Jumatate din bancile din sistem au incheiat primul trimestru pe pierdere

de Dragos Comache     HotNews.ro
Vineri, 14 mai 2010, 10:53 Economie | Finanţe & Bănci

21 dintre cele 42 de banci active pe piata romaneasca,  au incheiat primul trimestru cu pierderi, potrivit unor surse apropiate sistemului bancar. Profiturile bancilor locale au fost in total de circa 100 de milioane de euro - jumatate din castigul pe intregul an 2009, profiturile Grupului BCR, al BRD si Unicredit  fiind de circa 123 de milioane de euro. Contactat de HotNews.ro, directorul Directiei de Supraveghere bancara din BNR, Nicolae Cinteza a declarat ca nu confirma dar nici nu infirma informatiile.

Cata vreme doar 3 institutii au inregistrat profituri mai mari decat cele obtinute la nivel de sistem este normal ca altele sa fi inregistrat pierderi.

Astfel, BCR a anuntat ca in primul trimestru Grupul BCR (BCR, BCR Banca pentru Locuinte, BCR Pensii, BCR Leasing, BCR Asset Management, BCR Securities) a obtinut un profit net consolidat dupa impozite si plata intereselor minoritare de 243,0 milioane de lei (58,7 milioane de euro), calculat in baza IFRS.

Totodata, BRD - Societe Generale a raportat un profit net de 199 milioane de lei, aproximativ 49 milioane de euro.

UniCredit Tiriac Bank a obtinut in primul trimestru al acestui an un profit net de 64 milioane de lei (16 milioane de euro), potrivit standardelor internationale de raportare financiara (IFRS), cu aproximativ 50% mai putin decat in aceeasi perioada din 2009.

Anul trecut, sistemul bancar a inregistrat un profit net de 772 milioane de lei, adica sub 200 milioane de euro.


Citeste mai multe despre   












[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

2742 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    sunt chiar PIERDERI??? (Vineri, 14 mai 2010, 10:23)

    nenea [anonim]

    cum poti spune pierderi atunci cand ai profit??!! s-a diminuat profitul? da! in nici un caz nu au pierderi bancile de la noi. dobanzile si comisioanele l;a clienti sunt prea mari. daca se pune "pierder", in loc de diminuarea profitului (colosal, de altfel), se da apa la moara bancilor sa mareasca procentele....stim noi care procente
    • +3 (3 voturi)    
      a (Vineri, 14 mai 2010, 12:07)

      break a leg [utilizator] i-a raspuns lui nenea

      "Cata vreme doar 3 institutii au inregistrat profituri mai mari decat cele obtinute la nivel de sistem este normal ca altele sa fi inregistrat pierderi"...

      asta inseamna ca 3 au profit (e adevarat ca diminuat - dar au profit) iar RESTUL au pierderi.
  • +2 (2 voturi)    
    provizione (Vineri, 14 mai 2010, 11:13)

    gigi [anonim]

    "Pierderile" sunt de fapt provizioanele facute. Cred ca e cazul tuturor bancilor din sistem dar se "simt" mai mult la cele mici. Era de asteptat tinand cont de intarzierile mai mari de 90 de zile la ratele restante. Uitandu-ma la profit, tind sa cred ca sunt situatiile tinute sub pres anul trecut pe le-au scos acum.
  • 0 (2 voturi)    
    Am citit pe situl BCR ca s-a desfiintat... (Vineri, 14 mai 2010, 11:16)

    clint [anonim]

    ...BCR Asset Management. Comments?
    Ce stiti despre ING?
    • 0 (0 voturi)    
      seems that nothing... (Vineri, 14 mai 2010, 16:26)

      tot eu [anonim] i-a raspuns lui clint

      :(
    • 0 (0 voturi)    
      BCR -> Erste (Sâmbătă, 15 mai 2010, 15:18)

      A. [anonim] i-a raspuns lui clint

      BCR Asset Management a fost preluat de Erste Asset Management, ceea ce nu e nicio nenorocire, calmaţi-vă.
  • -1 (3 voturi)    
    Aiurea ! (Vineri, 14 mai 2010, 11:34)

    Maria [anonim]

