Ce documente au primit sindicatele de la Ministerul Finantelor Publice

Peste 8.300 de persoane incaseaza pensii speciale de serviciu cuprinse, in medie, intre 1.776 si 9.182 lei

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Joi, 13 mai 2010, 18:07 Economie | Finanţe & Bănci

 documente
(13 Mai 2010) Excel, 13MB
Peste 8.300 de persoane beneficiaza de pensii speciale, se arata intr-un document al Ministerului Finantelor transmis sindicatelor. Potrivit acestuia, in martie 2010, pensiile speciale au fost cuprinse, in medie, intre 1.776 si 9.182 lei, in functie de domeniul in care au lucrat pensionarii. Beneficiarii celor mai mari pensii (9.182 lei in medie) sunt 1.561 de fosti angajati din aviatia civila. De asemenea, 2.741 de fosti procurori si judecatorii au o pensie medie de 8.691 lei. Fosti inspectori ai Curtii de Conturi au avut, in martie, pensia medie de 5.486 lei.

De pensii substantiale, 4.270 lei in medie, mai beneficiaza 694 de fosti diplomati. Fostii parlamentari (511 persoane) incaseaza o pensie medie de 3.634 lei. La acestia, se adauga 392 de functionari publici parlamentari, cu o pensie medie de 2.743 lei. Cele mai mici pensii speciale (1.776 lei) au fost incasate de 176 de oameni care au facut parte din personalul aeronautic tehnic nenavigant.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2079 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    da (Joi, 13 mai 2010, 18:45)

    ratza [anonim]

    Sa le taiem 90% sau chiar sa-i eutanasiem pe acesti nesimtiti. 8300 de pensionari "de lux" din cele 6 milioane in total.
    Scoatem Romania din criza.
    Si pentru postacii portocalii. Am fost ironic daca nu v-ati prins.
    Articolul nu spune ca asta este pensia medie bruta. Si nici ca toate aceste pensii se impoziteaza.
    Noi amaratii de la privat ii ducem in spate pe astia dar si pe cei 1 milion de amarati cu pensia de 350 de lei, pensia sociala. Pentru persoane care nu au cotizat deloc. (si sunt de acord cu principiul contributivitatii).
    Si stiu ca sunt amarati. Dar statul cheltuie cu ei pe luna de 6,1 ori mai mult decat cu "smecherii astia care stau in lux". Da ne place atat de mult sa ne uitam peste gard...

    M-am saturat ca ministerul sa dea astfel de comunicate ca sa invrajbeasca lumea, sa isi zica oamenii ce nesimtiti sunt astia, ia uite ce pensii.
    Cred ca 90% din cei 8300 au ajuns sa ia pensiile astea fara implicarea lor, fara ca ei sa decida sa aiba astfel de pensii.
    Dar ne place sa fim ipocriti si sa zicem ca sunt niste hoti si sarlatani si niste nenorociti. Sa ii omoram si sa aruncam cu pietre. Ca noi daca am fi in situatia lor ne-am duce la minister si am cere in instanta reducerea pensiei.
    Invrajbirea populatie. Asta vor. Chiar nu mai vede lumea???
    • +1 (1 vot)    
      deficit (Joi, 13 mai 2010, 19:13)

      fmi [anonim] i-a raspuns lui ratza

      Deficit egal cheltuieli care depasesc veniturile. Daca luam fiecare categorie de cheltuieli in parte observam ca niciuna nu ajunge la nivel de 1-2% din PIB incat daca am elimina-o pe aceea (si ramanand in viata) ne-am salva deficitul. Asa incat va trebui sa taiem din mai multe categorii de cheltuieli pentru a reusi reducerea (nu eliminarea) deficitului. Pensiile speciale reprezinta una din categorii care ar conduce la o economie de cel putin 200 milioane Euro/an. In plus s-ar elimina o nedreptate flagranta facuta milioanelor de pensionari actuali si viitori care primesc pensie pe baza contributivitatii.
  • +2 (2 voturi)    
    Evaluare corecta (Joi, 13 mai 2010, 18:48)

    cobra [anonim]

