UPDATE 3 Scrisoarea de intentie catre FMI: Daca reducerile de salarii si pensii nu au efect, vor creste taxele si impozitele. Plata efectiva a creantei Rompetrol e incerta, evaziunea fiscala creste. Impozit pe cifra de afaceri pentru distribuitorii de medicamente. Eliminarea scutirii pentru angajatii din IT

de Redactia Economic     HotNews.ro
Luni, 10 mai 2010, 16:47 Economie | Finanţe & Bănci

Scrisoarea de intentie a autoritatilor romane catre FMI arata ca "veniturile fiscale cumulate sint considerabil mai mici decit cele proiectate iniatial (cu 0,8% din PIB la finalul lunii aprilie)".

De asemenea, in scrisoare se arata ca "in urmatoarele luni vom lua masuri suplimentare de reducere a numarului de angajati in sectorul public. Daca aceste actiuni se dovedesc insuficiente pentru a atinge tinta de deficit pentru acest an, vom lua masuri suplimentare, inclusiv masuri de majorare a impozitelor si taxelor".

De asemenea, in scrisoare se mentioneaza ca rambursarea creantei Rompetrol este "incerta", in timp ce cresterea economica a fost influentata negativ de cererea interna slaba si de iarna extrem de dificila.
Ramai pe HotNews.ro pentru a vedea ce contine Scrisoarea de intentie

Masuri asumate de Guvern pina la 1 iunie:
  1. O reducere cu 25% a salariilor, sporurilor si altor plati de natura salariala pentru toti angajatii din sectorul public (1% din PIB)
  2. O reducere de 15% a pensiilor si altor transferuri sociale (1% din PIB)
  3. Reducerea transferurilor catre autoritatile locale (0,3% din PIB)
  4. Reducerea in continuare a subventiilor pentru incalzire (0,03% din PIB)
  5. Extinderea bazei de impunere pentru impozitul pe venit pentru a include tichetele de masa, veniturile din castigurile de capital si eliminarea scutirilor acordate programatorilor din sectorul IT
  6. Daca aceste actiuni nu sunt implementate pana in iunie 2010 sau nu conduc la consolidarea anticipata, vor fi implementate masuri suplimentare, inclusiv masuri de majorare a cotelor de impunere

Masuri pentru cresterea veniturilor bugetare:
  • 1. Largirea bazei de impunere pentru impozitul pe venit si a bazei de contributii sociale
  • 2. Introducerea unui impozit pe cifra de afaceri (clawback) pentru distribuitorii de medicamente)

Economii suplimentare:
  • inghetarea temporara a pensionarilor anticipate
  • controale privind pensiile de invaliditate nou acordate
  • aprobarea unui nou sistem care sa reglementeze plata "stimulentelor"
Alte aspecte importante din Scrisoare:

  • Stocul arieratelor de plati interne a crescut de la ultima evaluare. Cea mai mare parte a arieratelor la nivel local sint catre furnizori si intentionam sa incheiem acorduri de tip swap cu autoritatile locale pentru a stinge astfel datoriile reciproce
  • La nivel central, cele mai multe arierate fiind in Sanatate, vom implementa un plan de restructurare a sectorului

Reforme fiscale:

Eliminarea celui de-al 13-lea salariu pentru bugetari (prin Strategia Fiscala pentru 2011-2013 ce va fi inaintata Parlamentului pina la finele lunii mai)



Masuri in domeniul Sanatatii (Reforme ce vor fi aprobate prin ordonanta de urgenta pana la finele lunii iulie 2010)
  • pentru imbunatatirea fluxului de venituri din sistemul sanitar si pentru solutionarea stocului de arierate  suntem hotariti sa introducem taxele aferente serviciilor care sa fie platite de pacienti pana anul viitor (...)
  • sa reducem numarul paturilor din spitale cu 9200
  • sa nu reinnoim autorizatiile pentru 150 cele mai ineficiente spitale (...)
Piata muncii
  • pana la finele lui 2010 un cod al muncii revizuit pentru a spori flexibilitatea timpului de lucru si a reduce costurile angajarii prin contracte mai flexibile
Dintre conditionalitatile asumate de Guvern, doua sunt notate cu „neindeplinit”: Soldul total al Bugetului general consolidat si Plafonul arieratelor interne ale Bugetului general consolidat

Citeste si:

CFR Marfa si Termoelectriva, privatizate pina la jumatatea lui 2011
Fiscul va avea o Directie speciala pentru persoanele fizice cu venituri mari


Citeste mai multe despre   











[P] Companie romaneasca cu ADN german. Echipa Kaufland in cifre

Kaufland Romania, lider in industria retail, cu o retea de 112 hipermarketuri, este cel mai mare angajator privat din economie, cu peste 16.000 de salariati si este urmat in top de catre OMV Petrom si Automobile Dacia. 84% dintre angajatii Kaufland lucreaza in vanzari, in timp ce 16% dintre acestia lucreaza in logistica sau in departamente suport din cadrul sediului central. 

41229 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Venituri (Luni, 10 mai 2010, 15:58)

    Alexandru C [utilizator]

    Proiectia a fost proasta. Cum poti sa proiectezi crestere economica cand nu iei nici macar o masura anticriza, cand numarul somerilor fata de anul trecut creste etc.
    Cifre fratilor nu metafore. Care e strcutura cheltuielilor bugetare?
    De vina e si iarna grea acum. :) Pai astialalti din Europa de au iesit din criza n-au avut iarna grea noi am fost singura tara cu iarna grea? :)
    Tot timpul e cineva de vina, voi expertii lui peste sunteti niste genii? Asumati-va esecul. De vina e ala care a proiectat bugetul ca a proiectat aberatii. Anul asta nu vom avea nicio crestere economica ci -3 in cel mai bun caz.
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +2 (2 voturi)    
    O mica corectie in titlul articolului: (Luni, 10 mai 2010, 16:19)

    alex [anonim]

    Creanta se incaseaza, sau se colecteaza de catre creditor; datoria se plateste de catre debitor... Daca ai de recuperat un imprumut de la un vecin, nu poti spune ca imprumutul pe care l-ai acordat se plateste cu intarziere...
    In cazul de fata, Rompetrol este debitor, iar Statul Roman este creditor.
  • +8 (18 voturi)    
    It (Luni, 10 mai 2010, 16:30)

    Bogdan [anonim]

    asta cu programatorii e o tampenie majora... vor pierde mult mai mult decat vor castiga...

