Oficial francez: Marea Britanie nu se poate baza pe un ajutor de la UE in cazul in care va trece printr-o criza financiara

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2010, 11:21 Economie | Finanţe & Bănci

Economia britanica va fi, foarte probabil, afectata de starea de nesiguranta politica de dupa alegeri, dar Londra nu ar trebui sa se bazeze pe un sprijin de la Uniunea Europeana daca va suferi o criza financiara, a declarat presedintele Autoritatii pietelor financiare din Franta, citat de Reuters. Declaratie vine la cateva zile dupa ce Marea Britanie a refuzat sa contribuie la ajutorul financiar pentru euro, lovit de criza din Grecia.

Jean-Pierre Jouyet a spus la postul de radio Europe 1 ca refuzul Londrei de a lua parte la pachetul de un trilion de dolari (750 miliarde de euro) pentru stabilizarea monedei euro arata ca Uniunea Europeana s-a fragmentat in trei grupuri distincte.

"Ai pe de o parte Europa (monedei) euro, pe de alta parte Europa tarilor care inteleg moneda euro … si mai ai englezii," a spus Jouyet. "Englezii vor fi cu siguranta o tinta avand in vedere dificultatile politice prin care trec … Daca nu vrei sa arati solidaritate cu zona euro, hai sa vedem ce se va intampla cu Regatul Unit", a adaugat el.

Mai multi oficiali francezi au condamnat refuzul britanicilor, care au aratat ca atat Polonia, cat si Suedia, tari care nu fac parte din zona euro, au fost de acord sa contribuie la finantarea unui fond pentru statele din zona euro care sunt in dificultate.


Citeste mai multe despre   












Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1618 vizualizari

  • -4 (4 voturi)    
    Nu cred. (Marţi, 11 mai 2010, 11:27)

    AlinN [anonim]

    Se punea problema ca daca pica Grecia pica de fapt si Germania si Franta. Acum nici nu vreau sa-mi inchipui cine ar pica daca pica UK. Asa ca nu va pica.
  • +6 (8 voturi)    
    Englezoii astia parca o cauta cu lumanarea (Marţi, 11 mai 2010, 11:44)

    ixulescovici [anonim]

    Foarte bine a expus situatia domnul Jouyet.
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 11 mai 2010, 11:46)

    d [anonim]

    Mda, numai ca UK se poate baza oricand pe un ajutor american, asa ca nu are nevoie neaparat de sprijinul UE.
    Ar trebui sa se hotarasca mai repede englezii daca merg alaturi de UE sau nu.
  • +2 (4 voturi)    
    god save the queen! (Marţi, 11 mai 2010, 11:55)

    nick [anonim]

    forta romania.
  • +4 (4 voturi)    
    Anglia si euro (Marţi, 11 mai 2010, 11:59)

    englezoi de import [anonim]

    Eh...Marea britanie are si alte probleme de rezolvat prin alte parti de lume dar intr-adevar, nu a fost o decizie tocmai buna sa se tina deoparte de criza euro si sa nu se implice in noul fond monetar european.
  • -3 (3 voturi)    
    lectie pt cine intelege (Marţi, 11 mai 2010, 12:32)

    tudor [anonim]

    Sa vezi ce o sa ne mai salveze pe noi UE din faliment din moment ce Base e fan al axei ROM-UK-SUA
  • 0 (2 voturi)    
    Soros (Marţi, 11 mai 2010, 12:45)

    ik [anonim]

    cred ca a inceput sa pregateasca Black Monday II.
    • 0 (0 voturi)    
      Erata (Marţi, 11 mai 2010, 13:49)

      ik [anonim] i-a raspuns lui ik

      Black Wednesday II.
  • -2 (4 voturi)    
    Felicitari UK!!! (Marţi, 11 mai 2010, 13:58)

    Dorin [anonim]

    Ii consider pe britanici niste adevarti patrioti si aparatori ai propriilor traditii!!! Euro este o moneda fictiva si impersonala impusa de niste grupuri de interese conduse de Franta si Germania. Introducerea monedei euro NU a fost cu adevarat bine primita in nici o tara membra a UE!!!! Cine afirma altceva este prost informat sau rau intentionat.

    P.S. Astept minusurile ignorantilor si ipocritilor pro-euro.
    In Germania, partidul lui Merkel a pierdut alegeri locale in cateva landuri tocmai datorita faptului ca a actionat intocmai pentru acordarea de pomeni nemeritate Greciei. Bani pe care germanii NU erau dispusi sub nici o forma sa fie dati unei tari care a intrat in moarte clinica pe propria-i mana! Rusine!
  • -1 (3 voturi)    
    Hahahahaha!!!! (Marţi, 11 mai 2010, 14:04)

    George [anonim]

    Ar vrea ei francezii sa se intample ca UK sa intre in criza financiara si sa aiba nevoie de bani dar ... vrabia malai viseaza. UK a trecut oricum criza mult mai usor, printre altele, si pentru ca si-a pastrat moneda nationala. "Solidaritate"? Sa fim seriosi! Fiecare tara are propriile sale interese. Restul e gargara! Acord un mare plus UK!

    P.S. Culmea! Pe bancnotele si monezile euro aflate in circulatie, singura limba pentru care s-a facut o exceptie ca sa apara (ca un soi de traducere) ca inscris pe acestea este... limba greaca!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Despre morti numai bine (Marţi, 11 mai 2010, 18:08)

      EU-RO [anonim] i-a raspuns lui George

      Cred ca s-a facut aceasta "exceptie" deoarece in toate celelate limbi oficiale in zona euro numele monedei euro se scrie la fel.

      Doar in limba greaca se foloseste alfabetul... grec, ce surpriza!

      Cat despre starea economiei britanice, mai bine sa n-o pomenim. Despre morti numai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo UE !!!!! (Miercuri, 12 mai 2010, 0:11)

    lascar [anonim]

    O masura istorica,nemtii si francezii nu se lasa capra ca altii.
    Au rupt botul speculatorilor.Pei aia cu tiparnita la cour ,vroiau sa cumpere active adevarate din zona euro.Sa mai tipareasca si de azi,acum are si BCE arma sa lupte cu specula,sa vedem daca mai fac tunuri pe seama euro sau se duc de mana la vale.
    Pei cum sa fie UK de acord cand ei se gandeau ca printeaza si cumpara active din zona euro,doar de ce nu au vrut sa intre in eurozona.
    Acum daca este sa pice,pica toti si nu numai unii in folosul speculatorilor, cum se gandeau.
  • 0 (0 voturi)    
    PROSTIA DIN CAPUL UNORA (Joi, 1 iulie 2010, 20:04)

    ovidiu [anonim]

    Cine critica marea britanie este un mare inconstient. Lipitorile UE care sug seva tărilor membre sunt GERMANIA şi FRANŢA. TREZIŢI-VĂ LA REALITATE COPIILOR!