Corespondenta din Germania

Vulcanul ce mocneste sub moneda euro risca sa erupa, in ranjetul speculantilor de la bursele internationale

de Dani Rockhoff     HotNews.ro
Duminică, 18 aprilie 2010, 17:07 Economie | Finanţe & Bănci

Euro prins in gheare
Foto: HotNews.ro
La inceputul lunii martie, a inceput sa iasa fum gros. Grecia ameninta sa intre in faliment de stat, tragand dupa ea toate sperantele stabilitatii in Euroland. Printr-un pachet de economii drastice si emisiunea de noi obligatiuni de stat, focul mocnind a fost pentru scurta vreme inabusit. Grecia nu e singura, in dezastru. Enorme datorii au Italia, Spania, Portugalia si Irlanda. Intrate in jargonul financiar ca PIIGS, aceste tari au datorii scadente pana la sfarsitul anului, de 404,6 miliarde de euro. Moneda europeana sta pe un vulcan, in ranjetul speculantilor de la bursele internationale. A fost Euro de la bun inceput o constructie gresita?

Spiegel din surse Bloomberg a defalcat pe luni datoriile PIIGS, adica obligatiunile bancare ale celor cinci state din Euroland, scadente pana la sfarsitul anului 2010, in miliarde de euro: martie – 33,1; aprilie – 62,0; mai – 47,2;  iunie – 52,7; iulie – 50,2; august – 41,2; septembrie – 45,7; octombrie – 12,8; noiembrie – 35,0; decembrie – 24,7. PIIGS au de restituit pe Bonds-urile emise 404,6 miliarde de euro pana la sfarsitul anului 2010. Pana in luna mai, sumele scadente sunt dupa cum urmeaza: Italia – 70 mld., Spania 32,5 mld., Grecia – 20,5 mld., Portugalia – 12,8 mld., Irlanda – 7,2 mld.


Banul, cu orice pret

In timp ce Eurolandul sangereaza sub masuri de austeritate deja impuse, sau care vor urma, adversarii Euro -din centralele bancilor internationale, din birourile zgarie-norilor din Manhattan si luxoasele apartamente de pe Insulele Cayman, sau alte paradisuri fiscale-,  isi scot coltii. Ei au o miza comuna: vor sa castige bani din „tragedia greceasca” si, pe cat posibil, din cea a monedei europene.

George Soros a devenit o legenda in lumea financiara, prin speculatia sa reusita impotriva lirei britanice. Din informatiile Spiegel, „Fondul sau de investitii este acuzat de a fi initiat, impreuna cu altele, un atac asupra Euro”. Alte nume vehiculate in asa-zisa conspiratie impotriva Euro sunt: John Taylor, care impreuna cu Jonathan Clark, conduc la New York unul dintre cele mai mari Hedgefond-uri de devize din lume, FX Concepts. „Pariem pe scaderea cursului Euro”, ar fi spus Taylor in februarie, citat de publicatia germana.

John Paulson, supranumit „King of Cash” sau „Subprime-Cresus”, a castigat miliarde din prabusirea sistemului de credite subprime din America. Se zice ca a intrevazut criza creditelor imobiliare. Informatii recente ale Financial Times Deutschland indica faptul ca Paulson ar fi fost implicat mult mai activ in acest proces: „In aprilie 2007, el a solicitat bancii Goldman Sachs sa emita un derivat de credite, pe a carui prabusire sa poata specula investitorii”. In 2009, Paulson a pariat pe revenirea bancilor americane, iar acum vrea sa dea o noua lovitura, speculand pe criza Euro.

Insa vinovatii nu stau doar peste ocean sau la casele de pariuri anti-euro de pe bursele internationale. Tabloul razboiului intre Bine si Rau oferit opiniei publice prin intermediul mass-media simplifica polii confruntarii in „rechini ai finantelor” - la vanatoare de rendite si castiguri din fluctuatiile de curs- si „politicieni care vor exclusiv binele Europei”. Cu toate acestea, Raul e mult mai adanc infiltrat, nu doar in lumea finantelor, ci si in politica nationala a statelor din Euroland sau cea europeana, de la Bruxelles.


