Vladescu: Marirea bazei de impozitare este o necesitate si analizam posibilitatea extinderii

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2010, 14:54 Economie | Finanţe & Bănci

Marirea bazei de impozitare este o necesitate, a declarat Sebastian Vladescu, ministrul Finantelor, la finalul sedintei de Guvern. "Marirea bazei de impozitare este o necesitate si vom analiza posibilitatea acestei extinderi, in functie de suportabilitate", a precizat Vladescu.

Presedintele Traian Basescu a cerut in cadrul intalnirii cu membrii cabinetului Boc, sa fie eliminate scutirile de la plata taxelor si a impozitelor. Basescu a aratat ca aceasta masura trebuie sa fie complementara reducerii cheltuielilor de personal cu 5%.

Romania trebuie sa reduca, conform negocierilor cu FMI, deficitul bugetar la 7% anul acesta. De asemenea, Normele europene impun ca deficitul bugetar sa fie de cel mult 3% din PIB.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

4238 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Nu mai bine (Miercuri, 21 aprilie 2010, 15:28)

    bigbrother [utilizator]

    Incep sa caute banii disparuti in ultimii ani (inclusiv averea lui Ceausescu) prin buzunarele diversilor politicieni si afaceristi si sa ii recupereze? Au disparut miliarde de euro iar guvernantii nu fac nimic. Sa existe oare o explicatie genul "prietenii stiu de ce?"
  • +8 (8 voturi)    
    intrebare (Miercuri, 21 aprilie 2010, 15:38)

    un roman [anonim]

    de ce nu se chinuie macar putin sa stimuleze cresterea economiei si astfel sa vina bani de acolo nu din biruri noi ??
    • 0 (2 voturi)    
      Si cum ar trebuii sa faca asta?? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 14:58)

      terebent [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Ce industrie avem noi care ar putea sa stimuleze cresterea economiei, singura industrie care fuctioneaza bine la noi este prestarea de servicii, iar astea tin in cele mai multe cazuri, cam 75%, de piata auto. Atata timp cat piata auto e jos o sa fie si Romania jos... cei mai multi someri in Romania provin din micile fabrici care produceau diverse piese pentru industria auto. Ce alta industrie in tara ar putea sa ofere noi posturi de munca in viitorul apropiat, constructiile acum isi mai revin cat de cat, dar acolo tot la negru se munceste cel mai mult, industria auto angajeaza doar pentru a completa nevoia de personal nu prea se mai deschid noi fabrici iar agricultura e asa cum o stim din 90 incoace... se face pe cate 1 ha in parte de frica colectivizarii. Guvernul poate sa dea oricate legi si ajutoare ca romanu tot nu stie ce sa faca cu ele... cunosc oameni care dupa ce au luat fonduri de la UE pentru ferme, primul lucru care la cumparat a fost Porche Chayenne, asa stie romanu sa faca afaceri... si pe urma se plange ca guvernul nu ii da bani sa isi plateasca masina de 100 de mii de euro.
      • +1 (1 vot)    
        funny (Miercuri, 21 aprilie 2010, 16:08)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui terebent

        Am eu impresia sau te cam contrazici cu fondurile de la UE ? Din cate stiu trebuie sa faci ceva si apoi primesti banii.. nu cum spui dumneata ca ti se dau banii mai intai.
      • 0 (0 voturi)    
        Marirea bazei de impozitare (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:25)

        rri [anonim] i-a raspuns lui terebent

        ...solutia este atunci impozitarea pana la extirpare?! Numai ca asta are un final deja stiut, extrem de rapid si nu tocmai happy end Multumim din inima partidului pt lipsa totala de viziune, pt crearea unui mediu de afaceri corect si stimulativ spre un faliment sigur. Este f probabil ca in ritmul asta sa nu mai aibe ce sa mai impoziteze deloc, dar dabia astept ca aceste noi masuri sa ne fie comunicate prin noul website de 500Mil euro.
        daca 'romanu e prost si nu stie sa faca bisnitz', eventual invata-l, dar nu da incerca sa omori chiar si putinul de business pe care il stim. nici daca s-ar concentra cineva, nu ar putea sa vina cu masuri mai neinspirate decat cele luate de actuala conducere.
    • -1 (3 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 21 aprilie 2010, 15:53)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      Nu-i duce capul. Simplu. Avem cei mai prosti conducatori de dupa revolutie.
  • +1 (1 vot)    
    De ce nu imbunatatiti colectarea??? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 16:10)

