Cati kilometri de sosea are Romania? Un raspuns oficial, de la Statistica

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 27 aprilie 2010, 10:02 Economie | Finanţe & Bănci

In 2009 au fost construiti 40 de kilometri de autostrata, astfel ca lungimea autostrazilor romanesti urca la 321 km, se arata intr-un document remis marti presei de catre Institutul National de Statistica. In plus, datele INS mai arata ca lungimea soselelor romanesti este de 8 ori mai mare decat lungimea liniilor de cale ferata. “La 31.XII 2009, drumurile publice totalizau 81.713 km, din care 20,2% sunt drumuri nationale, 42,9%- drumuri judetene si 36,9%- drumuri comunale”, se arata in textul INS.

In ceea ce priveste starea tehnica a drumurilor publice, spun statisticienii, 49,0% din
Reteaua de drumuri publice
Reteaua de drumuri publice
Foto: INS
lungimea drumurilor modernizate si 57,5% din lungimea drumurilor cu imbracaminti usoare rutiere aveau durata de serviciu depasita. Din totalul drumurilor nationale, 6.180 km (37,4%) erau drumuri europene, iar 321 km (cu 14,2% mai mult decat in anul 2008 respectiv 40 km) insumau autostrazile.

Din totalul drumurilor publice, mai putin de 2% sunt cu 3 si 4 benzi de circulatie, mai spun oficialii INS. Drumurile judetene erau, in proportie de 48,0%, drumuri cu imbracaminti usoare rutiere, iar drumurile comunale erau, in proportie de 50,4%, drumuri pietruite.

La 31.XII.2009 liniile de cale ferata de folosinta publica in exploatare insumau 10.784 km, din care 10.645 km (98,7%) linii cu ecartament normal, 5 km (0,1%) linii cu ecartament ingust si 134 km (1,2%) linii cu ecartament larg. La sfarsitul anului 2009, lungimea liniilor de cale ferata in exploatare electrificate era de  4.002 km, cunoscand o crestere de 0,7% fata de anul 2008 (+28 Km) si reprezentand 37,1% din reteaua de cale ferata in exploatare.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6271 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    haha (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:21)

    ION I [anonim]

    eu as intreba "Cati kilometri practicabili de sosea are Romania?"
    degeaba ai sosele care se intind pe sute de mii de km daca acestea sunt din pamant , pietris, asfalt in valuri sau pline de gropi ca dupa bombardament.
    • 0 (6 voturi)    
      Lasa ca e mai bine asa (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:03)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui ION I

      daca am avea sosele ca in Germania, toti figurantii le-ar da in goarna la bmw-urile din `70 si ar fi si mai multi morti pe sosele decat acum cu soselele proaste. stiu ca o sa ma contraziceti dar e o parere subiectiva
      • +8 (8 voturi)    
        nu au aia bani de benzina (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:24)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui Frankie

        Aia cu BMW-uri din 1900 toamna nu prea au bani de benzina sa mearga pe autostrada. Ei se plimba doar prin oras si dupa aia mananca paine cu parizer si mustar timp de doua saptamani.
  • +2 (2 voturi)    
    Adio drumuri (nesimtite) (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:27)

    Mihai [anonim]

    Cati km de gargara auzim in fiecare zi despre planurile de drumuri din Romania? Fara numar, cat toate autostrazile din lume la un loc, cand sa facem si noi un drum la cateva zile apar ditamai gropile in el, cum ai putea sa ii ceri constructorului sa faca treaba buna atat timp cat ti-a dat spaga?
    In afara de cei 40 km de autostrada, toata infrastructura existenta a fost facuta pe vremea lui nea Nicu, dupa el doar s-a furat si distrus. In 2015 se implinesc 25 de ani de la revolutie, cam tot atat cat a stat si nea Nicu.
    Drumuri de calitate nu o sa avem decat atunci cand se va lua spaga cat mai putina, spre deloc.
    Ne bucuram totusi ca cei de la drumuri au salarii de zeci de mii de euro si nu trebuie sa faca nicio performanta, ca doar e la stat si la stat se sta.
  • +2 (2 voturi)    
    Varianta (Marţi, 27 aprilie 2010, 11:20)

    Vizitiul [utilizator]

    Eu as face un pie chart cu cati km nu are RO, ar iesi foarte impunator :)
    • +2 (2 voturi)    
      Imposibil (Marţi, 27 aprilie 2010, 10:46)

      horia [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      NU se poate, ca nu are toata lumea LCDuri de 24 de inci!
  • +1 (1 vot)    
    rusine (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:40)

    Feri [anonim]

