BNR va decide in 16 aprilie de unde isi cumpara cele 50 de masini de teren in valoare de 1,2 mil. euro

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2010, 11:37 Economie | Finanţe & Bănci

BNR va incepe peste doua saptamani (16 aprilie) procedura de adjudecare a autoturismelor de teren pe care intentioneaza sa le achizitioneze cu 1,2 milioane de euro, se arata intr-un anunt publicat vineri pe e-licitatie.ro.

Potrivit anuntului, este vorba de 50 de autoturisme de teren care vor fi achizitionate prin leasing operational care se va intinde pe doi ani.

Autoturismele vor fi date o parte spre folosinta sucursalelor BNR din tara, iar altele vor fi folosite pentru protocol sau de catre membrii conducerii executive care utilizeaza in prezent autoturisme uzate moral. Sursa banilor o reprezinta veniturile Bancii Centrale care nu sunt bani publici, potrivit legilor in vigoare.


Citeste mai multe despre   










2831 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    ... (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:44)

    Gigi Maybachistu' Off-roader [anonim]

    Luaţi-vă Duster. Ajutaţi industria naţională şi în acelaşi timp ridicaţi degetul mijlociu către Logan 1.4MPI argintiu cu CDul cu manele inclus :D
  • 0 (10 voturi)    
    ??? (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:44)

    Codruta N [utilizator]

    Da' la CE naiba le trebuie "masini de teren" pentru "protocol? Ce? vor sa faca "protocol" prin carierele din Apuseni? oar uat?

    "Uzate moral", auzi! Dar CARE trebuie sa fie "moralitatea" unei masini "de serviciu" a BNR?

    Astia umbla cu "politici monetare" - CE au de facut cu masina?
    • +9 (11 voturi)    
      bnr (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:58)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      subiectul e in discutie de mai multa vreme, iar explicatia pentru gestul BNR e urmatorul: anul trecut, BNR a avut profit operational si, prin lege, nu are cum sa "dea" banii guvernului; in cazul in care nu ii cheltuie, ar trebui sa ii distruga, de aceea s-a orientat spre investitii
      aici se observa "talentul" jurnalistic al unora: preiau un subiect, fara sa dea detalii despre imaginea de ansamblu sau nici macar sa il editeze sub o alta formulare, iar cititorii care nu sunt informati isi fac o imagine gresita
      • +3 (7 voturi)    
        Donatie (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:35)

        copii [anonim] i-a raspuns lui Adi

        Pai ar putea sa ii doneze la o casa de copii sarmani.
        Sau sa construiasca o scoala.
        Sau sa asfalteze un drum, si puteau sa mearga cu masini normale, nu mai aveau nevoie de 4x4
        • +1 (3 voturi)    
          afla ca NU puteau (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:54)

          unu mai dus la biserica [anonim] i-a raspuns lui copii

          Nu asta e obiectul de activitate al BNR - construirea de scoli, .. ajutorarea betivilor etc.
          Inteligentule.
          • -1 (3 voturi)    
            Inteligent (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:03)

            copii [anonim] i-a raspuns lui unu mai dus la biserica

            Mersi, stiam si eu ca sunt inteligent.
            Daca urmam logica ta, BNR nu are in obiectul de activitate nici achizitia de 4x4
            qed
            • 0 (2 voturi)    
              pentru destepti si inteligenti (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:12)

              alt inteligent [anonim] i-a raspuns lui copii

              incapatanat esti, si neinformat pe deasupra; BA DA, are in obiectul activitatii si achizitionarea de masini de tot felul - ca sa stii, poate sa cumpere si buldozere, si avioane.... da tu nu, batman, batman... Da n-ai treaba , poate te retinem, ca vad ca din partea ta nimic constructiv ptr. societate...
              • -1 (1 vot)    
                Pentru inteligentul din tine (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 13:58)

                Nicolae guta [anonim] i-a raspuns lui alt inteligent

                Adevaru' e ca nu pot sa-si plimbe fundurile decat in off-roaduri. Niste masini mai ieftine le stateau in gat. Isi desfasoara cumva activitatea in camp de au nevoie de masini capabile de off-road ? Sunt atatea monumente in tara asta care au nevoie de reabilitare, sau daca vrei, atatia oameni care mor de foame. Puteau dona banii unui camin de batrani, unei organizatii studentesti, orice caritabil. Dar nu, le trebuie masini de teren, si asta in plina criza mondiala ???? Un singur cuvand descrie tot: Romania !
      • +1 (5 voturi)    
        BNR (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:55)

