Banii locali. Pot fi o solutie si in anumite zone din Romania?

de D.P.     Dan Popa's Weblog
Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 13:49 Economie | Finanţe & Bănci

Lira Lewes
Foto: Wikipedia

In timpul crizei din anii 2000, Argentinienii s-au folosit de „Credito” sau de „Patacon”. In Brazilia circula si in prezent cu succes, „Palmas”-ul. Un oras din Marea Britanie a pus in circulatie in septembrie 2008, Lira Lewes. Discutam despre monedele locale (se mai numesc si complementare). In Europa circula peste 70 de asemenea monede locale. Ele nu au o sustinere guvernamentala si nu apar in cotatiile oferite de bancile centrale, dar circula pe piata si sunt acceptate la plata de catre comercianti si persoanele fizice. In plus, permit relansarea economiilor blocate, scrie Dan Popa pe blogul lui.

  • Banii "locali" sunt ca un catalizator. Intra in reactie, ajuta economia, dupa care sunt retrasi

Pentru cei care au o problema in a imagina o moneda complementare le sugerez sa se gandeasca la un cupon de 10 lei sau cat naibii o fi, oferit de hypermarketuri de pilda. Si aceea poate fi considerata o moneda, dar eu ma refer aici la moneda ca bancnota sau moneda, diferita de cea oficial acceptata. La finele secolului trecut, mai multe State intrasera in criza de lichiditati au apelat la aceste monede locale care urmau apoi sa fie schimbate pe bani „buni”.

Primii bani locali au fost pusi in circulatie prin 1800 in Elvetia, de catre Banque Wir. Aparatorii ideii monedelor locale spun (si au dreptate) ca intr-o economie intrata in criza, cu sanse mici de a iesi prin forte proprii, adoptarea unei asemenea monede poate fi solutia.
  • Istoria economiei e plina de asemenea exemple de succes
Eu nu pledez aici pentru introducerea unei asemenea monede in Romania, desi pe spatii teritoriale restranse, poate aduce un ajutor economic. Desigur, ca orice idee, monedele locale au si detractori. Acestia spun in principal ca banii locali servesc evaziunii fiscale si ca nu au un efect benefic. Experienta Worgl cu moneda lui „wara” poate fi un exemplu de eficacitate potentiala a acestor monede locale. Worgl e un oras austriac cu 4000 de locuitori. In 1932 aveau un somaj de 30%, datoriile Primariei ajunsesera la 1,3 milioane de silingi iar lichiditatile administratiei erau de numai 40.000 de silingi.
  • In Romania, in anumite regiuni, ar fi o exagerare un asemenea proiect?
Imobiliarele, constructiile si serviciile publice erau in coma financiara. Ei bine, din initiativa primarului Michael Unterguggenberger, administratia locala a imprimat 32.000 de „bonuri” cu o paritate mai mica decat a silingului. Cu bonurile respective, oamenii puteau sa isi plateasca taxele locale si alte dari. Ideea e ca circulatia acelor bonuri a fost de 13 ori mai mare decat cea a silingilor. Asta ca sa dau numai un exemplu. Somajul a fost eliminat in mai putin de un an si jumatate fara sa se „miste” inflatia. Initierea unui asemenea proiect in Romania ar avea nevoie de girul Bancii Nationale, desigur.
Citeste si comenteaza pe blogul lui Dan Popa.


Citeste mai multe despre   










3335 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    aplicarea ideii ar fi o lovitura mortala. (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:09)

    mircea [anonim]

    Criza asta sa produs tocmai datorita lipsei unor reglementari clare privind fondurile speculative si nu seamana cu crizele" economice"anterioare.Aceasta este o criza "FINANCIARA"datorata speculatiilor unora ca Soros,care au sarit calul.Ce propune autorul,ar crea un haos financiar care nu va putea fi stapanit decat ,poate printr-u cataclism planetar.Mai degraba trebuie ingradita activitatea speculatorilor tip Soros si controlata intr-un fel activitatea Bancilor Nationale privind speculatiile pe moneda nationala,cine are informatia,cine o foloseste.Speculatii riscante sau incercat si in Romania,chiar cu atacuri dure la adresa guvernatorului BNR pentru-ca nu a lasat lucrurile sa evolueze cum vroiau excrocii.Nu am vazut prin presa o ancheta pe aceasta tema,atacuri la guvernator am vazut,e drept OZN-iste.
    • 0 (0 voturi)    
      Evaziune fiscala. (Duminică, 25 aprilie 2010, 6:12)

      Nobody [anonim] i-a raspuns lui mircea

      De fiecare data cand nu treci un venit in evidenta monedei nationale faci evaziune fiscala.