    baieti, faceti-va bagajele, ultimul stinge lumina! :)
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • 0 (4 voturi)    
    intentii ascunse (Luni, 10 mai 2010, 16:33)

    ciprian [anonim]

    in primele randuri din articol vad "esenta" a ceea ce o sa se intample : si anume vom fi cel mai probabil incapabili sa reducem piatra de moara numit aparat de stat si se va trece la etapa a doua (de fapt si cea urmarita) a cresterii taxelor . atunci sa vezi veselie .... hai romania !
  • +1 (5 voturi)    
    impozite (Luni, 10 mai 2010, 16:46)

    riv [anonim]

    transforma incapacitatea lor in biruri pentru popor..
    fara masuri corecte de relansare economica nu avem nicio o sansa de iesire din criza..
  • -1 (3 voturi)    
    Ultimul ... (Luni, 10 mai 2010, 16:55)

    Mihai [anonim]

    Ultimul stinge lumina ?! ....
  • 0 (0 voturi)    
    Evaziune fiscala (Luni, 10 mai 2010, 16:59)

    Costi [anonim]

    este practicata in masa de oameni cunoscuti serviciilor sau politicienilor. Vorbesc degeaba .Mananca si ei de acolo .Vreti exemple ?Tutunul Romanesc.
      #showComment
  • +4 (12 voturi)    
    Problema e alta (Luni, 10 mai 2010, 17:01)

    ictin [anonim]

    Multi se leaga de impozitul pe IT, dar acea scutire era oricum discriminatorie, deoarece numai absolventii anumitor facultati se incadrau. Eu personal lucrez in IT, si nefiind absolvent al uneia ditre facultatile agreate am avut dificultati.
    Problema e alta. Odata taxa pe cifra de afaceri a distribuitorilor de medicamente. Deja distribuitorii de medicamente au probleme, deoarece tot statul roman prin reprezentantul sau de seama CAS, vireaza banii pe medicamentele compensate dupa un an. Adica o farmacie trebuie sa se autosustina un an pana ce pot sa incaseze bani. Acum introduc si impozit pe cifra de afaceri. Deci, farmaciile dupa ce ca nu incaseaza banii de la stat, trebuie sa ii plateasca tot statului impozit pe banii pe care nu ii primesc.
    Apoi, vor sa desfiinteze spitale si paturi de spitale. Nu era suficient ca Romania deja avea probleme cu paturile de spital, si erau nenumarate cazuri in care stateau 2 pacienti intr-un pat, acum desteptii vor sa le reduca si pe astea. Ei se gandesc ca mai putini oameni, mai putine cheltuieli probabil.
    Concluzie. Daca pana acum doar banuiam, acum sunt sigur: GUVERNUL ROMANIEI E COMPUS DIN INDIVIZI CU CREIERUL EXTIRPAT SI INLOCUIT CU TARATZE, SA NU SUNE A GOL.
      #showComment
  • 0 (14 voturi)    
    unde sunteti? (Luni, 10 mai 2010, 17:01)

    adolf [anonim]

    Unde sunteti voi toti cei care faceati spume, cei care
    urlati ca disperati aparandu-va iubitul conducator?O sa
    vedeti voi disperare!Din pacate alaturi de voi or sa sufere si cei care au mirosit impostura si au facut ce trebuiau sa faca, dar degeaba pentru ca voi sunteti multi.
      #showComment
  • -2 (12 voturi)    
    unde sunteti? (Luni, 10 mai 2010, 17:01)

    adolf [anonim]

    Unde sunteti voi toti cei care faceati spume, cei care
    urlati ca disperati aparandu-va iubitul conducator?O sa
    vedeti voi disperare!Din pacate alaturi de voi or sa sufere si cei care au mirosit impostura si au facut ce trebuiau sa faca, dar degeaba pentru ca voi sunteti multi.
  • +6 (14 voturi)    
    "Iarna nu-i ca vara" (Luni, 10 mai 2010, 17:03)

    un roman [anonim]

    "economia este incetinita de conditiile meteo grele din iarna" ...sa vedeti la vara ce o sa accelereze!

    Lasti povestile astea de 2 bani...si recunoasteti cat ati furat!
  • +1 (15 voturi)    
    it (Luni, 10 mai 2010, 17:04)

    Ionel [anonim]

    1.IT nu inseamna numai programatori!
    2.stiti cati nu platesc acesti 16% si nu au scris in viata lor o linie de cod? ( sunt trecuti ca programatori si ei de fapt sunt soferi )
      #showComment#showComment#showComment
  • -1 (3 voturi)    
    Aloo... (Luni, 10 mai 2010, 17:10)

    comitetul de criza [anonim]

    ... ati uitat VULCANUL
  • +15 (15 voturi)    
    Chiar pe banda din dreapta site-ului (Luni, 10 mai 2010, 17:11)

    meteor [anonim]

    scrie "Ontanu a dat moca 30.000 sarmale si 1 tona vin de Ziua Europei" ...astia nu sunt bani publici ?
    Daca vedeati ieri dimineata ce "desfasurare de
    forte " era pe langa primarie ...politie comunitara in uniforme de gala, masini de politie, ambulante sociale ale sectorului , baloane, ecrane cu LED-uri muzica etc... iata pe ce se duc banii tarii !!!
      #showComment
  • +3 (5 voturi)    
    Iarna nu-i ca vara ! (Luni, 10 mai 2010, 17:14)

    Decebal [anonim]

    La noi iarna e prea frig, vara e prea cald, iar mincinosii si hotii cu mana pe ciolan prea MULTI si prea flamanzi ! Pana cand ? Pai pana cand ? Noua ne-ar trebui un Vlad Tepes. Daca tot traim ca in evul mediu, atunci sa-l cloneze pe Tepes !
  • +4 (10 voturi)    
    astia sunt niste incompetenti (Luni, 10 mai 2010, 17:16)

    r123 [utilizator]

    Astia au bagat impozitul forfetar si se bucurau ca au inchis nu stiu cate sute de mii de firme, ca au "curatat" economia.
    Asta a fost singura lor masura lor de criza, masura gandita cu fundul ca sa faca doar niste bani rapid.