    Chiar Io [anonim]

    Domnule Ministru, in loc sa consumati atata enegie pentru a gasi noi oportunitati de a largi baza de impozitare (si implicit de a artage si mai mult antipatia poulatiei, de a stimula evaziunea fiscala etc), de ce nu lucrati la imbunatatirea gradului de colectare?
    Sunt absolut convins ca o reducere a nivelului de impozitare coroborata cu inasprirea pedepselor pentru evaziune va duce la o mai buna colectare a taxelor iar populatia nu va va mai ura!
  • +3 (3 voturi)    
    Impozite mai mari (Miercuri, 21 aprilie 2010, 16:12)

    Bogdan [anonim]

    Sa se impoziteze cu 90% pensile sub 500 ron, sa se impoziteze alocatiile copiilor sa se impoziteze retele compensate, ajutoarele de caldura, bursele scolare, salarii sub 1.000 cu minim 95% din net, sa se impoziteze tot ce se da la prostu' din popor. Pentru fiecare milion de euro facut de catre un "jm"echer eu propun un bonus de minim 100% din partea statului.
    MARITI IMPOZITELE LA POPULATIE LOVITI PROSTIMEA !!! ca oricum nu au ce sa zica.

    ..... aaa si mai bagati si o acciza la benzina de minim 10 euro pe litru... asta asa de control......

    HUAAAAAAA
  • +2 (2 voturi)    
    Nu incepeti cu recuperarea restantelor? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 16:18)

    mircea [anonim]

    Niste masuri de recuperare a restantelor de la societatile comerciale cu datorii fata de bugetul de stat, nu luati?Prin teritoriu directiile de finante se calca pe picioare de multi ce sunt,dar nu stiu ce se intampla cu societatile datoare si cum pot fi facuti sa-si plateasca datoriile?Si daca nu stiu,de ce mai iau salariu de la stat?Si asa taxele si impozitele colectate nu asigura plata salariilor.Daca tot nu le colecteaza,dati-i afara,daca nici pentru banii lor nu sunt in stare sa se procupe.Stiu sa bata cu pumnul in masa pentru salarii mai mari,dar sa se ocupe cu incasarea in procent cat mai mare la buget,nu.Si sa vedeti si ce averi au facut unii functionari publici,din salariile de mizerie pe care le au.Chiar statul,nu mai are oameni care sa verifice ce hotii fac unii in numele statului?
  • +1 (1 vot)    
    d'asta nu am votat prostanacul (Miercuri, 21 aprilie 2010, 16:51)

    mircea [anonim]

    merci guvern de rahati.

    sper sa ramana la nivel de declaratie, pentru ca bani sunt garla, numa' sa se vrea.

    totusi, nu pot sa nu observ ca aceasta masura este necesara pentru a tine in continuare lefuri, sporuri, pensii nesimtite si alte furaciuni.

    cainii latra ursu' trece, din pacate.
  • -1 (5 voturi)    
    Ce ziceti de un imp. anual de 2% pe proprietate (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:03)

    dookuhaka [anonim]

    Ce ziceti voi, dragilor, de un impozit de 2% anual pe proprietate (cladiri, terenuri, masini) la valoarea actualizata a pietei (valoarea anuala de referinta stabilita de notari!)?? ACOLO SUNT BANII DVS. domnilor guvernanti! Cum a furat cineva ceva cum si-a facut o casa, si-a tras o masina si o gasca de terenuri. De acolo va iesi banul gros. In rest nu faceti decat sa trageti mata de coada si sa umflati birocratia!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar corect (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:19)

      eu [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

      mai sunt si oameni onesti care sia-u luat o casa si acum platesc la greu dobanda la banca. La randul ei banca este impozitata de catre stat, desi bancile in continuare au profituri nesimtite in Romania. La fel si companiile de comunicatii (vezi Orange, Vodafone), energie (Petrom care are si monopol pe piata). Aceste firme ar trebui supraimpozitate.
      • -1 (1 vot)    
        Corect punctul tau de vedere dar ... (Joi, 22 aprilie 2010, 1:48)

        dookuhaka [anonim] i-a raspuns lui eu

        Corect punctul tau de vedere dar ...
        Tine cont si de argumentele pe care le-am adus lui Mihai, STIMABILUL de mai jos. Ma plictisesc daca repet!
    • +1 (1 vot)    
      Eu zic (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:30)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui dookuhaka

