Cristian Sima, presedinte WBS: "Ni s-a acordat o lovitura de la 11 metri, iar sindicatele stau in poarta. Daca dam in bara sau peste poarta, am ratat sansa"

de C.P.     HotNews.ro
Joi, 6 mai 2010, 19:58 Economie | Finanţe & Bănci

Masurile anuntate de presedintele Traian Basescu sint foarte bune pentru mediul de afaceri, pastrarea TVA si a cotei unice permitind economiei reale sa functioneze pe o baza predictibila, a declarat Cristian Sima, presedintele companiei de brokeraj WBS Holding.

"Aceste masuri inseamna ca ni s-a acordat o lovitura de la 11 metri, iar sindicatele stau in poarta. Daca dam in bara sau peste poarta, am ratat sansa", a mai spus Sima.

El a adaugat ca masurile anuntate de Traian Basescu ofera un respiro mediului privat si disipa efectele crizei si catre supradimensionatul aparat bugetar.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2132 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    Oricum sindicatele nu prea exista (Joi, 6 mai 2010, 19:08)

    Creator [utilizator]

    Sunt cumparate sau santajate de mult.
    Pacat ca nu au si pensionarii un sindicat. Ei au fost munciti si tinuti sub jug toata viata si acum sunt condamnati la foamete !
    • +1 (3 voturi)    
      Esti pensionar in varsta de 50 de ani (Joi, 6 mai 2010, 21:20)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Creator

      datorita lui Ilici mai javra ?
      Au muncit unii dar ati profitat toti. Sper sa nu gresesc si chiar sa fii tu unul care a muncit....desi dupa cum gandesti esti de ala care a supt.
      Vrei sa muncim noi pentru voi?
      Marsh ca prefer sa emigrez si sa ma uit cum muriti aci incet. Va doare in cur de noi ce ce va intretinem....egoistilor.
      • +1 (1 vot)    
        si de ce nu ai plecat pina acum (Vineri, 7 mai 2010, 10:36)

        george [anonim] i-a raspuns lui gogu

        sau preferi sa injuri pensoionarii , ca fiind cauza esecului tau personal.
        Nu ai parinti sau bunici sau sunt si ei tot javre ?
        Daca ei sunt javre tu cum te numesti ?
  • +4 (4 voturi)    
    Liberalii au adus si mumii in aparatul de stat in (Joi, 6 mai 2010, 19:13)

    Eneas [anonim]

    ..guvernarea lor !luau masonul liberal din pensia in care taia frunza la caini si il baga minim consilier ,maxim director general in tot felul de organigrame umflate din ministere,agentii si companiile statului !in mod curios actualii au mentinut organigramele supraumflate ,chiar cu aceiasi liberali !doar e PD-L( L conteza ,nu ?)
  • -4 (4 voturi)    
    buna comparatia (Joi, 6 mai 2010, 20:09)

    Mazeta [utilizator]

    pacat ca meciul este aranjat, iar daca bugetarii stau in poarta, pensionarii sunt sub gazon.
  • +2 (2 voturi)    
    sut in bara (Joi, 6 mai 2010, 20:19)

    eumoni toras [anonim]

    -Maestre, e vorba de totalitatea veniturilor unui bugetar si nu de salariu ,iar cheltuielile sunt o parte din platile statului catre firme de regula private. Economistii nostrii au invatat ca nu orice plata e si cheltuiala ,asa ca se vor face niste plati si se vor reduce niste cheltuieli--sic---in rest sa auzim de bine----in iulie
  • 0 (4 voturi)    
    surprinzator (Joi, 6 mai 2010, 20:36)

    gheo [anonim]

    trebuie sa recunosc ca la faza asta imi place de basescu; a gasit o cale sa imparta costurile invers proportional cu averea si veniturile
    adica saracii vor plati cel mai mult, bogatii doar printr-o usoara diminuare a afacerilor...
    e ingenios si asta e de apreciat... nu de catre saraci, desigur...
    eu unul ma gandeam la prostii cum ar fi inflatia, sa se suporte costurile proportional cu veniturile...
    • 0 (0 voturi)    
      Invers proportional ? (Joi, 6 mai 2010, 21:25)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Mai gheo........ai trecut de regula de tri simpla ?
      In rest....ne-om vedea la o reala impozitare a proprietatilor care sper sa se realizeze cat mai curand. Ca daca nu se face, apai ai dreptate.
    • 0 (2 voturi)    
      Adica bugetarii sunt saracii? (Vineri, 7 mai 2010, 0:36)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui gheo

      Stii ca salariul mediu la bugetari e mai maire decit cel din domeniul privat? Nu cu mult, dar e mai mare. Deci cei saraci de fapt sunt mai bogati decit cei bogati.
    • 0 (0 voturi)    
      adica sa fim cu totii egali (Vineri, 7 mai 2010, 10:42)

      george [anonim] i-a raspuns lui gheo

      nu stiu daca esti suficient de tinar ca sa fi fost in pcr , eu am fost . Cam aceleasi idei provaduiau si ei , egalitate in tot si toate.
      Sa nu existe saraci dar sa nu existe nici bogati.
  • 0 (0 voturi)    
    Bugetarii (Vineri, 7 mai 2010, 2:05)

    Gicu [anonim]

    O parte din bugetari isi justifica activitatea ! Alta parte sunt niste putori care stau degeaba ! Acestia din urma trebuie imediat dati afara !!!!!!!!!!!