    Nu s-au gandit la problemele sociale care o sa le abia masura asta idioata, nu s-au gandit ca o sa incaseze mai putini bani.
    Ei bine, uitati ce s-a intamplat, acuma firmele mici careu au supravietuit normal ca fac evaziune mai mare pentru ca sa poata plati forfetarul asta infect, iar numarul de someri a crescut.
    De bine de rau, firmele alea inchise aveau 1-2 angajati la care plateau taxe la stat (fie ele mici). Acuma firmele alea nu mai sunt, aia 1-2 angajati sunt someri sau lucreaza la negru.
  • +7 (7 voturi)    
    Practica evaziunii fiscale. (Luni, 10 mai 2010, 17:19)

    costi [anonim]

    Fruntasii satelor si oraselor ,Primarii si consiliile locale,seful de post si Consiliile judetene.Toti cunosc ce se intampla in zona lor de activitate.Toti stiu unde se duc banii si cum se duc .Evaziunea fiscala este practicata zilnic la nivel national intr-o armonie deplina de toate partidele.Evaziunea fiscala este viata de zi cu zi in Romania. Evazionisi se bucura de respectul comunitatii , preotul spera la o pomana,milogii spera la la o mila ,seful de post la o spaga ,primarul la o licitatie ,consiliul local si ei dau din coada .Prostimea sta si se uita dupa gard.Cum stau la masa evaziunii fiscale fruntasii tari.
  • +1 (3 voturi)    
    Au omis totusi ceva! (Luni, 10 mai 2010, 17:22)

    contribuabil [anonim]

    Din argumentele guvernantilor lipseste ceva:
    -care este ponderea cheltuielilor bugetare din PIB cu achizitiile si cu cat vor scadea
    De mentionat ca de aici "mananca" guvernantii si camarila lor. De exemplu cheltuielile din sistemul medical au crescut, dar serviciile sunt mai proaste.
    Toata lumea stie ca o firma de stat nu cumpara decat de la cine trebuie si in nici un caz la un pret care trebuie.
    Sa intelegem ca partea care " li se cuvine " pt ne conduc ramane constanta?
  • +6 (12 voturi)    
    Deci... (Luni, 10 mai 2010, 17:23)

    Andy [anonim]

    Concluzia e ca le scadem si angajatilor din IT salariul cu 16%, ca sa nu cumva sa-i dati afara pe bugetari.

    Domnilor ministri sa nu va mire daca veniturile la buget din IT or sa SCADA ca urmare a "inteligentei" miscari pe care ati facut-o.

    Daca toti trec pe PFA or sa plateasca pensie privata si la stat mumu, iar impozitul la fel.
    Cand nu s-o mai putea pe PFA, plecam frumos la firma 'mama' din Germania, SUA etc si sa ramana aici bugetarii, pensionarii si restul.

    In IT veneau bani din AFARA tarii!! Si chiar daca nu erau luati de stat ca impozit, ei ramneau aici in mare parte. Acum statul va primi ce ne-a dat in ultimii 20 de ani, adica stiti si voi ce....
      #showComment
  • +1 (7 voturi)    
    La mintea cocosului (Luni, 10 mai 2010, 17:27)

    Frobenius [anonim]

    Masura salvatoare pentru sanatate: reducerea numarului de boli.
    Domnu' "profesor" Boc, o ordonata de urgenta? Astazi, de ce sa mai asteptam pina in iulie.
  • +12 (18 voturi)    
    eliminarea scutirilor acordate programatorilor din (Luni, 10 mai 2010, 17:27)

    STF [utilizator]

    Ooops se pare ca trecem pe PFA sau la negru + salariu minim !
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +7 (7 voturi)    
    Stare de fapt (Luni, 10 mai 2010, 17:34)

    calator [anonim]

    Nu sunt nici pe departe un expert in economie si nici nu traiesc in Romania. Dar asa neinitiat cum sunt pot sa pun cateva intrebari in ideea ca poate voi primi si raspunsuri. Inteleg ca situatia in Romania este foarte grea. Dar autoritatile (presedentie, parlament guvern) ce exemplu dau? Exista bunaoara peste 400 de parlamentari care locuiesc in hoteluri foarte scumpe. Am inteles ca o noapte la un asemenea hotel costa mai mult de 300 de lei. O NOAPTE! Nu ar fi mai simplu ca in aceasta perioada de criza, sa dea un exemplu si sa se mute cu chirie? Banuiesc ca cu banii pe 7 nopti, doua persoane pot inchiria un apartament cu tot confortul. Poate ca eu am plecat de mult din tara dar mi se pare strigator la cer ca in aceste vremuri, un somer sa ia ajutor de somaj aceeasi suma care se cheltuie cu un reprezentant al statului intr-o noapte...
  • +2 (10 voturi)    
    IT-ul din Romania (Luni, 10 mai 2010, 17:35)

    Sorin Aliciuc [anonim]

    Cei din IT au suferit deja o reducere de salariu de 5-30%; Acum cu impozitul asta, sigur o sa plece multe firme IT si softisti din Romania... poate e mai bine asa.
      #showComment
  • +7 (15 voturi)    
    legat de scutirea de impoxit in IT (Luni, 10 mai 2010, 17:36)

    c [anonim]

    Din momentul asta singurul domeniu care mai mergea in Romania, IT-ul, o sa mearga doar in jos. N-o sa se mai faca angajari in mod sigur, probabil iar o sa apara locurile de munca de programator cu destinatia Cipru, cum era acum 3 ani. In contextul in care la noi cu scutirea de impozit, taxele pe care le plateau angajatorii in plus fatza de salariul net erau de peste peste 40% din salariul brut(40% iti opreste si U.S), in mod sigur cu cei 16% in plus peisajul o sa arate cam dezolante intr-un an.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +3 (11 voturi)    
    impozite in IT (Luni, 10 mai 2010, 17:43)

    angrycloud [utilizator]

    impozitati singura piata din romania care produce, ca ne mutam cu totii pe pfa si daca si acolo ne sarjati ne mutam la negru si de ce sa mai stam aici? bai ce fraieri sunteti si aici vb cu 51% din tara care ne-a decis taxele
      #showComment
  • +8 (12 voturi)    
    Mda (Luni, 10 mai 2010, 17:51)

    ion [anonim]

