E-mailuri ale conducerii Goldman Sachs sugereaza ca banca a profitat de criza subprime pentru a realiza profituri considerabile

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:25 Economie | Finanţe & Bănci

Lloyd Blankfein
Foto: Reuters
 documente
O comisie a Senatului american a publicat sambata o serie de discutii care arata modul in care banca Goldman Sachs a profitat de criza creditelor imobiliare pentru a incasa zeci de milioane de dolari, relateaza AFP.

"Banci de investitii precum Goldman Sachs nu erau doar simpli jucatori in piata, erau promotori interesati ai unor scheme financiare complexe, riscante, care au favorizat izbucnirea crizei", afirma Carl Levin, presedintele subcomisiei permanente de ancheta, intr-un comunicat publicat alaturi de discutiile dintre sefii Goldman Sachs.

Intr-unul dintre e-mailurile apartinand presedintelui Goldman Sachs, Lloyd Blankfein, din noiembrie 2007, acesta afirma: "Evident ca nu am reusit sa evitam criza creditelor ipotecare. Am pierdut bani si ulterior am castigat mai mult decat am pierdut datorita pozitiilor noastre scurte" (operatiuni bursiere care permit unui operator sa realizeze castiguri pariind pe scaderea unei valori).

"Se pare ca vom face bani frumosi", scrie un alt manager de top, Donald Mullen, intr-un e-mail datand din octombrie 2007.

Publicarea acestor mesaje cade intr-un moment nepotrivit pentru Goldman Sachs, in conditiile in care autoritatea americana pentru reglementarea pietelor bursiere (SEC) a depus plangere in instanta impotriva bancii, in 16 aprilie, pentru frauda.

SEC acuza banca de faptul ca ar fi inselat investitorii prin plasamente in titluri riscante, fiind la curent cu faptul ca acestea vor scadea, fara macar a-i informa ca Goldman Sachs paria chiar pe scaderea produselor pe care le cumparau in numele clientilor.

Washington Post afirma, in editia de sambata, ca banca se pregateste sa respinga, saptamana viitoare, acuzatiile potrivit carora ar fi actionat impotriva clientilor in acest dosar.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4047 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    ok, si care-i problema ? (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 19:37)

    Lucian [anonim]

    Ce-i rau in faptul ca a profitat si a facut bani ?
    Tocmai asta e si menirea ei, ca banca de investitii, sa faca bani.

    Daca a facut ceva ilegal, cum crede SEC-ul, ramane sa se demonstreze la tribunal.
    • +2 (2 voturi)    
      Pai (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 21:58)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Cand pe clienti ii sfatuiesti sa cumpere si tu pariezi ca o scada, inseamna ca tu ai sfatuit intentionat gresit clientii.
      • 0 (0 voturi)    
        Nici un risc (Luni, 26 aprilie 2010, 12:57)

        flavian [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Stati linistiti, bancile veghiaza. Ciocul mic si mana pe sapa, ca-n rest nu e nici un risc: http://blog.flavian.ro/2010/04/bancile-garantarea-si-raportarile.html

        Bine, hai sa zicem acolo.. un 99% risc. Maxim am zis !
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 22:36)

      adin [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Cu din astia ca tine, am ajuns unde-am ajuns.
    • +2 (2 voturi)    
      chiat tu .... (Duminică, 25 aprilie 2010, 8:01)

      johnel [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Daca ai fi citit cu atentie, sinapsele tale ar fi trebuit (in mod nrmal) sa reactioneze la "Goldman Sachs paria chiar pe scaderea produselor pe care le cumparau in numele clientilor".
      No offence...
    • 0 (0 voturi)    
      NU este nici o problem (Duminică, 25 aprilie 2010, 10:16)

      clientul [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Asa este, ai perfecta dreptate.
      Tu la ce banca lucrezi ?
    • +2 (2 voturi)    
      ba nu e ok (Duminică, 25 aprilie 2010, 10:17)

      feinstein [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      pentru ca ei au facut bani vanzand produse de a caror devalorizare erau constienti. ei aveau obligatia de a-i informa corect pe clientii lor. e ca si cum un avocat te-ar reprezenta in instanta desi el a pariat pe faptul ca vei intra iin inchisoare....e o incompatibilitate clara.
    • +2 (4 voturi)    
      pai uite cum e: (Duminică, 25 aprilie 2010, 17:41)

