FMI: Romania va avea in 2011 cea mai mare crestere economica din UE

de Dragos Comache     HotNews.ro
Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:51 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(21 Apr 2010) PDF, 5MB
Economia Romaniei va creste anul viitor cu 5,1%, potrivit raportului World Economic Outlook publicat de Fondul Monetar International (FMI), acesta fiind cel mai mare avans din Uniunea Europeana. FMI estimeaza ca Produsul Intern Brut al Romaniei va creste cu 0,8% in acest an, revizuind in scadere prognoza initiala de 1,3%.

Conform acestui raport, perspectivele de crestere ale economiilor din Europa emergenta variaza semnificativ. Astfel, economiile unor tari care au rezistat relativ bine crizei mondiale, precum Polonia, sau unde increderea din piata interna si-a revenit dupa socul extern initial, precum in Turcia, se vor redresa mai rapid, ajutate de revenirea fluxurilor de capital si normalizarea comertului.

In acelasi timp, economiile care inaintea crizei aveau cresteri economice nesustenabile care au generat deficite de cont curent mari, precum Bulgaria, Letonia si Lituania, si cele cu finante publice si private vulnerabile, cum e cazul Ungariei, Romaniei si tarilor baltice, isi vor reveni mai lent, partial din cauza masurilor limitate de care dispune guvernul.

Pe ansamblu, avansul din Europa emergenta va fi de 2,9% in 2010 si de 3,4% in 2011.

Totodata, FMI se asteapta ca avansul economiei europene sa fie modest, estimand o crestere economica de 1,3% in acest an si 1,9% in 2011.

Cea mai mare rata de crestere din UE va avea loc in Slovacia (4,1%), urmata de Polonia (2,7%) si Luxembrug (2,1%), in vreme ce cele mai mari scaderi ale PIB se vor inregistra in Letonia (-4,0%), Grecia (-2,0%) si Lituania (-1,6%).

In 2011, Romania va fi tara europeana cu cea mai mare crestere economica, urmata de Solvacia (4,5%) si Estonia (3,6%), in vreme ce Grecia va fi singurul stat care va ramane in teritoriu negativ.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3138 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    doar un comentariu... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 17:58)

    Adix [anonim]

    In aprilie 2007 FMI anunta cu surle si trambite la forumul pentru Outlook of World Economic Development ca economiei mondiale ii merge nesperat de bine si cu perspective promitatoare - ATAT.

    Numai bine
  • +2 (8 voturi)    
    AHAHAHAHHA !!!! (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:00)

    bgd [utilizator]

    Hai baieti....ati auzit ce a spus FMI-ul ?!?! Cresteti preturile la apartamente, la masini, la alimente, etc... pt ca in 2011 va curge miere la robinet.
    Sunt curios pe ce se bazeaza aceasta super analiza a FMI-ului...oare pe super-prestatia guvernului sau pe cresterea nr de someri?
    Amuzant articol, serios !

    P.S. Totusi poate "pun botu" niste investitori ...sper.
  • +3 (5 voturi)    
    Oare? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:07)

    vcp78 [utilizator]

    Rapoarte de incurajare ptr a ne mai imprumuta?
  • +3 (5 voturi)    
    ce sa zic... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:11)

    bango [anonim]

    si marmota ce facea?
  • +4 (6 voturi)    
    Imi vine sa vomit... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:12)

    Catalin [anonim]

    Iar in 2034 vom avea 5000 de kilometri de autostrada. Iar in 2015 vom trai mai bine (dupa Basescu).

    Cat de penibili sunt...noi ne dam de ceasul mortii si ne zbatem intre viata si moarte, iar ei fac previziuni optimiste pentru sfarsitul lui 2011. Vor sa mai dea bani imprumut si nu au cui, asta e tot. Sau vor sa dea o mana de ajutor PDL-ului sa-si mai repare imaginea de incompetenti. La noi inca tine, poti vinde prognoze pozitive, proiectii privind cresterea economica pentru MAINE, si lumea chiar le ia in considerare la alegeri chiar daca AZI ne zbatem intr-o mizerie economica.
  • +3 (5 voturi)    
    hmmm (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:28)

    michasam [utilizator]

    Stirea aceasta e la fel ca si una de acu cativa ani, tot pe hotnews, care scria ca in 20 de ani economia romaniei o va devansa pe cea a Italiei, daca cresterea ramane constanta.
    Mai degraba as vrea sa citesc despre ceva ce se intampla, nu previziuni.
    • +1 (1 vot)    
      aia nu era stire (Joi, 22 aprilie 2010, 12:21)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui michasam

      era declaratia lui Tariceanu.
  • +2 (4 voturi)    
    Matematica cresterii economice... (Miercuri, 21 aprilie 2010, 18:32)

    eu [anonim]

    procentele fara valori absolute aferente cresterilor sunt doar populisme de aruncat pe la tv de unii ca boc sau alti politicieni...

    pun urmatoarea intrebare: cat e cresterea economica de la un PIB de 100 mld la unul de 120 mld???
    intrebare ajutatoare: cat era acest PIB in urma cu 3 ani?
    • +4 (4 voturi)    
      ? (Miercuri, 21 aprilie 2010, 19:35)

      ? [anonim] i-a raspuns lui eu

      iti raspund eu
      PIB -ul a scazut cu 7% aprox anul trecut cu ce va mai scadea si anul asta -nu cred aberatiile care sustin ca va creste - atunci sigur vom avea crestere de 5% anul viitoar. doar ne-am intors cu 3 ani in urma.
      restul statelor nu au asemenea scaderi in 2 ani si e normal sa nu aiba cum sa creasca asa mult. si desigur e si valoarea la noi vreo 100 de mld la ei de minim 7 ori mai mari -depinde de marimea statului :)
  • +1 (3 voturi)    
    statul angajeaza (Miercuri, 21 aprilie 2010, 22:01)

    tdyh [anonim]

    oooooooooooooooo,deci daca mai luam vre-o zece miliarde-mprumut nu-i bai,,nu?
  • +1 (3 voturi)    
    Cum Argumenteaza FMI? (Joi, 22 aprilie 2010, 4:31)

    Argument [anonim]

    Cand faci o afirmatie trebuie sa si argumentezi. Resutul e .....cancan.
  • 0 (0 voturi)    
    Argumentare (Miercuri, 28 aprilie 2010, 14:20)

    Un cetatean plictisit [anonim]

    Lol. Imi plac baietii care conduc lumea asta. Pe bune. Nu stiti de vreun post pe la ei p-acolo, la departamentul de pacaleli pentru prosti? Vreau sa-mi depun CV-ul.