Dupa Grecia, Bulgaria recunoaste si ea. Am mintit colegii din UE. Deficitul nostru este 3,7%, nu 1,9%. Renuntam pentru moment la euro. Cine urmeaza?

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 9 aprilie 2010, 17:21 Economie | Finanţe & Bănci

Boiko Borisov
Foto: AGERPRES
„I-am mintit de fapt pe colegii nostri din UE cu privire la capacitatea de a adopta euro. Deficitul nostru este de fapt de 3,7% si nu 1,9%. Am renuntat sa mai solicitam intrarea in ERM II (antecamera euro- n.red) din aceasta cauza”, a declarat azi pentru Reuters premierul bulgar Boiko Borissov, care nu a pierdut ocazia sa dea vina pe coalitia de stanga de la care a preluat puterea in iulie trecut.

Analistii spun ca imediat dupa aceasta declaratie monedele regionale s-au depreciat, Banca Centrala a Poloniei intervenind -chestiune extrem de rara- pentru usoara depreciere a zlotului, in vreme ce leul a pierdut 0,6%.

„Ar fi deplasat sa cerem intrarea in ERM II in aceste conditii”, a mai spus premierul bulgar.

Ministrul bulgar de Finante Simeon Djankov a dat asigurari ca vor fi luate masuri suplimentare pentru re-aducerea deficitului in tintele prevazute de Tratatul de la Maastricht (3% din PIB)

El a mai precizat ca nivelul mai mare al deficitului nu va influenta nici cursul levei (fixat prin Consiliu Monetar la o paritate fixa) in fata euro si nici nu va provoca seisme in sistemul bancar. Potrivit AFP, fostii ministri bulgari ar fi semnat peste 150 de acorduri care prevedeau cheltuieli de 2,16 miliarde de leva (1,1 mld euro) inclusiv in domeniul vanzarilor de armament, cheltuieli care nu fusesera trecute in buget.

Primul ministru a prevenit ca daca aceste cheltuieli vor fi facute in acest an deficitul ar putea urca la 6-7%. Fostii ministri ai Finantelor spun insa ca declaratiile premierului sunt o incercare de a arunca vina asupra lor pentru se proteja de nemultumirea populatiei afectata de criza.

Potrivit altor surse, pentru a putea tine situatia sub control, Banca Centrala a Bulgariei ar fi vandut o importanta cantitate de euro din rezerva pe fondul unor intrari foarte firave de valuta in economie.

"Sindromul" minciunilor legate de deficitul bugetar real pare sa fie o caracteristica a zonei, analistii intrebandu-se care va fi urmatorul stat care va recunoaste un scenariu similar celui bulgar.


Citeste mai multe despre   










16536 vizualizari

  • +2 (20 voturi)    
    Who's next? (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:31)

    who [anonim]

    Hai ca se apropie de Romania - tot dau astia pe langa, dar pana la urma o sa reuseasca sa puna degetu' pe harta si la noi.
    • +1 (11 voturi)    
      Tare te-ai mai bucura (Vineri, 9 aprilie 2010, 19:22)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui who

      Din pacate pentru tine prob abil nu vei avea satisfactia asta. La noi deficitul va ramine 7.4% cum s-a anuntat
  • -5 (11 voturi)    
    Si atunci în sfatul tarii.....! (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:34)

    Alexandrescu Ioan [anonim]

    Cum spunea Eminescu cândva si pe vremuri??"Si atunci în sfatul tarii se adun sa se admire,.....cu ceafa groasa, ...... cu nas subtire!"Stia el ce stia!În plus ia uitati-va la poza lui Borissov; nu e un exemplu clasic de ceafa groasa??
    • -1 (9 voturi)    
      Pana acum (Vineri, 9 aprilie 2010, 19:45)

      jijica [anonim] i-a raspuns lui Alexandrescu Ioan

      Pana acum arata ca sunt balcanice si ortodoxe, au confundat crestinismul cu misticismul, ca sa fim in ton cu filozofia lor, este o taina, cum de sunt asa hoti dupa 2000 de ani de crestinism. Daca nu ar exista modelul tarilor cu putina coruptie, care iti arata ca se poate si altfel, cred ca ne-ar trebui inca 2000 de ani sa ajungem la nivelul lor si prin gandirea noastra.
      • +9 (13 voturi)    
        Stai un pic! (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:01)

