Euro scade sub pragul de 1,27 dolari

de Dragos Comache     HotNews.ro
Joi, 6 mai 2010, 16:39 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda unica europeana a scazut joi sub pragul de 1,27 dolari, acesta fiind cel mai redus nivel din ultimele 14 luni, potrivit AFP. Euro isi continua astfel tendinta de depreciere, dupa ce miercuri a coborat sub nivelul de 1,29 dolari.

La ora 13:20 GMT, euro se tranzactiona cu 1,2691 dolari, cel mai redus nivel din 11 martie 2009 si pana in prezent.

Totodata, euro a pierdut teren si in fata francului elvetian, atingand un minim istoric de 1,4142 franci. Analistii arata ca banca centrala a Elvetiei a intervenit pentru a preveni aprecierea excesiva a francului, pentru a nu afecta exporturile.

Moneda unica europeana este puternic afectata de criza din Grecia si de temerile cu privire la raspandirea acesteia si in alte state din zona euro.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1375 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    analiza tehnica (Joi, 6 mai 2010, 16:43)

    Radu [anonim]

    Daca ati fi citit si analiza tehnica de azi (brokerul zilei Money Channel) ati fi vazut ca e sfarsitul trendurlui descendent de la 1.33 pana la 1.27
    • +1 (1 vot)    
      mai draga (Joi, 6 mai 2010, 17:13)

      radio shantz [anonim] i-a raspuns lui Radu

      daca te ocupi cu tranzactziile in valute, apai, fatzi bijenesu pe mani cenal. mai ales pe zisele lui balta zar si zuliani.
      ajungi departe :-))
      daca vrei sa faci ceva dinero, cumpara dolari, acum. nu'i prea tarziu.
  • 0 (0 voturi)    
    EUR/CHF (Joi, 6 mai 2010, 16:57)

    W. [anonim]

    Intre timp EUR/CHF s-a dus la 1,4042 , iar in EUR/USD e loc de scadere mult mai mare

    SNB (Banca Centrala a Elvetiei) nu a avut astazi nici o interventie vizibila pentru ca EUR/CHF tocmai s-a prabusit. Ei luptau impotriva aprecierii CHF vs. EUR.

    Salutari !
  • +1 (1 vot)    
    euro (Joi, 6 mai 2010, 16:57)

    Luci [anonim]

    Mai, dar n-ar putea euro sa scada si in raport cu ron-ul?? De ieri pana azi o crescut cu aproape 5 bani...
    Plm, cum creste euro asta cand trebe sa cumpar eu :))
    • +1 (1 vot)    
      ? (Joi, 6 mai 2010, 16:40)

      ? [anonim] i-a raspuns lui Luci

      ai uitat sa vb cu BCE si cu BNR. vezi daca stai cu capul in nisip:))
  • +1 (1 vot)    
    un piq de istorie, baietzi (Joi, 6 mai 2010, 17:18)

    europsigoza [anonim]

    cand euro a devenit moneda circulabila, reala, pipaibila, a fost definit la paritate cu dolarul.
    oare dece ce au ales aia dela banca centrala ioropieana sa defineasca noua lor moneda paritara cu doloresul american ?!
    sapa !(keep digging !)
    restul e..noroc. :-))
    buy usd. mai e timp. :-)))
  • +1 (1 vot)    
    Pica (Joi, 6 mai 2010, 17:43)

    ion [anonim]

    Nu stiu de ce am impresia ca tot mai multa lume are tot interesul ca euro sa pica si sa se destrame. Sunt cu siguranta cercuri de interese care ar castiga enorm din treaba asta.
    Si cine ar iesi cel mai castigat din treaba asta? Dolarul. Restul e tacere
    • 0 (0 voturi)    
      Dovada este clara.. (Joi, 6 mai 2010, 18:39)

      dolaurul [anonim] i-a raspuns lui ion

      Asa este. Daca urmaresti cursul, o sa vezi ca euro, GBP si CDN au cazut drastic, dar in schimb USD este vesel si nevatamat...

      Probabil este sustinut de economia (americana) "minunata dar care lipseste cu desavirsire" :)

      www.xe.com
    • 0 (0 voturi)    
      Europa a facut multe porcarii.. (Joi, 6 mai 2010, 19:47)

      Getodac [anonim] i-a raspuns lui ion

      Pentru cei cu memoria scurta. In timpul razboiului rece, vest-europenii cooperau foarte strans cu americanii si au avut de castigat impreuna. Dupa caderea cortinii de fier au crezut ca nu mai au nevoie de americani si si-au schimbat jocul. Euro este o tentativa de separare de americani, iar de ce sa nu fim sinceri, dezbinarea duce doar la slabiciune de ambele parti, ceea ce va intari alte forte precum China si Rusia.

      Angela Merkel incerca sa il convinga si pe Bush sa introduca o moneda unica trans-atlantica. Visul nemtilor de a domina lumea nu a dsparut, doar si-au schimbat strategiile...
      • 0 (0 voturi)    
        ..si Romania nu... (Joi, 6 mai 2010, 20:25)

        Frankfurter Bub [anonim] i-a raspuns lui Getodac

        ``Visul nemtilor de a domina lumea nu a dsparut, doar si-au schimbat strategiile... ``

        Also...lumea inca nu o dominam,dar si Europa ajunge pt inceput,nu ? Si nu uita,fara ajutorul de aici nu ajungeati nici voi in Europa / NATO.
        Asa ca.......