Guvernul spaniol va reduce cu 5% salariile functionarilor publici si va concedia 13.000 de bugetari

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2010, 11:10 Economie | Finanţe & Bănci

Guvernul de la Madrid a anuntat, miercuri, ca va reduce cu 5% salariile bugetarilor spanioli si ca va micsora cheltuielile publice cu sase miliarde de euro, transmite AFP. Premierul Jose Luis Rodriguez Zapatero a declarat ca masurile sunt necesare pentru a indeplini tintele de deficit bugetar stabilite de Uniunea Europeana.

Masurile vor reduce deficitul bugetar al Spaniei cu 6% din Produsul Intern Brut in 2011. In 2009, deficitul a fost de 11,2% din PIB.

Zapatero a anuntat ca sectoarele publice vor fi inghetate in 2011 si ca vor fi disponibilizati 13.000 de bugetari in 2010.

Cabinetul spaniol a anuntat ca va cere guvernelor regionale sa faca economii de 1,2 miliarde de euro. Guvernul de la Madrid va vota vineri pe marginea masurilor de austeritate si a bugetului de cheltuieli pe 2011.


Citeste mai multe despre   










1435 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    cam timid (Miercuri, 12 mai 2010, 11:30)

    J [anonim]

    Testeaza apele baietii. 5% e caca maca, au nevoie mult mai mult, dar le e teama de sindicate. Astia ies in strada fara mari discutii si in numar mare, foarte puternice sindicatele.

    Apoi ar avea de unde da afara cel putin 30% din functionarii publici. Sunt cazuri in care unii angajati la stat lucreaza 4-5 luni pe an, restul le iau pe caz de boala, pe voia lor, pe zi libere de stat, pe oricare combinatie. Timp in care statul are obligatia sa-i pastreze locul de munca, sa angajeze altul in locul lui temporar pana revine parsivul la munca.

    Ca au si ei incompetentii lor, fara indoiala, destui, iar faptul ca lucreaza doar dimineata face un loc de munca la stat sa fie visul oricarui bastinas.

    Cica renunta sa mai dea ajutor de nastere copil, de 2500E insa mai au o tona de alte facilitati, chirie, independenta ca sa nu spunem ca se scurg o gramada spre sindicate, partide politice si alte subventii.
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Miercuri, 12 mai 2010, 11:30)

    ionut mihai [anonim]

    pe langa ceilalti 4 milioane? :)) 13 mii sunt putini..
    ei deja au concediat sistemul bugetar..si cei care au mai ramas...or sa-i concedieze..or sa ramana om pe post..nu ca in RO 5 pe post..si toti mananca degeaba pentru ca tot incompetenti sunt..si asta datorita nepotismului creat
  • +2 (2 voturi)    
    sursa? (Miercuri, 12 mai 2010, 11:37)

    gogu [anonim]

    Care e sursa? 13000 de bugetari? La 45 mil locuitori. Nu 250000 la 20 mil. Mi se pare rezonabil. Dar ei au alt cod al muncii, alt ajutor de somaj etc. Noi Romanii avem o "calitate". Daca moare capra noastra analizam caprele altora. Uite! Moare si la ei!
    • 0 (0 voturi)    
      dar (Miercuri, 12 mai 2010, 12:34)

      trm [anonim] i-a raspuns lui gogu

      ei si lucreaza mai eficient decat romanii si fura mai putin. apoi totusi economia lor nu se poate compara cu a noastra.
    • 0 (0 voturi)    
      ce NU au ei... (Miercuri, 12 mai 2010, 12:39)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui gogu

      ce nu au este o supra-incarcare de 150% a numarului de angajati publici, care papa bani si plimba hartii, fara sa produca nimic util (ai nostri produc, rahat, dar ala e cam inutil)
  • +2 (4 voturi)    
    Deci, se poate, nu ? (Miercuri, 12 mai 2010, 11:38)

    geoana [anonim]

    La spanioli se pot face concedieri dar la noi nuuuu, ca ies plosnitzele din sistemul bugetar in strada ! Acarienilor, ciocu' mic si incercati si voi sa munciti si sa nu va mai bateti joc de noi ceilalti, cand venim sa ne platim darile ca voi sa va luati salariile nemuncite !
  • 0 (0 voturi)    
    de unde ati scos 13.000 de concedieri (Miercuri, 12 mai 2010, 11:53)

    maria [anonim]

    Ma uit acum pe elpais si elmundo si nu vad nicaieri sa zica de concedieri: au zis de reducerea salariilor, inghetarea pensiilor, eliminarea cecului pentru nou nascuti, etc.

    Dar nu am gasit nimic despre concedieri, scrie doar ca nu se vor mai face angajari in locul celor pensionati. Precizati sursa va rog.
  • 0 (0 voturi)    
    wow (Miercuri, 12 mai 2010, 16:38)

    xample [anonim]

    a intrat Basescu asa repede in cartile de economie?