        Catalin Dimofte [anonim] i-a raspuns lui Adi

        Faptul ca subiectul e in discutie de mai multa vreme e total irelevant.
        Relevante sunt alte intrebari.
        De ce are nevoie BNR de masini de TEREN?
        De ce de masini de-aproape 30000 euro (valoarea aia e fara TVA) pe seceta asta?
        De ce contractul NU intra sub incidenta acordului privind contractele de achizitii publice (cititi anuntul original)?
        De ce o institutie publica, BNR sau oricare alta, are dreptul la masini achizitionate din bani publici, iar eu, firma privata, n-am voie sa-mi iau nici din banii firmei mele?
        Care-i legea aia care zice ca profitul BNR trebuie "distrus" si la ce articol??? Ar fi vreo problema daca zisul profit ar intra la rezerva?

        Sigur, nu m-astept la raspunsuri, ca doar suntem in Romanika... curatam si eu pusca si vorbeam prostii...
        • -3 (3 voturi)    
          iti ofer eu raspuns:masoni (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:44)

          gura [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

          si atit. cind vom incepe nimicirea lor, o sa ai raspunsul inainte de a pune intrebarea,
        • +1 (1 vot)    
          ... (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:31)

          ileana [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

          Bestiala expresia: "curatam si eu pusca..."
          • +1 (1 vot)    
            Nu-mi apartine (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:15)

            Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui ileana

            E un banc foarte cunoscut, cu ursul si iepurasul...
      • +2 (2 voturi)    
        adi cred ca ai dreptate (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:15)

        corect adi [anonim] i-a raspuns lui Adi

        am citit nspe articole scrise foarte prost si nedocumentate si asta pt ca presa la noi se face in fata unui monitor.adica in loc sa mearga pe teren si sa se documenteze ciupesc ceva si apoi aia dezvolta.

        dar ideea e ca pe presari nu-i judeca nimeni.ei pot scrie orice ineptie vor ca doar e libertate.
      • -1 (1 vot)    
        ! (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:28)

        ileana [anonim] i-a raspuns lui Adi

        OK, a avut profit...face si desface, dar de ce le trebuie masini "de teren"...daca-si luau limuzine, era un lucru normal la o banca, dar asa...
    • +2 (4 voturi)    
      Bai acesta.. (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:07)

      Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      .. munca in BNR nu se rezuma la "politici monetare". BNR are multe atributii.
      E normal ca la un animit nivel sa existe masini de serviciu, mai ales pt conducerea excutiva.

      BNR-ul are cateva cielo depasite, de pesete 10 ani.
      • -4 (6 voturi)    
        Monede (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:52)

        Hefaistos [anonim] i-a raspuns lui Surfer

        Normal ca nu facem doar politici monetare.
        Dimineata, inainte de cafeaua de ora 10, turnam si batem monezi de aur si argint pentru smecheri ca sa aiba colectii private.
        Sa vedeti cum dau baietii de la statistica la forja :)
    • +5 (5 voturi)    
      uzura morala = moralitate? :)) (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:07)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      hahahahaha! ce m-am amuzat de intrebare...

      Uzura morala nu se refera la moralitate :))), ci desemneaza pierderea de valoare a obiectelor materiale, atunci cand se invechesc din punct de vedere tehnic si tehnologic si apar altele mai performante...

      Un ARO poate fi o masina uzata moral, in fata unui SUV modern, sau un strung care produce 10 piese pe ora este uzat moral fata de altul care produce 100 piese pe ora, la o calitate superioara.
      • -1 (3 voturi)    
        >: (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:27)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui alex

        STIU ce e aia "uzura morala" - exagerarea mea se referea la nedumerirea "care e obiectul de activitate cu masini al BNR pt. ca masinile sa se uzeze moral"?
        Ca doar BNR nu e raliu, salon auto sau altceva de genul asta...
        Oricum, merci ca ai incercat sa explici :))
        • +4 (4 voturi)    
          ... (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:00)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

          Codruta, o masina de protocol fara dotari (gen: aer conditionat, ca asa erau la vremea respectiva) este tot uzata moral, si nu are legatura cu activitatea BNR.

