Cine sunt marii speculatori pe euro? Spre cine arata Grecia cu degetul?

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 23 aprilie 2010, 11:14 Economie | Finanţe & Bănci

Cand vine vorba de situatia Greciei sau a cursului euro in fata altor valute, toata lumea vorbeste despre speculatori, CDS-uri, produse sofisticate si asa mai departe. Nimeni nu pronunta nume pentru ca o asemenea acuzatie este greu de dovedit in instanta.  Unii vorbesc despre o cina secreta dintr-un restaurant de pe Wall Street, unde amfitrionul- cunoscutul magnat George Soros, ar fi desenat pe un servetel planul de dizolvare a monedei europene. Altii arata spre Goldman Sachs sau spre John Paulson. Intotdeauna, in spatele unei decizii de asemenea anvergura se afla o persoana. Catre cine arata cu degetul, Grecia?
  • Culmea speculatiei: firme de stat elene care pariaza si ele pe falimentul grec
Potrivit presei locale, Hellenic Post Bank (TT)- o companie detinuta de Stat si care isi are sediul la doua blocuri de Parlamentul elen, a cheltuit circa un miliard de euro in 2009 pe
 
Intre 1634 si 1637 se specula pe bulbii de lalele. Nebunia ajunsese atat de sus incat un bulb ajunsese sa coste in banii de astazi, circa 15.000 de euro. Lalelele reflectau in acea vreme pozitia sociala al posesorului. In 1637, pretul bulbilor crescuse atat de mult incat nici bogatasii nu si-i mai permiteau, asa ca au renuntat sa mai cumpere. Preturile au cazut iar speculatorii s-au trezit ruinati.
 
 
Din istoria bulelor speculative
CDS-uri ca sa isi asigure pozitia in cazul unui faliment de stat. TT a castigat din cumpararea si apoi vanzarea CDS-urilor circa 35 de milioane de euro
  • Fondul de risc al lui Paulson, sau miza pesimistilor
Inainte cu mult ca problemele Greciei sa devina un punct de presiune pe harta finantelor europene, cateva fonduri de risc (printre ele, cel condus de celebrul deja John Paulson) au pariat  cu bani partial imprumutati pe faptul ca Grecia va intra in incapacitate de plata. In scurt timp, finantele grecesti au iesit la lumina iar pariurile lor au inceput sa devina interesante si pentru altii.

In 2006, cand segmentul imobiliar era flambat la greu, un investitor devenea prudent si se retragea discret. Era Paulson. John Paulson.

Americanul era convins ca sarbatoarea nu va mai dura mult si a inceput sa parieze ca sectorul imobiliar va cadea. In cateva saptamani, criza a facut ca americanii care se imprumutasera de la banci sa nu-si mai poata plati ratele. Numarul lor era din ce in ce mai mare, asa incat riscul de neplata (si prin urmare, asigurarea impotriva defaultului) crestea. Paulson castigase.

Mai mult, nu peste mult timp, tot el a fost cel care le-a propus bancilor de investitii Bear Stearns, Deutsche Bank ori Goldman Sachs sa isi grupeze creditele ipotecare in asa numitele CDO (collaterized debt obligations). Aceste CDO urmau apoi sa fie vandute investitorilor naivi care mai sperau in vigoarea pietei imobiliare din SUA. Apoi, ca orice speculator care se respecta, a pariat si impotriva acestora. In total, Paulson a facut 4 miliarde de dolari din aceste pariuri.
  • Cantec de Lebada neagra
 
In 1720, au avut loc Mississippi Bubble si South Sea Bubble. Razboaiele lasasera Franta cu mari datorii, Statul cedandu-si privilegiile comerciale companiilor private in schimbul banilor necesari.
Banca Regala a Frantei emitea titluri, in vreme ce Compania Mississippi, care tocmai descoperise aur in Louisiana, le cumpara si le transforma in actiuni ale sale. Dezastrul s-a produs cand detinatorii actiunilor au vrut sa le transforme pe acestea in aur, Banca Frantei nedispunand de atata aur cat i se cerea. Compania Mississippi s-a prabusit rapid.
 