        Alexandrescu Ioan [anonim] i-a raspuns lui jijica

        Bine,bine "jijica", dar Italia oare tot ortodoxa si balcanica este?Ca nici cu coruptia de acolo nu mi-e rusine,ce sa mai zic de mafia italiana!Si cum e chestia cu Irlanda,Portugalia si Spania,despre care se tot spune ca vor fi urmatoarele?? Dar Marea Britanie e si ea tot o tara ortodoxo-balcanica cumva?Dar cu Islanda,primul stat falimentat,cum stau chestiile cu "religia" si apartenenta geografica?Ce zici tu oare?Ce are de a face ortodoxia si "balcanismul" cu crizele actuale???
        • -1 (1 vot)    
          @Alexandrescu Ioan (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:17)

          jijica [anonim] i-a raspuns lui Alexandrescu Ioan

          Nu compara corectitudinea britanica cu tiganaeala greceasca, am putea spune ca islanda au o criza punctuala f. concentrata pe un exces al bancii, dar nu are prea multe in comun, cu haosul din societatea greaca, cu atat mai mult ca autoritatile sa minta in chestii asa sensibile cum ar fi datele deficitului prezentate la UE. Am putea spune ca problemele spuse din perspectiva ta, au o componenta nord sud, spania, portugalia, italia grecia, nu au corectitudinea.
  • +7 (13 voturi)    
    unde sunteti... (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:39)

    me [anonim]

    ... aia mari sustinatori ai bulgarilor? cand spuneam ca bulgarii nu au sustinere economica din cauza ca industria la ei este mult sub a noastra mi-am luat minusuri pentru ca deh - ei au turism peste al nostru si asta conteaza cel mai mult ... iar faptul ca in afara de agricultura unde mai misca ceva mai bine nu au practic nimic cu ce sa se laude in fata UE...
    • +4 (14 voturi)    
      DA, PRAFF SUNT bulgarii astia... (Vineri, 9 aprilie 2010, 17:48)

      db [anonim] i-a raspuns lui me

      au avut 3,9 in loc de 3, cat cere acordul. Noroc ca noi RRRomanii am avut deficit oficial pe 2009 7,2% din PI, aranjat si asta din pix binisor. Romania RULES!
      • +4 (8 voturi)    
        PRAFF SUNT bulgarii astia... (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:29)

        Borisov [anonim] i-a raspuns lui db

        Da, insa Romania, spre deosebire de Grecia, si mai nou Bulgaria, nu a MINTIT Comisia Europeana...


        Si cand imi aduc aminte ca acum o luna sau doua Borisov cerea Germaniei sa nu puna Bulgaria la un loc cu Romania. LOL A avut dreptate!
      • +4 (6 voturi)    
        Ai dreptate dar ... (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:34)

        Buster [anonim] i-a raspuns lui db

        trebuie sa-ti dai seama ca asta este inceputul. Nu cosmetizeaza nimeni 3,9 % deficit decat daca dezechilibrele sunt mult mai mari.

        Nu ca vreau sa laud sau sa critic dar acordul cu FMI este totusi o garantie ca deficitul mare de 7,2% este totusi unul real intrucat ai si a doua opinie ...a lor ..a FMI.

        Asta nu ca ar fi bine dar stii ce ai de facut. Cand esti bolnav te tratezi...daca esti bolnav si pretinzi ca esti sanatos ...se cronicizeaza.
        • 0 (6 voturi)    
          OARE??? (Vineri, 9 aprilie 2010, 19:18)

          db [anonim] i-a raspuns lui Buster

          da' verifica FMI-ul cifra cu cifra ce s-a adunat si s-a scazut si daca sunt date care nu s-au bagat in calcul? Are FMI-ul situatia totala a banilor imprumutati de guvern deja de la banci? Nu. Ii ai tu? Dupa logica ta, noi n-am cosmetizat ca e cifra prea mare. Da' daca e cu mult mai mare?
          • +6 (10 voturi)    
            Cine FMI-ul? (Vineri, 9 aprilie 2010, 19:25)

            bogdan [anonim] i-a raspuns lui db

            Noooo. Lor le pune guvernul citeva cifre pe masa si pleaca multumiti....
            Nu trebuie verificat cifra cu cifra, e deajuns sa vezi cit au fost veniturile si cit au fost cheltuielile. Tre sa iasa cumva PDLu si cu Basescu vinovati si pt ce au facut bulgarii, nu?
            • +4 (6 voturi)    
              A, SALUT BOGDANE! (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:46)

              db [anonim] i-a raspuns lui bogdan

              ce mai faci? Da' ai citit declaratia bulgarilor, ca nu au fost introduse in calcul acorduri care prevedeau cheltuieli mai mari decat cele din calcul?Da' cand s-au dus cu calculele astea la UE, sa intre in ERM II nu le-au verificat aia calculele? A, uitam UE nu stie sa verifice, numai FMI stie. Pai, e limpede deci, nu le-au gasit ca nu erau bagate in calcul! Da, stai linistit, nu spun nimic de PDL si Basescu.
          • 0 (4 voturi)    
            N-ai inteles nimc... (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:32)

