De ce Grecia nu va falimenta in mai

de D.P.     HotNews.ro
Vineri, 30 aprilie 2010, 15:19 Economie | Finanţe & Bănci

De cateva luni fie ca traim in Romania,Grecia sau SUA, continuam sa citim despre “Tragedia Greaca”. Defapt a devenit ca si o telenovela. In fiecare zi apar noi episoade,noi evenimente si situatii.Auzim si vedem eroii acesteia spunandu-si…replicile si in plus mai vedem aparand si invitati speciali.Cine are in vistierii obligatiunile grecesti?
Grecia are obligatiuni emise in valoare de circa 300 miliarde de Euro.
Aproape 15% din acestea (45 miliarde) sunt cumparate de bancile grecesti. Bancile franceze detin alte 70 miliarde. Nemtii sunt jucatori puternici cu 45 miliarde. Alte 140 sunt raspandite in institutiile financiare si de pensii in diferite tari,cele mai multe apartinand la G20, economiile puternice din Europa si din lume, scrie Ilias Papagiorgiadis pe blogul lui.
Citeste si comenteaza pe blogul lui Ilias.


Citeste mai multe despre   










3569 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Quote of the day: (Vineri, 30 aprilie 2010, 15:49)

    it_s__not_news [utilizator]

    The herd instinct among economists makes sheep look like independent thinkers.
  • +8 (12 voturi)    
    Dragi romani, (Vineri, 30 aprilie 2010, 16:02)

    Ovidiu [anonim]

    Oamenii de afaceri germani platesc taxele.
    Oamenii de afaceri greci nu evita taxele.

    Germanii muncesc pana la 65 de ani si chiar peste
    In Grecia te poti pensiona de la 45-50 de ani.

    Germanii nu mint cand raporteaza cifrele la UE.
    Grecia a mintit la intrare si minte si acuma.

    Protectia sociala in Germania te trimite la munca.
    Protectia sociala in Grecia te lasa sa traiesti regeste

    Evaziunea fiscala in Germania e pedepsita crunt
    Evaziunea fiscala in Grecia e tolerata

    Coruptii sunt pedepsiti in Germania.
    Coruptii castiga alegerile in Grecia daca promit.

    Bugetarii in Germania castia mai putin ca la privat
    Bugetarii din Grecia castiga mult peste cei de la privat.

    Vi se pare corect ca nemtii sa cheltuie din banii lor de taxe pentru a salva fundul Grecilor?

    Articolul de mai sus suna a amenintare," Daca nu ne salvati va prabusim pe toti !!! ".

    Nu dragilor, intrati in faliment, injumatatiti pensiile, scoateti armata in strada, daca populatia se rascoala, votati un guvern care nu minte data viitoare, dati afara 50% din functionari, mariti varsta de pensionare de la 45 la 65 de ani, si iesiti din criza.

    Daca masurile de mai sus nu sunt suficiente, sa va ajute si Europa, dar nu inainte de a vedea niste masuri concrete.
    • -7 (11 voturi)    
      amice, revino-ti (Vineri, 30 aprilie 2010, 17:11)

      visio [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      nu esti in masura sa vb de greci atat vreme cat l-ai votat 20 ani pe iliescu, basescu, constantinescu, vanghelie, etc..intelegi? chiar nu esti in masura sa vb...treci la scoala, invat aceva economie si apoi mai vb
      germanii nu saracesc si nici nu dau de pomana 10miliarde de eur
      germanii trebuie sa ne multumeasca ca le cumparam masinile exorbitant de scumpe si au nivelul de trai actual
      putem sa cumparam masini si de la francezi dsaca esti atat de ofticat, ce va mai face atunci germania? si vb cumva de aceeasi nemti care ne-au invadat si ne lua petrolul? dasca tu le plangi de mila, dispari in germania si plateste birul; vb de nemtii care au ucis milioane de evrei nevinovati, la fel ca stalin? imi e rusine numai pt ca vorbesti limba romana..hai dispari si vino la sfarsitul lumii...peste cateva miliarde de ani..grecii si-au facut o tara superba spre deosebire de romania unde se asculta manele, otvisme, si aberatii de genul asta; inca ceva amice: sunt roman dar mi-e rusine cand ies di n tara..rusine din cauza unora ca tine, neinformati si rauvoitori...asa cum a fost comunismul
      • +3 (5 voturi)    
        Visio lasa-ne nebunaticule (Vineri, 30 aprilie 2010, 17:35)

