Euro, un vis tot mai indepartat. Lucian Croitoru, BNR: "Intrarea in anticamera euro este foarte dificila. Opinia publica se opune acestui proces care presupune ajustari fiscale"

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 16 aprilie 2010, 9:15 Economie | Finanţe & Bănci

Lucian Croitoru
Foto: AGERPRES
Adoptarea euro in Romania devine un proiect tot mai departe de realitatea practica, tot mai multi oficiali nuantandu-si pozitiile si distantandu-se usor de ceea ce in 2009 tindea sa devina "proiect national". Ieri, atat Guvernatorul Isarescu cat si consilierul acestuia, Lucian Croitoru, au exprimat pozitii nuantate cu privire la trecerea Romaniei la euro. Chiar daca economia romaneasca are un inalt grad de euroizare (marile tranzactii -imobiliare si auto - se fac in euro), trecerea la moneda unica presupune reforme pe care Guvernul nu pare sa si le asume.
  • Societatea se opune acestui demers prin multiple cai
"Este necesara o ajustare fiscala, respectiv prin ajustarea deficitului la 3%. Este un lucru dificil mai ales ca societatea se opune acestui demers prin multiple cai. Este dificil, vorbim de 2012, dar este obligatoriu daca vrem sa adoptam moneda euro in 2015".
 
Orizontul de timp 2015 nu este suficient pentru trecerea la euro. Din acest punct de vedere as pune undeva la 25-30% sansele ca Romania sa adopte efectiv euro - asa cum arata graficul acum.
 
 
Laurian Lungu, Macroanalitica
Domnia sa a explicat ca pentru acest proces este necesara realizarea mai multor reforme, pe care societatea insa nu le vrea. Daca nu trec de Parlament, aceste reforme raman pe hartie", e de parere consilierul Guvernatorului, Lucian Croitoru.

Mugur Isarescu, recunoscut prin caracterul moderat al interventiilor sale publice, s-a multumit sa declare ca sustine opinia directorului Fondului Monetar International, Dominique Strauss-Kahn, care a afirmat, la Bucuresti, ca indiferent de mentinerea sau nu a tintei de aderare, Romania trebuie sa fie pregatita din punctul de vedere al politicilor economice. "Uitat-va la ce s-a intamplat cu Grecia", a avertizat Isarescu asupra riscului de a trece la euro cu o economie nereformata.

Intr-o discutie cu HotNews.ro, fostul presedinte executiv al BCR, Nicolae Danila, a declarat ca sansele Romaniei de a adopta euro in 2015 sunt de 50-50. Bancherii se feresc sa vorbeasca despre ceea ce ar insemna intarzierea adoptarii monedei unice, dar nici tonul lor nu este mai optimist. "Romania a stabilit deja un calendar pentru adoptarea Euro. Cu toate acestea trebuie sa fim flexibili – adoptarea monedei unice ar trebui sa fie facuta atunci cand economia este gata sa o accepte. Pentru moment, putem spune ca 2014-2015 este o tinta optimista, avand in vedere ca inca resimtim efectele recesiunii economice", a declarat pentru HotNews.ro economistul sef al BCR, Lucian Anghel.
  • Din acest punct de vedere as pune undeva la 25-30% sansele ca Romania sa adopte efectiv euro
 
Este necesara o ajustare fiscala, respectiv prin ajustarea deficitului la 3%. Este un lucru dificil mai ales ca societatea se opune acestui demers prin multiple cai.
 
 
Lucian Croitoru, consilierul Guvernatorului
Presedintele unei alte banci comerciale a confirmat si el ca deocamdata nu suntem pregatiti pentru aderare. "Clasa politica ar trebui sa asigure o stabilitate a economiei. Toata lumea vorbeste despre noi, ca nu dam credite. Dar intr-o economie anormala, credeti ca sectorul bancar va aduce normalitatea? Astazi, nu suntem pregatit pentru trecerea la euro. Teama mi-e ca nici in 2012 nu vom fi pregatiti pentru ERM II. Dar asta e o problema a Guvernului, nu a bancilor", a explicat pentru HotNews.ro CEO-ul unei banci locale.