      ...ca esti un coate goale care nu are casa masa masina si vrei sa moara si capra vecinului, ai dracu burjui e clar ca daca au casa masa masina au furat
      • -1 (1 vot)    
        Nu zi! (Joi, 22 aprilie 2010, 1:52)

        dookuhaka [anonim] i-a raspuns lui rakkone

        Nu zi ca n-ai dreptate! Du-te mai jos si citeste argumentele mele prezentate STIMABILULUI Mihai. Nu uita: presupunerile pe care le faci nu tin loc de argumente!
    • 0 (0 voturi)    
      Stimabile (Miercuri, 21 aprilie 2010, 23:37)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

      Tu ai calculat inainte sa spui prostia asta?

      Ia sa vedem, stai 3 de ani intr-un apartament, dai 60% din valoare ca impozit la stat? Reusesti sa stai 50 de ani, i-ai facut statului cadou valoarea apartamentului? Sa nu mai zic ca la noi au evoluat preturile la 1000% fata de acum 10 ani, cine a cumparat atunci o casa cu 50000$, acuma o are evaluata la 500000Euro, impozitul aferent anual ar fi 10000Euro. Chiar si la un amarat de apt 2 camere, de 50000E, impozitul ar fi 1000E/an. Tu cat castigi intr-un an?
      Pana una alta cine a cumparat ceva a platit 2-3% in momentul vanzarii (si din ce-mi aduc aminte plateste si cumparatorul si vanzatorul).
      • -1 (1 vot)    
        Mai Mihai, te faci ca nu intelegi (Joi, 22 aprilie 2010, 1:45)

        dookuhaka [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        1. Impozitul pe proprietate este anual. Deci, in 30 de ani platesti ... 60% din valoarea lui statului doar daca preturile de referinta actualizate de notari sunt aceleasi.
        2. Dar, spre binele tuturor, ele nu vor mai fi niciodata atat de mari cum sunt actualele preturi de referinta deoarece ...
        3. Impozitul mare va face ca toate aceste proprietati sa fie reintroduse rapid in circuitul economic de catre actualii proprietari fie sub forma inchirierii lor la niste preturi rezonabile, fie sub forma revanzarii lor rapide. Cu alte cuvinte ...
        4. Un impozit mare pe proprietate va genera o supraoferta pe o piata imobiliara inca nerezonabila! Acest lucru va genera scaderea rapida a preturilor la chirie sau de vanzare cu efect benefic pentru toate partile! Inclusiv pretul de referinta va cobori.
        5. De platit plateste proprietarul de pana in acel moment (pentru a raspunde la chestiunile puse de ultimul tau paragraf!)
        • 0 (0 voturi)    
          cu alte cuvinte esti cam ... naiv (Joi, 22 aprilie 2010, 5:12)

          calugaru' vaxile [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

          3. aha, proprietarii vor inchiria proprietatile, iar ei se vor muta in gradina, sub nuc.
          moaama, ce distept esti. domnu' prim ministru, sarumina de onoarea ce ne-o faceti, onorati sa va avem pe-aici!!

          4. cu alte cuvinte sa fim saraci cu totii.

          domnu' prim ministru, sa intelegem ca modelul nord-coreean e bun? pe cind reinfiintam securitatea? granitele le mai tineti deschise sau le inchideti?
          • 0 (0 voturi)    
            Am dreptate? Am dreptate? (Joi, 22 aprilie 2010, 6:10)

            dookuhaka [anonim] i-a raspuns lui calugaru' vaxile

            Cititi-l pe calugaru` vaxile! Nu-i asa ca am dreptate? Nu-i asa? Se pare ca avem un subiect de studiu: personaj incult (dupa exprimare), prost crescut (dupa educatie), care a facut ceva bani si acum loveste in stanga si-n dreapta cand ii sunt incalcate ... proprietatile. Am dreptate?
  • 0 (2 voturi)    
    programatori (Miercuri, 21 aprilie 2010, 19:23)

    Ionel [anonim]

    Eu cred ca e o idee buna. Toata lumea plateste 16% din salariul brut, ei nu platesc nimic. Sincer nu mi se pare corect, e discriminare si, mai mult, se fac foarte multe fraude, sunt multi trecuti ca programatori dar ei fac cu totul altceva si nu au scris o linie de cod toata viata...
    • +1 (1 vot)