Slalom pe langa pact

Uniunea monetara demarata in 1999 la nivel de tranzactii pe hartie si la 1 ianuarie 2002 in circulatia banului cash a fost insotita de o alta mare uniune: cea a unei potentiale piete de 320 de milioane de oameni, locuind intr-un spatiu economic comun. 22 de state folosesc Euro, dintre care 16 sunt membre ale UE. Euro a insemnat si mai inseamna „mandria europeana”, o rezerva monetara a batranului continent si o replica la suprematia de pana atunci a dolarului.

Adoptarea monedei europene a fost posibila doar in conditiile unui pact de stabilitate financiara care sa fie respectat de toate tarile Euroland-ului. Aceasta stabilitate presupune stricta incadrare intr-o limita de deficit bugetar, o politica financiara solida si comuna. Indatorarea peste masura a statelor din spatiul euro n-a fost teoretic permisa, fiecare era obligat sa se intinda „doar atat cat ii e plapuma”.

Cu raportari si statistici falsificate, Grecia a dovedit ca se poate si altfel. Nu doar in PIIGS s-a jonglat cu cifrele, ci si, pe alocuri, in Germania si mai toate tarile europene. Presiunile si sanctiunile Bruxelles-ului au fost si ele, mai mult pe hartie. Acum insa, Euro se razbuna, si nu pe adevaratii vinovati din varful scarii decizionale financiare si politice, escroci, complici sau nepasatori cu buna stiinta.
 

Un mecanism pus pe butuci

Inainte de introducerea monedei unice, statele europene dispuneau de o parghie extrem de eficienta de ajustare: CURSUL DE SCHIMB al monedei nationale. Acesta reflecta situatia pe piata a economiei unui stat, urcand cand aceasta era in crestere, scazand cand economia si finantele tarii erau in declin.

Germania, campioana la exporturi, a profitat puternic de pe urma introducerii Euro, desi nostalgici ai vechii si solidei marci germane exista si azi, nu doar in randul populatiei. Pe unele facturi ale unor firme din sudul Germaniei, inca este evidentiata valoarea serviciilor sau a marfii, in DM.

Acum, acest fin mecanism de reglare nu mai exista, in Euroland. Un euro slab poate avantaja exporturile firmelor, insa nu si consumul la nivel de cetatean, asaltat cu produse mai scumpe, din import global. La combustibili si energie, devalorizarea euro a fost simtita de consumator destul de puternic, inca de la inceputul acestui an.

Cand Euro scade, guvernele tarilor trebuie sa adopte drastice masuri de austeritate si mariri de taxe si impozite, care se rasfrang direct asupra companiilor private si cetatenilor. De aceea, mai ales in perioadele electorale, guvernele prefera sa indatoreze si mai mult statul, decat sa adopte masuri nepopulare in randul electoratului. Cum s-ar spune, cladesc minciuni peste minciuni, rostogolind bulgarele datoriilor publice nu doar asupra generatiei prezente, ci si a celor viitoare.


Un zvon neadevarat

Cu taxe sporite si economii drastice, guvernul spera sa salveze statul elen de la faliment. Poate insa, un stat, sa dea realmente faliment, ca o firma sau o persoana privata? Poate. In ianuarie 2009, la o reuniune de criza organizata de o banca din Frankfurt, cancelarul german Angela Merkel a spus: „Circula zvonul ca statele nu pot da faliment“. Dupa o scurta pauza, Merkel a continuat: „Acest zvon nu-i adevarat“.

Calul troian grecesc e in curtea Europei. Daca Grecia, sau alta tara din PIIGS intra in falimentul de stat, Europa sta intre ciocan si nicovala. Daca economiile si finantele inca puternice - cum sunt Germania si Franta-, sar in ajutor cu credite, se pun ele insele in pericol, subrezindu-si bonitatea.

Daca falimentul unui stat din UE este acceptat, apare o reactie in lant, asemanatoare celei din toamna 2008, privitoare la falimentul bancii Lehman Brothers. Hans Günter Radeker, strategul-sef al compartimentului de devize din cadrul bancii franceze BNP Paribas face pronosticul „unui soc deflationist“ in UE. 