            Buster [anonim] i-a raspuns lui db

            Nu vreau sa fiu politic si nu ma intereseaza Basescu sau PDL in discutia asta. Dar esti un naiv ...si spun naiv sa fiu politicos ...daca tu crezi ca cine-ti da 20 miliarde imprumut pentru finantarea deficitului bugetar....chiar inghite orice gogomanie de la tine .
            Domnule nici nu gandesti cate informatii au cei care invart sumele astea de bani ... sau tu crezi ca FMI este un fel de fond caritabil LOL.
            • +4 (4 voturi)    
              NAIV zici... si zici ca ma iei usor... (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:26)

              db [anonim] i-a raspuns lui Buster

              deci, zici ca nimeni nu-ti da 20 miliarde cu imprumut pentru finantarea deficitului bugetar... poate nu mie si nici tie, dar unei tari care are potential, membra din simandicoasa adunare UE, da. Si ca sa ne lamurim, noi am luat banii inainte sa se crape rau, noi ii dadeam tare ca iesim pe plus anul trecut, am iesit pe -7%; FMI spunea ca, dupa calculele lor iesim pe -, dar nici ei nu au crezut ca atat de mult. S-au negociat niste parametrii de respectat, si ca sa iasa parametrii astia, in ian.2010 socoteala a fost aranjata sa dea bine: anumite cheltuieli scadente nu s-au facut la scadenta si au fost impinse dupa a 2-a transa. Asa s-a intamplat si in Grecia, pana a bubuit -ma scuzati de deranj. Sper sa nu te fac sa visezi urat la noapte.
        • +1 (1 vot)    
          De acord cu tine (Vineri, 9 aprilie 2010, 22:52)

          Cristina [anonim] i-a raspuns lui Buster

          Eu cred ca bulgarii si-au zis ca nu e momentul sa intre in zona euro. S-or fi uitat si ei la slovaci.
          Apoi mai e si problema ca pietele internationale apreciaza leul, zlotul, rubla, realul brazilian. Chiar nu i-o fi deranjand pe bulgari deloc ca le intra prea mult capital speculativ ?
          Adica cum in ziua in care intervine fizic si verbal banca poloneza, fizic aia romaneasca, taman in aceeasi zi bulgarii isi recunosc pacatele. De ce nu le-au recunoscut asta toamna, ca grecii ?
          • 0 (0 voturi)    
            las-o balta sau citeste manualul! (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 8:33)

            meticulos [anonim] i-a raspuns lui Cristina

            leva e ancorata de euro (au consiliu monetar) asa nu poate intra capital speculativ!!!
    • 0 (4 voturi)    
      Nici agricultura nu au. (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:01)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui me

      Au astia un pic in nord.... si cam atat.

      Mergi cu masina de la Ruse la Istanbul... si fa o comparatie. Aia e agricultura? Sa vezi la turci
  • +1 (3 voturi)    
    ghici (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:03)

    floreabi [utilizator]

    Biserica-ntun picior,gici ciuuperca ce-i?
  • -1 (5 voturi)    
    noi (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:33)

    jos_iliescu [anonim]

    Observam un trend, de la sud la nord, prin Europa de SE. Urmeaza Romania.
  • +1 (11 voturi)    
    Macar ei recunosc! (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:36)

    vio [anonim]

    La noi, guvernanti nu spun nimic, ba chiar au hotarat sa nu mai mearga la televiziunile "incomode".
    PDL nu va recunoaste niciodata nimic, iar cand se va afla adevarul, ghici cine va fi de vina?

    Pai, dupa cum urmeaza: Grivco, Patriciu, Antena, ciutacu, Iliescu.
  • -2 (8 voturi)    
    Romani idioti (Vineri, 9 aprilie 2010, 18:37)

    Voro [utilizator]

    Unde sunt forumistii idioti care tot laudau Bulgaria acum cateva luni?
    • -4 (6 voturi)    
      Fara jigniri si generalizari (Vineri, 9 aprilie 2010, 19:45)

      anm [anonim] i-a raspuns lui Voro

      Fara jigniri, mirlane! Nu toti romanii i-au laudat pe bulgari, mitocan din "diaspora" (probabil)!
      • +1 (3 voturi)    
        n-ai inteles nimic (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 1:19)