    O mai spun inca odata ca sa se inteleaga bine. Pensia trebuie calculata tinandu-se cont de INTREAGA PERIOADA DE COTIZARE si nu doar de ultima luna, ultimele 6 luni sau ultimul an asa cum se intampla acum, functie de institutia analizata. Aici este buba cea mare. Sunt cazuri de avocati care au trecut in magistratura in ultimul an inainte de pensionare ca sa beneficieze de o pensie mare. La militari, oarecum la fel: cei care urmeaza sa iasa la pensie sunt trecuti pe o functie de conducere mare, mai iau si un salariu de merit si in acest fel, pensia lor va fi foarte mare. Nu mai spun de spagile care se dau pentru a se realiza aceasta situatie...
    Dar, daca se ia in calcul toata perioada in care angajatul si-a desfasurat activitatea profesionala nu mai are ce aranjamente sa faca.
    • +1 (3 voturi)    
      de acord cu tine (Joi, 13 mai 2010, 18:54)

      ratza [anonim] i-a raspuns lui cobra

      insa... cum am spus si eu mai sus. 10 % din cei 8300. Hai 20% au ajuns sa faca magarii de care zici tu. Restul au ajuns sa primeasca asa, pentru ca au reusit sa aduca modificari legilor, cei 20%.

      Insa nu asta e problema. Problema e invrajbirea populatiei. Inainte de ce nu apareau astfel de statistici emise de ministere???

      Nu ne vor binele. Vor sa ne uram intre noi, ca sa nu avem timp sa ne dam seama ce magarii au ajuns sa faca.
      • +1 (1 vot)    
        Analiza (Joi, 13 mai 2010, 19:11)

        cobra [anonim] i-a raspuns lui ratza

        Eu nu marsez pe ideea de invrajbire. Eu merg pe ideea ca statul adminiostreaza nu prost, ci extrem de prost banii sin sacul propriu.
        Uite aici, ca exemplu, o analiza din care sa-ti dai seama cat de bine se investeste in pensia de stat: http://ecosapiens.ro/forum/topic/pensia-lui-gigel-studiu-de-caz. E destul de sugestiva, chiar daca se poate vorbi si de ceva nuante.
  • +2 (2 voturi)    
    Salarii si pensii navigatie (Joi, 13 mai 2010, 19:12)

    contribuabil [anonim]

    Toata lumea este suparata pe sumele pe care le castiga cei din aviatia civila , Tarom, Romatsa, etc...
    Este foarte simplu sa tragi niste concluzii ca sunt salarii mari. Nu le apar pentru ca sunt foarte mari. Dar de ce sunt mai mari decat celelalte din economie este foarte simplu: In aviatie nu ai voie sa gresesti.O simpla greseala este fatala iar dezavantajul este ca olatesti doar tu, pilotul, sau tu controlorul de trafic, ci o platesc toti cei pe care ii ai in avion sau care sunt in spatiul tau aerian. Daca eu, tu, ceilalti cand facem un accident de masina in celel mai multe cazuri scapam cu viata si cu tabla indoita, aripa rupta, etc, in aviatie tabla indoita = nu mai poti zbura. Este usor sa zici ca e simplu, dar multi cred ca pot supraveghea pe langa vitezometrul si turometrul de la masina, inca multe alte aparate de control de pe avion(altimetru, variometru, combustibil ramas, parametrii motoare) si sa mearga si drept? Eu zic ca nu. Nici eu nu cred ca sunt in stare. V-ati pus in situatia unui pilot la decolare sau la aterizare? V-ati pus in situatia unui controlor de trafic cand i se cere aterizare de urgenta, sau a unui conflict de traiectorii? In aviatie ca si in medicina nu prea este loc de prostie. In multe alte domenii (programare de ex... eu sunt un programator) mai poti gresi, se poate repara. In aviatie daca ai gresit ai cazut. Si nu cazi de pe masa ci de la cateva mii de metrii altitudine. Deci cautati sa scoateti din birouri multi alti oameni care ar trebui sa fie la lucru nu la invartit hartii. Cati piloti ati vazut prin birouri? Cati profesori ati vazut ca nu se duc la ore? Cati militari stau in birouri? Cati angajati in sistemul de stat ati vazut ca joaca solitare, sau nu fac nimic in birou? De cate ori ati stat la coada sa platiti un impozit sau sa luati o adeverinta? Nu cred ca nici unul din noi nu isi doreste sa pice un sistem informatic din Romatsa sau un om pur si simplu sa nu aiba chef de treaba pentru 5(cinci) minute fara back-up...
  • -1 (1 vot)    
    cei mai mari nesimtiti (Joi, 13 mai 2010, 19:37)

    icx [anonim]

    categoria de persoana cu statut special = nsimtit,imoral,tradator,excroc,nehalit,insensibil .oportunist.lipsit de Dumnezeu.
  • +1 (1 vot)    
    personalul navigant... (Joi, 13 mai 2010, 20:05)