Europa sta in 2010 pe un vulcan mult mai puternic decat cel islandez, care erupe de cateva zile inecand cerul in cenusa si paralizand transporturile aeriene din spatiul european. Daca pactul de stabilitate al UE nu va fi completat cu politici comune, un cadru legislativ european mai aspru si reguli strict aplicate, de ingradire a indatorarii de stat, vulcanul care acum mocneste sub Euro risca sa erupa cu adevarat.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

8443 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Faliment de stat (Duminică, 18 aprilie 2010, 17:25)

    Lancaster [anonim]

    Dacă un stat poate da faliment, atunci respectivul stat îşi va lăsa datoriile neplătite, ceea ce nu va fi în nici un caz pe placul creditorilor. Faliment poate da Sudanul, Etiopia sau Somalia, dar nu Grecia. În cel mai rău caz, Grecia va intra temporar în încetare de plăţi, ceea ce s-a mai întâmplat şi altor state. Nu le va fi bine, dar nu înseamnă în nici un caz faliment.

    Pe de altă parte, regretele după vremurile dinaintea euro nu-şi au rostul. Faptul că statele se puteau juca cu valoarea monedei naţionale era doar un mod de a-şi taxa incorect proprii cetăţeni. La urma urmei, valoarea efectivă (puterea de cumpărare) unui RON nu este aceeaşi la Timişoara sau la Vaslui. Ar trebui să lăsăm Consiliile Judeţene să se joace cu valoarea monedei? Exact aceeaşi problemă e valabilă şi pentru euro, doar că la o scară mai mare.
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte bun comentariu ! (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:55)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Lancaster

      Bogdan Baltazar a spus acum ceva vreme ca noi nu vom trece la euro inainte de 2020 si asta din cauza ca CURSUL DE SCHIMB da o libertate de joc a politicilor interne fata de cele asumate.
      Sunt si unii care canta cantecul de lebada monedei euro. Eu cred ca e gresit , cel putin politic caci daca sutem mici si separati vom fi striviti , cel putin economic, pe rand...
    • +1 (3 voturi)    
      RE: Lancaster (Duminică, 18 aprilie 2010, 22:26)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui Lancaster

      Ai o presupozitie pe care n-ai justificat-o in rationamentul tau:

      Care este ratiunea pentru care Uniunea Europeana TREBUIE se existe? [Evident, se aplica si Romaniei intrebarea...]

      Cred ca confunzi cauzele cu efectele. Nu faptul ca exista Romania face ca judetele sa fie diferit dezvoltate, ci cumva invers: datorita faptului ca judetele sunt diferit dezvoltate iti face vizibila o problema cu Romania.

      PS: In caz ca nu vezi nicio problema cu Romania, intreaba-te de ce unele judete trebuie sa traga mai tare ca sa le sustina pe altele, in conditiile in care cetatenii respectivi nu o fac benevol/voluntar... Care-i justificarea/motivul/ce-i determina? .... altceva decat coercitia, evident.
      • +2 (4 voturi)    
        EURO a fost si ramane un mare avantaj (Luni, 19 aprilie 2010, 2:09)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui MLZ

        dle MLZ,
        atat dl Lancaster cat si dl Costica cred ca au dreptate, pentru ca daca nu era Uniunea Europeana si mai ales EURO eram papati de mult de companiile americane (ca buy-eri a tot ce inseamna companie privata in Europa) si restul erau papate de China (adica restul mici dadeau faliment datorita exportului masiv si presiunii enorme a pretului din mamutul producator care isi sclavagizeaza proprii cetateni pana la epuizare)

        Daca ati fi mai atent o sa observati ca din fericire EURO va rezista, tuturor idiotilor si cretinilor (ca daca nu ar rezista si EURO pica, atunci cu siguranta cel putin ROMANIA VA INTRA INTR-UN MARE FALIMENT) si din fericire sunt SEMNALE mici dar clare ca forta de munca din China revine la situatii mai... occidentale, ceea ce inseamna ca in viitor China se va satura, si va opri dezvoltarea accelerata (ceea ce inseamna numai bine pentru zona EURO!)
        • -1 (1 vot)    
          cât iei pe mesaj? (Luni, 19 aprilie 2010, 13:18)

          razvratit [anonim] i-a raspuns lui Ed___

          pentru că dacă nu şti, suntem deja păpaţi de firmele americane şi chinezeşti.
          informează-te cum trebuie sau lasă-te de meseria de postac plătit, pentru că te faci de râs.
  • +3 (3 voturi)    
    excelent (Duminică, 18 aprilie 2010, 17:30)

    Adix [anonim]

    Foarte bun articolul - felicitari!!!

