Proiect de lege: Primaria Capitalei va plati un credit contractat de RADET

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:39 Economie | Finanţe & Bănci

Primaria Capitalei va prelua obligatia de rambursare a unei parti dintr-un imprumut contractat de regia de termoficare Bucuresti RADET, potrivit unui proiect de lege adoptat de Guvern. Este vorba de doua credite acordat de Banca Europeana de Investitii (BEI) si Banca de Dezvoltare a Consiliului Europei. Creditele, in valoare de 35 milioane ECU, respectiv 10 milioane de ECU (n.red. unitate monetara europeana care a functionat pana in 1998), au fost integral utilizate, insa restituirea s-a facut partial din bugetul RADET. La ora actuala, regia nu are capacitate de rambursare.   

Proiectul de lege ratifica doua amendamente la intelegerile cu cele doua institutii financiare, incheiate in anii 1997 si 1998, pentru reabilitarea si modernizarea sistemului de termoficare al Capitalei. Prin noua lege, "se modifica, practic, platitorul acordului de credit, de la RADET la Primaria Generala", a afirmat ministrul finantelor, Sebastian Vladescu. Proiectul va fi dezbatut in continuare in Parlament.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

592 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Pai normal ca-s in incapacitate de plata... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 9:52)

    ShoboLingoZauR [utilizator]

    daca si-au tras salarii si sporuri ca niste nesimtiti ce sunt; si-au angajat acolo toata familia; iar cand a fost vorba sa repare 1m de conducta s-au dat loviti in aripa!

    Pacat ca nu-si poate instala fiecare bucurestean centrala termica ca sa le dam la acesti imbuibati lovitura de gratie - desfintarea RADET!
    • +2 (2 voturi)    
      tot noi platim (Miercuri, 14 aprilie 2010, 10:24)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

      RADET, cu toate subventiile si creditele preferentiale, este in incapacitate de plata nu doar din cauza salariilor ci in principal pentru ca solutia in sine este paguboasa in conditiile actuale in care aburul de CET-uri nu este nici din punct de vedere tehnologic si nici contabil un deseu ci un produs.

      Solutia guvernantilor? Se trec datoriile RADET la municipalitate, sa le platim la comun din impozitele pe proprietate, etc.

      Degeaba mi-am pus centrale de apartament, daca in continuare sint obligat sa platesc falimentul demagogiei si clientelismului de la RADET!
  • +1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:32)

    eu [anonim]

    hahahaha

    lasa ca bucurestenii au bani, si ce daca radet se imprumuta sa-si mareasca salariile si primele...

    o sa plateasca bucurestenii.

    asta le trebuie, nesimtirea si nesabuinta trebuie platite.
  • +1 (1 vot)    
    huh (Miercuri, 14 aprilie 2010, 11:34)

    liviu_ [utilizator]

    cum adica frate?
    pai cand au luat imprimutul nu stiau ca nu-l pot rambursa?

    pai asa iau si eu un imprumut de 1 milion euro si pun primaria sa-l dea inapoi. nu e acelasi lucru?
    • 0 (0 voturi)    
      Oprescu (Joi, 15 aprilie 2010, 11:18)

      Stefan [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Sunt niste nenorociti, ma! De curand faceau scandal ca de ce le micsoreaza Oprescu, bugetul. Acum cand le plateste datoria, stau si tac ca mieii prin birouri. Ce oameni, bai fratilor. Astia nu merita nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    Pret energie termica. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:25)

    mircea [anonim]

    Subventionarea pretului la energie termica la global,este o metoda ascunsa de a minti populatia cu "voteaza-ma ca-ti dau".Daca stai la bloc,platesti acelasi pret la energie termica si daca ai venit 3000 lei/luna si daca ai 30.000 lei/luna,sau mai corect spus primaria subventioneaza nejustificat pretul gigacaloriei,si falimenteaza RADET,basta modul de salarizare.Prin subventionarea gigacaloriei se mascheaza si imperfectiunile sistemului datorate exploatarii sau modernizarii neefectuate(dar platite).Nu discut aici de ajutoarele date celor cu venituri mici,dar multi omeni de afaceri stau iarna la bloc,pentru-ca incalzirea este ieftina.
  • 0 (0 voturi)    
    NU pot sa cred asa ceva! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:52)

    tristina [anonim]

    Adica eu, care am centrala de apartament si am platit gazul de mi-a iesit pe oki - eu la 2 camere am platit de 2 ori mai scump decat vecinul cu 3 camere ce nu are centrala - am platit si pentru ca trec tevile de la RADET pe la mine prin apartament, acum, trebuie sa mai platesc indirect - prin impozitele si taxele ce le platesc - si datoria Radet??????!!!!!!!!!!
    Este absolut scarboasa tara asta!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Datorii istorice (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:38)

    Ileana [anonim]

    Pai cum e posibil ca in anul 2010,contribuabilul bucurestean sa plateasca o datorie a RADET veche de 12 ani?Si unde sunt reabilitarile realizate cu acesti bani?Pai nu are dreptate Oprescu cand vorbeste de RADET si de RATB ,numindu-le gauri negre?
  • 0 (0 voturi)    
    Datorii de pe vremea lui LIS (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:41)

    Aurelian [anonim]

    Aceste datorii istorice dateaza din 1997 si au fost ba musamalizate ba ocolite pe rand de Lis Basescu si Videanu din motive de "imagine" E uite ca nu se mai poate.Gaurile negre trebuie astupape.
    Nu intelegeam de ce PDL-ul isi doreste cu atata ardoare Primaria Generala.Acum Totul se leaga.
  • 0 (0 voturi)    
    RADET,RADET (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:52)

    Andrei [anonim]

    De ce tocmai acum se pune pe tapet aceasta problema?Foarte simplu de raspuns:Oprescu a devenit foarte incomod pentru actuala putere.Si cum nu i se poate gasi nod in papura,i se vor pune in carca greselile altora.Oprescu nu are de partea sa decat bucurestenii si faptele sale.Si cand un partid de calibrul PDL vrea sa distruga pe cineva,nu conteaza nici voturile adunate de Oprescu si nici realizarile sale.
  • 0 (0 voturi)    
    Subventii paguboase (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:03)

    Mihaela [anonim]

    Nimeni nu spune sa nu existe subventii la caldura,dar nu asa.Oprescu are dreptate:aceste subventii sa se acorde diferentiat,in functie de veniturile fiecarei familii.Ar fi o munca in plus pentru salariatii primariei,dar ar fi un gest de corectitudine.Vi se pare normal ca o firma care are sediul intr-un apartament sa beneficieze de acelasi sprijin financiar ca o familie de pensionari?
  • 0 (0 voturi)    
    cuvinte (Joi, 15 aprilie 2010, 11:23)

    Costel [anonim]

    Da, categoric sunt gauri negre. Eu abia acum inteleg de ce au dat astia in Oprescu de cate ori au avut ocazia. Pe unde l-au prins, l-au facut harcea-parcea, si eu ca fraierul, chiar pusesem botul la mizeriile lor. Vor primaria, dar Oprescu e acolo ca un ghimpe. Se incearca eliberarea culoarului catre doamna Udrea, care nu poate sa castige alegerile fara sa-i strice imaginea lui Oprescu. Asa a fost si cu greva provocata a celor de la Ratb!