    Eliminarea scutirii de acordate programatorilor. Da ii o idee super. Intr-o industrie in care este la moda sa fii PFA vine domnul Boc si se asigura ca este inca un motiv sa nu mai ai salar pe carte de munca decat mimim posibil. Oare ce o sa aleaga cine poate? Scade salarul cu 16% sau trec pe PFA si de fapt imi creste salarul? Hmm grea decizie ce sa spun.
    Asta ca sa nu spunem ca in IT-ul a fost printre putinele industrii in care s-au angajat si pe timp de criza(da au fost si disponibilizari, ca nu ii IT mai cu mot, dar au fost si angajari). IT-ul este printre putinele industrii care chiar merge in Romania, se ofera produse de calitate cu pret ridicat, salarii relativ mari, deci incasari bune la buget. Mi se pare o idee buna sa o lovim ca prea ii merge ei bine mersi.
    Asta ca sa nu spunem ca un profesionist IT daca vrea sa plece cu adevarat din tara pleaca in doi timpi si trei miscari.
    In loc sa atragem investitori intr-o industrie cu mare potential noi facem tot posibilul sa ii indepartam. Bravo. Bravo si iar Bravo
      #showComment#showComment
  • +2 (2 voturi)    
    si noi suntem de vina (Luni, 10 mai 2010, 17:55)

    nike [anonim]

    Nu mai au de unde sa fure... ca sa vezi. Decat sa elimini evaziunea fiscala, salariile uriase ale unor bugetari, spagile din contractele preferentiale, sistemul de sanatate etc etc ca sunt o groaza, mai usor cresti cu pixul niste taxe.
    Pe de alta parte si noi avem o parte din vina, de multe ori nu cerem bonul fiscal si incurajam evaziunea. Ia sa cerem de fiecare data bon fiscal sa vedem...
    Daca e cineva care a adus tara asta la sapa de lemn sunt guvernantii + parlamentarii in primul rand (indiferent de culoarea politica, toti sunt la fel).
    Aaa.. cand desecretizati contractul Petrom - OMV? Da, aia cu "Romania va creste prin bun simt si responsabilitate". Unde e bun simtul la pretul benzinei????
  • 0 (4 voturi)    
    Se frig! (Luni, 10 mai 2010, 17:55)

    LAL [utilizator]

    Ce fac ei acuma e impardonabil! O sa ajunga la cosul de gunoi al politici! Daca vreun roman o sa ii mai voteze atunci avem o problema ca natie.

    IT-isti o sa plece di RO si BOC si Base o sa fluiere!
      #showComment#showComment
  • +2 (2 voturi)    
    Singura masura de bun simt! (Luni, 10 mai 2010, 17:59)

    yellowdog [utilizator]

    Reducerea incompetentilor incepand cu politicienii. Dar cine sa o faca, suntem prizionerii unui sistem corupt. Tot saracul plateste bogatul. Daca justitie nu e, nimic nu e.
  • 0 (8 voturi)    
    haha.e belita (Luni, 10 mai 2010, 18:02)

    andu [anonim]

    haha. genial.pentru toti imbecilii care s-au bucurat joi, asta e primul pas care indica un fapt demonstrat de un simplu calcul economic.ca vor creste taxele, impozitele, cota.si vom vinde ce mai e de vandut penntru ca asta a facut parte din deal. realitatea e ca nu avem de unde sa le dam bani. deci astia care tot ii pupati undeva pe guvernatii basesisti mai bine taceti ca tacerea e de aur. e o bataie de joc, din care majoritatea va iesi sifonata. ne adancim in colaps
  • +3 (3 voturi)    
    Continuare la lista (Luni, 10 mai 2010, 18:07)

    Mircea [anonim]

    1. Gasirea banilor de la cei care au furat in ultimii 20 de ani
    2. Lichidarea mafiei politice si economice
    3. Solidaritate sociala a guvernantilor - din cauza deciziilor si indeciziilor lor am ajuns in situatia asta.
    4. Legi clare, fara portite de scapare cu termene de executie scurte
      #showComment
  • +2 (2 voturi)    
    banii publici (Luni, 10 mai 2010, 18:24)

    eu [anonim]

    marele boc in loc sa aloce bani la sanatate sau invatamint, el a dat nu stiu cite milioane bisericilor pt. reabilitare. da-le incolo de spitale, el se pune bine cu hotii de popi. la asa popor asa guvernanti.
  • -4 (12 voturi)    
    aloo... programatorii (Luni, 10 mai 2010, 18:29)

    haihui [anonim]

    in lumea civilizata (din care vreti si voi sa faceti parte) toti platesc impozite la fel, aka nu exista categorii privilegiate. si daca va treceti voi cu venit minim pe economie si va reclama vecinul la fiscul local ca v-ati luat masina si vila... parnaia va cam paste.

    ...asa pt cultura voastra generala
      #showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment#showComment
  • +1 (5 voturi)    
    IT-st (Luni, 10 mai 2010, 18:39)

    George [anonim]

    Plec departe...
      #showComment
  • 0 (4 voturi)    
    Anti-Basescu-anti-Boc-anti-prosti (Luni, 10 mai 2010, 18:50)

    huliganu [anonim]

    Ce asteptam noi romanii de la actuala putere? Sa ne zica unde sunt banii de la FMI?mai degraba sa se asteptam la alte majorari de impozite si taxe si la alte scaderi de salarii,venituri,alocatii etc....

    pe scurt: Basescu=Robin Hood de romania(ia de la saraci si da la bogati)

    Mircea eu te sustin in tot ce faci,abea astept ziua cand va iesii lumea in strada urland cat ii tine gura "jos guvernul" pt ca in momentul de fata la cat au mintit si cat de depasiti sunt de situatie trebuie sa isi dea singuri demisia
  • +2 (6 voturi)    
    Impozitare IT (Luni, 10 mai 2010, 18:55)

    SW [anonim]

    In orice tara civilizata se plateste impozit pe salariu si nu exista aceasta discriminare intre IT si alte domenii.Oricum 16% e putin ... chiar daca adunam si cei apx 17% la CAS => 27% impozit.In Germania, Olanda, Belgia, Norvegia, Suedia, etc ... taxele sunt pe undeva la 50% ... E drept ca si primesti ceva in schimb, in Romania sunt bani aruncati pe geam.Poate ar trebui toti sa ne multumim cu mai putin si sa ne uitam un pic in jur (salariul mediu si minim pe economie ...). Si programatorii si firmele sunt liberi sa plece oriunde in alta parte dar criza este cam peste tot.
      #showComment#showComment#showComment#showComment
  • +2 (4 voturi)    
    Ca fapt divers (Luni, 10 mai 2010, 19:26)

    Luke [anonim]

    Scutirea asta a fost introdusa in 2003, cand prim ministru era hotul de termopane, reprezentant al comunismului si dictaturii....

    7 ani mai tarziu, sub multa democratie, liberalism, masuri drepte, se scoate scutirea care intre timp a invitat in tara firme mari si a dezvoltat unul din putinele sectoare in care Romanii pot fi extrem de competitivi.