    Din pacate o data cu prabusirea economiei europene (poate nu in 2010, dar in urmatorii 10,20 ani) ne vom scufunda si noi. Asta dc nu ne orientam exporturile mai spre est - cum fac nemtii de exemplu... deoarece pe termen lung Europa va ajunge pe locul e (dupa Asia si SUA).
  • 0 (2 voturi)    
    fictiune troiana, citita dar nescrisa'n asia mica (Duminică, 18 aprilie 2010, 17:42)

    mosneagul [anonim]

    ...iar G. va vinde o insula, care se va dovedi a nu fi tocmai a ei si atunci sa vezi "minune"! (unde spuneau astia ca'i locatiaTroiei???!)
  • +3 (3 voturi)    
    Euroland-ul se clatina (Duminică, 18 aprilie 2010, 17:49)

    analistul de serviciu [anonim]

    Oricum UE-ul este mai mult o constructie birocratica decat una competitiva, deoarece birocratia acestora intrece prin marime si huzureala orice constructie cunoscuta.
    Daca la centru UE-ul consuma resurse enorme pentru administrarea birocratiei enorme, cum sa ai eficienta nationala, unde si acolo birocratia este enorma?
    Toate aceste cheltuieli se refleta in activitatea economica si sufoca toata economia, cu exceptia economiilor subterane care infloresc.
    Atunci pe ce baze s-a construit acest conglomerat petrit de structuri statale si pe randamente economice atat de diferite?
    Oricum dezvoltarile tehnologice europene nu sunt nici pe departe competitive cu cel americane sau asiatice si atunci ce rost mai are euro?
    Are un rost in mana speculatorilor si pe spatele contribuabililor europeni care sunt cocarjati de taxe si impozite.
  • 0 (0 voturi)    
    Bucuria euroscepticilor. (Duminică, 18 aprilie 2010, 17:57)

    mircea [anonim]

    Ce se intampla cu Grecia,este un exemplu ca in domeniul financiar trebuie intarit controlul.Sa nu se mai mearga pe incredere.Uniunea Europeana trebuie sa stabileasca conditii mai drastice de functionare a institutiilor financiare,care ,dupa mine ,sunt primele si principalele vinovate de criza financiara mondiala si de cea din Grecia.Bancile sunt pe locul doi,pentru-ca au sesizat necorcondantele din statisticile insttutiilor financiare,dar au crezut ca pot folosi aceasta in folosul lor si nu a fost asa,mai ales datorita lipsei de solidaritate bancara(termen necunoscut bancilor).Adevarul este ca intodeauna in sistemul bancar nu au avut ce cauta sentimentalismele.In banci termenul:n-am tata,n-am mama,n-am suflet caracterizeaza activitatea.Lacomia parea a fi o virtute,dar acum i-a dat peste cap.
  • +1 (3 voturi)    
    la fel se canta si prohodul dolarului (Duminică, 18 aprilie 2010, 18:09)

    gimini [utilizator]

    Si nu s-a intamplat nimic. Si nici in cazul euro nu se va intampla, pentru ca euro, dolarul, francul elvetian, yuanul, yenul japonez etc. sunt niste monede cu o constructie fundamentala un pic diferita de a leului romanesc, forintului maghiar etc.
  • -1 (3 voturi)    
    Euro este o constructie artificiala si nerealista (Duminică, 18 aprilie 2010, 19:18)

    Dorin [anonim]