        Costea [anonim] i-a raspuns lui visio

        grecule du-te si lasa-ne. bine ar fi daca nu v-ar da nici un ban. sa va vedem in strada cum va scoateti ochii.. rapid au gasit grecii un vinovat: Germania. de ce nu cer bani de la turci? doar au stat 400 de ani. Pentru ca turcul ar zice imediat Sictir! Eu nu ii inteleg pe nemti.. de ce vor sa de bani la altii in halul asta? ce ei nu au cheltuieli? de ce neamtul sa nu-si traiasca viata? au dat vreodata grecii bani la cineva? Nu! nu vor da niciodata!! Afara din zona euro coate goale!! Nu aveti ce cauta acolo!
        • -1 (1 vot)    
          te dezamagesc un pic (Vineri, 30 aprilie 2010, 20:38)

          visio [anonim] i-a raspuns lui Costea

          sunt roman get-beget, plimbat un pic prin toata Romania si cate un pic pe afara...de ce crezi tu ca UE va da bani greciei, cand ar putea foarte bine sa refuze si sa o excluda din alianta? daca tot te lauzi ca esti destept fara raspunsuri, ca numai intrebari ai pus, vad...votanti de elena udrea si ion iliescu ce sunteti
        • 0 (0 voturi)    
          pacat (Sâmbătă, 1 mai 2010, 18:54)

          ioana [anonim] i-a raspuns lui Costea

          ca noi avem ce cauta in UE vai mama noastra.
          Nu stiam ca suntem asa de rasisti si ne bucuram de raul altuia! Las ca o sa cerem noi bani de la unguri ca sa nu luam de la FMI si Germania care sunt atat de altruisti incat iau de la gura lor ca sa dea altcuiva inclusiv noua,ca meritam si avem cum sa-i returnam.
          HA
      • +2 (4 voturi)    
        visio (Vineri, 30 aprilie 2010, 17:45)

        rsss [anonim] i-a raspuns lui visio

        visio probabil ca te tragi din FANAR. Vad ca urci pe Himalaia pe greci
        1-GRECOTEII au mintit toata Europa gandind ca sunt cei mai destepti. Iata unde i-a dus smecheria proasta.
        2-De cand e lumea au fost perversi.
        3-Ocupatia de baza cantatul si PUTUROSITUL
        4-Aroganti ,increzuti si fanfaroni.
        5-Punctual vorbind ,vezi " bascalia de tara" facuta de grecoteiul de Tariceanu.
        visio mergi in Grecia //.(editat de HotNews.ro)
      • -1 (3 voturi)    
        Romania e Grecia cu cativa ani in urma... (Vineri, 30 aprilie 2010, 17:57)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui visio

        Avem aceeasi mentalitate iresponsabila precum Grecii...
  • 0 (4 voturi)    
    ce nesimtiti (Vineri, 30 aprilie 2010, 17:54)

    costel [anonim]

    Cat de normal li se pare la greci sa ceara bani de la nemti de parca ar fi indreptatiti sa ia ceva. De ce nu sar la gatul Turciei? ca aia nu au bani. pana la urma neamtul plateste nu turcul. Sper ca nu va trece prin parlamentul german cererea sa vedem ce mai fac smecherii de greci.
  • +1 (1 vot)    
    cut your losses... (Vineri, 30 aprilie 2010, 19:29)

    UnCapsunarCanadian [anonim]

    Nu stiu cat de mult e cunoscuta in Romania expresia “Cut your losses” ( http://www.usingenglish.com/reference/idioms/cut+your+losses.html ). Inseamna sa cedezi, sa recuperezi ce se mai poate si sa eviti pierderile ce ar mai putea apare prin prelungirea situatiei in care esti.

    Nu toata lumea crede ca Grecia ar trebui salvata ( http://www.marketwatch.com/story/let-greece-default-on-its-debt-2010-04-28?siteid=e2eyahoo )si asi zice eu pe buna dreptate. Grecii (de rand) ar vrea sa fie salvati si sa pastreze toate privlegile (al 13-lea si al 14-lea salariu, pensii la 45 de ani, impozitele sa le plateasca altii dar nu ei, etc, etc). Numai ca asa ceva nu e posibil. Daca nu vor lua masuri serioase Germania ar putea sa se impotriveasca in continuare, desi eu cred ca, totusi, Grecia va fi salvata in mai…

    numai bine
    UnCapsunarCanadian
  • 0 (0 voturi)    
    De ce Grecia nu va falimenta in mai ? (Vineri, 30 aprilie 2010, 21:04)

    costel [anonim]

    Raspuns corect: Caci va falimenta in iunie!
  • 0 (0 voturi)    
    super articolul (Sâmbătă, 1 mai 2010, 18:49)

    gigela [anonim]

    deci germania + franta = 115 bilioane EUR interes sa salveze grecia. Si... coincindenta, au propous 120 bilioane EUR pt asra de la bugetul EU :-))) Tare faza..!!