FMI respinge acuzatiile ca ar fi alimentat criza din Europa Centrala si de Est

de Dragos Comache     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 16:49 Economie | Finanţe & Bănci

Fondul Monetar International (FMI) a respins acuzatiile viceguvernatorului bancii centrale a Cehiei, Mojmir Hampl, care a declarat saptamana trecuta ca FMI a alimentat criza economica din Europa Centrala si de Est pentru a determina statele din regiune sa ii ceara ajutorul, potrivit Bloomberg. Gerry Rice, directorul adjunct al departamentului de relatii internationale al FMI, a precizat ca aceste declaratii "sunt in contradictie cu situatia reala, sfidand in acelasi timp bunul simt si discernamantul comunitatii internationale".

"Din contra, FMI a ajutat la combaterea crizei, prin actiuni rapide si decisive", a declarat Gerry Rice, care a adaugat ca Cehia se numara printre tarile care sustin Fondul, inclusiv prin resurse financiare.

Viceguvernatorul bancii centrale a Cehiei a declarat vineri ca FMI a alimentat anul trecut criza economica din Europa emergenta, prin interpretarea in mod gresit a anumitor date, pentru a crea o situatie care sa determine statele din regiune sa ceara ajutorul institutiei.

"Este ridicol ca tocmai FMI a accelerat criza. A fost o incercare de a provoca bail-out-ul intregii regiuni. Inaintea crizei, FMI nu avea practic niciun client. Odata cu aceasta criza si cu noua conducere in frunte cu Dominique Strauss-Kahn, Fondul si-a gasit de lucru si a obtinut mai multi bani", declara Mojmir Hampl.

El a mai spus ca FMI a pus accentul pe date care exagerau expunerile bancilor vest-europene in Europa emergenta, insa ignora faptul ca imprumuturile acestor subsidiare erau acoperite in mare parte de depozitele locale.

Guvernatorul bancii centrale a Cehiei, Zdenek Tuma, a declarat marti ca remarcile lui Mojmir Hampl reprezinta "opinii personale" si nu pozitia bancii.

Institutia internationala cu sediul la Washington a acordat ajutoare financiare de miliarde de dolari unor state precum Ungaria, Letonia, Ucrainei si Romania, in contextul declinului economiilor acestor tari si a blocajelor de pe pietele financiare.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1369 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    Normal, doar n-o sa recunoasca.. (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:00)

    Surfer [utilizator]

    ...sa ne zica dl Rice daca FMI nu e de vina pt politice dezastroase din America Centrala si de Sud in anii '90, cand au dus la faliment tari intregi. It's a fact...
    • +2 (2 voturi)    
      si chia si (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:01)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui Surfer

      pentru Gracia...ca au fost tutelati pana au intrat in UE!
    • 0 (0 voturi)    
      daca'i asa de nasol cu femei (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:13)

      diver [anonim] i-a raspuns lui Surfer

      dece nu s'a retras romania din organizatzia asta pericouloasa ?
      romania a devenit membra in ceareul asta inca de pe timpul lui "al batran".
      ilici fura la putere trei mandate cu primi ministrii de mare anvergura, nicu votcaroiu, pedro de apaca, bombo...
      nici joana ioropeanu n'a catindat cu sloganuri anti fmi...
      sau tarliceanu si varu jan care in patru ani n'au shlopnit nimic anti fmi. d'abia cand au trecut pe banca de rezerve...
      dece n'au iesit ei din femei daca'i asa de nasol si ne vor raul ?
      auzi, mai si cotizam la criminalii aia !
  • -2 (14 voturi)    
    De ce nu ma mira? (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:01)

    mircea [anonim]

    Numai in europa centrala si de est o sa vezi infierarea FMI,pentru-ca nu au disparut ganditorii comunisti care pana in 1989 infiereau cu manie proletara amestecul in treburile interne ale FMI,de parca FMI obliga pe cineva sa ia inprumut de la ei.Cine scrie asemenea articole ori este comunist,ori este prost,ori este nesimtit.Hai sa ne vedem excrocii din interior,evazionistii,hotiile guvernantilor si ale parlamentarilor,pentru ce si cine platim taxe si impozite si pe urma sa dam vina pe.....
    • +1 (5 voturi)    
      Cum poti sa aberezi asa (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:29)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui mircea

      "de parca FMI obliga pe cineva sa ia inprumut de la ei"
      Orice banca vrea sa te imprumuti de la ei. Ei i-au dobanda. FMI obtine profit de pe urma imprumutului catre Romania, nu face gesturi caritabile.
      • 0 (0 voturi)    
        fmi nu e banca (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:33)

        stan pandele [anonim] i-a raspuns lui Marius

        e o organizatzie in care romania e stat membru prin vointza sa. nimeni nu ne tzine cu fortza acolo.
        daca nu luam banii dela ei, trebuia sa'i luam dela bancile comerciale. altfel tzipatzi ca moare popo'u de foame, ca n'au primit pensionarii si profesorii, si doctorii, si totzi bujetarii, banii. si nu numai, mai vor si mariri.
    • +3 (3 voturi)    
      aveti o viziune (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:00)

      sabo [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      care se raporteaza la o singura directie..cred ca ar fi mai productiv sa admiteti si alte opinii!
  • +2 (6 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 6 aprilie 2010, 17:28)

    Cetatzean [anonim]

    E prima oara cand un OM isi permite sa scoata capul in fata imperiului FMI si sa spuna pe fata o realitate crunta.
    Daca tinem cont de cel mai puternic instrument de manipulare care este MEDIA, e totusi foarte interesant ca opinia vehementa a acestui OM sa mediatizat.
    Oare se va mediatiza si daca va avea un accident ..ceva?!!!
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:01)