Nici analistii macroeconomici nu sunt mai optimisti, sugerand sa mai asteptam pentru a nu ne izbi de probleme similare Greciei. "Teoretic cred ca exista posibilitatea ca Romania sa indeplineasca preconditiile de la Maastricht in orizontul de timp stabilit. Practic, cred insa ca ar fi potrivit sa asteptam ca economia sa se mai ajusteze structural. Orizontul de timp 2015 nu este suficient pentru aceasta. Din acest punct de vedere as pune undeva la 25-30% sansele ca Romania sa adopte efectiv euro - asa cum arata graficul acum.
  • Ar fi un dezavantaj sa renuntam curand la independenta politicii monetare
O politica monetara independenta faciliteaza ajustarea structurala a economiei si permite un rapuns adecvat la eventuale socuri. Ar fi un dezavantaj sa renuntam curand la independenta politicii monetare", a explicat pentru HotNews.ro Laurian Lungu, managing partner al Macroanalitica.

Intrarea in ERM-2, mecanismul european al ratelor de schimb, este etapa premergatoare aderarii la zona euro. Inainte de a intra in zona euro, o tara trebuie sa respecte criteriile economice incluse in Tratatul de la Maastricht, respectiv sa se afle timp de doi ani in ERM-2, in cadrul caruia moneda nationala sa fluctueze intr-un interval de plus-minus 15% fata de euro.
    


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

2087 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Inainte de caderea (Vineri, 16 aprilie 2010, 9:38)

    Pantera Roz [utilizator]

    iminenta a guvernului Boc 1,in toamna,incepusera sa apara articole cu si despre Croitoru.Acum vad ca iar e scos la incalzire.D-le Boc,oare vi se pregateste ceva?!De data asta nu de opzitie, ci de cineva mai de sus,probabil?!
  • +1 (3 voturi)    
    EURO (Vineri, 16 aprilie 2010, 9:41)

    Audit [utilizator]

    Cred ca daca ne dorim sa intram in zona este nevoie ca dl. Croitoru sa fie premier. Dar n-avem noi fata de asa ceva; noi avem fata de alde Voicu.
    • 0 (0 voturi)    
      Adica Voicu e premier? (Vineri, 16 aprilie 2010, 14:40)

      george_escu [anonim] i-a raspuns lui Audit

      Sau Boc este de acelasi nivel cu Voicu?
  • +4 (4 voturi)    
    euro e bun (Vineri, 16 aprilie 2010, 9:44)

    costel [anonim]

    introducerea euro ar insemna mai multa disciplina fiscala etc, ar aduce mult bine pentru Romania dar normal ca sacali nu vor. Pe de alta parte este adevarat ca e greu si trebuie facute anumite eforturi dar pana la urma tot spre binele nostru va fi.
    • +2 (2 voturi)    
      am zis de acum 1 an ca NU se va intimpla (Vineri, 16 aprilie 2010, 11:26)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui costel

      1. Ca sa treci la Euro trebuie ca anumiti indicatori economici sa se incadreze in anumite valori iar Ro e departe de respectivele valori. Ar fi nevoie de reforme dure pt a se ajunge acolo pina in 2012 sau 2014 cind visa isarescu sa semneze pe Euro

      2. Dupa problemele Greciei cu raportari false Uniunea Monetara va fi mult mai atenta pe cine accepta. Nu vor mai inchide ochii daca anumiti indicatori nu-s respectati sau cifrele sunt minarite de guvern.

      3. Ca sa ajungi pe bune la indicatorii aia trebuie sa faci reforme dure. Asta inseamna sa nu mai arunci pomeni la pensionari si bugetari - adica cele mai importante 2 categorii de votanti. Orice guvern ar face asta si-ar semna practic condamnarea pt urmatoarele alegeri. Iar in Ro nimeni nu are "oole" si/sau vointa politica de a face asa ceva - pastrarea puterii e mult mai importanta.

      4. S-ar putea ca orice expansiune a Uniunii Monetare sa fie blocata pina se rezolva cit de cit problemele cu Grecia, Spania, Italia, Irlanda si Portugalia. Si asta va dura ani buni.