 
Din istoria bulelor speculative
Nassim Nicholas Taleb, un fost trader de pe Wall Street, a avertizat de mai mult timp asupra pericolului reprezentat de increderea oarba in modelele statistice de evaluare a riscului financiar. El a folosit metafora "lebedei negre" (Black Swan) pentru a evidentia natura acestor riscuri. Primii colonisti englezi din Australia, convinsi ca exis­ta doar lebede albe, au fost foarte surprinsi sa constate ca acestea pot fi si negre.

Taleb utilizeaza termenul  de "lebada neagra" pentru a defini evenimentele neprevazute, cu o probabilitate foarte redusa de aparitie, dar al caror impact este deosebit de puternic.

Fondul "Black Swan" a crescut in plina criza financiara cu 236%, dupa ce a investit in tot ce se putea mai rau. Recesiune, falimente, materii prime samd. Fondul a mai pariat pe scaderea nivelului dobanzilor in Australia si Noua Zeelanda. Au castigat. Acum, ca sa parafrazeze un celebru infractor, vorbesc ca sa intelegeti Dumneavoastra: Black Swan a pariat pe hiperinflatie.
  • Soros, deci speculez
George Soros (Soros Fund Management) este cunoscut ca maestru in arta ingrijorarii Statelor. GeorgeSoros apare, linistea dispare. Cam asa s-ar putea traduce prezenta lui pe pietele financiare. In 1992, Soros (stiu ca povestea e veche, dar sunt cam ne-scris) dl. Soros a riscat 10 miliarde de lire sterline pe caderea lirei, exact asa cum acum se mizeaza pe caderea euro. Castigul lui Soros a fost de un miliard de lire.
  • Cum sa profiti de pesimism si depresie
Nu intotdeauna speculatorii pariaza pe falimente si dezastre. David Tepper a castigat 2,5 miliarde de dolari pentru ca s-a dovedit mai optimist decat altii. Cumpara actiuni la firmele cu probleme si asteapta ca ele sa isi revina. Asa a ajuns al 600-lea bogatas din lume, potrivit Forbes. A cumparat actiuni la Bank of Amerika si la Citigroup. Acum sta linistit si face donatii filantropice.

O serie de economisti vor sa interzica produsele derivative care permit speculatiile de amploare, care pot aduce Statele in faliment. Desigur, lumea finantelor se opune. Speculatiile nu au aparut odata cu criza subprime si nu cred ca vor disparea in graba.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

7415 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Speculatii irationale (Vineri, 23 aprilie 2010, 11:40)

    Banu Udrea [utilizator]

    Speculatiile irationale de pe piata financiara se fac chiar si atunci cand in joc e soarta unui stat, deci a cetatenilor acestuia. Ca oameni de afaceri, acestor speculatori nu le pasa de aceasta tara, de oamenii care mor de foame in urma falimentului, ei vad o firma, o oportunitate de a face bani. Cat timp va ma trebui sa suportam acest capitalism salbatic?
    Sectorul privat vrea ca statul sa isi reduca influenta asupra economiei. Si aceasta se intampla si in Romania, unde, constransi de datorii (FMI, UE), guvernantii sunt obligati sa privatizeze, sa vanda resursele naturale (in mare parte deja vandute) si sa reduca sectorul bugetar. Capitalismul se poate defini in felul urmator: o persoana face bani pe spatele sau in detrimentul celorlalti. Aceasta definitie are ca si cauze piata libera, concurenta, s.a.m.d. Cand va incepe statul sa regularizeze piata financiara? Dupa aceasta criza, aceasta bula speculativa care a explodat, suntem siguri ca nu trebuie schimbat modelul economic? Intr-un sistem financiar neregularizat si cu speculatori irationali, aceasta criza se va repeta si va fi intretinuta pentru castigul putinilor care au pariat pe faliment/insolventa.

    Actualmente, ce stat din Europa poate spune ca e independent? Din punct de vedere al productiei nationale, industriei, agriculturii...? Europa se transforma in sectorul tertiar al lumii, la fel ca SUA. Asia si Africa devenind sectoare primare. Trebuie oprita acesta globalizare necontrolata...
    • -3 (7 voturi)    
      suntem siguri (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:00)

      levi [anonim] i-a raspuns lui Banu Udrea

      ca nu vrem sa schimbam modelul economic iar tie iti urez drum bun spre Corea de Nord!
  • +6 (8 voturi)    
    soros (Vineri, 23 aprilie 2010, 11:43)