    Moneda euro s-a dorit de la bun inceput o moneda virtuala. Exclusiv. Insa decizia politica ulterioara a fost alta si, in opinia mea, profund eronata. In economii diferite ca ritm si dezvoltare NU poate functiona normal o moneda unica. Eurosceptici exista pretutindeni iar scepticismul lor este intemeiat si argumentat. Tari dezvoltate precum Germania, Franta si Marea Britanie finanteaza economiile tarilor PIIGS, tari care sunt bugetofage si falimentare (precum Grecia) si care, mai mult decat atat, au prezentat CE rapoarte false privind deficitele lor bugetare. Poate ca, pe buna dreptate, cetatenii tarilor unde se munceste serios s-au saturat pur si simplu sa-i tina in carca pe cei ai tarilor unde se munceste putin si prost. Moneda euro este o creatie artificiala, nerealista si nesustinuta dpdv economic. Germanii (de exemplu) erau mult mai multumiti pe vremea cand aveau marca. Precizez ca in UE exista tari precum Marea Britanie si Suedia care n-au adoptat moneda euro si nici n-o vor face iar, o alta tara, Norvegia, care n-a aderat la UE. Moneda euro este o prostie. Uniunea Europeana nu.
    • 0 (0 voturi)    
      ba chiar şi (Luni, 19 aprilie 2010, 13:22)

      razvratit [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      UE e tot o prostie. mult mai mare decât euro.
  • -5 (5 voturi)    
    chiar de dai destept....cand n-ai ce face! (Duminică, 18 aprilie 2010, 19:59)

    omul negru [anonim]

    Mai Dani, si dupa nume imi dau seama ca esti mic si nu sti nimic! dar, te plictisesti si te-ai apucat de scris....prostii...las-o balta....
    • 0 (2 voturi)    
      esti praf, shefu... (Duminică, 18 aprilie 2010, 21:53)

      alex [anonim] i-a raspuns lui omul negru

      ... dani e nume de fata

      Plus ca, hai sa fim seriosi... dupa un articol de zeci de randuri, comentariul tau de doua randuri cu acuzatii puerile si nefondata... hai sictir!

      Sper ca ti-ai infrumusetat seara cu atacul asta, si acum stai multumit si linistit, ca ai mai dat cu tifla unuia... Bravo
  • +2 (2 voturi)    
    Mici inadvertente ... (Duminică, 18 aprilie 2010, 22:50)

    MLZ [anonim]

    1) Desi nu-i imparatsec vederile politice autorului, apreciez ca articolul este bun.

    2) Treaba cu speculatorii ticalosi si nemernici (a se citi din partea autorului "capitalisti imbuibati putrefacti, cu monoclu, joben si ceas de buzunar cu lant de aur") nu se sustine decat in acuzarea lor de faptul ca au incercat (poate si reusit) manipularea pietelor financiare. Dar nu pentru ca utilizeaza oportunitatile pe care le gasesc.

    Daca EURO avea acoperire si in altceva decat in vorbe goale si usor transformabile in bancnote tiparibile .... cam ce mai speculau respectivii?! Pariuri sportive poate ..... Da' uite ca nu e cazul asta. Cine e responsabil?!

    E ca si cum tu iei o masina necajita rau cu rugina, pui scotch peste gauri, o chituiesti si o vopsesti peste si o scoti la vanzare. Si la un potential cumparator vine "speculatorul" si ii zice "ti-o scot eu mai ieftin, daca ma platesti pt asta" ... si speculatorul vine si iti baga cheia prin gaurile alea acoperite cu scotch.
    Si tu, in loc sa recunosti ca ai o masina obosita, incepi sa tipi, precum Dl. Rockhoff ca uite ce face nenorocitu' ala de speculator, cum suge sangele vanzatorilor cinstiti de masini .....

    3) Zice autorul: "statele europene dispuneau de o PARGHIE (s.n.) extrem de eficienta de ajustare: cursul de schimb al monedei nationale. Acesta REFLECTA (s.n.) situatia pe piata a economiei unui stat, (...)"

    Aici este intr-o mica contradictie, pentru ca avem:
    a) FIE cursul de schimb este o PARGHIE si atunci "o apucam" de un capat si cu ea miscam cum vrem ceea ce putem misca cu ea
    b) FIE ea REFLECTA situatia economiei unui stat si atunci este doar un martor de bord (precum becul de ulei de la autoturism, care se aprinde cand sunt probleme cu uleiul).

