Mugur Isarescu: Problema Europei este diferenta de competitivitate intre Nord si Sud

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 15 aprilie 2010, 10:58 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu: Problema Europei este diferenta de competitivitate intre Nord si Sud

 „Problema competitivitatii devine o chestiune vitala pentru viitorul oricarei tari. Daca privim flancul sudic al UE, ajungem la ideea ca problemele care apar, tin de competitivitate. O diferenta de competitivitate intre Nord si Sud exista si aceasta e problema Europei de astazi”, a explicat guvernatorul BNR in deschiderea unui simpozion pe tema competitivitatii.

Si pentru Romania problema competitivitatii este esentiala si de multe ori statele prefera o solutie care sa le avantajeze pe termen scurt, a mai aratat Isarescu. „Problema competitivităţii pentru România este vitală în perspectivă, pe termen mediu şi lung. De multe ori, ţările aleg între o stabilitate şi o uşurare pe termen scurt, în pofida echilibrului pe termen lung şi aceasta poate să fie o decizie fatală din punct de vedere al stabilităţii şi perspectivei pe termen lung”, a mai aratat Guvernatorul.

Competitivitatea este un element important mai ales prin prisma aderarii la zona euro. Acest nivel corespunzator de competitivitate trebuie sa fie reflectat mai întâi în paritatea centrala cu care se intra în ERM2 si mai târziu în rata de conversie stabilita împreuna cu BCE, Comisia Europeana si celelalte tari membre. Rigiditatile la scadere ale preturilor si salariilor ar îngreuna si ar face costisitoare ajustarea unei paritati supraevaluate sub raportul ocuparii fortei de munca si al cresterii economice.

Isarescu a mai vorbit despre problema competitivtatii si cu ocazia unui discurs tinut la Barcelona. „In alte economii deprecierea este dorita de autoritati, date fiind efectele favorabile asupra competitivitatii externe. In acest sens pot fi amintite interventiile masive efectuate de Banca Nationala a Elvetiei si devalorizarea dolarului singaporez din primavara anului 2009, interventiile sistematice ale Bancii Israelului si interventiile concertate ale bancilor centrale din Thailanda, Coreea de Sud, Singapore si Filipine.  


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3183 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Competitie exista si in Romania (Joi, 15 aprilie 2010, 10:21)

    Constantin [anonim]

    Curios este ca desi toata lumea stie regulile specifice competitiei din Romania cei mai multi resping aceste reguli si stau pe margine. Asa se face ca raman in joc numai o minoritate hulita de toata lumea care accepta si joaca dupa aceste reguli.

    Cand vor intra in competitie si cei care stau pe margine si injura?
    • -2 (2 voturi)    
      Diferenta dintre ... (Joi, 15 aprilie 2010, 13:01)

      Ion Mocanu [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Nordul si Sudul Europei o reprezinta numarul de locuitori.Nordul slab populat si Sudul cu o densitate mare a populatiei, rezultand PIB/ locuitor, dispersia alocatiilor bugetare, presiune asupra bugetelor nationale, cheltuieli publice,deficit bugetar,investitii publice, datorie publica, fonduri ptr educatie,stiinta , tehnologie, etc.
      Toate acestea alcatuiesc COMPETIVITATEA.
      As vrea sa vad Nordul Europei cu populatia Sudului.
      • +1 (1 vot)    
        Diferenta e in primul rand de reguli (Joi, 15 aprilie 2010, 13:33)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Ion Mocanu

        La ei se joaca o competitie fair play, la noi se joaca bambilici. Degeaba te uiti cu jind la jocul lor frumos, noi n-avem terenul sa jucam la fel ca ei. Mai bine apuca-te sa joci bambilici; regulile le stii si placerea vine jucand, si daca esti roman adevarat iti va placea bambiliciul mai mult decat fair-play-ul nordic.
      • +2 (2 voturi)    
        Nu scara globala ci scara blocului european (Joi, 15 aprilie 2010, 14:22)

        Nanotehnologii baieti [anonim] i-a raspuns lui Ion Mocanu

        Ha! Las-o balta ca ai cam incurcat statisticile si nu stii ce popolatii au Franta, Germania si Anglia.Aici e problema de productivitate iar "competitivitate" nu se refera neaparat doar la "competitie".Si iarasi nu e vorba de sudul si nordul planetei ci de sudul si nordul ieuropei...
        Mai putin rasfirati, baieti...mai putin rasfirati...ganditi in mic nu in mare...
        • -2 (2 voturi)    
          Nota 1 la geografie. (Joi, 15 aprilie 2010, 15:04)

          Guru [anonim] i-a raspuns lui Nanotehnologii baieti

          ai nota 1 la geografie.Si 1 este din oficiu , nu de alta dar sa nu fie zero.
          Nordul Europei : Norvegia, Suedia, Finlanda, Danemarca.
          Franta -westul europei.
          Germania=centru.
          Anglia west.
          • 0 (0 voturi)    
            Sa fim seriosi (Joi, 15 aprilie 2010, 15:39)

