baza caror indicatori...si atunci poate ai recalcula corect care e adevaratul procent al somajului si daca ne lamentam sau nu.
  • 0 (0 voturi)    
    Stam bine? (Marţi, 30 martie 2010, 11:23)

    AlinN [anonim]

    Stiu ca in Germania datele sunt urmatoarele: ~90mil populatie, ~45mil apti de munca, fix 40mil muncesc, somaj ~8%.
    Am cautat datele din Cehia si UK. Am constatat ca proportiile se pastreaza intrucat populatia este imbatranita. Nu mai tin minte exact cifrele dar daca le caut ceva timp pe internet le gasesc.
    Datele stau cam asa: 2-2.5x populatie:xpopulatie apta de munca:0.85-0.9x muncesc somaj 0.08-0.1x.
    Cum stau datele la noi? 23mil locuitori:11milioane apti de munca la 4milioane muncitori. Somaj 5%.
    Argumente pentru credibilitatea somajului mic de la noi: a) muncitorii in strainatate; b) particularii care nu au carte de munca( am inteles ca sunt unii).
    Din date oficiale in strainatate muncesc 1.ceva spre 2mil romani. sa zicem ca pe langa acestia mai sunt inca 2 milioane de romani ilegal. Sa zicem ca nici un roman din cei 4 milioane teoretici din strinatate nu este pensionar in Romania, ci face parte doar din populatia apta de munca. Sa zicem ca cei care muncesc pe persoana fizica autorizata spre deosebire de Germania unde sunt sub 0.1% sunt un 1milion la noi, sa zicem ca handicapati car teoretic ar trebui sa fie sub 0.1% din populatia activa la noi sunt 1milion (10%). Inseamna ca 11-4-1-1=5milioane de oameni apti de munca in Romania. Deci tot un somaj de 20%. Oricum am exagerat cu presupunerile pentru a intelege ce vreau sa demonstrez.. Somajul 8-9-10-11% la noi este o minciuna ordinara. Cea mai buna strategie pentru o guvernare ar fi fie sa pretinda ca nu exista dar sa nu puna pe prima pagina problema, fie sa accepte si sa fie sinceri. Nu da bine minciuna.
  • 0 (0 voturi)    
    stam bine la somaj (Marţi, 30 martie 2010, 14:21)

    AlinaM [anonim]

    am inteles ca a mai afirmat cineva trasnaia asta. cum adica stam bina??? ca avem mai putini someri decat altii?? si de aia nu tre sa ne mai lamentam??? ia intrebati-i pe sutele daca nu miile de oameni care acu sunt someri si nu gasesc de lucru daca se bucura ca sunt in situatia asta???? o mai mare gogomanie nu am auzit (azi). Pai ne permitem sa nu ne lamentam daca avem un serviciu , eventual platit cu 1000-2000 de euro daca nu mai mult. Si e adevarat ca are fiecare de cat a invatat/muncit, dar nu toti sunt talentati si politicieni sau ingineri, ok??? in schimb sunt niste oameni care au si familii acasa si dari de platit.