      Asa ca sunt slabe sanse sa vada Romania Euro inainte de 2020.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Vineri, 16 aprilie 2010, 12:45)

        sile [anonim] i-a raspuns lui lolz

        Bine scris. Mai scrieti, ca lumea trebuie lamurita.
  • -1 (3 voturi)    
    Trecerea la Euro (Vineri, 16 aprilie 2010, 9:45)

    Anonimat [anonim]

    Ce poate aduce trecerea la Euro?Ce a adus intrarea in Europa?Ce ne-a adus NATO?Mai multe taxe pt poporul acesta si Asa oropsit.
  • -1 (7 voturi)    
    cine e asta / (Vineri, 16 aprilie 2010, 9:50)

    cristus [anonim]

    Cine e Croitoru ? Parca era catelusul de schimb al lui Base, atunci cand Boc nu mai latra destul de tare.
    Sezi frumos, Luci, treci la piciorul lui Base !
  • +1 (1 vot)    
    ... (Vineri, 16 aprilie 2010, 10:02)

    opiu99ro [utilizator]

    ca o curiozitate, intrebati-i pe italieni cum era cu Lira si cum e acum cu euro.

    e destul de relevant
    • 0 (0 voturi)    
      e relevant, ca si ei sunt puturosi ca romanii (Vineri, 16 aprilie 2010, 11:57)

      lolz [anonim] i-a raspuns lui opiu99ro

      Italienii sunt la fel ca romanii: lenesi, gura-mare, rasisti, xenofobi, bisericosi, ne-civilizati, dezordonati etc. Daca nu era N tarii care merge bine economic, era praf Italia. Mai ales ca juma de tara e controlata de Mafia, Camorra, 'Ndrangheta.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu cred (Vineri, 16 aprilie 2010, 10:03)

    ION [anonim]

    ca "societatea" se opune demersului de reducere a deficitului bugetar la 3%.
    Poate tagma jefuitorilor si puturosimea angajata "la stat" da, se opune.
    Ce facil, "societatea se opune" sa fie stopata jefuirea oamenilor care muncesc cinstit in aceasta tara ( nu numai a celor de azi, chiar si a generatiei viitoare)
    • +3 (3 voturi)    
      Totusi asa e. Si e trist (Vineri, 16 aprilie 2010, 12:14)

      sile [anonim] i-a raspuns lui ION

      Omule, acei pe care ii pomenesti (cei care se opun) nu sunt o minoritate, sunt o majoritate.

      Minoritatea sunt aia care muncesc pe bune in tara asta.

      Exemplificare: lunile ianuarie-februarie 2010: 78% din buget a fost cheltuit pe salarii, pensii si ajutoare sociale!!! Stiti ce ar insemna reducerea deficitului cu 5% din PIB? Scaderea cheltuielilor bugetare cam cu 15% (bugetul public e cam 30% din PIB)

      Si doar de acolo se mai poate scadea acum, din salarii, pensii si ajutoare sociale.

      Va imaginati cum ar arata Romania daca de exemplu ar scadea toate salariile in mediul bugetar si toate pensiile cu 10%? Ce ar face televiziunile, sindicatele, populatia? Ca sa nu mai zic de opozitie (Iliescu, Ponta si, de ce nu, si Antonescu, ca vad ca tot acolo a ajuns si el)?

      Croitoru are dreptate: mare parte din populatia nu vrea reforme dure care sa reduca deficitul (cam 8-10 milioane de oameni care primesc banii de la stat). Sa ni se dea banii, chiar daca o sa crape tara cu totul. Chiar daca nu o sa avem infrastructura, chiar daca tara va ramane inapoiata din punct de vedere economic, chiar daca ai nostri copii or sa ne scrie pe messenger din Canada sau SUA, iar nepotii nostri or sa uite de tot limba romana. Nu conteaza. SA NI SE DEA ACUM.