      Pentru cei care sunt de parere ca Wörgl a fost un experiment reusit le solicit un raspuns la intrebarea: au fost trecuti in evidentele in schillig acele 'certificate de munca'? Din lipsa unor taxe nationale a rezultat un castig.

      Un al doilea secret ar fi ca acel burgomaister (primar) din Wörgl a realizat ceea ce s-ar numi un credit fara dobanda, adica a obtinut o suma de bani acele 'certificate de munca' fara sa-l coste cine stie ce, doar tiparirea. De dat, schillingi din cont nu au fost dati la nimeni, au fost folosti la garantare. A impus aceea moneda prin plata salariatilor primariei si prin celelalte parghii: acoperire cu alta moneda, reguli exacte si mai ales respectate, etc. Ce usor este sa invarti bani, ca burgomaister, cand i-ai obtinut cu dobanda zero si cand mai ales stii ca schillingi cu care garantezi sunt la tine in cont (cont bancar).

      Efecte din experimentul Wörgl nu pot fi negate. Ele au existat si au fost benefice pentru acei oameni. Dar s-au realizat avand la baza aceste doua secrete: evidente separate deci neplata unor taxe si impozite nationale (cele locale au fost platite - catre Primarie desigur) si practic 'obtinerea' unui credit cu dobanda zero pentru care NU ai dat nimanui nici un schilling.

      Cand ai taxe si impozite la nivel national trebui pusa intrebarea: ce este un stat? De ce noi oamenii ne organizam o astfel de structura? Evident pentru a ne fi mai bine. Pentru a avea o guvernare buna, iar in caz ca aceasta nu este buna sa cautam solutii. Una ar fi sa iesi din acea organizare, va fi un 'bine' local ...

      Suntem in proces de a trece la o moneda unica in intraga UE. De ce sa trecem la Euro cand in cazul Wörgl a fost atat bine?

      Mai multe detalii despre Wörgl se gasesc si la : http://circ2.home.mindspring.com/TGWoerglCommentDistributed.htm
      Nu o sa se scrie explicit ca nu plateau taxele nationale pentru operatiunile economice derulate cu bonuri.
      • 0 (0 voturi)    
        E vorba de monopol (Luni, 26 aprilie 2010, 8:14)

        flavian [utilizator] i-a raspuns lui Nobody

        De fapt e vorba de monopol. De monopolul bancilor centrale asupra emisiunii de bani. De monopolul guvernelor asupra taxelor si impozitelor cu care controleaza economia si populatia.

        De aceea a fost interzisa aceasta idee atunci cand a aparut. Da, INTERZISA. Desi incepuse sa prinda ideea respectiva si in alte orase. Pentruc a celor de la centru nu le place "descentralizarea" si pierderea controlului.

        Exista nenumarate alternative monetare. Pe langa experimentul Worgl. Puteti gasi o serie intreaga in limba romana pe acest subiect, de vreo 12 artiole. E suficient sa dati un google dupa "alternative monetare".
    • 0 (0 voturi)    
      Evaziune fiscala. (Duminică, 25 aprilie 2010, 6:24)

      Nobody [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Sa ma explic.

      Mai intai, nimeni nu se naste invatat, trebuie sa urmeze o scoala ca sa invete - poate doar Jiji care s-a nascut filozof.

      Exista cateva dedesupturi / secrete cand vine vorba de monede locale. Din capul locului trebuie spus ca ele exista, sunt folosite si nu de ieri de astazi. Ce nu stiu multi este ca evidenta folosiri lor se face SEPARAT de evidenta folosirii monedei nationale. SEPARAT. Acesta este unul din secrete.
      1. Ai o afacere si vanzi sau prestezi servicii pentru care percepi moneda locala si nu nationala, ma rog, pentru o parte din ele, vezi Liberty Dollar si altele. Evidenta acestor bunuri si/sau servicii in moneda locale nu se regaseste in evidenta monedei nationale, ca firma nu esti obligat sa treci in acte decat moneda nationala, de ce sa amesteci mere cu pere, etc. , plus ca nu are cine sa te verifice ...
      2. Pentru cifrele aflate in evidentele cu moneda nationala platesti taxe, de exemplu TVA si impozit pe profit. Pentru cele cu moneda locala NU platesti TVA si impozit pe profit. De aici rezulta ca ai un castig ceva mai mare dat de taxele/impozitele care nu exista pentru moneda locala. castig pentru tine dar care inseamna venit mai mic la bugetul national.
      3. De ce o localitate ar fi indreptatita sa emita moneda locala si alta nu? Sunt multe localitati care sunt diperate si au nevoie de asa ceva. Sa extindem rationamentul la jumatate din tara (romaneasca) si sa observam ca bugetul national a incasat mult mai putin ca TVA si impozit pe profit decat daca ar fi o singura moneda cu circulatie pe teritoriul national.
      4. Ceea ce ne duce cu gandul ca oriunde in lume astazi, in tarile in care se accepta si alte monede decat cea nationala se deschide poarta evaziunii fiscale. Asta pentru cine a inteles fenomenul. Cine nu intelege sa-si deschida o afacere si sa incaseze bani in mai multe monede si sa tina o evidenta unica. Asta daca vrea mai multa munca. Nu are decat sa se intrebe de ce ar fi necesar intr-o tara mai multe monede.
  • 0 (2 voturi)    
    TIPARNITA BNR-ULUI (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:23)