    Capul lui Berceanu vrem
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Marţi, 27 aprilie 2010, 12:51)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Feri

      nu berceanu este vinovatul, ci toate guvernele care au incurajat cheltuieli desantate pe asistenta sociala, pe cei care "Noi nu ne vindem tara", pe toti cei care au blocat progresul economic al Romaniei!!!

      degeaba ai un ministru competent, daca acesta nu are buget pentru constructia de infrastructura, nu?

      daca tu ai 10 lei in buzunar, pentru ca restul de 8,000 lei ti i-au cheltuit rudele pe pomeni, degeaba iti vor cere copiii sa le cumperi mobila in dormitor, haine, rechizite scolare, pentru ca nu poti face nimic cu 10 lei!
  • 0 (0 voturi)    
    drumurii...unde? (Marţi, 27 aprilie 2010, 13:34)

    sa merg cu masina pe autostrada in toata romania [anonim]

    Sa vedem citi km avea SUA in 1950 si de ce Romania nu are acum cit avea SUA in 1950. Drumuri face comertul sa se dezvolte. In Romania autostrazile poate sa fie cu bani cum sunt in Italia si SUA, se poate face bani dupa ce drumurile sunt construite. O mica taxa de 2 lei pe km se poate taxa pe masini si mai mult pe camioane. Daca vrei sa mergi cu viteza trebuie sa platesti, daca nu vrei sa platesti, atunci mergi pe drumuri rurale. In Romania nu se stie inca cum sa se faca bani dupa drumuri! Mai trebuie inca 50 de ani ca Romania sa ajung la nivelul Germanie si SUA. Sper sa nu asteptam atit timp!
    • 0 (0 voturi)    
      Si agramatismul ... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 10:43)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui sa merg cu masina pe autostrada in toata romania

      ... face oamenii destepti sa-si ia campii. Daca nici macar sa scrii corect nu esti in stare, nu te astepta ca rationamentele matale pe diverse probleme sa fie cat de cat valabile. Sa-ti explic:

      O taxa de 2 lei pe km ar insemna ca un drum Timisoara - Bucuresti si retur, de ex., in plus fata de benzina si uzura masinii, te costa v'o doua mii de lei taxa de drum. Unu' care face drumu' asta de doua ori pe luna plateste anual inca spre dois'pe mii de EUR taxe de drum, daca se face taxa cum zici matale. Asta pe un turism. Daca la camioane e mai mult, de ex. proportional cu greutatea, inseamna ca un TIR baga la un drum deja v'o 2500 de EUR. Cam ce parere ai, de unde scoate transportatorul baii aia? Iti zic io, ca pe matale nu cred ca te duce mintea: il taxeaza pe furnizorul marfii, sau pe cumparator. Indiferent pe care-l taxeaza, ala il taxeaza pe clientul final. Asa ca ajungi sa iei pui de ex. pui crescuti in Iasi cu de trei ori pretul in Bucuresti, televizoare importate din Japonia la dublu pretul din Ungaria sau Austria, chiar si paine iar la pret dublu. si in plus nici nu-ti renteaza sa te duci cu masina sa-ti aduci de unde e ieftin. Poate matale ai fabrica de bani, da' unu' care traieste dintr-o pensie de 1000 de lei ar muri de foame, desi el nici macar nu circula cu vreo masina.
      • 0 (0 voturi)    
        sa nu ajung ca tine... (Miercuri, 28 aprilie 2010, 12:59)

        desteaptate romane...wake up romanian [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

        Daca vrei poti sa i-ti scriu si in engleza dar cu cred ca intelegi! Asta este problema cu toti din romania, in loc sa resolve problema care este cu drumuri si autostrazi, se apuca ca matale sa vorbeasca aiurea! Eu am dat un exemplu despre taxa pe drumuri sa se faca bani si sa se construiasca mai repede decit sa mai stam inca 50 ani pina toata romania o-sa aiba autostrada! Dar matale se vede ca nu ai fost nici in bulgaria sa vezi cum ne ia taxa pe drumuri acolo! Te apuci sa vorbesti despre costul si economia din romania si cit o-sa dai pe un TV cind te poti duce in bulgaria si il cumperii mult mai ieftin. Ai stiut ca ungurii vin in romania sa cumpere ce este mai ieftin la noi decit la ei? Numai sta in casa si mai iesi prin lume sa vezi cum este in alte locuri! Poate asa poporul roman se va schimba! Altfel o-sa ajunga ca matale, un constipat!
  • 0 (0 voturi)    
    autostrada (Marţi, 27 aprilie 2010, 14:27)

    DO [anonim]

    Cum in 2009 s-au facut 40 km de autostrada -? fals , - S-au finalizat cei 40 km inceputi de vreo 5 ani ......