    Peste 2 ani vor fi alegeri. Sa facem aceleasi greseli?
  • -2 (8 voturi)    
    parcari Bucale (Luni, 10 mai 2010, 19:51)

    cineva [anonim]

    Eliminarea "subventiilor" pentru animalele din Bucuresti care platesc 600mii (SASE SUTE DE MII LEI VECHI !!!) pentru un loc de parcare in Bucuresti cand de fapt valoarea lui reala este de 100-200RON pe luna CAND SE FACE ??
    Cacatii astia care dau 60ron PE AN pentru un loc de parcare si care sunt mana in mana cu "militzia de carter" nu ezita sa te arda cu zeci de milioane cand ai parcat o noapte pe "proprietatea lor".
      #showComment
  • +1 (5 voturi)    
    Sa traiti bine (Luni, 10 mai 2010, 19:58)

    gogulez [anonim]

    Sa traiasca Boculetz si Baselu cum traim noi cu 600 ron pe luna….sa vedem daca rezista;).daca ii mai cumpara lu Lenutza masina si apartament lu Ioana si daca Maria isi permite sa cumpere un Duster din ecomomiile personale.
  • 0 (4 voturi)    
    divort (Luni, 10 mai 2010, 19:59)

    o voce [anonim]

    Daca ti-ai prins sotul/sotia cu miciuna divortezi, nu?
    Pai daca a fost votat pe baza unor miciuni de ce sa mai stea 2 ani??? Doar nu e lipit de scaunul acela...

    Sa platim noi creditul nerambursabil cu care si-a cumparat votanti???
    Haida de...

    Si totusi, cine stinge lumina, fratilor? Ca doar e criza :P
  • -2 (8 voturi)    
    Scutirea trebuie eliminata (Luni, 10 mai 2010, 20:00)

    Bil gates [anonim]

    Scutirea a fost introdusa la propunerea lui Varujan cand impozitul pe salariu mare era 40 suta.
    Acum 16 la suta e ok, sper sa nu il faca 90la suta pedte ce trece 9500 ron cum se aude...
    Salariul net mediu e 800 euro dar impozitul se pune la brut...asa ca sunt cam 300 euro inmultit cu 50 mii sunt 15 milioane euro adica vrea 200 milioane anual...
  • +1 (5 voturi)    
    NU VOI AJUNGE SCLAV!!! (Luni, 10 mai 2010, 20:04)

    cristian [anonim]

    Vor vedea ei cand va incepe IT-ul sa scartaie, sa dea faliment. Sau voi credeti ca IT-isti sunt niste vite care trag la plug, ca in alte tari nu pot pleca. Romania scapa in felul asta si de ultimele creiere care le mai avea. Va fi condamnata la saracie si prostie inca 100 de ani.
      #showComment#showComment
  • -1 (7 voturi)    
    sobolani (Luni, 10 mai 2010, 21:22)

    randline [anonim]

    suntem in epoca SOBOLANILOR PORTOCALII... din cauza celor 5 mil de cretini care i-au votat!
  • +7 (7 voturi)    
    Nesiguranta (Luni, 10 mai 2010, 21:23)

    ITist [anonim]

    Lucrez in IT de mai bine de 10 ani. Sunt programator senior si, din fericire, beneficiez de scutirea de impozit. Ca nu se mai ofera aceasta scutire... nu reprezinta un capat de lume. Am cateva optiuni rapide pentru a-mi reintregi veniturile si a continua sa-mi ofer mie si familiei mele nivelul de trai de care m-am bucurat pana acum. Si daca nu reusesc, voi reduce consumul. Si daca n-o sa mai pot face asta, voi alege sa plec din tara. Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai mult este insa NESIGURANTA zilei de maine din Romania. Nu-ti poti face un buget pe un an spre exemplu, nu poti face investitii pentru ca daca ai curajul (nebunia) sa-o faci vei regreta mai tarziu daca nu ai puterea sa le sustii.

    In alta ordine de idei, observ cum se arunca intr-un partid sau in altul, intr-un personaj de pe esicherul politic sau in celalalt. Sa fim seriosi, sunt unii mai buni decat ceilalti? Nu ne-au adus toti, prin lipsa lor de viziune, de seriozitate si de prezenta la locul de munca (parlament,senat,etc) in sapa de lemn?

    Mai observ o reactie extrem de acida din partea celorlalti colegi de breasla. Oameni buni, dragi colegi, zarurile au fost aruncate. Sa ne comportam civilizat si sa demonstram ca facem intr-adevar parte din ce-a mai ramas din elita Romanie!

    See you on the other side ;)
      #showComment
  • -6 (8 voturi)    
    YES! (Luni, 10 mai 2010, 21:39)

    AN [anonim]

    Se implineste visul meu!
    Stau cu sampania la rece!

    http://www.urbaniulian.ro/2010/02/07/plantationismul-it-firme-multinationale-din-care-esti-dat-afara-daca-nu-iei-credit-de-la-banca/
      #showComment#showComment
  • +9 (9 voturi)    
    dar daca (Luni, 10 mai 2010, 21:47)

    Danielb [anonim]

    Un om de afaceri american se plimba pe plaja, intr-un mic sat mexican de pescari. O barca intra in port si pescarul coboara cu un cos plin de pesti. Americanul il felicita pe pescarul mexican pentru pestii sai frumosi si il intreaba:
    -Cat timp ti-a luat sa pescuiesti acesti pesti?
    -Destul de putin, raspunse pescarul mexicanul.
    -Dar de ce nu ai ramas mai mult, ca sa prinzi mai multi pesti? intreba bancherul american.
    -Pentru ca acesti cativa pesti ne ajung mie si familiei mele.
    -Si ce faci in restul timpului?
    -Pai ma scol cand vreau, ma duc sa pescuiesc un pic, ma joc cu copiii mei, imi fac siesta impreuna cu nevasta… Seara ma duc in sat sa ma intilnesc cu prietenii, bem un pahar de vin, cantam la chitara… O viata placuta, ce sa mai vorbim!
    Americanul il intrerupe atunci:
    -Asculta! Am un M.B.A. de la Harvard si pot sa te ajut. Ar trebui sa incepi prin a pescui mai mult si cu beneficiile astfel obtinute sa iti cumperi un vas mai mare. Cu banii pe care o sa ti-i aduca acest vas, poti sa-ti cumperi un al doilea si tot asa pana cand vei avea o mica flotila. Apoi, in loc sa vinzi pestele unui intermediar, ai putea sa negociezi singur cu fabrica sau sa-ti deschizi propria fabrica de peste. Asa ai putea sa renunti la satucul asta si sa te muti la Mexico City, Los Angeles sau chiar New York si sa-ti dirijezi de acolo propriile afaceri…
    Mexicanul intreaba atunci:
    -Cat timp ar lua toate astea?
    -Intre 15 Si 20 de ani, raspunse bancherul.
    -Si dupa asta?
    -Ei bine, dupa asta devine interesant, raspunse americanul zambind. La momentul oportun, poti sa-ti introduci societatea la bursa si sa cistigi milioane!
    -Milioane? s-a minunat mexicanul. Si apoi?
    -Apoi poti sa iesi linistit la pensie, sa te trezesti cand ai chef, sa pescuiesti un pic, sa te joci cu nepotii si sa iti faci siesta cat poftesti cu sotia ta. Iar serile ai putea sa le petreci cu prietenii, band un pahar de vin si cantind la chitara…
  • -6 (8 voturi)    
    vrajeala (Luni, 10 mai 2010, 22:19)