    Super Tare [anonim]

    Atat asteapta malagambistii, hotii, smecherii, beizadelele, politicienii, baietii destepti, mogulii, activistii de partid, speculatorii, amanetii, recuperatorii inca un business de genul Caritas, FNI, Banca Albina, BIR, SAFI, Taher, Maher .Ar fi solutia iesirii din criza a Romaniei: spitalele, vaduvele, asistatii sociali, cersetorii, patronii faliti, somerii toti isi doresc o moneda regionala de tip austriac sau si mai bine, englezesc,etc.
    O noua moneda regionala. Super Tare a fost asta.Daca ai vrut sa-i dai dureri de cap si de inima lui Isarescu, sa stii ca ai reusit...
  • +1 (1 vot)    
    raspuns lui Mircea (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:41)

    Marin [anonim]

    Mircea tata, mai intai citeste si pe urma vorbeste. Banii aia locali sunt folositi EACT in perioada de criza. Nici vorba de haos decat in capul unora. Monedele locale sunt folosite in sute de regiuni europene si chiar cu succes. Dar daca se apuca toti sa vorbeasca fara sa citeasca despre ce e vorba...
    • -1 (1 vot)    
      Bani regionali (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:58)

      Republica Fericitei Romanii Regionale [anonim] i-a raspuns lui Marin

      Felicitari!Poate nu stii dar deja te-ai imbarcat in noul proiect al monedelor regionale romanesti.Sa le luam pe rand: "mazaronul" in Dobrogea cu tiparire la Constanta, "Boconul" pentru Ardeal cu tiparire la Cluj, "Opresanu" pentru moldova cu tiparire la Focsani.
      Poate nu stiai dar "banii locali" sunt niste bonuri valorice tiparite de primarii in vest ca sa-si usureze decontarile cu "centrul".Au o arie de raspandire strict localizata si functioneaza doar in anumite tranzactii financiare.
    • 0 (0 voturi)    
      Tu cine esti? (Duminică, 25 aprilie 2010, 11:50)

      eu [anonim] i-a raspuns lui Marin

      Te-o chema cumva MarKo,Belo!.No ca atunci-i di intales bre.
  • +2 (4 voturi)    
    Propunere (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 15:59)

    moucha [anonim]

    Propun o noua moneda regionala : Becaleul, cu cruci pe verso si chipul Aparatorului Luminii pe fata. Multiplii si submultiplii sa fie in 1024 ca in informatica (giga becaleu, kilo becalei, tera becaleu, etc.). Cat despre siguranta, acoperire in oi. Dai becaleul, iei oaia sau berbecul. Moneda sa fie regionala, dar la scara planetara. Martipanii sa aiba banu lor.
  • +1 (1 vot)    
    Curiozitate (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 16:50)

    Observer [anonim]

    Sunt curios daca s-ar gasi un om normal la cap care sa-si skimbe Leii sau Euro-ii pe banii tipariti de primarul localitatii, sau macar sa accepte sa fie platit in acestia.
  • +1 (1 vot)    
    pai e deja una.... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:29)

    Nicky [anonim]

    Avem deja una.... se cheam LEU si cu cat scapam mai repede de ea cu atat mai bine. Nici statul de a emsio nu mai are incredere in ea si ne calculeaza impozitele in EURO si mai ales taxele in EURO. Noi cand vindem ceva intre noi, tot in EURO negociem, ofertele de la diverse firme sunt toate in EURO.... asa ca la cd en trebuie a doua monenda regionala, cand prima nu o mai folosim deloc....totul se duscuta/negociaza in EURO
    • 0 (0 voturi)    
      Of, nu va prindeti de loc! (Duminică, 25 aprilie 2010, 8:05)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Nicky