            Abulafia [anonim] i-a raspuns lui Guru

            Si eu care credeam ca grecii din nord au navigat in sud s-au transformat in vikingi si au dat finantele SUA peste cap...Bulgaria a recunoscut ca a mintit iar apoi a venit amaratul ala de Carol cel Mare cu al sau Imperiu Franco-Prusac sau germano-francez sa se instaureze in Romania...Nu uita sa ma corectezi si de data asta...Mai ales ca Germania, Franta Anglia sunt ceva mai la nord prin nordvest, adica pe diagonala perpendiculara pe orizontala Romaniei, bulgariei, si greciei...
            • 0 (0 voturi)    
              Sud si Nord . (Joi, 15 aprilie 2010, 16:01)

              Guru [anonim] i-a raspuns lui Abulafia

              Anglia,Franta,Germania sunt la sud, sudvest fata de Suedia, Finlanda.etc
              Anglia, Franta si Germania sunt la nordvest de Romania,Grecia,Bulgaria.
              • 0 (0 voturi)    
                Noi facem geografia pe goagle (Joi, 15 aprilie 2010, 17:05)

                simetria salveaza romania [anonim] i-a raspuns lui Guru

                Deci, nu te credem...
  • +5 (9 voturi)    
    COMPETITIVITATE (Joi, 15 aprilie 2010, 11:19)

    Gogu [anonim]

    Competitivitatea este direct proportionala cu zgircenia si inversproportionala cu corectitudinea conducatorilor.
    Sa fi mai exact. de ce are romania competitivitate redusa?

    1. Politicieni promit alegatorilor marea cu sarea.
    2. Politicieni vor sa fie realsi si dau alegatorilor beneficii din baniu care nu exista.
    3. BNR face jocul politicienilor romani (si nu numai) si ii ajuta pe acestia prin crearea frauduroasa de bani fara acoperire (baza monetara) si permite in mod imoral expansiunea haotica a masei monetare. creaind INFLATIE astfel transferind putere de cumparare de la masele care au economist bani la POLITICIENI
    4. BNR pentru a controla inflatia facuta de ei prin tiparire fara acoperire ridica dobinda la niveluluri impovaratoare.
    5. Firmele private nu pot face comeptitie firmelor vestice deoarece o firma germana cumpara o masina de facut pahare cu dobinda de 2.5% iar un roman cumpara aceeasi masina cu dobinda finatata la 15%.
    6. Datorita costului mare al capitalului firmele romanesti sunt fortate sa lucreze fara tehnologie avansata; suntfortate sa isi plateasca prost oameni pentru a inlocui tehnologie cu multa manopera.
    7. Firmele romnesti platesc salarii mici, oameni cu salarii mici nu au cu ce sa isi sporeasca cunostintele ca atare, lipsa tehnologie plus oameni care nu au cu ce si din ce sa invete pentru a fi mai performanti rezulta produse si servicii de slaba calitate ce nu pot face competitie la pret firmelor vestice.

    AICI ESTE EXPLICATIA COMPETITIVITATII!!!! Asa ca DOmnul Isarescu sa ia seama si sa opreasca tiparnita si sa nu mai faca pe atot conoscatorul impunind dobinzi fortate pietii dobinzi care daca sunt analizate dupa 2-3 ani se dovedesc a fi imprecise. Piata trebuie sa hotarasca dobinzile prin mecanism cerere si oferta! LASATI ECONOMIA SA FUNCTIONEZE LIBER SI ROMANIA VA AVEA COMPETITIVITATE!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      si inca: (Joi, 15 aprilie 2010, 10:51)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      firmele romanesti mici nu au nici o sansa sa se dezvolte, obtinerea contractelor se face stim noi cum. La asta vine si atitudinea multor afaceristi romani (nu toti): nu se-ndura sa imparta profitul cu altii, nu se asociaza, nu au incredere, sunt lacomi de profit de azi pe maine, nu gandesc in perspectiva, nu investesc in dezvoltarea firmei, nu dau posibilitatea angajatului sa se dezvolte profesional si material, etc.
    • +3 (3 voturi)    
      Un pic inexact (Joi, 15 aprilie 2010, 12:10)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Imi cer scuze, dar mi se pare in unele locuri inexact. Parerea mea e ca ati ignorat cauza principala: sefii prosti.

      Managementul in Romania este departe rau de ce se intampla in tarile dezvoltate. Si cand zic management, nu vorbesc de carpirea zi de zi a unei afaceri: cumpar marfa, vand marfa, fac contabilitatea, duc declaratiile la administratia financiara si alte cele. E vorba de viziune si proiecte pe termen lung, in special in domeniile economice cu valoarea adaugata mare.

      Ce se intampla cu romanii care pleaca in Europa de Vest sau in SUA/Canada? Se descurca foarte bine ca workeri (nu ca antreprenori din pacate).

      Aici se face diferenta pana la urma. Mare parte din managerii nostri tot carpesc o afacere fara viitor (cazul cinstit) sau sug bani de la stat (cazul necinstit) prin tot felul de licitatii cu dedicatie.