          Nici eu nu stiam de ceea ce a scis Adi referitor la distrugerea cash-ului rezultat din profitul operational realizat, asa ca este mai mult decat decent ca BNR sa fructifice acesti bani decat sa ii distruga.
        • +1 (3 voturi)    
          Codrurta se baga-n seama aiurea... (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:43)

          Surfer [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

          ... ca de multe alte ori cand posteza pe hotnews.ro

          Iti multimim ca existi !! Iti multimim pt interventia ta de exceptie !!
    • -2 (4 voturi)    
      DUSTER pentru BNR! (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:09)

      duster [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      Probabil ca e greu sa mergi la podgorii si alte investitii private cu mertu cu tractiune pe spate.
    • +3 (3 voturi)    
      uzura morala (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:25)

      XMT [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      sti macar ce inseamna, din punct de vedere economic, uzura morala?
    • +2 (2 voturi)    
      ai date certe? (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:51)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

      sau te-au informat prost la partid? sub masca äutotusim de teren" pot fi si masini speciale pentru transport de .... Stii ca exista BNR in fiecare resedinta de judet? Iar coemntarii aiurea?
  • -2 (4 voturi)    
    none (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:00)

    Florin [anonim]

    Si cine plateste masinile alea pana la urma? Nu sunt suportate de buzunarul romanului lovit de criza?
    • +2 (2 voturi)    
      iar n-ai inteles nimic? (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:54)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Florin

      sau te-au instruit rau la partid? BNR nu are vreo legatura cu bugetul statului! el este emitatorul de moneda nationala! joaca pe piata monetara si (in general) castiga. Isi plateste SINGURA inapoi imprumutul de la FMI. Profitul anual or il investeste in economia Romaniei (masini speciale sau calculatoare sau aer conditionat sau utilaj de restaurant..) ori IL DISTRUGE!!!
      • 0 (2 voturi)    
        wow (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:00)

        dan [anonim] i-a raspuns lui cinic

        Poate ne poti si explica cum BNR is DISTRUGE profitul, ca pe mine nu ma duce capu'... Poate cumparind masini de teren ??
  • +1 (3 voturi)    
    DUSTER (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:07)

    DUSTER [anonim]

    Pentru HOTNEWS - faceti si voi un sondaj pe site daca BNR sa sustina productia nationala isi ia DUSTER sau nu. Pun pariu ca toate televiziunile o sa preia sondajul si va fi un hit!
    • +1 (1 vot)    
      Minus (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:50)

      MI [anonim] i-a raspuns lui DUSTER

      Care ai dat cu minus?
      Ti-e frica ca o sa zica toata lumea sa nu iti mai iei gip strainez, ca nu incurajezi industria autohtona?
    • +2 (2 voturi)    
      iar te-ai instruit la sindicate? (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:57)

      curios [anonim] i-a raspuns lui DUSTER

      Dacia e proprietatea Renault!!! profitul il incaseaza Renault. Cheltuielile de distributie sunt cam aceleasi (plus TVA si impozit pe profit) si acelea raman in Romania, indiferent de marca me masina.
      • +2 (2 voturi)    
        Idee (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:06)

        Idee [anonim] i-a raspuns lui curios

        Poate vine Vadim la putere si face o nationalizare la Renault si le da Dustere la toti
  • +2 (2 voturi)    
    DUSTER pentru BNR! (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:08)

    DACIA [anonim]

    DUSTER pentru BNR!
  • +3 (3 voturi)    
    de ce de teren? sau.... (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:11)

    cet23 [anonim]

    De ce de teren? Sucursalele BNR din tara, precum si alte sucursale si/sau institutii bancare se afla in zone accesibile numai cu o masina de teren? Sau.....
    Dar daca tot luati de teren, sper sa luati Duster.
    In mintea mea optimista :), eu cred ca asta e de fapt motivul pentru care vreti numai de teren: ca sa puteti lua Duster, in conditiile in care Loganurile poate sunt intr-adevar prea "masina poporului" pentru o institutie de talia BNR. (si n-am fost deloc ironic aici, chiar am vorbit serios).
    Mi se pare firesc ca o institutie publica sa cumpere preponderent masini din industria nationala, mai ales ca - slava Domnului - ea chiar exista!
  • +1 (1 vot)    
    1.2 mil euro (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:12)

    smc [utilizator]

    1.2 mil euro pentru 50 de autoturisme = 24000 de euro bucata.

