Vasile Blaga: La Ministerul Finantelor se discuta 4 variante de modificare a taxelor

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2010, 11:17 Economie | Finanţe & Bănci

Ministerul Finantelor discuta cu reprezentantii FMI patru variante de modificari ale taxelor si impozitelor, a declarat ministrul Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, la sfarsitul sedintei de Guvern. "Sunt convins ca sunt astfel de discutii si la Ministerul de Finante, sunt patru variante, din cate imi dau seama, dar altceva nimic", a precizat Blaga facand referire la posibila majorare a taxelor.

Potrivit acestuia in sedinta de Guvern, ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, a prezentat situatia negocierilor cu reprezentantii FMI. Blaga nu a oferit detalii legate de raportul prezentat in Guvern.

Surse apropiate negocierilor au declarat pentru HotNews.ro ca negocierile intre Guvern si FMI se concentreaza marti "pe marginea unor modificari la Codul Fiscal care vizeaza impozitarea terenurilor nelucrate, a tranzactiilor imobiliare si a bunurilor de lux". Sursele citate au mai spus ca cele doua parti iau in calcul si cresterea TVA si a cotei unice de impozitare cu 1-2 puncte procentuale, dar in nici un caz pentru perioada imediat urmatoare.

"Cresterea TVA si a cotei vor intra in vigoare cel mai probabil la inceputul anului 2011, daca bugetul de stat va fi in continuare dezechilibrat", au mai spus sursele consultate de HotNews.ro.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1509 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    cauze (Miercuri, 5 mai 2010, 11:23)

    marius [anonim]

    cu siguranta psd-ul, vantu, iliescu, nastase si hrebenciuc sunt de vina pentru tot raul din societatea romaneasca. introtdeauna altii, nu-i asa d-le basescu?
    • 0 (0 voturi)    
      l-ai uitat pe chucki (Miercuri, 5 mai 2010, 12:19)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui marius

      sau cum ii spun portocalii lui crin antonescu.
      deci antonescu mintea sau nu mintea cand spunea ca guvernul se gandeste la marirea taxelor?
    • +1 (1 vot)    
      Acum nu o sa-i absolvi de orice vina? (Miercuri, 5 mai 2010, 12:28)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui marius

      Mai priveste putin si in urma si trage concluzia singur. Nu ca ar fi unicii vinovati dar nu sunt nici total inocenti. Oricum PSD alias pdsr mai sustine si acum aberatii populiste care ne-ar infunda si mai mult.
  • +3 (3 voturi)    
    n-aveti tupeu (Miercuri, 5 mai 2010, 11:43)

    diazepam [anonim]

    n-aveti tupeu daca nu faceti TVA-ul 80%.
    hai ma, 80% nu e mult...
    ca la voi e concurs de ambitii prostesti...
  • +2 (2 voturi)    
    o idee buna... (Miercuri, 5 mai 2010, 11:50)

    ksm [anonim]

    ...in sfarsit! impozitarea terenurilor nelucrate!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu e singura (Miercuri, 5 mai 2010, 12:30)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui ksm

      Si taxa pe lux se impunea demult. Si taxa pe speculatiile imobiliare ( nu pe tranzactiile normale)
      • 0 (0 voturi)    
        Ce speculatii imobiliare? (Miercuri, 5 mai 2010, 13:37)

        smc [utilizator] i-a raspuns lui Un roman anonim

        S-a terminat demult iuresul ala! Nu se mai misca mai nimic, nu ai aflat? Nici speculatii, nici ne-speculatii.
    • 0 (0 voturi)    
      forfetarul in agricultura (Miercuri, 5 mai 2010, 12:36)

      remes decebal traian [anonim] i-a raspuns lui ksm

      Alta idee idioata. Cum sa lucrezi pamintul daca nu i-ti iese nici un profit? Cind cheltuielile sint mai mari decit venitul ce faci? Vinzi pamintul la baietii destepti care stiu sa fenteze statul la impozite?Doar asa poti spune ca faci "profit" din agricultura.
      Nici nu ma mir ca nu mai crede nimic FMI-ul din ce spun sinistrii romani si ideile lor trasnite.
      Oricum vor creste taxele. Nimeni din guvern nu accepta sa reduca cheltuielile pentru ca nu l-ar mai ramine suficient de furat. Putin ii intereseaza ca in 2 ani Romania va arata ca in 1996-2000 dar cu datorii de zeci de miliarde.
  • +3 (3 voturi)    
    Acum... (Miercuri, 5 mai 2010, 12:03)