      ? [anonim] i-a raspuns lui Cetatzean

      FMI-ul a avut multe rateuri in activitatea lor din trecut.
      unele le-au recunoscut, altele nu. sunt convins ca peste vreo 2 -3 ani daca vor vedea ca politica lor a fost gresita in europa de est nu va mai recunoaste nimeni din actualii partizani ai lor ca le-au luat apararea :)
      imediat dupa esecul din america de sud se punea problema reformarii lor ca institutie - noroc ca a aparut criza si nu a mai fost cazul:))
      asa ca si in europa de est se aplica aceeasi politica falimentara din america de sud. sper ca nu vom avea de suferit din cauza asta :(
      • +1 (1 vot)    
        Care-s succesele FMI?? (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:34)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui ?

        Multe rateuri???

        Da' care-s succesele???!!!

        HA HA HA
        Monstrii Finantei mondiale au avut doar cazuri in care tarile pe care le-au ajutat au intrat in dezastru!!!
    • +1 (1 vot)    
      e cel putin al 2 lea (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:06)

      pb80tm [anonim] i-a raspuns lui Cetatzean

      unu a fost ceausescu. dupa ce a platit datoria externa a Romaniei, s-a gandit sa faca concurenta la fmi si bm infintand un fel de c.a.r international (de acolo creante in irak africa ...). si ce a patit??
      interesant ar fi de stiut la ce costuri totale ne imprumutam noi de la camatari/samaritenii astia?? ca am auzit ca ceausescu ar fi oferit dobanzi la 1/2 dintr'a lor.
  • +1 (1 vot)    
    Culmea! (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:45)

    aznavour [anonim]

    Culmea ar fi sa recunosca acest lucru!
    Chiar credeti ca cineva ar recunoaste? Evident ca dezminte...
  • 0 (2 voturi)    
    prostie si carcotasenie generalizata (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:52)

    sile [anonim]

    Este evident ca marea majoritate a oamenilor obisnuiti nu inteleg un lucru simplu: Nimeni,dar absolut nimeni,nu-ti baga bani in buzunar cu forta,nici chiar FMI.

    Daca esti atat de prost,ca individ si ca tara, sa traiesti peste posibilitati,daca iti place sa te indatorezi mai mult decat poti duce,daca nu esti in stare sa-ti echilibrezi singur veniturile si cheltuielile ajungand in postura de "aproape falit"atunci singura solutie este sa apelezi la unii care iti dau bani dar iti pun si conditii stricte pentru a fi siguri ca-si vor recapata banii.

    Fiti mai harnici,mai productivi,mai economi,lasati cumparaturile de "fite" deoparte si nu vom mai avea nevoie de FMI.
    • +1 (1 vot)    
      Ce simplu e pt tine (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:41)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Eu nu am cerut bani de la FMI sau BM sau de la altcineva.
      Eu nu sunt de acord cu ceea ce se intampla.
      Crezi ca pe mine m-a intrebat cineva?
      Cum as putea eu sa ma impotrivesc CRIZEI?

      Problema e ca intelegerile astea sunt facute intre niste bancheri (nu vreau sa ii calific) si niste politicieni (iarasi calificativele nu isi au rostul).

      In plus, toate acordurile au puncte SECRETE.
      Nu stim exact nici macar dobanda care se percepe. Ce sa mai vorbim de alte sfori?

      Cum poti fi sigur ca nu au circulat "comisioane"? Ca avem un contract beton cu FMI, ca cineva s-a interesat atat de tare de bunastarea prostimii care va plati inapoi banii aia incat sa negocieze la sange?

      A, da, e Criza, si in Criza (cu "C" mare) vrei pomana cu orice pret.
    • +1 (1 vot)    
      ADEVARAT nu FMI! Ci stapanii lor de la FEDRES (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:43)

      Bebe [anonim] i-a raspuns lui sile

      Cum adica nu iti baga banii cu forta?

      Baiatule tine picioarele pe pamant!!!

      Cand ne impuneau sa nu mai acordam subventii agriculturii, industriilor, sa rupem in bucati companiile de petrol si gaze si alea energetice si sa le privatizam pe nimic catre ai lor plus spaga in conditia in care SUA potrivit WTO acorda cela mai multe subventii catre industriile lor asa ca sa le falimentam pe ale noastre si sa prospere ale lor.

      Intradevar nu ei FMI ci stapanii lor aia care bat Dolarul de pa la banca privata FedRes prin unealta FMI si WorldBank ne-au bagat in rahatul asta intentionat!!!

      Caci altfel... ar fi altfel..simplu nu am fin in sutiatia asta de 20 de ani de cand ne-au "luat sub aripa lor"
    • +1 (1 vot)    
      la mine cumparaturile (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:48)

      pb80tm [anonim] i-a raspuns lui sile

      de fite sunt cosul zilnic. tu ai impresia ca alti lucreaza cu 4 mainii? crezi ca tu esti mai productiv ca mine? unde lucri tu, la banca? ce produc bancheri de exemplu? caise? pai daca io produc un kil de cartofi si tu fmi imi zici ca face 0 lei da creditu tau face 100 lei io devin proprietatea ta? te-ai uitat la emisiuni gen economatul de pe 2 de ex sa vezi ce sunt invatati noua generatie? cum sa ia credite. la ce's atatea reclame cu luati credite? sa produca dependenta de banci.