    Nu poate fi in acelasi timp si martor de bord si parghie!! Pai odata ce l-ai modificat (cursul de schimb) ca sa induci niste efecte prin asta, dup'aia te uiti la el (asa modificat) si zici "Uite dom'le ce imi indica, asta inseamna ca ...." Nu mai inseamna nimic
  • +3 (3 voturi)    
    stati linistiti (Luni, 19 aprilie 2010, 5:47)

    vvv [anonim]

    articolul e slabut, si doar incearca sa sperie un pic. speculantii cei rai si lacomi, mecanisme puse pe butuci...etc.

    Dani draga:
    1. Cursul de schimb se poate inca modifica de catre Banca Centrala Europeana, si de catre fiecare banca nationala, deci nici un mecanism nu a disparut.
    2. speculantii pariaza si uneori castiga, uneori pierd.
    3. "Cand Euro scade, guvernele tarilor trebuie sa adopte drastice masuri de austeritate si mariri de taxe si impozite, care se rasfrang direct asupra companiilor private si cetatenilor."
    Fals domsoara': Un euro mai slab stimuleaza exporturile, creste numarul de joburi in EU, face produsele interne mai competitive si reduce importurile. Euro poate scadea cu 10-20%, dar asta nu inseamna cresteri de taxe, poate chiar dimpotriva...
    4. Cum spunea si alt comentator, Grecia nu este Somalia. Poate sa isi amane platile fortat o perioada de cateva luni, dar nici gand sa intre in "faliment". Au destui bani sa plateasca, de fapt toata discutia este despre dobanzile pe care le gasesc la rularea imprumutului.

    In concluzie, mai documentati-va si nu mai speriati oamenii degeaba.
    • 0 (0 voturi)    
      total de acord cu tine , vvv (Luni, 19 aprilie 2010, 11:00)

      omul negru [anonim] i-a raspuns lui vvv

      Cu multa rabdare ai punctat exact la ceea
  • 0 (0 voturi)    
    valoare moneda (Luni, 19 aprilie 2010, 8:39)

    viorel [anonim]

    E doar o speculatie a valorilor.
    Cu ani in urma cand leul s-a deprecia dublu, valoarea bunurilor cumparate cu o zi inainte era mai mare!!!
    Cum s-au reevaluat bunurile?
    Se schimba doar valoare monedei, fapt ce face ca averea celor cu bani sa creasca peste noapte, nu e decat o speculatie, asa cum s-a intamplat la stabilizare.
    Au castigat doar unii.
    Cei putini.
  • 0 (0 voturi)    
    speculatii (Luni, 19 aprilie 2010, 18:39)

    gheo [anonim]

    psihologia multimilor sta la baza celor mai frumoase speculatii: valuta, actiuni/obligatiuni, marfuri
    vine o greva de 2 zile a muncitorilor de pe plantatiile de cafea, creste pretul cu 15%.
    2 zile din 300 lucratoare inseamna 1/150, adica vreo 0.7%; dar nimeni nu stie cat va dura greva in ziua cand incepe; nu a durat niciodata mai mult de 9 zile; 9 zile inseamna aproape 3%. si totusi cel putin 2-3 saptamani cafeaua costa cu 15% mai mult. de ce?
    omul speriat e gata sa plateasca mai mult.
    la fel se fac si speculatiile valutare; se pregateste terenul, se fac declaratii din partea 'specialistilor', apar articole de presa, se vorbese la tv si la talk show. in discutie sunt speculatii pe euro de cca 170-175 miliarde euro. daca vor reusi sa induca panica spre telul declarat de Soros, adica paritate 1 la 1 cu dolarul, profitul va fi de 25%.
    43 miliarde... dragut, merge sa sperii lumea daca ai fie si 2-3% din profitul asta cum e cazul lui Soros...
    sa ne amintim de vanzarile de vaccinuri impotriva 'porcinei'; cam scartaiau 'vanzarile' si au iesit la rampa cu moartea unei mici vedete... omul saracul murise de altceva dar a fost un impuls excelent, s-au facut cozi si la metrou sa-si faca vaccin
    fum si oglinzi, iata reteta 'afacerilor'