    Gigi [anonim]

    ...doua zile cand a zis Antonescu ca vor astia sa creasca / scoata cota unica au sarit toti postacii portocalii ca se bazeaza pe zvonuri si ca e idiot si vorbeste prostii etc. Ce mai aveti de zis acum postacilor?
  • 0 (0 voturi)    
    a sosit ceasul (Miercuri, 5 mai 2010, 12:21)

    florin [anonim]

    Am fost in Ungaria ,Slovacia, Polonia. Croatia ,dar nu am vazut pamanturi agricole nelucrate.In Romania sunt doua milioane de hectatre pamant agricol nelucrat.Asta spune totul despre modul de conducere a guvernelor,care au preferat sa nu vada contrabanda si subevaluarea produselor agricole ca sa le vina spagi grase,decat sa favorizeze taranul roman care produce numai pentru subzistenta.Sunt niste criminali,atat cei care iau spagi,cat si cei care se fac ca nu vad,vamesii,politistii,armata,functionarii de rang inalt pentru ca nu-si dau seama ca nu va merge mult politica asta.Grecii care ies azi in strada cer capul celor care au adus tara in colaps.La noi nu o sa treaca mult timp si persoanele cu statut special care cer tot timpul privilegii la salarii si pensii si se fac ca nu vad coruptia ce macina Romania vor da seama.Puscariile se vor umple cu acesti tradatori de tara ,care uita pentru cine sunt pusi sa lucreze. Totul are o limita,mai ales rabdarea poporului roman.
  • 0 (0 voturi)    
    SOLUTIE COMUNISTA (Miercuri, 5 mai 2010, 12:23)

    KIKI [anonim]

    stimabili birnici intii asigurati-va ca amaratul ce are teren il poate lucra, ca exista solutii de arendare serioase, ca statul ii pate garanta cultivatorului un minim profit s i apoi veniti cu asemenea idei nastrusnice..]
    la tara exista adevarate mafii locale patronate de bugetarii nesatui din primarii care intermediaza vanzarile de terenuri aflate in proprietatea taranilor adusi in sapa de lemn... arendasi in cardasie cu primariile si buigetara apia lucreaza in mod ilegal pamanturile fara a plati dreptuirle proprietarilor.. ce se doreste de fapt prin aceasta idee nastrusnica?
    ca mafiile locale si internationale sa poata sa puna mina pe tewrenul arabil al tarii ca apoi sa dicteze preturile alimentelor.....
    de ce nu sunt refacute asociatiile sustinute de stat care sa ia terenul in arenda si sa fie lucrat ar avea de cistigat ambele parti, dar bineinteles mai putin mafiotii care isi impun in continuare legile ce le convin unde este corectitudinea DOMNILOR GUVERNANTI... IN CAMPANIA ELECTORALA NUN ATI VENIT CU ASEMENEA GUGUMANII
  • 0 (0 voturi)    
    se maresc? (Miercuri, 5 mai 2010, 12:25)

    doru t [anonim]

    Pai cum asa frumosilor, pana acum 2 zile spuneati ca mananca cacat Antonescu , ca nu se pune problema modificarilor cotei unice si a tva-ului. Cine naiba mananca cacat din gura de ani de zile? va bateti joc de tara asta. dar ne meritam soarta cu atatia prosti in Romania asta!
  • 0 (0 voturi)    
    suprarealist (Miercuri, 5 mai 2010, 12:41)

    zagga [anonim]

    Citesc si ma minunez.
    Ministrul de interne vorbeste despre taxe, in locul ministrului finantelor.
    Ministrul turismului vorbeste despre remaniere in locul premierului.
    Foarte tare. Astept punctul de vedere al ministrului agriculturii legat de premiile UNITER, precum si ce crede ministrul apararii despre plantele etnobotanice.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit! (Miercuri, 5 mai 2010, 13:46)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui zagga

      Ministru turismului si dezvoltarii regionale vorbeste despre Consilierul prezidential care vorbeste despre Presedinte care vorbeste despre remaniere in locul Primului Ministru. Curat constitutional coane Fanica!