Grecia ar putea actiona in justitie mai multe banci americane

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 16 mai 2010, 13:33 Economie | Finanţe & Bănci

Grecia intentioneaza sa declanseze actiuni in justitie impotriva unor banci de investitii din SUA, care ar fi contribuit la criza datoriilor tarii, declara premierul George Papandreou.

"Nu este exclus sa apelam la astfel de actiuni", a spus premierul grec intr-un interviu acordat CNN, raspunzand unei intrebari privind rolul bancilor americane in criza datoriilor de stat, noteaza Bloomberg.

Papandreou a declarat ca decizia de a declansa actiuni in justitie impotriva bancilor din SUA se va face dupa o ancheta parlamentara privind cauzele crizei.

"Grecia va analiza actiunile din trecut pentru a avedea cum s-au petrecut lucrurile", a declarat Papandreou. Exista investigatii similare si in alte tari, si in Statele Unite. Aici cred ca da, in privinta sectorului financiar, se aud cuvintele frauda si lipsa de transparenta. Deci da, exista un grad ridicat de raspundere aici", a aratat premierul elen.

In interviul pentru CNN, Papandreou a mai declarat ca multe state din comunitatea internationala "au lovit Grecia" pentru a gasi mai usor "un tap ispasitor." Premierul a spus ca grecii "sunt un popor muncitor. Suntem un popor mandru".

"Avem greselile noastre", a declarat Papandreou. "Ne asumam aceasta responsabilitate. Dar, in acelasi timp, dati-ne o sansa. Veti vedea ce putem face".

Grecia se afla, de la sfarsitul anului trecut, intr-o criza financiar-fiscala cauzata de cresterea randamentelor cerute de investitori pentru a imprumuta guvernul de la Atena, dupa ce s-a aflat ca deficitul bugetar al statului elen a fost de 13,6% din PIB in 2009, in contextul in care datoria de stat depasea la sfarsitul anului 115% din PIB, circa 270 miliarde euro.



Citeste mai multe despre   











2331 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Papandreou (Duminică, 16 mai 2010, 12:46)

    jorj [anonim]

    poate va da-ti si pe voi insusi in judecata inainte, pt ceea ce a-ti facut cetatenilor greci.... tovarashu Papandreou....
    • +4 (4 voturi)    
      da-ti insu-si ?? (Duminică, 16 mai 2010, 15:59)

      dezvirginatorul rebel [anonim] i-a raspuns lui jorj

      bre...
      nu intreb "unde ai facut scoala"...fac si io ca militzienii aia care te miros a vodca si intreaba direct:"CAT ati baut?".....deci..."tu AI FACUT scoala? ceva gramatica acolo...macar de-o profesionala ceva...."
      "da-ti"???
      "voi insusi"??? (despre inshiva banuiesc ca n-ai invatzat....ca trebuia sa treci in clasa a 2a...)
      "a-ti facut"???
      hai bre...las-o (sau laso ca sa pricepi si tu)....si marsh la sapa sau la coasa...
    • -1 (1 vot)    
      CEI CARE... (Duminică, 16 mai 2010, 18:26)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui jorj

      Ti-au dat + sunt fostii colegi de parnaie (ca de scoala n-ai avut parte!)?
      Sa fie de capu' vostru!
  • +6 (6 voturi)    
    mai bine (Duminică, 16 mai 2010, 13:58)

    eu [anonim]

    mai bine ar incepe sa faca curatenie in propria curte, trimitand in judecata pe cei care ani de zile au tot falsificat datele privind economia reala a greciei, doar de dragul de a-i duce de nas pe creditori
  • +5 (7 voturi)    
    Bancile americane sunt responsabile? (Duminică, 16 mai 2010, 14:14)

    daniel [anonim]

    Bancile americane sunt responsabile ca nu va platiti impozitele? Sunteti cei mai penibili evazionisti din UE. Ce ar fi sa actionati in judecata bancile elvetiene unde conationalii vostri isi tin banii?
  • +5 (7 voturi)    
    Cat tupeu?!?! (Duminică, 16 mai 2010, 14:43)

    Greuceanu [anonim]

    FERESTE-TE DE GRECI SI CAND FAC DARURI! Mai adevarat ca niciodata ! >>>:
    Deci bancile sunt de vina ca i-au imprumutat ? Ticalosii!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Fanarioti ...! (Duminică, 16 mai 2010, 16:36)

    vali [anonim]

    ...Fanarioti, asta ati facut mereu , in Istorie !...
    ...A-ti lasat aceleasi naravuri si in Tarile Romane !...
    ...Luati-va de mana cu politicienii din Romania de azi !!
    • 0 (0 voturi)    
      DOMNILOR... (Duminică, 16 mai 2010, 18:31)

      CIOMBE [anonim] i-a raspuns lui vali

      De la HNews! Mai bine va ocupati de redactarea corecta din punct de vedere gramatical a textelor pe care le primiti, altfel riscam sa ne indobitociti pe toti, astia care am mai trecut pe la scoala!
      Va multumim anticipat! Iar daca publicati si mesajul, incep sa cred ca sunteti chiar profesionisti (prosti, dar profesionisti,,,in devenire!).
  • +1 (1 vot)    
    asa le trebuie (Duminică, 16 mai 2010, 19:34)

    skodasius [utilizator]

    Corect stimati colegi. Ei si-au facut-o cu mana lor...pe mana lor sa moara..natie de evazionisti si escroci. Faliment sa scrie pe voi.
    Atata timp ce ati facut..ati tacut malc si ati mers pe burta..