      Dar nu populatia e principala vinovata. Ce poti sa ii ceri unui om de 70 de ani, care a trait 50 in comunism. Si nici macar politicienii, care sunt asa cum sunt si stim ce le poate pielea

      Media romaneasca e cea mai vinovata, a ajuns mai gretoasa si mai populista decat multi politicieni. Sa nu carecumva sa educe populatia sau sa ii spuna un adevar dureros. Am inceput sa ma uit la unii ziaristii cu mai multa scarba decat la politicienii.
  • +1 (3 voturi)    
    faptu ca.. (Vineri, 16 aprilie 2010, 10:14)

    liviu_ [utilizator]

    ba trecem ba nu trecem la euro...
    si faptul ca trecerea la euro se amana din ce in ce mai mult,
    nu e o dovada a incompetentei guvernului, si nu cere multe demiteri/demisii?
    • 0 (0 voturi)    
      e doar partial adevarat (Vineri, 16 aprilie 2010, 12:43)

      sile [anonim] i-a raspuns lui liviu_

      Evident tot guvernul asta e de vina. Pentru ca avem 11 milioane de oameni care primesc banii de la stat (angajati, pensionari, someri si asistati social)

      Dar aveti dreptate pe fond: guvernul e de vina pentru ca nu reduce dramatic aparatul de stat si nu face reduceti de cheltuieli. Asta pentru a reduce deficitul bugetar in limitele impuse la aderarea la euro. Si nu, nu mai e loc de reducere in alte capitole bugetare, deja oamenii mor prin spitale fara medicamente. Cheltuielile cu pensiile, salariile si ajutoarele sociale au ajuns la 78% din buget!!! De acolo trebuie scazut, alta sansa nu mai exista.

      Dar sunt curios, ce ati mai scrie despre acest guvern daca pensiile si salariile bugetare ar scadea uniform cu 15%? Sau daca ar fi concediati 300.000 de bugetari intr-un singur an?

      Banuiesc ca i-ati lauda, nu? Dar am unele dubii..

      p.s. Alternativa la acest guvern e un guvern PSD. Va face PSD-ul ce am enuntat eu mai sus cand o sa imi vad eu ceafa fara oglinda.

      p.s.2 Asta nu scuza in niciun fel guvernul actual, care nu are bile pentru niste masuri curajoase de reducere a cheltuielilor. Dar ceva imi spune ca orice lege sau ordonanta care va scadea veniturile sau va elimina, de exemplu, pensiile speciale va fi contestata in justitie si apoi va ajunge la CC. Si CC-ul va constata ca nu se poate, nu o constitutional: Drrepturile tale sunt sfinte si garantate de Constitutie, cum bine zicea conu Leonida, fata cu reactiunea!
  • 0 (2 voturi)    
    manipulare (Vineri, 16 aprilie 2010, 10:57)

    opinia publica [anonim]

    Care este opinia publica in mintea dlui Lucian C.? El si cu colegii lui care si-ar pierde scaunele bine platite de la BNR care sunt pe lei si nu pe Euro. Ajustarile acelea insinuate de acest personaj trebuie facute de urgenta anul acesta indiferent de moneda. Altfel depasim Grecia la faliment. Dl Lucian C. mai bine s-ar duce sa lucreze putin in economia reala sa vada ce inseamna sa vinzi pe hartie in lei si in practica in Euro. Cred ca nu i-ar strica acestui personaj si putina economie reala. Lui si colegilor de scaune. Problema Greciei nu o reprezinta Euro ci faptul ca au putut obtine Euro la acelasi cost ca si Germania ceea ce este hilar. O contributie importanta la aceasta situatie au avut-o agentiile de rating care au evaluat Grecia la acelasi nivel de risc ca si Germania, Franta AAA.. La fel si bancile lor. Acum aceleasi agentii au trimis Grecia la BBB-, inca putin si sunt pe aceeasi treapta cu noi. Iar devalorizarea monedei nationale pentru ajustarea dezechilibrelor este nefasta, pauperizeaza intr-o secunda pe cei nevinovati. Politici fiscale sanatoase si o justitie functionala de-asta au nevoie grecii si romanii.
    • +1 (1 vot)    
      Nu da vina pe oglinda.. (Vineri, 16 aprilie 2010, 12:30)

      sile [anonim] i-a raspuns lui opinia publica

      Imi pare rau, dar nu cred ca ati inteles ce a zis acest domn. Care e opinia publica? Simplu: cei 6 milioane de pensionari, cei 1,4 milioane de angajati la stat, cei 800.000 de someri, si inca altii care primesc ajutoare de la stat (de genul venit minim garantat). EI SUNT MAJORITARI (sunt in jur de 10 milioane!). Imi pare rau, dar nu cei ca dumneavoastra sunt cei majoritari pentru a da tonul in opinia publica. Categoriile de mai sus au consumat in primele luni din 2010 78% din bugetul national!!! Da, ati inteles bine, 78% din buget dat pe salarii, pensii si ajutoare sociale.