      Sper ca aceasta criza sa aduca si un lucru bun: sa faca o diferenta pana la urma intre managerii si liderii buni si aia prosti.
      • 0 (2 voturi)    
        absolut corect (Joi, 15 aprilie 2010, 12:46)

        maze [anonim] i-a raspuns lui ion

        Ca sa poti sa ai curajul unei viziuni pe termen lung in cadrul unor proiecte cu valoarea adaugata mare presupune asumarea unor riscuri foarte mari, si foarte multe plase de siguranta care in final se traduc in mai mult timp, mai multe resurse, mai mult know how, mai multi bani.

        Am vazut lucruri care au inceput sa produca foare multi bani dupa 5 - 10 ani de investitii in ele, in care conducerea incepand de la patron pana la manageri au inteles ca e necesar acest efort.

        La inceputuri nu se stia nici daca e posibil sa se faca ceea ce s-a vrut.
      • +1 (1 vot)    
        Un pic mai complex (Joi, 15 aprilie 2010, 13:15)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui ion

        Ce ai spus este adevarat dar e aplicabil peste tot. Pina si quant's-ii superstar cu premii noble au bagat LTCM in buculuc sau managerii lui peste de la AIG, Bear Sterns, Leman Brothers, Enron, Worldcom, etc...
        Manageri competenti poti sa ii daca ii cumperi.... dar ca sa ii poti cumpara trebuie sa ai o afecere profitabila ca sa ai banii necesari.. e un cerc vicios... si totul pleca de la fractional reserve system... de la planificarea centralizta comunista a cantitatii banului, valorii si costului acestuia.
        • 0 (0 voturi)    
          Ma intreb cati au inteles ce ai spus (Joi, 15 aprilie 2010, 15:50)

          luci [anonim] i-a raspuns lui Gogu

          Fractional Reserve si Fiat money creeaza falsi manageri. Oricine face bani in perioada de boom. In consecinta recunoasterea managerilor cu adevarat valorosi este impiedicata. Nu se mai pot sorta managerii buni de cei slab pregatiti.
    • +3 (5 voturi)    
      Mai Gogule (Joi, 15 aprilie 2010, 12:30)

      Ioan [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Mai Gogule, nu vezi padurea de copaci!
      Si politicienii nu sunt exponntii poporului?
      Ne lipsesc vreo 700 de ani de acasa si se vede...
      Socitatea civila ar trebui sa dezbata fara manusi teme ca cine suntem, cum suntem cu adevarat, unde vrem sa ajungem etc.
      daca
      incercarea catavencilor cu atlasul lor de mitocanie urbana putea fi un inceput insa nu a fost sustinut de ong-uri

      pe de alta parte diferenta N-S este evidenta si Mugur are dreptate
      • 0 (0 voturi)    
        Diferenta N-S (Joi, 15 aprilie 2010, 12:42)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Ioan

        Diferenta este produsa de propria acceptare a mentalitatii fiecarui popor. In nord regulile de competitie sunt asociate cu cinstea si corectitudinea de accea oamenilor le e usor sa le accepte. In sud regulile competitiei sunt asociate cu spaga si dedesubturile. Toti romanii stiu cum suntem insa foarte putini sunt cei care accepta ceea ce suntem. Pentru un mediu concurential propice in Romania, romanii nu trebuie sa faca altceva decat sa fie romani. Asta-i competenta de capatai ce trebuie dezvolata la scoala: cum sa fii roman.
      • +1 (1 vot)    
        Ayn Rand (Joi, 15 aprilie 2010, 13:49)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui Ioan

        Atunci daca prin "default" asumam ca toti politicienii si birocrati sunt coruptibili, incompetenti si sau rau intentionati atunci singura solutie realista pentru aceasta tara este reducerea la minimum posibil a interventiei statului in viata oomului a situatiei cind alt om decide cum sa cheltuiasca bani munctiti de tine cetatean de rind. Asta ar insemna undeva reducerea statului la sub 10% din PIB, reducerea la maxim a legilor birocratice si pastrarea statului doar ca garantor al proprietatii, al pietei libere si competitive, al drepturilor omului, al securiatii interne (politie) si externe (armata), cu medii atribuitii de compasiune fata de cei cu adevarat nevoinici.
    • +1 (1 vot)    
      competivitatea (Joi, 15 aprilie 2010, 13:58)

      petre [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Bravo don profesor!!! Ar fi bine sa va citeasca mai multi !!!
  • 0 (0 voturi)    
    COMPETITIVITATE (Joi, 15 aprilie 2010, 14:29)

    Adam Smith [anonim]

    Regulile productiei in masa au fost stabilite cu aproape 150 ani in urma.Cine le stie astazi in Romania?Intre timp au venit unii si au zis ca
    "nu e suficient doar sa stii sa produci mult ci trebuie sa produci si de calitate".
    Ulterior s-a vazut ca trebuie sa produci mult, de calitate si daca ai cerere...Iar si mai nou
    "sa produci mult, de calitate, unde trebuie,cand trebuie si doar atata timp cat trebuie"