    Ajung de un Duster full options si mai si raman 7000 de euro.

    Ar fi o mare bataie de joc fata de banii romanilor sa ia altceva.
    • +1 (1 vot)    
      Avans la leasing (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:28)

      tatae [anonim] i-a raspuns lui smc

      1.2 M EUR e doar avansul la leasing
  • 0 (4 voturi)    
    de ce masini de teren? (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:17)

    radu [anonim]

    Imi pun si eu intrebarea, de ce masini de teren ? Nu ii vad pe executivii din BNR mergand pe drumuri de tara sau de munte in interes de serviciu. Ei lucreaza la sucursalele teritoriala ala BNR care sunt doar in orasele mari. De ce nu le e de ajuns o masina normala, chiar si una straina, poate mai scumpa, dar nu masina de teren.
    • +1 (3 voturi)    
      VIE (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:54)

      tatae [anonim] i-a raspuns lui radu

      ia-ti si tu vie si fa vin si ai sa vezi ce greu e sa cari strugurii si damigenele cu un Ciele de 10 ani. Eu in inteleg.
      Oricum, mai bine si-ar lua niste utiliare, gen Dacia MPV, ca incap mai multe butoaie
  • +3 (5 voturi)    
    trebuie niste SUV-uri Agere... (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:19)

    boldfrank [anonim]

    .... da, sigur ca Dustere o sa fie.... cei din consilul BNR cu ce sa se plimbe si ei prin oras sau pe mai cine stie unde? Trebuie sa rivalizeze cu presedintii de banci comerciale, nu?

    Vreo 4 din masini trebuie conform specificatiilor sa aiba peste 375 CP, sa poata sa traga leul in sus, deh.... si specificatiile sunt pentru cunoscatori... pentru unele din masini, exista 1 singur model care se incadreaza in specificatiile date

    pe cit pariu ca o sa cistige firma aia care finanteaza si Logan-urile de Politie, inclusiv astea ultimele cu radarele?

    iar "uzate moral" sunt niste BMW-uri 530xd si Merc-ul E-Class 4Matic generatia precedenta...
  • +1 (3 voturi)    
    bine fac (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:21)

    kllaus [anonim]

    adevarul e ca la ce suisuri si coborasuri are moneda nationala, trebuie musai masini de teren.
  • -4 (4 voturi)    
    alta HOTIE... (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:23)

    hombre [anonim]

    ...alta HOTIE si bataie de joc la adresa banului public. pentru ce are nevoie BNR de atatea masini
    , de teren inca ? ce fac (produc) ,,sucursalele'' BNR
    din teritoriu ? Raspuns : NIMIC nu face nici BNR
    Centrala si nici sucursalele doar halesc banii statului, deci ai nostri ai contribuabililor .
    Asa ne trebuie !
    • +1 (1 vot)    
      Sa se voteze in parlament ce fel de DUSTER (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:29)

      Parlamentul Romaniei [anonim] i-a raspuns lui hombre

      Sa se voteze in parlament ce fel de DUSTER sa le ia - cu piele sau fara, si nu cred ca au nevoie de Aer Conditionat, ca oricum zicea Videanu ca la noi nu e cald cand a luat autobuzele de la Mercedes.
      • -1 (1 vot)    
        de ce nu se voteaza (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:46)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Parlamentul Romaniei

        ca aia rep poporul, ca banii sa se duca catre copiii orfani?societatea e slaba aici, sintem prosti de dam in benga
  • +4 (4 voturi)    
    Mercedes (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:30)

    mercedes [anonim]

    Noroc ca nu isi pot lua Mercedes-uri, ca intra la suspiciunea ca iau spaga
  • +5 (5 voturi)    
    BNR-ul merita (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:33)

    Vali [anonim]