    765 RON PENSIE [anonim]

    isi merita pensiile aviatorii dar, modul in care au fost calculate acestea constituie un abuz, (nu respecta principiul contributivitatii la bugetul de pensii)... insa diplomatii, magistratii, de ce trebuie sa ridice pensii mai mari de 6-8 ori decat alti salariati cu licenta (profesori, doctori, ingineri etc)??? DE CE NU SE ZICE NIMIC FATA DE TRANTORII BUGETULUI: SERVICIILE SECRETE. acestia nu produc plus valoare, in tarile din vest, democrate, nu au salarii si pensii SPECIALE, jandarmii, politistii. dimpotriva, ii iau la bastoane pe pensionarii care demonstreaza, stau ascunsi in birouri la cafele si la una mica, iar hotii si criminalii isi fac de cap. securistii ne asculta telefoanele fara motiv dar de militari nu se atinge nimeni ca nu da bine... lor li se dilueaza vreun pic gradul de specialitate???
    • 0 (0 voturi)    
      Clarificari (Joi, 13 mai 2010, 22:21)

      cobra [anonim] i-a raspuns lui 765 RON PENSIE

      Nu se poate face o analiza serioasa intr-un comentariu extrem de scurt, dar ideea este urmatoarea: salarizarea se face in functie de cantitatea, calitatea si importanta sociala a muncii depuse. Acest principiu e valabil si in capitalism si in comunism.
      Niciodată nu se poate spune că se realizează un echilibru perfect între cele 3 principii şi din acest motiv apar probleme/discuţii. Pe de altă parte, dacă prin absurd, astăzi s-ar realiza acest echilibru, nu înseamnă că el ar fi valabil şi peste 1 an, 5 ani sau 20 ani.
      Celor nemulţumiţi că sunt categorii favorizate de actuala situaţie le recomand să analizeze CAUZELE, nu EFECTELE. Asta e o gândire sănătoasă.
      În cazul de faţă (diplomaţii, magistraţii) au pensii mai mari pentru că au reuşit să facă mai mult lobby la momentul oportun. Ăsta e motivul (nu că ar avea şi dreptate).
      Dacă tu consideri serviciile secrete trântorii sistemului înseamnă că eşti limitat rău de tot. În primul rând, serviciile secrete este o denumire jurnalistică care denotă grave carenţe educaţionale ale ziariştilor şi preluată de alţii ca tine cu pregătire asemănătoare.
      Aceşti trântori există în orice societate indiferent că ea este comunistă sau capitalistă şi prin natura meseriei nu are cum să fie aducătoare de plusvaloare în sensul la care te gândeşti tu.
      Da, ştiu, o să mă faci acum securist nenorocit, borât, şamd. Dar, fiecare după cum îl duce capul.
      În orice societate (şi-mi pare rău că trebuie să te contrazic) aceste instituţii au statut special, cu salarizare specială şi, implicit, pensii speciale. Că nu vrei să crezi/accepţi e treaba ta, dar asta e realitatea. Indiferent că vorbim se SUA, Rusia, China, Germania, Franţa sau Angola. Că ÎN ROMÂNIA sunt angajaţi care freacă duda sunt perfect de acord, dar asta nu înseamnă că trebuie blamaţi marea majoritate a angajaţilor pentru ceea ce fac şi spun şefii lor.
      Dacă vrei o părere personală, totul pleacă de la MORALITATE. Şi, înainte de asta, de la EDUCAŢIE. Dar spaţiul nu-mi permite să
  • 0 (0 voturi)    
    Patria nu va mai fi recunoscatoare... (Joi, 13 mai 2010, 22:53)

    Corvoada [anonim]

    Patria nu mai este recunoscatoare pentru cei care sunt in serviciul natiunii ???!!!...