      max [anonim] i-a raspuns lui Lucian

      Iimagineaza-ti ca agentul tau de bursa cumpara din toti banii tai actiuni despre care stie ca vor cadea.
      Sau si mai bine, imagineaza-ti ca chirurgul care te opereaza de apendicita profita de ocazie ca sa-ti scoata un rinichi inainte de a inchide taietura (cit mai e un rinichi pe piata libera?).
      E un risc acceptabil?
  • 0 (2 voturi)    
    Vaaai, ce fatzuca tipica are ala in poza... (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 22:14)

    Hook nose [anonim]

    ...de "investitor" din poporul ales, si ce fericit e !!!
  • +1 (1 vot)    
    Prostia se plateste (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 22:18)

    Houstonianul [anonim]

    Multi si prosti. Asa se fac banii, de pe urma prostilor care s-au ingramadit la case pe care nu si le permiteau.

    Pentru toti ametitii care se baga sclavi pe viata la mortgage-uri pe care nu le inteleg, s-a inventat chiria! Platesti $x/luna la un complex de apartamente si restul este asigurat: parcare, intretinere, taxe de proprietate, asigurare, etc.

    Exemplu: articol in Wall Street Journal despre familia de romani, mortgage, banca germana lacoma, rechnii de la Goldman Sachs si Paulson care a facut $1B de pe urma prostilor:

    http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704133804575198120387721724.html

    Nu stia ce face, nu intelegea finantele, nu stia engleza bine, da' a semnat pentru o casa de 7 ori venitul brut intr-un an!

    Fragment: "The home mortgage of Gheorghe Bledea was among those that wound up in the Abacus portfolio.

    In May of 2006, a broker had approached Mr. Bledea, a Romanian immigrant, to pitch him a deal on a loan to refinance the existing mortgage on his Folsom, Calif., home.

    Mr. Bledea, who is suing his lender in Superior Court of California in Sacramento on allegations that he was defrauded, wanted a 30-year fixed-rate loan, according to his complaint. His broker told him the only one available was an adjustable-rate mortgage carrying an 8% interest rate, according his court filing.

    Mr. Bledea, who says he has limited English-speaking skills, was told that he'd be able to exit the risky loan in six months and refinance into yet another one carrying a lower 1% rate. Mr. Bledea agreed to take out the $531,000 loan on July 21, 2006.

    The new loan never materialized. Within months, Mr. Bledea and his family were struggling under the weight of a $5,800 monthly note, says his son, Joe Bledea.

    "We were putting ourselves in a lot of debt," Joe Bledea says. By spring of 2009, the loan was in default. The elder Mr. Bledea is now appealing to the court to avoid eviction from his ranch-style house, says family attorney Will Ramey. "
  • +1 (1 vot)    
    parca erau milogii milogilor acu' un an (Sâmbătă, 24 aprilie 2010, 22:32)

    ionescu [anonim]

    si plangeau pe la guverne: dati-ne bani (de la contribuabili) ca crapam..... ca sa vezi ce mai criza bancara.....auuullleeooouu..... manca-ti-ash, ce napasta!!!....etc. - cunoastem - . "Daca trebe', ne dam si pantalonii jos, da..., stam aplecati, da..., cu vaselina ! 'nteles, sa' traiti !"
    Acu' Goldman Sachs Bank rade din poza, cu gura pana la urechi. S-a aranjat, sa-i luceasca bine chelia, si anunta profit urias.
    Ce chestie totushi..... guvernele nu s-au prins nici acu de neshte chestiuni pe care va sa zica, le stia pana si Trahanache.
  • -3 (3 voturi)    
    Asta e, sunt si riscuri ... (Duminică, 25 aprilie 2010, 11:46)

    utug [anonim]

    Nu se pot " face bani frumosi" fara riscuri.
    Kron-Printzen s-a scufundat in 1706 cu 820 pasageri ... Trouvadore - scufundata in1841 cu doar 193 supravietuitori ...
    http://en.allexperts.com/e/s/sl/slave_ship.htm