    BNR-ul este singura institutie din Romania care intr-adevar lucreaza profesionist si care chiar a sustinut si ajutat foarte mult economia Romaniei...iar Mugur Isarescu este o persoana care este tatic in jobul lui, si tot respectul pentru el.
    Toata stima ptr BNR.
    Totusi...puteau sa-si ia Duster.....
  • 0 (0 voturi)    
    mdea (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:43)

    ZaiR [anonim]

    Chiar sunt curios ce firma auto a platit aceasta licitatie.
  • +1 (1 vot)    
    Parcare (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:48)

    Parcare [anonim]

    Eu zic sa isi ia elicoptere, ca oricum le ia Videanu parcarea.
  • +1 (1 vot)    
    MONEDA DE AUR (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:48)

    NUMISMATICA [anonim]

    Si sa scoata si o moneda comemorativa din aur de 20g cu Duster pe o parte si un elicopter pe alta, si sa o dea cadou la smecherii care fac numismatica.
    Si sa semneze MI cu markerul pe fiecare de sa-l doar mintea
  • -2 (2 voturi)    
    mare banca (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:53)

    cucurel [anonim]

    nu ar face exceptie de la regula de aur a capitalistilor de cumetrie!!!
    ai crede ca si este o mare banca internationala cu un cuvint greu in lumea finantelor
    de fapt toate societatile de stat(comuist)se lafaie in lux atunci cind nu este cazul...
    le cad galoanele daca nu au masini de teren?sau sint plecati in tara pe coclaure la marile agentii din teritoriu!
    sa-si revizuiasca politica de sfidare si acesti imbuibati ai natiei
  • -1 (1 vot)    
    eu zic sa va linistiti (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:55)

    andrei.ohha [anonim]

    vor cumpara X5uri. negresit.
    • -1 (1 vot)    
      total gresit !!!!! (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:12)

      dan [anonim] i-a raspuns lui andrei.ohha

      se vor cumpara de la VW-Audi, ei castiga intotdeauna licitatiile cu statul, nu te-ai prins?
      la ministere sunt doar A6, Tuareg, Passat si Octavia.
      Pt ala care a scris ca BNR ar trebui sa distruga banii rezultati din profit si pt cei care il cred.... este cea mai mare prostie auzita vreodata... Cum vrei sa faca asta toaca marunt-marunt conturile? :)) plus ca distrugerea de moneda e infractiune...
  • +1 (1 vot)    
    RCA+CASCO (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:59)

    RCA+CASCO [anonim]

    Sa nu uitam ca mai sunt si costurile asociate, si anume RCA+CASCO, care mai sunt si alea o gramada de bani
  • +1 (3 voturi)    
    Sa salvam planeta (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:00)

    Captain Planet [anonim]

    Si cat o sa consume gipurile astea?
    Parca trebuia sa reducem poluarea, alea alea.
    Probabil ca la ei nu se pune.
  • +2 (6 voturi)    
    ! (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:00)

    Radu Cluj [anonim]

    comentarii mai proaste ca la articolu asta mai rar. zici ca sunteti toti la pubertate
    • 0 (2 voturi)    
      Lucrezi la BNR? (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:04)

      utilizatorrrr [anonim] i-a raspuns lui Radu Cluj

      La ce sucursala?
      Sau chiar nu ai deloc umor...
      Se mai distreaza si lumea pe tema BNR, ca Voicu nu e atat de fun ca e cu penal.
  • +2 (2 voturi)    
    Scooby Doo, where are you? (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:02)

    Scooby Doo [anonim]

    Mai bine si-ar lua niste VAN-uri cum are Scooby Doo, ca sa poata sa care bancnotele cand trebuie sa le duca sa le intinda prin vie dupa ce le trag la printer, ca sa se usuce la soare cerneala
  • 0 (2 voturi)    
    Foarte bine (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:04)

    Carcotescu [anonim]