    vincenzo [anonim]

    din pacate toate aceste masuri nu servesc la nimika noua cetatenii de rand. singura solutie care mai poate salva romania cerd k ar fi intoarcerea la COMUNISM.din pacate asta e adevarul ,e cea mai buna solutie.Acesta tara trebuie condusa cu o mana de fier!!
      #showComment
  • +5 (5 voturi)    
    Infrastrucura (Luni, 10 mai 2010, 23:21)

    tofler [anonim]

    Cu greu ma abtin sa scriu aici fara injuraturi :) cer bani pentru infrastructura dar infrastructura p.... toti banii iau tras ei si acum nu stiu cum sa se mai acopere , nu este posibil ca unui pensionar care are 300 ron sa ii mai opresti din pensie , cretinii iau masuri tampite , acum pe timp de criza se vede profeionalismul oamenilor , toti cei care vroiau sa frece menta se angajau la stat lucrau 2 zile din 7 si in alea 2 zile 4 ore , cat credeati ca va mai merge ??
    Noi nu avem nevoie de imprumuturi dar numai asa puteati voi trage si fura ca dracii , Romania poate da clasa multor tari din multe puncte de vedere , FMI vrea sa detina tot si voi faceti din Romania "curva" FMI-ului , Aveti grija ca Ceausescu a fost mult mai smecher ca voi si stiti continuarea nu va credeti invincibili ca nu stiti ce poate face foamea din om
  • +3 (7 voturi)    
    patriciu (Luni, 10 mai 2010, 23:24)

    miticosul [anonim]

    adica, ei nu pot recupera datoria lui Patriciu, si o platim noi. frumos!
  • +5 (5 voturi)    
    sa va explic cum e cu impozitul IT (Luni, 10 mai 2010, 23:52)

    ralu [anonim]

    ca de obicei lumea greseste. impozitul este acordat exclusiv angajtilor ce au diploma de la facultati gen Automatica sau Informatica. plus ca este acordat doar daca firma are atinsa o anumita cifra de afaceri pe cap de angajat(cred ca 10.000 euro).
    impozitul nu este un ajutor acordat programatorului ci firmei.
    Mai precis, ptr acelasi post poti avea un om ce a terminat Electronica, Aeronave sau Matematica pura si inca un om ce a terminat Automatica.toti la fel de buni.
    firma le plateste la amandoi acelasi salariu net, sa zicem 1000 euro. brutul insa difera.
    deci tot, dar absolut tot profitul este la firma. evident daca ai angajat doar absolventi cu automatica sa spunem ca ai putea sa imparti profitul.
    concurenta in domeniul asta e extrem de dura, cu India care scoate 1.000.000 (da, un milion) de absolventi in IT anual. costurile lor sunt mult mai mici.
    introducerea acestui impozit a fost de la bun inceput stimulent ptr firme. au venit aici ca sa plateasca mai putin decat acasa la el,dar totusi la un nivel decent.
    acum sa va spun cazul meu si al altora ca mine.
    practic datorita scolii pe care am facut-o firma a avut un castig,ani de zile, diferenta de impozit.
    acum ptr faptul ca a beneficiat de acest avantaj eu voi fi recompensat cu un salariu mai mic decat altii ce fac aceasi munca sau de pe pozitii inferioare.
    Literalmente voi fi penalizat ptr pregatirea superioara pe care o am.
    rezultatul acestei lege va fi ca multe firme isi vor muta operatiile in alte tari, implicatiile fiind usor de ghicit.
    Eu personal nu beneficiez cu absolut nimic la salariu de aceasta lege(decat indirect, ca au venit firme straine aici). dar voi fi penalizat.
    deci cand va dati cu parerea informati-va intai.
    Si aveti grija, vorbesc de marile firme Oracle, Microsoft, IBM, Siemens, HP.
    astea nu se incurca ele cu PFAuri si altele.
    inertia lor e mare, este imposibil sa ajusteze salariile brute.
    nemultumirea angajatilor e deja cumplita.
      #showComment
  • +7 (11 voturi)    
    No hoo (Marţi, 11 mai 2010, 0:54)

    George [anonim]

    Ce sar toti la gatul IT-istilor. Ho bai frustratilor. Asa e avem salarii mai mari, dar poate ca le meritam. Varsati-va frustrarile asupra celor ce va iau din salariile si asa mici si nu bateti din gura aiurea. Ca platim si asa taxe la stat in valoare absoluta intr-un an cat nu platiti voi intr-o viata. Va e ciuda ca asta e probabil singurul domeniu ce merge bine din tara asta si l-ati vrea distrus? Pai se pare ca vi se implinesc visele. Mai exact, o sa se retraga multinationalele, iar firmele mai mici o sa se adapteze la stilul romanesc. Si iar ne intoarcem la plata "la negru" de acum cativa ani. Si asa e, aveti dreptate, nu putem pleca toti din tara. O sa plece doar cei mai buni - aia pentru care de fapt vin multinationalele aici. La cei ce i-ati votat pe actualii, sper sa va fie greu sub guvernarea asta pana o sa va lepadati de ea in spasme. Si nu mai repede.
  • +3 (3 voturi)    
    domeniul IT (Marţi, 11 mai 2010, 7:39)

    remus g [anonim]

    Stiti ce se intampla cu IT-istii de la noi ? Sunt singura categorie de angajati care produce pentru afara totul si sunt platiti din bani castigati in afara. Astfel se poate spune ca ei aduc bani in tara si alimenteaza o buna parte a economiei, ceea ce nu se poate spune despre alte ramuri. Deasemenea respectivele firme sunt BUNE platitoare la bugetul statului, asa incat pentru ele faptul ca erau scutite de o taxa in ce priveste angajatii era un mare lucru si un stimulent sa mai angajeze. Guvernul in imensa lui prostie jongleaza cu niste lucruri care trebuie lasate neatinse - poate mai degraba s-ar gandi sa mai vanda din combinatele alea pline de datorii pe care le mai are, sa privatizeze CFR-ul ca si asa incearca sa-l falimenteze si cred ca lista continua.
  • +4 (6 voturi)    
    Se pare ca nu s-a inteles (Marţi, 11 mai 2010, 8:26)

    ac [utilizator]

    Masura de eliminare a acestui 16% la programatori e teoretic corecta. Nu poti avea doua legi, unii 16%, unii 0%. Sa admitem.