    Nu-mi vine sa cred ! Saracii ! Nici bancile nu mai castiga ?!? Deci nu am sa ma fac bancher in perioada asta ! Promit !....... S-au obijnuit cu venituri fabuloase venite din Romania si acum .....poate au coborat veniturile lor la nivelul altor tari europene. Asta nu pentru ca au scazut dobanzile....NU ! Ci pentruca nu au mai alergat romanii la facut credite cu buletinul ,la credite pentru masini , pentru case. Dar nu-i nimic , doar castiga din creditele aflate in derulare. DAE scade , banca nationala impune o rezerva valutara mai mica pentru banci , dar ei nu scad dobanzile si comisioanele. Asa se scot si ei !
  • 0 (4 voturi)    
    Imi dau lacrimile (Vineri, 14 mai 2010, 11:35)

    Iobagul [anonim]

    Pe toata planeta cele mai luxoase cladiri sunt sediile din sistemul bancar. Micutii de ei, au pierderi. Dar profiturile uriase facute pe carca oamenilor sia firmele au fost OK? Nu sistemul bancar prin lacomia sa fara limite a contribuit la intrarea in criza? Nu cocoseaza cu tot felul de comisione si acum plang dupa vremurile de odinioara? Ei bine, nu le plang de mila pentru simplu fapt ca nu se gandesc decat la binele lor, crezandu-se o insula izolata, si n-am vazut vreo intentie sa miste si ei un deget pentru iesirea din criza. Nu fac decat sa se vaicareasca ca le scad profiturile. Daca bancile se plang atunci firmele care dau falimente rasunatoare sau oamenii care isi pierd slujba ce sa mai faca?
    • +3 (3 voturi)    
      extraordinar (Vineri, 14 mai 2010, 12:16)

      ag [anonim] i-a raspuns lui Iobagul

      Prietene, uita-te mai intai la profiturile istorice din energie sau la operatorii de telefonie mobila.
      • -2 (2 voturi)    
        ag, energie, telefonie mobila (Vineri, 14 mai 2010, 12:44)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui ag

        acestia fac ceva in schimbul banilor castigati. bancile imprumuta, este un serviciu. daca comisioanele sunt aberante= camata. nu-mi compara camata cu celelalte tipuri de afaceri
  • +1 (1 vot)    
    Surse (Vineri, 14 mai 2010, 13:25)

    Rali [utilizator]

    Asta cu sursele ma distreaza, cered ca au facut provizioane mai mari, deoarce au intarzieri la recuperarea ratelor.
  • -2 (2 voturi)    
    un lucru pozitiv... (Vineri, 14 mai 2010, 13:27)

    andrei [anonim]

    ma bucur
    • +1 (1 vot)    
      te bucuri? (Vineri, 14 mai 2010, 16:43)

      alex [anonim] i-a raspuns lui andrei

      bucura-te...
      bancile vor ajusta costul imprumuturilor, dobanzile vor creste, firma la care lucrezi se va imprumuta mai scump, vor scadea perspectivele de crestere salarii, tu vei avea mai putini bani...
      dar te vei bucura...
      • 0 (0 voturi)    
        ma bucur (Sâmbătă, 15 mai 2010, 20:07)

        mutulica [anonim] i-a raspuns lui alex

        da' poate ca bancile vor ajusta cheltuielile si vor mai reduce salariile sau numarul de angajati, probabil si pe tine...
      • 0 (0 voturi)    
        logica strugurilor acrii (Miercuri, 19 mai 2010, 10:42)

        io chi min [anonim] i-a raspuns lui alex

        Alexe logica ta e geniala, as putea spune perfecta pentru un on care stie economie ... lucrezi cumva la ministerul de finante?

        Eu ca firma o sa zic, ntz hai sa negociem, ma duc si ma imprumut din ungaria ca se poate :). Si banca daca vrea sa ma pastreze in portofoliu, ca deh, acum sunt superclient ca-mi platesc ratele la timp, o sa negocieze. Sau o sa ramana doar cu clienti care nu prea mai pot sa-si plateasca ratele si uite asa o sa ajunga toti consilierii de credite sa se angajeze ca zugravi ce monteaza gips carton :)...