        Voro [utilizator] i-a raspuns lui anm

        Nu am generalizat, nu m-am referit la toti romanii, m-am referit doar la cei de pe forum care laudau bulgarii, adica acei romani care vad numai defectele Romaniei orice s-ar intampla.
        Citeste mai cu atentie ce am scris.
        Nu sunt din diaspora.
  • 0 (8 voturi)    
    Phai! hai sa o luam babeste! (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:03)

    Omu de rand! [anonim]

    Teoretic orice tzara care nu produce mai nimic ( gen, ro, bg, md, etc. etc,) care importa tot! nu are de unde sa aiba venituri suficiente la buget si mai devreme sau mai tarziu se va imprumuta si daca acei bani se duc (asa cum e cazul si la noi )pe salarii si pensii si nu pe dezvoltarea de activitati productive care mai apoi sa produca ceva util si eficient ca sa avem de unde da umprumutul inapoi, insemna ca e o chestiune de timp pana si romanica incepe sa chitzaie!

    Sa traiti bine!
    • 0 (6 voturi)    
      lol (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 1:05)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Omu de rand!

      nu cred ca intelegi o iota din cum functioneaza economia
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:22)

    d [anonim]

    Nu zicea Borissovv asta acum o luna ca nu vrea sa fie cuplata bUlgaria cu Grecia si Romania, ca ei stau bine?
    Nu zicea tot el ca vin rachete americane si in Bulgaria si dupa aia americanii au negat?
    Se dovedeste ca Borissov asta e mai papagal decat noi.
  • +3 (3 voturi)    
    Interventie?????????????? (Vineri, 9 aprilie 2010, 20:51)

    Alexandru [anonim]

    Cat de prost trebuie sa se simta responsabilii din banca centrala a Poloniei! Ei intervin in piata o data la 10 ani, cu duritate incredibila si nici macar atunci pentru domnul Dan Popa nu e clar! Deci, ca sa stabilim cateva fapte: Banca Centrala a Poloniei a intervenit pentru a DEPRECIA zlotul care a fost chiar cuminte si a scazut cu0,8%. Chestia cu Bulgaria a fost mai mult un fel de bonus. Deprecierea generala din regiune de astazi a fost cauzata mai mult de impresia de determinare si coordonare pe care o dau bancile centrale (vezi si interventiile BNR + reducerea ratei de politica monetara). Impresia este ca nu se vor opri aici si vor continua atat cu scaderea dobanzilor cat si cu interventiile. Oricum, pe termen lung perspectiva ramane pozitiva. Na, ca ti-am scris si articolul. Documenteaza-te si tu mai bine, omule, penru pastarca din articolul asta ar trebui sa-ti ceri scuze.
    • 0 (0 voturi)    
      Bravo Alexandru ! (Vineri, 9 aprilie 2010, 23:18)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui Alexandru

      Am scris si eu exact acelasi lucru mai sus.
      Daca stiam ca ai zis tu, nu mai repetam.
      Ce bine ar fi daca jurnalistul care tipa ca si Romania a trucat statisticile nu ar fi asa isteric, ar fi mai "a la financial times". I-a zis si Daianu, dar deh, patronul ne plateste sa tipam.
      Totusi forintul s-a apreciat, ceea ce demonstreaza ca banca lor nu a cumparat euro. Ma uit la rubla si nu vad nici un semn de incetinire a aprecierii, chiar in zilele in care exista aversiune fata de risc. Chiar vor s-o tina asa pana in toamna ? Nebuni mai sunt...
  • +1 (1 vot)    
    Noi suntem ok (Vineri, 9 aprilie 2010, 21:04)

    gica [anonim]

    Pe lista ca probleme sunt Grecia, Bulgaria, Spania, Portugalia si Italia parca.
    Noi suntem ok prin prisma faptului ca nu am aranjat cifrele. Noi le cam dam pe bune. Lupta este la finante sa le tina sub control. Acum, cifrele sunt agregate de catre statistica fiecarei tari prin coroborarea mai multor indicatori de la mai multe institutii. La noi nu si-a bagat nimeni coada la statistica, ea fiind cam pe aceeasi linie cu BNR-ul ca neutralitate politica. In celelalte state, oficiile statistice sunt conduse politic. De aici trageti voi concluziile :)
  • +1 (1 vot)    
    deficit (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 9:02)

    bc [anonim]

    ar fi sfeclit-o si statistica noastra daca n-ar exiista isarescu. de rusinea lui sunt corecte situatiile de la ins. sau mai bine zis, sper.
  • 0 (0 voturi)    
    Lei sau Euro (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 16:11)

    BR [anonim]

    Ok, din acesta reiese ca in curand Leul o sa se deprecieze urat?