Andreea Paul Vass: Nu cred ca se va ajunge la un al doilea imprumut de la FMI

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 1 aprilie 2010, 16:23 Economie | Finanţe & Bănci

Andreea Paul Vass, consilierul personal al premierului Emil Boc, nu crede ca se va ajunge la un al doilea imprumut de la FMI.

De altfel, o discutie serioasa referitoare la posibilitatea contractarii unui nou imprumut nu poate avea loc mai devreme de inceputul anului 2011.

"Ultima transa pe care o avem de luat de la FMI este chiar in martie 2011. Asadar, o discutie in acest sens mi se pare usor prematura. Mai mult decat atat, inainte de a dezbate oportunitatea unui nou imprumut trebuie sa eliminam toate caile strategice de imbunatatire a absorbtiei fondurilor externe nerambursabile, de imbunatatire a colectarii veniturilor publice prin eliminarea fisurilor din Codul Fiscal, respectiv trebuie sa diminuam semnificativ evaziunea fiscala", mentioneaza Andreea Vass, intr-un comunicat.

Presedintele Traian Basescu a declarat, marti, in cadrul intalnirii cu directorul general al FMI, Dominique Strauss Kahn ca "Romania ar putea incheia o cooperare pe termen lung cu FMI".

El a mai precizat ca din punctul sau de vedere, "dorim o cooperare pe termen lung cu FMI. Cand vom incheia acest acord, cel mai probabil va vom solicita un acord stand by de asistenta sau o linie de credit flexibila. Vom vedea impreuna ce solutie sa adoptam", a declarat Traian Basescu.

Bancherii apreciaza ca premature declaratiile presedintelui, spunand ca atata vreme cat deficitul bugetar este ridicat, a trai de la un imprumut la altul nu poate fi o solutie serioasa de finantare. "Romania trebuie sa gaseasca si alte surse de finantare, nu doar acorduri care sa impuna anumite conditionalitati", au declarat pentru HotNews.ro, surse din randul presedintilor de banci comerciale.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

414 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Urmand regula nu=da (Joi, 1 aprilie 2010, 16:30)

    m [anonim]

    si nu cred = cu sigurantza din ultimii 5 ani (ce imi amintesc eu doar) ne vor sclavagii mai tare cu un nou imprumut FMI.
    • 0 (2 voturi)    
      Cine ştie?! (Joi, 1 aprilie 2010, 17:46)

      ha [anonim] i-a raspuns lui m

      Poate vrea să se folosească de FMI doar pentru a monitoriza cum se cheltuie banii în România şi a cere socoteală Guvernului în caz că începe să cheltuie aiurea. Nu neapărat pentru a împrumuta banii. Până la urmă se pare că FMI-ul a dat nişte sfaturi bunicele României... nu?

      Sau tu vrei ca Dinu Patriciu/SOV/alţi dubioşi să aibe grijă de economia României?
  • -2 (4 voturi)    
    D-na Vass! (Joi, 1 aprilie 2010, 16:52)

    ciombe [anonim]

    Va rog dati-va demisia si luati-l si pe Boc cu dvs. si mutati-va la Cluj pe vecie! Lasati-ne pe noi miticii sa ne bucuram de viata interbelica! Stati voi la unguri cu popu' sus si laudati-va cu educatia voastra! Ne ajunge!
  • +1 (3 voturi)    
    politica economica bazata pe FMI (Joi, 1 aprilie 2010, 17:49)

    radu korne [anonim]

    toata lumea este foarte excitata cand reeusim sa luam un imprumut FMI. Se anunta cu mandrie ca am reusit sa ii convingem sa ne mai dea o transa. Dar, cam si de unde vom p[lati banii inapoi? Care sunt masurile luate pentru a stimula imbogatirea cetateanului si a firmelor din Romania pentru ca numai din acea bogatie sporita poate statu sa isi ia tainul. Tot noi vom plati imprumuturile, nu "statul". Ma sperie Doamna Vass daca solutia gasita pentru acoperirea deficitului si iesirea din criza este "imbunatatirea colectarii". Este un truism ca asta va provoca doar fuga capitaluirilor, adancind spirala descendenta a deficitului. Geramania si Italia au aplicat vacante de taxe pentru a stimula repatrierea cde capital ca stimulent economic, dar este adevarat, ei cred mai mult in afaceri si firme si mai putin in "stat". Deh, guverne de dreapta si guverne de dreapta
    • 0 (0 voturi)    
      veniturile la buget ar tb sa fie peste 40% din PIB (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:29)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui radu korne

      Bulgarii au cota unica de 10% si venituri la aproape 40% din PIB. Romanii au 16% cota unia si 31% venituri in PIB. Obligatoriu tb eliminata din evaziune si incluse tranzactiile imobiliare, terenurile agricole, comertul cu paine, cereale si fructe la impozitae.
  • -2 (4 voturi)    
    Da (Joi, 1 aprilie 2010, 19:42)

    Babilou [anonim]

    Un fragment dintr-un comentariu anterior al unui cititor Hotnews: "Fata de hErBA si Zavoranca, care sunt fete din poporul roman, domnisoara Vass are avantajul unei familii cu lideri Cominternisti de origine evreo-maghiara, rude in PNL - Bogdan Olteanu (cu care se inrudeste prin Ghizela Vass, membra a CC al PCR din 1933, când partidul era compus în mare parte din agenţi NKVD si prin Ladislau Vass, sotul maghiar al celei de mai sus, originara din Basarabia, la fel ca Ana Pauker)."

    Bravo !
  • -1 (3 voturi)    
    Mda (Joi, 1 aprilie 2010, 20:50)

    un roman [utilizator]

    La cat de aburista este doamna Vass nu am nici un dubiu ca va fi invers.
  • -1 (3 voturi)    
    Ne-am linistit, (Joi, 1 aprilie 2010, 21:09)

    Pantera Roz [utilizator]

    cucoana.Multumim.