    Ori de cate ori apare cate o stire de genul asta, hopa, se trezesc sa sara //. toti fraierii pe forumuri.
    Asta ii //. pe ei grija. Ce masini isi ia BNR-ul.
    In loc sa se uite la cat de eficienti sunt ei in timp ce scriu mesajele in timpul programului de lucru.
    D-asta merge Romania asa bine.
    //.(editat de HotNews.ro)
    • -1 (1 vot)    
      Masini din banii lor (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:14)

      masini [anonim] i-a raspuns lui Carcotescu

      Cand o sa-si ia masini din banii lor, mi se rupe, ca de exemplu articolul cu masinile cu baiatul lui MI - poate sa si le ia si din aur.
      In schimb cand sunt luate din banii mei si ai tai (adica ai nostri), tin foarte mult sa imi dau cu parerea.
      Sa nu imi zici ca in firma ta angajatii isi cumpara masini cand vor si cum vor, fara sa ii traga nimeni de urechi.
      Ai dreptate partial, de aia merge Romania asa, in sensul ca oamenii nu mai fac distinctie intre banul personal si banul public
      • +1 (1 vot)    
        frate (Vineri, 2 aprilie 2010, 15:48)

        Gelu [anonim] i-a raspuns lui masini

        tu nu intelegi ca nu sunt banii tai?
        Sunt ai BNR. Castigati de ea. Nu sunt bani publici.
        Ce nu intelegi?
        • 0 (2 voturi)    
          vere (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:05)

          dan [anonim] i-a raspuns lui Gelu

          Ia mai stai putin si cujeta ... In mod normal, o banca are niste investitori, care baga neshte banutzi ca si capital de lucru, si iau parte din profit... Urmarind linia asta melodica, ia zi-mi tu frumos care sint investitorii cu banii la BNR ? Aia de ar avea dreptul sa decida cum se imparte profitul, de exemplu. Daca te gindesti sa-mi spui Isarescu, sau Consiliul de administratie al BNR, mai bine stai jos, ca pierzi o nemaipomenita ocazie sa taci.
        • 0 (2 voturi)    
          Draga Gelu (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:14)

          Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui Gelu

          BNR este, cf. Legii 312/28.06.2004 (o gasesti pe site-ul lor), "institutie PUBLICA independenta".
          Considera-ma prost daca asta te face fericit, dar, intr-adevar, nu inteleg cum o institutie publica poate castiga bani care sa NU fie tot publici.
          In plus, acest profit a fost facut manipuland niste bani publici -- asta daca nu cumva iti inchipui ca BNR si nu statul roman (adica in ultima instanta contribuabilul roman, adica tu si cu mine) a imprumutat bunaoara bani de la FMI.
          Si inca ceva, pt. Adi si pt. tine -- in anii in care BNR a avut pierderi, pierderile alea au fost tot ne-publice?
          Mergand pe rationamentul tau, daca eu am o firma la care angajez un manager, iar ala face profit la firma MEA, cu capitalul MEU, profitul ii apartine LUI.
          In fine, eu nu insinuez ca ar fi ceva rau cu achizita asta -- poate ca, asa cum scrie parca gheo mai jos, or fi vehicule de transport moneda, cerinte speciale etc. Atata doar ca nu stim despre ce-i vorba, si poate ca ar fi cazul, nu?
          • +1 (1 vot)    
            draga catalin (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:45)

            N/A [anonim] i-a raspuns lui Catalin Dimofte

            uite un articol mai vechi din gandul, precum si declaratia lui adrian vasilescu, consilierul guv bnr http://www.gandul.info/news/de-ce-da-bnr-un-milion-de-euro-pe-12-jeepuri-daca-nu-cheltuim-banii-trebuie-sa-i-distrugem-5584437
            poate data viitoare nu te mai grabesti sa raspunzi la comentariile tuturor si te documentezi mai bine ;)
            • 0 (2 voturi)    
              Draga N/A (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 1:14)