    DAR: eliminarea in 2001 a lui 16% a avut ca scop incurajarea. Aia a fost o MASURA. Buna, rea, cum o fi, a reprezentat o initiativa.

    ELIMINAREA ei acum nu e din scopuri egalitare/sociale etc. E pur si simplu o stoarcere de bani de unde se poate. Adica impozitul ala (facea cineva un calcul mai sus) hai ca e vreo 6 milioane de euro. Comisionul de la vreo citeva licitatii de cacao. Luati banii de la Rompetrol, prindeti-l pe Necolaiciuc (800 de milioane de euro, nu?) si ies banii imediat.

    Concluzie: ca era IT sau altceva, masura asta e o jupuire pur si simplu.

    Si cit priveste ca nu se poate pleca dincolo chiar asa usor, intr-un fel asa o fi. Dar cind esti blindat, poti pleca relativ usor, e doar o chestie de insistenta. Nu se pleaca pentru ca mare parte din noi avem familii, case etc. Cel de 20 de ani n-are mare lucru, dar nu poate pleca ca nu are cunostintele inca, cel de 35 le are dar nu poate cara tot cu el. Simplu.
  • +2 (4 voturi)    
    IT (Marţi, 11 mai 2010, 8:44)

    Developer [anonim]

    In cazul in care o sa cresca in IT impozitele, s-ar putea Romania trezii nu numai cu firme care isi strang bagajele ci si personalul acesta sa plece. Intr-o firmade 500 de angajati, mai bine de 300 ar fi de acort sa plece cu tot cu familie in alta tara. Vorbim de multinationale care aduc f multi bani de buget.

    Iar firmele mici de IT, care au o cifra de afaceri sub 2mil euro pe an... nu vreau sa ma gandesc, si totusi acestia sunt f multe si aduc si ele venituri mari la buget.
      #showComment
  • -1 (1 vot)    
    IT (Marţi, 11 mai 2010, 8:57)

    nae [anonim]

    nu suparati IT-istii ca pot paraliza tara oricand.
  • +1 (3 voturi)    
    TREBUIE O REVOLUTIE! (Marţi, 11 mai 2010, 9:18)

    basercea [anonim]

    De ce nu a spus nimeni NIMIC de INGHETAREA INVESTITIILOR PUBLICE?! Sa nu se mai faca nici o investitie, ca toate sunt FURATE! Tot venitul statului sa se duca pentru plata pensiilor, salariilor, etc. Oricum nu vom avea niciodata infrastructura, nimic!

    Boc mananca cacat cu soselele si centurile: in 21 de ani de "prosperitate" nu s-a facut NIMIC! N-avem nevoie de investitii din foametea noastra!

    Daca as fi jandarm/politist, etc, m-ar apuca pofta de greva fix cand incep manifestatiile contra cacatului de Base! Sa-l vedem ce face atunci :D ?! Sa intre sutele de mii de oameni peste el si haita lui de lipitori si paduchi infecti, sa-i starpeasca asa cum trebuie starpiti cei mai scarbavnici paraziti!

    JOS BASESCU! JOS GUVERNUL!
  • 0 (0 voturi)    
    Si peste 2 ani? (Marţi, 11 mai 2010, 10:32)

    popi [anonim]

    In America doar ce s-a votat reforma sanatatii, care din surse credibile face fericit pe toata lumea, inclusiv asigura acoperire medicala pentru 30 milioane care nu aveau asigurare medicala. Insa s-au aruncat si minciuni in media - Realitatea tv la ei, adica Fox news, plus o dezbatere care a durat un an de zile. Asta a facut ca multi votanti, gen cei de la tara din Moldova sa se frustreze un pic si acum democratii deja anticipeaza pierderi semnificative de voturi, pentru o lege 'placuta' social.
    Intrebarea e, ce rezolva Basescu cu masurile dure care trebuie implementate care afecteaza direct tot electoratul , daca peste 2 ani pierde alegerile si se duc pe rapa masurile dure? Macar sa aleaga doar o parte a electoratului. Reducerea pensiilor anticipate si de boala (care-s aranjate toate) de ex.
    Deci unuia care l-a votat pe Geoana pentru o plasa de ulei si zahar, vine acum Base si-i taie din pensie.
    Masurile anticriza luate de PSD dupa 2012, ar suna cam asa parerea mea : amnistie fiscala pentru banii din Elvetia, privatizarea CEC, Posta, CFR.
  • 0 (0 voturi)    
    conditionalitati? (Marţi, 11 mai 2010, 10:43)

    srpc [utilizator]

    ce-s astea? eu stiam doar de conditii si conditionari! e un cuvant nou, proaspat fatat de politicieni?
  • -1 (1 vot)    
    plan al pensionarilor (Marţi, 11 mai 2010, 10:45)

    sandu [anonim]

    A)retragerea economiilor de la cec si din banci simultan;Bun boicot fiscal (total) speram ca dupa ce vom populariza(manifeste,tv ect )sa ni se alature si alti cetateni...PA.
  • 0 (2 voturi)    
    IT vs doctori (Marţi, 11 mai 2010, 11:04)

    DanS [anonim]

    Faceti o mare confuzie, din pacate tragica.

    Nu scutirea de impozit pentru IT este omul negru in tara asta ci nepasarea criminala a celor care sant pusi sa gestioneze statul roman si care neglijeaza categorii bugetare esentiale pentru aceasta tara : doctori, profesori, etc.

    Nimeni nu s-ar mai lua de scutirea de impozit pentru anumite segmente din IT daca doctorii si profesorii ar avea si ei un venit mediu in profesia lor de 1000 EUR.