      Mie mi-a cazut fisa. Rolul articolului este de a sonda opinia inainte de emiterea monedei Tinutului Secuiesc! Ca daca tot vor sa fie autonomi de ce nu ar avea si moneda proprie? Cum o sa se numeasca oare? Secui? nu prea merge! Ceangau? asa si asa! Cred ca Ighen s-ar potrivi! Harom ighen. Hai ca suna ftumos!
  • 0 (0 voturi)    
    BANII EUROPEI (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 21:49)

    scapatu prin degete [anonim]

    Cei care isi permit sa tipareasca asemenea hartii o fac in scopul distrarii turistilor in special si ca promovare in campanii publicitare a zonei.Noi habar nu avem pe ce lume traim, Romania este in continuare un stat inchis si orice amarat care pleaca la capsuni in Spania sau la portocale in Grecia crede ca la apucat pe Dumnezeu de picior.Plecatu la munca in strainatate a devenit mai ceva decat fuga din tara de pe vremea ceausista.Oricum numai cu fuga se mai poate scapa...
  • 0 (0 voturi)    
    Emisiunea de moneda (Duminică, 25 aprilie 2010, 8:59)

    buxa [utilizator]

    Ca sa emiti o moneda trebuie sa ai o acoperire a valorii sale. De exemplu, daca un supermarket emite cupoane (cum zice autorul) trebuie sa ofere pentru acele cupoane produse, deci cuponul are o acoperire valorica in produse. Daca sunt emise cupoane in nestire - magazinul va oferi in nestire produse, deci apare un dezechilibru major pentru emitent. In realitate, pentru magazin tehnica cupoanelor este o metoda de crestere a volumului vanzarilor in nici un caz o emisiune de moneda si este un proces atent monitorizat de acel magazin.
    Eu nu cred in aceasta teorie, cu atat mai mult in tara noastra unde productivitatea este jalnica, plus valoarea aproape ca nu exista ... dar majoritatea se plange ca nu are bani suficienti.
    In Austria, omul de rand cand se apuca de munca - munceste - produce valoare, motiv pentru care si banii pe care ii primeste acopera cu adevarat rezultatele muncii sale. La noi omul se apuca de munca doar de ochii lumii (vezi imaginile cu 5 dorei care se uita la al saselea care se face ca sapa o groapa) si nu produce mai nimic - motiv pentru care economia nici nu il rasplateste pe cat isi doreste el.
    In Romania suferim de prea multa lene ... nu de prea putini bani.
    Eu nu cred in aceasta teorie, cu atat mai mult in tara noastra unde productivitatea este jalnica, plus valoarea aproape ca nu exista ... dar majoritatea se plange ca nu are bani suficienti. In Austria, omul de rand cand se apuca de munca - munceste - produce valoare, motiv pentru care si banii pe care ii primeste acopera valaorea produsa de el. La noi omul se apuca de munca doar de ochii lumii (vezi imaginile cu 5 dorei care se uita la unul care se face ca sapa) si nu produce mai nimic - motiv pentru care economia nici nu il rasplateste pe cat isi doreste el.
  • 0 (0 voturi)    
    dezolant, domnule popa (Duminică, 25 aprilie 2010, 9:31)

    ionica fonosch [anonim]

    *asta cu bani locali e nemernicie pe fata !!! ce se taie astia cu sabiile acum
    dar ce se vor taia ptr impunerea baniilor locali ......
    (sabia lui bercea, moneda lui bercea ... eventual vama lui bercea ...)
    **hoti care ne conduc , ei si neamurile lor fura prin diferenta de curs !
    (deci nu are saraca moneda nici o vina ...)
    ***romania din nefericire numai sub dictatura a reusit sa faca ceva industrie
    (antonescu /dej ..) nici la furat nu excelam , de obicei se fura bani
    de la bugetul statului nu de la uniunea europeana....
    CINE VA TIPARII BANII :-) asta e intrebarea ...si problema !
  • 0 (0 voturi)    
    bani regionali folositi pentru drumuri contra dese (Duminică, 25 aprilie 2010, 22:54)

    LETITIA [anonim]

    ar fi bine ca o buna parte din acesti bani regionali sa se foloseasca in toate judetele tarii pentru punerea la punct a soselelor,autostrazilor,drumurilor judetene de care au mare nevoie femeile gravide,mai ales cele care sunt i pragul de-a aduce pe lume copii,copii grav bolnavi,persoane accidentate pe drum ,acasa,la locul de munca,persoane cardiace,asmatice,diabetice,etc,de diferite varste,investitorii romani si straini turistii etc.Arr fi bine ca persoanele cu functii mari in stat care se ocupa de drumurile tarii sa colaboreze cu francezii sa ia lectii in domeniul acesta .