              Catalin Dimofte [utilizator] i-a raspuns lui N/A

              1) N-am stiut pana acum ca la HN exista o cota de comentarii, pe care mi-am depasit-o inca de la al doilea. Imi cer scuze pentru incapatanarea de a-mi folosi numele, in loc de varii pseudonime. Ma tem ca va trebui sa te agasez in continuare, pentru ca n-am de gand sa ma ascund in spatele unor nickuri.
              2) Multumesc, sincer, pentru link. Raman totusi la parerea ca n-am de ce sa ma documentez. Nici eu, nici tu, nici alti cititori n-ar trebui, atunci cand citesc un articol de doua sau trei paragrafe, sa petreaca apoi nu stiu cat timp scormonind pe net si incercand sa descifreze despre ce era vorba.
              Daca e cineva care ar fi trebuit, poate, sa se documenteze mai bine, acela e autorul articolului.
              3) Nu sunt intrutotul convins ca articolul din Gandul se refera totusi la aceeasi achizitie -- anuntul acela e din ianuarie, acesta din aprilie, sumele difera, ca si numerele de vehicule.
              4) Ca sa fim totusi constructivi, iti propun urmatorul targ. Eu am sa incerc saptamana viitoare sa iau legatura cu persoana de contact de la BNR si sa lamuresc lucrurile, daca se va putea.
              Iti las tie placerea sa iei legatura cu dl. Vasilescu si sa lamuresti declaratia domniei sale despre profitul care trebuie distrus.
              Ma abtin s-o calific, pentru ca ma gandesc totusi ca o fi fost vreo confuzie, ceva, n-o fi inteles jurnalistul de la Gandul bine (desi, culmea, e chiar redactorul sef, daca nu ma-nsel).
    • +1 (1 vot)    
      da ce sa fac? (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:24)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui Carcotescu

      Dar ce sa fac prietene in timpul prog de lucru?Ca doar nu vrei sa-mi pierd timpul muncind. Nua junge ca vin la birou?
  • +1 (1 vot)    
    Tiriac (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:13)

    Florin [anonim]

    Stati linistiti, a contribuit tata Tiriac acolo unde trebuie. Cele 50 de masini vor fi Mercedes ML.
    • +1 (1 vot)    
      Personalizare (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:28)

      Mercedes [anonim] i-a raspuns lui Florin

      Nu ar putea sa le farca Mercedes MI in loc de ML?
      Si in loc de RO pe placutele de inmatriculare sa scrie RON?
    • 0 (0 voturi)    
      VW-Audi e furnizorul !!! (Vineri, 2 aprilie 2010, 14:15)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Florin

      vorbesti in necunostiinta de cauza....
      Uita-te la vreo institutie de stat, minister sau agentie guvernamentala sa vezi ce masini au.... niciuna de la Tiriac sau Tariceanu, doar de la VW-Audi... doar A6, Tuareg, Passat, Octavia... si trage concluzia singur, dar dupa ce vezi ce masini a cumparat statul pana acum.... ;)
  • +1 (1 vot)    
    Moisa Altar (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:25)

    Aprobare [anonim]

    A aprobat dl. profesor achizitia?
  • -1 (1 vot)    
    Ce prostii pot sa citesc aici! (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:28)

    Razvan [anonim]

    Dar pe Basescu si tot guvernul nu-i vedeti ca umbla cu masini de peste 100.000 de euro bucata?! Tot SPP-ul are numai jeepuri si BMW-uri cu care se plimba toata ziua cu girofarul.
    E drept ca pentru prostime mai iese Basescu la plimbare cu Dacia in anii electorali...
  • +1 (1 vot)    
    ce va doresc (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:37)

    buha [utilizator]

    Va doresc sa fiti agentul care primeste comisionul de vanzare la acest contract!
  • +1 (1 vot)    
    masini BNR (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:38)

    gheo [anonim]

    masinile de care are nevoie bnr sunt de teren pentru ca bnr-ul functioneaza si in tara, nu doar in bucuresti. in plus trebuie sa aiba tractiune integrala pentru ca vor avea blindaj usor. si sunt masini pentru transport valori si echipamentul din dotare nu poate face obiectul unui dosar de licitatie publica pentru ca nu se obisnuieste sa se spuna cu ce sunt dotate aceste masini.
    probabil majoritatea vor fi folosite la transportul banilor destinati a fi sterilizati, adica distrusi si poate la transportul documentelor si probabil cateva pentru transportul in teritoriu a unora dintre directori...
    sincer nu stiu ce fel de masini de teren pot cumpara la 30.000 euro bucata, probabil nu vor fi prea performante...
    • 0 (0 voturi)    
      avans (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:44)

      avans [anonim] i-a raspuns lui gheo

      pai e doar avansul atat, ca probabil comisionul se plateste la inceput (daca e cazul, nu facem insinuari) :)
    • 0 (2 voturi)    
      desigur (Vineri, 2 aprilie 2010, 16:09)

      dan [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Functioneaza prin munti, mai mult ca sigur... Da' parca totusi ultima oara cind m-am uitat eu functionau in resedintele de judete si cam atit... Cit despre transportul de valori si moneda de sterilizat, asta ar fi chiar o chestie original romaneasca, s-o faca cu X5-ul .. Market-ul e complet altul pentru astea... La care BNR lucrezi ??
  • -1 (1 vot)    
    Rusine sa le fie! (Vineri, 2 aprilie 2010, 18:26)

    costin [anonim]

