Premierul chinez: Sustinem planul de salvare a monedei unice, este nevoie de cooperare sporita impotriva crizei financiare globale

de R.P.     HotNews.ro
Luni, 10 mai 2010, 16:10 Economie | Finanţe & Bănci

Premierul chinez Wen Jiabao a salutat luni planul istoric de salvare a statelor din zona euro si a anuntat ca este nevoie de o cooperare sporita impotriva crizei financiare globale. "Am luat act de mecanismul de salvare a Greciei, pregatit si lansat de Zona Euro si Fondul Monetar International", a declarat oficialul chinez, citat de Le Figaro.

"China sustine cu fermitate aceste masuri si considera ca fiecare membru al Zonei Euro poate depasi dificultatile si poate atinge o crestere economica stabila", i-a spus premierul chinez, in cadrul unei convorbiri telefonice, omologului sau spaniol Jose Luis Rodriguez Zapatero, a carui tara detine presedintia UE.

Ministrii europeni de finante, reuniti duminica de urgenta la Bruxelles, au reusit sa cada de acord asupra unui mecanism financiar menit sa salveze moneda euro de noi atacuri. Dupa 11 ore de discutii, decizia finala a fost infiintarea unui fond de stabilizare pentru zona euro, in valoare de 500 de miliarde de euro, menit sa opreasca dominoul declansat de Grecia. Planul de sprijin al Zonei Euro ar putea ajunge pana la 750 de miliarde de euro cu participarea FMI - a anuntat presedintia spaniola a Uniunii Europene.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1036 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    mi se pare mie sau (Luni, 10 mai 2010, 16:26)

    mircea [anonim]

    dupa SUA a venit randul UE sa stranute. de data asta de la alte "prafuri"
  • -1 (1 vot)    
    vad ca inca sunt bani pe piata (Luni, 10 mai 2010, 16:30)

    cucu [anonim]

    toate statele raporteaza deficite. nu este nici un stat sa nu moara de foame, in schimb se vorbeste de fonduri creeeate peste noapte. de unde Dumnezeu vin banii astia? cum se face ca exista un "cineva" sau mai multi care reusesc sa alimenteze acest fond urias? ce cauta aici FMI?
    • +1 (1 vot)    
      Banii vin de la tiparnitza! (Luni, 10 mai 2010, 17:17)

      Piciu' [anonim] i-a raspuns lui cucu

      Da, e chiar atat de simplu. Mai bani o coala, mai scoti niste iuro. Chinezii mai bine ar revizui politica cu yuanul, ca se simpte cam strong...
    • +1 (1 vot)    
      simplu, au dat drumu la imprimerii (Luni, 10 mai 2010, 17:21)

      ksm [anonim] i-a raspuns lui cucu

      :))) inflatia ne pasteeee
  • 0 (2 voturi)    
    Euro stabilizat (Luni, 10 mai 2010, 17:27)

    speculatoru dinamic [anonim]

    Eee...nici chiar asa ca se prinde speculatorii si trage pe ieuro...
  • 0 (2 voturi)    
    Hahahahaha!!! (Luni, 10 mai 2010, 18:54)

    Dorin [anonim]

    Chinezarii! Pai astia care-si tin yuanul artificial devalorizat indraznesc sa vorbeasca? liderii mondiali ai pietii negre si ai facaturilor de orice au adus lumea in criza. China, pe langa ca este cel mai mare poluator din lume, este si liderul mondial al evazionismului fiscal! Lumea civilizata ar trebui sa puna talpi modului in care China intelege sa faca comert pe pietele lumii.

    P.S. Marile firme occidentale ar trebui sa-si readuca inapoi afacerile si productia industriala din China in propriile lor tari. Asa se va putea reduce si somajul si s-ar putea si relansa economiile nationale.
  • 0 (0 voturi)    
    Interesant (Luni, 10 mai 2010, 19:56)

    Dorin [anonim]

    Si-au trimis cumva chinezii agentii de influenta la atac pe forumuri? De-aici minusurile la chestiunile de bun simt pe care cred ca le-am subliniat pe scurt dar suficient de argumentat? Foarte interesant...
    Minusurile date graiesc suficient de relevant in ceea ce priveste lipsa de inteligenta a sustinatorilor celor cu ochii oblici.