Bulgaria nu mai creste TVA, taie 20% din cheltuielile publice 

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 5 mai 2010, 19:16 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul de la Sofia a adoptat miercuri un plan de reforma bugetara ce prevede taierea cheltuielilor publice cu pana la 20%, renuntand astfel la ideea de majorare a taxei pe valoarea adaugata (TVA), aflata in prezent la nivelul de 20%, informeaza Novinite.com.

Dupa o serie de discutii pe marginea taxei pe valoarea adaugata, in care executivul bulgar a avansat varianta majorarii acesteia cu 2-4%, premierul Boiko Borisov a anuntat miercuri ca guvernul sau condus de GERB (partid de centru-dreapta) nu va majora nicio taxa in acest an.

"TVA-ul nu va fi majorat", a spus Borisov, dupa sedinta de guvern, adaugand ca bugetul actualizat pe 2010 prevede alocarea de fonduri suplimentare pentru sistemul de sanatate, cultivatorii de tutun, transporturi si alte proiecte de infrastructura.

"Obiectivul nostru este sa transformam Bulgaria in cel mai bun loc din Europa pentru a face afaceri", a continuat ministrul bulgar de Finante, Simeon Djankov.

Potrivit lui Djankov, guvernul a ales cel mai dificil plan de masuri menit sa aduca economii la buget, in schimbul mentinerii actualei cote TVA, plan ce vizeaza "implementarea cat mai rapida a reformelor structurale in sanatate, educatie, administratie si in sistemul de pensii, precum si diminuarea cu 20% a cheltuielilor administrative".


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1966 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Baieti destepti (Miercuri, 5 mai 2010, 18:49)

    Liviu [anonim]

    Whise guys
    • -1 (1 vot)    
      sa traiti bine !!!!!!!!!! (Miercuri, 5 mai 2010, 20:30)

      ciocoflender [anonim] i-a raspuns lui Liviu

      Oameni buni , mogulii vor sa cumpere sarea si posta iar viteazul Traian Basescu este singur impotriva lor , haideti sa-i sarim in ajutor , lasati taxele si impozitele ca nu-s importante !
    • -1 (1 vot)    
      nu's mai brezi... (Joi, 6 mai 2010, 3:05)

      rogesteb [utilizator] i-a raspuns lui Liviu

      Da' cine-i mai crede pe bulgari. N-au trecut nici doua luni de cand au recunoscut ca au mintit toata Europa cu privire la deficitul bugetar.
  • -2 (2 voturi)    
    Un stat care-si reduce permanent cheltuielile (Miercuri, 5 mai 2010, 18:54)

    Constantin [anonim]

    ar fi pe placul romanilor. Noua romanilor asta ne-ar veni manusa, un stat care nu ne deranjeaza economic mai deloc: oricum eu nu astept nimic de la statul roman, si, in consecinta, i-as fi recunoscator daca mi-ar cere din ce in ce mai putine taxe.
  • +1 (1 vot)    
    Deci se poate? (Miercuri, 5 mai 2010, 19:48)

    gigi marga [anonim]

    ...si o copie la indigo?
  • 0 (2 voturi)    
    Permiteti-mi.... (Miercuri, 5 mai 2010, 19:53)

    Gigi [anonim]

    ...doar atat: hahahahahaha!

    Se baga careva la o emigrare in Bulgaria?
    • 0 (0 voturi)    
      nu rade (Miercuri, 5 mai 2010, 23:36)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      deocamdata nu, dar cat de curand s-ar putea sa devina o destinate ok pt a scapa de mizeria din tara asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Domnu' Boc ? (Miercuri, 5 mai 2010, 19:57)

    it_s__not_news [utilizator]

    Iar ne-o iau bulgarii in fata !!!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Miercuri, 5 mai 2010, 19:58)

    d [anonim]

    Bravo Bulgaria.
  • +1 (1 vot)    
    Deci se poate si asa? (Miercuri, 5 mai 2010, 20:08)

    Milka Man [anonim]

    Dl. Boc, luati exemplu!
  • +1 (1 vot)    
    Base ai cojones ? (Miercuri, 5 mai 2010, 20:17)

    ultimul_stinge_lumina [anonim]

    Eu cred totusi ca Boc nu v-a da un procent semnificativ din bugetari afara ci va creste taxele, impozitele si TVA-ul tocmai pentru ca privatul sa-i hraneasca pe toti bugetarii angajati pe spagi si pile .
    E posibil ca de ochii lumii Base o sa-si manifeste autoritatea si la presiunea partidelor o sa cada guvernul , lucru total nerecomandat in situatia existenta .
    Deci sigura rezolvare o vad ca Base sa-l stranga de cojones un pic pe Boc ca acestai sa ia odata masura reducerii apartului monstruos de stat .
  • +1 (3 voturi)    
    SOLITIA ESTE CA FISCUL SA-SI FACA DATORIA (Miercuri, 5 mai 2010, 21:16)

    dana [anonim]

    sunt foarte multe firme si persoane fizice care prin activitatile/prestatiile lor nu platesc impozit la stat si totusi au profit/averi foarte mari. fiscul daca si-ar face datoria, romania ar avea de suferit mult mai putin si si-ar recupera mult mai repede datoria externa.
    de ce tot oamenii cinstiti care au platit toata viata toate datoriile catre stat si nu au reusit sa-si cumpere nici macar o casa sau o masina, tot ei sa patimeasca acum?
    este singura solutie, fiscul sa-si extinda reteaua si sa faca curat in tara asta de parveniti in care castigul la negru este de 21% din pib.
    sper ca cei care ne conduc sa aiba intelepciunea sa indrepte aceste inechitati.
    • +1 (1 vot)    
      Cum? (Miercuri, 5 mai 2010, 22:41)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui dana