    Creator [anonim]

    nu e decat varful icebergului! Altii sunt in spatele lui Soros!Altii care n-au nici un interes ca moneda europeana,nascuta cu atatea chinuri, sa se aprecieze si sa ia fata dolarului in tranzactiile internationale. Iti trebuie cu mult mai mult de 10 miliarde de dolari si enorm de multa putere politica ca sa faci astfel de pariuri. Oricum pe termen lung euro va castiga in primul rand datorita faptului ca este mult mai bine ancorat in economia reala decat dolar. Dolarul,Soros si ailalti se vor duce la fund!
    • +1 (1 vot)    
      sincer, nu stiu. (Vineri, 23 aprilie 2010, 11:17)

      fvb [anonim] i-a raspuns lui Creator

      dolarul, da, e salb. sau se vrea sa fie slab pentru ca au datorii o groaza
      dar nici euro nu e mai breaz. e o moneda pentru un conglomerat de economii europene ce incearca sa se armonizeze, nu exista o economie europeana unica.
      • 0 (0 voturi)    
        Nope (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:37)

        Boss2013 [utilizator] i-a raspuns lui fvb

        Te inseli. Cea mai mare parte din comertul statelor membre UE se face in UE. Sunt deja atatea interdependente in UE incat a merge inapoi ar insemna pierderi mult mai mari decat a mentine uniunea monetara si piata unica.
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 17:59)

        ? [anonim] i-a raspuns lui fvb

        totul e un mecanism creat de economii si de iresponsabilitatea unor decizii sai indecizii politice
        priviti cu atentie evolutia euro-dolar de la infiintare pana acum
        si priviti si toate comentariile
        de aceea nu cred in speculatiile privind existenta unor conspiratii privind distrugerea monedei euro.
  • +3 (5 voturi)    
    Si din nou incep .. (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:03)

    ok [anonim]

    ..politicieni sa arate cu degetul si sa caute un tap ispasitor.

    Cand speculatiile au fond (Grecii mintind despre starea lor economica) atuncea castiga de se sparg ... Bravo lor, si rusine politicienilor!

    (nu uitati ca si speculantii pierd cand nu isi fac temele bine si speculeaza pe ceva solid). Asta este economia de piata!
  • +3 (5 voturi)    
    Specula (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:05)

    ion [anonim]

    Ce se intampla acuma pe pietele financiare nu este altceva decat specula ordinara as zice. Daca cineva isi pune in cap sa creasca/scada in mod artificial pretul la ceva (nu conteaza ca ii euro, petrol, grau actiuni) poate sa faca acest lucru atata timp cat are bani destui.
    Din cauza acestei specule multe produse sunt mai scumpe decat ar trebui sa fie.
    Ce ii mai grav ii ca specula aceasta ii aparata sub pretextul libertatii pietei. Problema ii ca atunci cand este cineva cu destui bani care poate influenta piata, aceasta libertate se intoarce impotriva celor multi.
    Grav este ca o sa fie nevoie de criza majora(o criza de 10 poate 100 de ori mai grava decat cea prezenta) pentru ca oamenii sa isi dea seama ca sistemul actual nu ii cel mai bun.
    • 0 (0 voturi)    
      detalii (Vineri, 23 aprilie 2010, 15:45)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Accentul e pe "atata timp cat are bani destui". iti trebuie multi multi bani sa poti influenta piata de schimb valutar de exemplu, si vreau sa spun multi. E mult mai ieftin prin anunturi in presa facute de cine trebuie.

      Sistemul actual nu e deloc perfect, de asta ne-am prins toti de mult. Si? Ce facem? Alte cateva experimente stupide?
  • 0 (0 voturi)    
    Euro (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:51)

    Cristi_V [utilizator]

    Atata timp cat cei mai bogati oameni din lume nu sunt din Eu, nu cred ca au nici un interes sa infloreasca Euro, dar au un interes sa crape moneda europeana..