    Nu mai trageti in cei care prin munca lor si lasandu-se exploatati la sange au reusit sa atraga, cu ajutorul acestei facilitati fiscale, mari companii care au creat mii de locuri de munca.

    Luati-va de cei care angajeaza functionari contopisti cu miile, pe salarii modice dar cu prime de findelizare enorme si ignora pe medici si profesori.

    Statul roman ar avea suficiente resurse sa acorde compensatii salariale normale pentru bugetarii importanti pentru aceasta tara daca ar renunta la licitatiile inutile, umflate si contrafacute, daca ar renunta la 50% din functionarii din ministere, agentii, companii de stat care nu produc nimic benefic pentru circuitul economic al acestei tari.

    Si ar avea si suficienti bani pentru investitii in infrastructura daca nu ar mai incuraja clientelismul politic si furtul pe fata din banii NOSTRI!

    Cand strigati "Capul lui Motoc vrem", uitati-va la clasa politica si la corpul functionarilor publici, nu la sectorul privat care produce bunuri si aduce bani la buget.

    PS: Lucrez in IT, NU beneficiez de scutirea de impozit si am tot venitul declarat si platesc taxe si impozite.
      #showComment#showComment
  • 0 (2 voturi)    
    "Amuzant" (Marţi, 11 mai 2010, 11:33)

    Fili [anonim]

    Ma distreaza toata chestia asta. In momentul asta eu (care lucrez in IT) platesc la stat impozite in valoare de 3 salarii minime. Da, eu platesc 3 salarii la stat impozit in fiecare luna. Probabil fara scutire eu o sa platesc 5-6 salarii in fiecare luna la stat. Totusi beneficiez de aceleasi servicii ca unul care plateste 16% din salariul minim. Adica ma duc la doctor si stau la usa 3 ore ca sa apara ala si zice ca tre sa plece mai devreme (ca are si la o clinica particulara). Mai dai peste un Ciomu care-ti taie ce-ai de pret si tot asa. Profesorii se plang ca au salarii mici, dar nici nu isi dau interesul. Am invatat in facultate materie veche de 20 de ani, ca mai nou nu erau in stare profii sa inteleaga. Ce era mai nou, era predat la repezeala, intr-o ora.
    Si cu toate astea, lumea se plange de programatori, se bucura ca a murit si capra vecinului. Nu stiu cati dintre voi, care sunteti invidiosi, ati stat 48 - 56 de ore la servici, cu 2-3 ore dormite cu capul pe tastatura, in rest cafea si redbull, ca ai de predat ceva urgent. Cati stati studiind ultimele tehnologii. Cati va dati cu capul de pereti cand iti vine un device nou, trebuie sa faci soft pt el, nu gasesti nicaieri informatii si trebuie sa inventezi tu. Pentru voi IT sunt aia care fac pagini web si se joaca solitaire? Scuze, nu-i asa. Intoarceti-va la cafea si la barfa, poate azi lucrati si voi ceva. Intre timp mie-mi pare rau ca mi-am facut o casa si am investit o gramada, ca altfel eram in primul avion catre Congo, e mai civilizat acolo.
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    Exemple avem cu totii: (Marţi, 11 mai 2010, 12:29)

    Georgescu Ionut [anonim]

    Locuiesc in comuna Tunari, jud Ilfov, dupa mult prea nejustificat de scumpa Pipera. Va pot spune ca am in vecinatate minim 3-4 sute de cetateni rromi, ale caror activitati sunt in mare cuprinse toate in codul penal. Deranjant este ca , acestia nu uita niciodata sa-si trimita nevestele la primarie pentru a-si cere ajutorul social.Adica statul, plateste ajutor unor cetateni care nu numai ca nu contribuie cu nimic la buget, dar mai si talharesc/bat/fura/omoara...etc. Eu n-as da un ban astora, o ratiune simpla dar neaplicata!
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Marţi, 11 mai 2010, 13:41)

    me [anonim]

    "Daca reducerile de salarii si pensii nu au efect, vor creste taxele si impozitele" - daca cresc taxele si impozitele o sa creasca si evaziunea fiscala si ultimii oameni care chuair mai muncesc in tara asta o sa se care...
    deci ce rezolvam cu asta?!

    nu era mai bine sa se investeasca pentru a creste economia? si sa isi faca treaba fiscul ca sa scada evaziunea fiscala?!
  • 0 (0 voturi)    
    calcul simplu... (Marţi, 11 mai 2010, 18:53)

    Leo [anonim]

    Eu sunt IT-st, sotia la buget. O sa ne scada salariul cu 16% respectiv 25%. Nu o sa ne mai permitem aceleasi cheltuieli. La fel ca noi sunt multi si, probabil ca supermarketul de la care ne faceam cumparaturile o sa fie nevoit fie sa scada salariile, fie sa dea oameni afara, adica viitori someri. Oare se fac ceva economii la buget cu aceste reduceri?! Eu nu cred. Cred ca vor fi mari pierderi in schimb...
  • 0 (0 voturi)    
    semnati ptr programatori (Miercuri, 12 mai 2010, 11:02)

    petitie [anonim]

    http://www.petitieonline.ro/petitie/semneaza/mentinere_deducere_impozit_pentru_programatorii_din_it-p27616051.html
      #showComment
  • 0 (0 voturi)    
    parlament (Duminică, 23 mai 2010, 20:00)

    antiignorantu blog spot com [anonim]

    Romanii au creat PARLAMENTUL in RO. , acesta a aprobat LEGI prin care au fost angajati Jefuitori la STAT , Parlamentul timp de 20 de ani a consumat din buget in jur de 20 miliarde EURO + legile care au creat portite prin care Economia subterana a inghitit in jur de 46 miliarde EURO - Aparatul de FISC trebuia atunci ELIMINAT si supertaxate AVERILE in paralel cu URMARIREA EVAZIONISTILOR !!! deci DESTEPTAREA ROMANI - PUTEREA ESTE in VOI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Reducerea drepturilor (Luni, 24 mai 2010, 9:41)

    Tanasa Traian [anonim]

    Astfel de masuri de restrangere a drepturilor, de o amplitudine mai blanda, s-au luat sau s-a incercat a se lua, nu cu mult timp dupa disparitia lagarului socialist, in multe tari capitaliste.

    Cred ca astfel de actiuni au fost incurajate de disparitia concurentei dintre cele doua sisteme, socialist si capitalist.

    Vechii capitalisti au acum mana libera la rele!!!

    La noi e prapad!!!