      Asta e intrebarea!Cum va reduce Fiscul evaziunea fiscala?Sa nu uitam un aspect foarte important: campaniile electorale costa foarte mult si sunt sponsorizate de asa-zisa clientela politica, care, isi permite sa faca asemenea "plati" fara facturi (saptamanile trecute au aparut in presa diverse declaratii ale unor indivizi care se laudau ca au sponzorizat masiv partidele cu diverse sume si bunuri=evaziune fiscala).Si iti dai seama ca oamenii astia fac evaziune fiscala cata vor, ca nimeni nu se atinge de ei...Politicienii sunt implicati toti in diverse afaceri, dupa cum reiese din declaratiile de avere.Si cine are curajul sa se atinga de veniturile unui politician sau ale familiei sale?Si de ce ar vota un politician o lege prin care isi taie singur craca de sub picioare?Ca sa nu mai vorbim de coruptie, asta fiind prezenta si in randul celor de la Fisc/Vama/Minister de Finante.Crezi ca Guvernul isi cumpara calculatoare si hartie igienica de la supermarket? Acolo sunt niste contracte "groase" prin care iar se spala niste bani.Ale cui sunt firmele astea?O afacere normala dintr-o economie normala are un profit de maxim 20%, din care nimeni nu isi permite sa isi cumpere iahturi de pe o zi pe alta.Cum e posibil ca o un patron de firma care declara profit 0, sa aibe totusi un Q7 si apartament la Monaco?Prin evaziune fiscala!Toata lumea stie, dar nimeni nu face nimic.Cati oameni din tara asta au fost condamnati pt evaziune fiscala si cati din astia sunt la puscarie?Nu vezi ca astia de la ANI mai incearca sa faca scandal, dar pana la urma ce iese? Ca doar aia de la PDL ii acopera pe "colegii" de la PSD pe considerentul ca oricum se intoarce roata si le vine si lor randul.Cei care ne conduc tara sunt din aceasi categorie ca si Vadim, EBA sau Gigi Becali!Pe astia i-am votat, pe astia ii meritam!
      • 0 (0 voturi)    
        SI DACA TOTUSI (Miercuri, 5 mai 2010, 23:17)

        dana [anonim] i-a raspuns lui Mircea

        si daca totusi ar exista un dram de profesionalism, constiinta, incercare de revenire la normalitate, sau cum vrei sa-i spui si ne-am purta si noi odata ONORABIL, fara sa luam si de aceasta data din banii celor nevoiasi (scazand alocatiile era singura solutie?) si, in acest moment, cei de la guvernare ar face si ei ceva memorabil in toti acesti 21 de ani de inceput de capitalism?
        dar cum cuvantul ONOARE nu prea mai are valoarea de alta data, vom uita cu timpul si de alte cuvinte ca glie, stramosi, adica vom uita de noi, de ce am fost si, ce vom deveni?
        • 0 (0 voturi)    
          Daca ar mai avea onoare (Joi, 6 mai 2010, 0:33)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui dana

          unii politicieni, atunci si-ar da demisia sau macar si-ar cere scuze publice pt. "neconcordantele" din declaratiile de avere, nu ar sari ca arsi la gatul ziaristilor, injurand in direct la TV, chiar si "doamnele" din Parlament, multe crescute la usa cortului cu coji de paine si care, fie-mi iertat, ce au luat in gura ele ca sa ajunga in Parlament, vor sa dea acum poporului intreg.Snobismul este singura "calitate" a politicianului roman!Am vazut putin politicieni care sa fie in stare sa inteleaga o intrebare si sa dea un raspuns coerent.Coeficientul lor de inteligenta e extrem de redus.Sunt penibili...si mai trist este ca altii nu au dreptul sau posibilitatile sa candideze...Am fost tentat de mai multe ori in tineretea mea sa ma inscriu intr-un partid in ideea ca poate schimb ceva, dar am renuntat dupa ce am participat la cateva din intrunirile celor de la PSD/PD/PNL.Sa ne fereasca cel de sus de tanara generatie!!!Brrrrrr
  • 0 (0 voturi)    
    chiar nu vrem??? (Miercuri, 5 mai 2010, 22:25)

    john [anonim]

    bine ca pot astia.....chiar nu vor cei de la conducere sa faca ceva si pt noi ???