Seful Consiliului Concurentei: Procesul cu Raiffeisen Bank s-ar putea intinde pe 5 ani, daca urmeaza modelul BRD

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 22 aprilie 2010, 13:09 Economie | Finanţe & Bănci

Bogdan Chiritoiu, presedinte Consiliul Concurentei
Foto: Consiliul Concurentei
"Procesul Consiliului Concurentei cu Raiffeisen Bank s-ar putea intinde pe mai bine de 5 ani, daca urmeaza modelul unei alte banci amendate de noi- BRD", a declarat pentru HotNews.ro presedintele Consiliului, Bogdan Chiritoiu. El a mai spus ca in procesul cu BRD, dosarul tocmai a trecut de Curtea  Constitutionala, avocatul bancii franceze  fiind Valeriu Stoica, ex-ministrul Justitiei.

Reamintim ca organismul de reglementare a concurentei a sanctionat Raiffeisen Bank SA cu 14.006.712 lei pentru furnizarea de informatii inexacte in cadrul investigatiei privind piata romaneasca a serviciilor bancare si interbancare. Informatiile inexacte s-au referit la activitatea de tranzactionare privind depozitele plasate si atrase, la momentul fixingului, de catre bancile participante la stabilirea indicilor de referinta ROBID/ ROBOR in cursul lunii octombrie 2008, arata un comunicat al Consiliului.

In octombrie 2008 a avut loc celebrul atac speculativ la adresa leului, dupa care o parte dintre dealerii bancilor comerciale care au participat la atac au fost fie dati afara, fie trecuti pe linie moarta in urma unor presiuni.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2337 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Normal (Joi, 22 aprilie 2010, 14:18)

    Pantera Roz [utilizator]

    ca dureaza 5 ani.Dar ia sa incerce vreun muritor sa nu-si plateasca vreo 3-4 luni ratele la credit la Raiffeisen B.Il executa silit astia in 2 timpi si 3 miscari.Nu?!C-asa-i in tenis.
    • -4 (4 voturi)    
      ....se compara?! (Joi, 22 aprilie 2010, 14:33)

      SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      Panteruto, dupa ce ca esti roz mai esti si rea (rau?) ! Pai se compara o obligatie de plata contractuala cu o amenda a carei temeinicie nu a fost stabilita in mod definitiv si irevocabil?!
      Sa-ti dau un minus? Nu, uite, te iert, ca esti mica (mic?) si nu stii ce spui!
      :)
      • +1 (1 vot)    
        Pai d'aia (Joi, 22 aprilie 2010, 14:56)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui SoulHealer

        am si spus ca e normal sa dureze si 5 ani(cam mult,totusi).Pt. ca justitia decide temeinicia amenzii.Am vrut sa subliniez insa ca in cazul muritorilor cu probleme de plata lucrurile se misca mult,mult mai operativ si in favoarea bancilor,care fac contracte "inteligente" si cu randulete scrise mai micutz,asa,sa se vada mai greu de catre unii prinsi la inghesuiala si cu nevoi urgente...Oricum,multumesc pt. iertaciune.Suflet milos,mai pot sa zic ceva?!O zi buna.
        • 0 (0 voturi)    
          ...cu siguranta... (Joi, 22 aprilie 2010, 16:43)

          SoulHealer [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

          ..ai destul de multa dreptate in ceea ce spui, dar romanii trebuie sa invete odata pentru totdeauna ca doar ei isi pot apara interesele, ca intr-o lume in care naivitatea, lipsa de informare sunt taxate fara mila, lamentarile si sfanta manie proletara nu-si au rostul. Asta trebuie sa inteleaga si aparatorul tau de mai jos cu nume de fotbalist de renume ce da dovada de o ura de neinteles, fiind probabil un fan Mircea Badea, unul din adversarii incrancenati al sistemului bancar!
          • 0 (0 voturi)    
            Asa! (Joi, 22 aprilie 2010, 20:31)

            Kaka [anonim] i-a raspuns lui SoulHealer

            1.Ti-ai nuantat destul de mult opinia, alta data scrie atunci cand te decizi. Eu inteleg, in general, mai multe decat iti imaginezi tu.
            2. Fan Mircea Badea, eu? Sa fim seriosi, am totusi un anumit nivel intelectual si am depasit de foarte multa vreme pubertatea.
            3.Ura de neinteles este, presupun, o mica metafora nereusita.
            4 In sfarsit, da, sunt un adversar incrancenat al sistemului bancar. Ma scarbeste. Si acum ma pregatesc sa apelez la el ca doar nu am ce face.

            Sper ca ti-am sulberat false iluzii si am clarificat lucruri. O seara placuta!
        • 0 (0 voturi)    
          compari mere cu berbeci (Joi, 22 aprilie 2010, 18:05)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

          tin sa dau dreptate lui SoulHealer, intrucat sub rezerva contestatiei, obligatia de a plati amenda este incerta.

          In cazul unei obligatii contractuale, plata se face la termenul stabilit, si nu sunt pasibili doar persoanele fizice asa cum spui, ci si persoanele juridice care nu isi achita obligatiile fata de furnizori, stat sau creditori.

          Daca ai lucra intr-un domeniu care sa te lumineze, ai sti ca obligatia de plata a impozitelor care depaseste termenul de exigibilitate este clasificata a fi restanta, si se poate cere executarea silita.
          Poti vedea pe www.mfinante.ro situatiile cu obligatiile restante ale persoanelor juridice la stat.

          Contractele bancilor sunt contracte comerciale, ale caror clauze de plata ce intra in obligatia clientului sunt intalnite in orice contract comercial; daca ai fi cititi contracte comerciale, si fi vazut ca sunt stipulate si clauze de forta majora in cazul in care platile nu sunt efectuate la timp.

          In situatia in care banca va fi obligata printr-o decizie judecatoreasca irevocabila, fii sigur ca nu se va astepta 5 ani pentru plata amenzii, insa pana atunci, obligatia de a plati acesti bani este incerta.
          • 0 (0 voturi)    
            in plus, (Joi, 22 aprilie 2010, 23:15)

            lsm [anonim] i-a raspuns lui alex

            cel putin la Raiffeisen (nu stiu situatia la alte banci) nu te executa imediat! Intai se incearca o restructurare a creditului si daca esti cinstit si serios chiar poti depasi perioada de criza.
      • 0 (0 voturi)    
        Sigur! (Joi, 22 aprilie 2010, 15:10)

        Kaka [anonim] i-a raspuns lui SoulHealer

        Vai si amar de capul tau. Lucrezi la o camatarie din asta, ca altfel nu-mi explic... Sigur ca exista prezumtia de nevinovatie, insa, doar in capul tau s-a trezit "seful consiliului concurentei" sa amendeze banci, pardon, camatari ordinari. Doar ca pur si simpu nu ai ce sa faci si ajungi sa apelezi la banca, insa, in Romania, acestea sunt niste "oaze" de prostie, specula ordinara si analfabetism. Traiasca prostia si specula, traiasca BANCA!