    Iar Soros e un speculator uns cu toate alifiile si fara pic de remuscari
  • 0 (0 voturi)    
    euro...= dolar? (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:52)

    vasilica [anonim]

    un singur punct de interes:de ce toate tranzactiile(vorbesc de alea cu sume adevarate,de ordinul miliardeor)pe care le efectueaza Israelul sunt NUMAI dolari!!!!!!!!;tre sa dea de gandit baietilor destepti. sa aveti un sfarsit de saptamana cat mai placut......
  • +1 (1 vot)    
    propuneti voi .. (Vineri, 23 aprilie 2010, 12:53)

    hash [anonim]

    .. un sistem mai bun decat piata libera.

    si sa fie un film nou, pe care nu l-am mai vazut.
    • 0 (0 voturi)    
      tecnocratia (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:36)

      Bogdan Roma [anonim] i-a raspuns lui hash

      cauta filmul pe youtube
  • 0 (0 voturi)    
    Speculatiille-bombe cu ceas (Vineri, 23 aprilie 2010, 13:12)

    Sis [anonim]

    Speculatia este tampenia lumii pe care o traim, pt ca acum pot fi amplificate exponential, datorita tehnologiei moderne, expunerea nu tine cont de pavilion sau distante.Iar intr-o lume in care banul dicteaza, totul poate fi corupt.
    Deci trebuie schimbate regulile si interzise derivatele , altfel totul se repeta , iar decaderea totala e de neevitat.
    Restul este logoree fara rost.
  • 0 (0 voturi)    
    Speculatorii financiari. (Vineri, 23 aprilie 2010, 14:33)

    mircea [anonim]

    Pentru ce sa intamplat,referitor la criza financiara,speculatorii financiari ar merita sa fie acuzati de terorism.Interventiile lui Soros si a altora ca el,pentru renuntarea la euro ,sunt ,pentru-ca euro si dolarul sunt mai greu si imprevizibil speculate.O multitudine de monede nationale,poate fi mai usor speculata de excroci financiari,cu castiguri colosale pentru acestia.Soros nu a obtinut averea din nu stiu ce cunostinte de economie aplicata,ci din speculatii pe monede nationale,de multe ori facute cu sprijinul autoritatilor bancare din tara respectiva(sprijin car,bineinteles nu a fost dezinteresat).Si presiunile asupra Greciei au o miza speculativa,care sper sa se termine ca speculatiile pe leu facute in 2008 si inceputul lui 2009,unii au pierdut si acum injura guvernul roman.
  • 0 (0 voturi)    
    Terorisn financiar si economic? (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:16)

    Vlad [anonim]

    imediat dupa WWI speculatorii internationali s-au aruncat la gatul unei alte natii la ananghie aruncand-o in dezastrul economic si mai ales financiar total din care au iesit invingatori Adolf si NSDAP numit si nazist....care stim clar ca s-au asmutit asupra castei speculatorilor si finantistilor cu consecinte dezastruoase asupra conationalilor castei finantistilor cat mai tarziu si asupra Germaniei insasi.

    Terorismul finaciar dezlantuit de casta finantistilor mondiali este extrem de toxic, nociv si distructiv caci ataca efectiv mijloacele de existenta, productie si subzistenta a insasi statelor.
    Reteta din Grecia a fost aplicata in America de Sud si Africa pt 60 de ani cu rezultate dezastruoase fara ca nimeni sa spuna nimic doar ca continentele respective au plonjat in haos economic financiar si deci social transformand sute de milioane de oameni in muritori de foame si disperati sa se refugieze in zari mai calde.

    Daca nemtii au avut sau nu dreptate sa faca ce au facut cu casta speculatorilor si conationalii lor ramane de dezbatut si fiecare are dreptul sa faca calculele si sa judece pt sine ....dar sa acceptam crime facute in razboaie fara a lua in considerare si crimele finnciare si genocidul finaciar sai crimele impotriva umanitatii financiare prin metode de terorism financiar si economic e cel putin naiv daca nu prostitutie intelectuala.

    Pt toti aia care scuza pe speculatori va spun una singura ...sumele papate de speculatori puteau fi uzate de UE pt canalizari, cai ferate si alte proiecte productive unele chiar prin Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Vai, nu pot sa cred...!? (Vineri, 23 aprilie 2010, 18:26)

    Ionescu [anonim]

    chiar asa?!? a desenat pe un servetel cum va face el sa se prabuseasca euro? cat diabolism, dom'le!
    Voi nu va dati seama ce tampenii spuneti? Sau, daca ar fi asa, totusi, n-ar trebui sa isi dea demisia toti cei care lucreaza in bancile din intreaga Europa, fiindca nu sunt in stare sa prevada si sa previna ceea ce un batranel poate hotari doar printr-un desen pe un servetel, la masa?!?
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 0:27)

      HESS [anonim] i-a raspuns lui Ionescu

      Chiar asa.EVREII