      Ce s-ar intampla daca guvernul ar forta reducerea cheltuielilor bugetare masiv in acest an pentru a se incadra in deficitul normal pentru adoptarea euro? Vorbim de micsorari de salarii si pensii cu 10-15%. Priviti doar o seara la Antena 3 sau Realitatea TV si o sa intelegeti. Sindicatele, opozitia, mare parte din presa si MAJORITATEA CLARA A POPULATIEI ar da jos guvernul prin proteste, miscari de strada (foarte posibil violente) si greve generale prelungite. Ar reveni cel mai posibil PSD la guvernare si totul ar ramane asa cum este: deficit bugetar mare pentru a nu miscora pensiile si salariile bugetare (ne imprumutam pentru salarii, pensii si ajutoare sociale)

      Resemnati-va: Croitoru are dreptate. Nu suntem copti ca si societate pentru astfel de masuri. Adoptarea euro o sa intarzie cu 3-5 ani. Si nu e de vina nici BNR-ul si nici Croitoru pentru asta. El doar constata un fapt. Altii sunt vinovatii.
  • -1 (1 vot)    
    alba neagra (Vineri, 16 aprilie 2010, 11:05)

    caragiale [anonim]

    De 20 de ani jucam lba-neagra.
    De 20 de ani suntem prada speculatiilor.
    De 20 de ani ne-am devalorizat pina nu a mai ramas mare lucru de kru nostru.
    De 20 de ani, an de an taxele se scumpesc, de la energie, benzina, RCA , pina la spanacul din piata.
    De 20 de ani monedele forte se intaresc iar leul se depreciaza.
    De 200 de ani monede forte ruleaza marfa din tari straine , prinzind astfel acoperire in marfa pe spinarea celor care nu au monda forte.

    VREM odata moneda EURO fara alti 20 de ani de BLA BLA .

    P.S. Suite asa cunspiratiile au dreptate cand vor spune (in fatza crizei tugulanii vor cere ei insisi Noua Ordine Financiara )
  • 0 (0 voturi)    
    investitori straini (Vineri, 16 aprilie 2010, 12:16)

    viitorologia salveaza romania [anonim]

    Ganditi-va cum sa mai atragem niscai investitori.Dupa futurologi ar trebui sa apara si niscai guru economici care sa-i impinga pe vestici in estul salbatic.Fiti pe faza...Asta va urma foarte curand.trebuie sa se axeze pe lucrurile pozitive cat mai multi dintre noi.Trebuie sa le spunem si sa le gandim.Macar noua sa ne placa de noi insine chiar daca nu e chiar asa.A, si nu uitati sa visati frumos...
  • 0 (0 voturi)    
    euro - club (Vineri, 16 aprilie 2010, 12:34)

    gheo [anonim]

    moneda euro e un club al bogatilor
    ca sa intri trebuie macar sa ai potential
    trebuie sa avem crestere economica si sa aratam ca o putem mentine pe termen lung.
    iar noi ce facem? dam in cap companiilor private, marim fiscalitatea si oprim orice urma de crestere economica.
    si pitim banii statului scursi prin contracte catre prieteni...
    deci ramanem in clubul saracilor si nu intram in zona euro
  • -1 (1 vot)    
    nu (Vineri, 16 aprilie 2010, 13:21)

    sabo [utilizator]

    ma pot increde in ideea ca cineva din Europa
    moare de starea noastra!
    hai sa fim seriosi..nu mai pot nemtii si francezii de soarta noastra!
    Daca se poate sa ne mai jupoaie bine daca nu...ce ii doare!