    In loc sa sponsorizeze reconstructia centrului vechi istoric ei isi cumpara masini de teren scumpe care sa faca fata strazilor desfundate din zona in care se afla si sediul BNR! Halal gospodari si-a mai pus in frunte statul roman! Stau cocotati pe un morman de bani (32 mld Euro) si nu sunt in stare sa sponsorizeze refacerea centrului istoric, care pur si simplu ii sufoca acum cu mirosul gunoaielor si cu imaginea dezolanta a caselor ruinate!
  • +1 (1 vot)    
    raspuns pentru dan si alti priceputi (Vineri, 2 aprilie 2010, 19:50)

    gheo [anonim]

    peste tot in lume banii se 'sterilizeaza' adica hartiile rupte, decolorate sau care si-au pierdut proprietatile fizice sunt distruse si inlocuite. se strang in saci de la toate bancile din romania care au obligatia prin lege sa le predea. apoi bnr-ul le compenseaza in sistem sumele respective. din cand in cand se tiparesc bani care inlocuiesc ce s-a distrus. e foarte simplu, daca nu stii mai bine nu vorbesti, nu-i o chestie romaneasca. iar masinile de transport sunt cu blindaj usor, au statii, arme, sisteme de urmarire si monitorizare. toate astea canteresc, nu se pot pune pe un sasiu de berlina. din nou, daca nu stii mai bine nu te bagi....
    cat priveste sponsorizarea centrului vechi, ei bine nu se poate; banii de la bnr sunt folositi sa se tina in functiune finantele tarii nu sa compenseze ce nu face primaria.
    si nu lucrez la bnr
    • +1 (1 vot)    
      cerceteaza cu atentie (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:47)

      nu conteaza [anonim] i-a raspuns lui gheo

      pentru cine este interesat, cei de la gandul au un articol mai vechi pe aceasta tema
      http://www.gandul.info/news/de-ce-da-bnr-un-milion-de-euro-pe-12-jeepuri-daca-nu-cheltuim-banii-trebuie-sa-i-distrugem-5584437
    • -1 (1 vot)    
      se poate (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 10:55)

      costin [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Ba daca se vrea se poate, exista precedente chiar la BNR! Nici eu nu lucrez la BNR!
    • 0 (2 voturi)    
      ce bine ... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 11:09)

      dan [anonim] i-a raspuns lui gheo

      ca avem un bnr-ist sa nu ilumineze ... Noroc cu tine, atlfel cre'ca n-as fi aflat niciodata ca se practica asta peste tot in lume ...
      Auzi, stimabile, ia zi-mi si mie unde am scris ca as avea ceva impotriva cumpararii unor masini de transport valori, recte moneda ce trebuie sterilizata. Sau unde am scris ca nu se practica asa ceva. Da' e mai simplu sa pretinzi ca interlocutorul a spus o prostie, dupa care sa dai cu oistea-n gard, nu ??
      Daca ar cumpara de-astea, toata stima. Fiind institutie publica, as dori sa vad nota de fundamentare a achizitiei, asa, din simplu respect al bnr pentru cetatenii acestei tari. Nu'sh de ce, dar am impresia ca ambele lipsesc, si nota si respectul.
      So, daca tot stii atitea, ia zi-ne: achizitioneaza blindate usoare de transport valori, sau doar gipane de flori de cuc ?
      Te cred ca nu lucrezi la bnr, tu doar 'stii' , si te-ai trezit sa dai lectii ...
  • +1 (1 vot)    
    Daimler (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 3:21)

    Alex [anonim]

    Aia de la Mercedes nu au "impins" nimic ?