UPDATE Luni: Euro coboara la cel mai mic nivel din ultimii patru ani. Pietele asiatice au corectii severe

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2010, 8:02 Economie | Finanţe & Bănci

Moneda unica europeana a scazut luni la cel mai mic nivel in fata dolarului din ultimii patru ani, iar bursele asiatice au avut pierderi importante,  pe fondul ingrijorarilor privind criza datoriilor tarilor europene, scrie AFP.

Euro este cotat, luni dimineata,  la 1,2234 dolari la Tokyo, cea mai scazuta valoare din aprilie 2006. Euro s-a depreciat, de asemenea, si in fata monedei japoneze pana la 112,73 yeni fata de 114,32 yeni, la cat incheiase sedinta vineri.

Pietele asiatice au suferit corectii importante, investitorii fiind ingrijorati dupa evolutia de la sfarsitul saptamanii trecute a burselor din Europa.

Bursa din Tokyo a inchis luni cu o scadere de 2,17%, indicele principal Nikkei coborand la cel mai mic nivel din ultimele doua luni.

La jumatatea sedintei de tranzactionare de luni, bursa din Tokyo pierdea 1,98%, cea de la Sydney cobora cu 2,82%, la Shanghai actiunile au scazut cu  2,60%, la Hong Kong cu 2,47%, la Taipei 2,20% si la  Bombay cu 1,57%.

Vineri, moneda unica europeana se depreciase la cel mai mic nivel din ultimele 18 luni in raport cu dolarul american, pe fondul speculatiilor ca masurile de reducere a deficitelor adoptate de unele state europene vor submina cresterea economica.

Intr-un interviu publicat luni in France Soir, ministrul francez al Economiei, Christine Lagarde, a dat asigurari ca moneda euro nu este in pericol si ca europenii vor merge "pana la capat" cu planul de ajutor pentru Grecia.

Presedintele Bancii Centrale Europene (BCE), Jean-Claude Trichet a declarat la randul sau ca euro nu a fost supus unor atacuri speculative, in pofida deprecierii severe in raport cu dolarul american, scrie Reuters.


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5066 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Criza provocata de sua (Luni, 17 mai 2010, 9:11)

    neaga1900 [utilizator]

    Americanii doresc ca dolarul sa fie "regele"valutei, motiv pentru care au provocat criza asa cum, pentru alte interese, au provocat gripa aviara si cea porcina si cate altele prin lume, caci doar sunt jandarmul(CALAUL!) lumii...
    • -1 (1 vot)    
      raspuns (Luni, 17 mai 2010, 10:51)

      plc [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      desteptule, un dolar puternic nu-i ajuta pe americani, pt ca le vor creste importurile din zona euro
      • +1 (1 vot)    
        Nu stii ce inseamna american (Luni, 17 mai 2010, 21:25)

        neaga1900 [utilizator] i-a raspuns lui plc

        Americanul este un increzut innascut si singurul lui tel e ca tot ce inseamna America sau american , sa fie pe primul loc in lume , inclusiv la crime.........Nimic nu il intereseaza pe american in afara propiei pieli si al natiunii sale......Eu nu sunt destept , dar tu esti PROST!
    • 0 (0 voturi)    
      rudotelu.. (Luni, 17 mai 2010, 16:30)

      teo [anonim] i-a raspuns lui neaga1900

      cred ca si basescu are o vina...
  • 0 (2 voturi)    
    De leu ce sa mai spunem! (Luni, 17 mai 2010, 10:05)

    LOL [anonim]

    Daca euro coboara si leul coboara si mai rau... economia noastra cum e?
    • 0 (2 voturi)    
      leu (Luni, 17 mai 2010, 10:37)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui LOL

      varza
    • 0 (0 voturi)    
      Economia noastra (Luni, 17 mai 2010, 11:49)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui LOL

      ia-o de unde nu-i, a dat coltul crizei.

      In ce domenii economice, crezi ca am putea sa le-o luam inainte celorlalti, noi romanii?

      Eu as pune pe primul loc agricultura si cresterea animalelor cu derivatele ei din industria alimentara.

      Pe locul doi ar veni constructiile atat civile cat si industriale.
  • 0 (0 voturi)    
    exporturi (Luni, 17 mai 2010, 10:42)

    calator [anonim]

    Pai cum poti sa cresti exporturile? Faci un pic de inflatie...
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Luni, 17 mai 2010, 10:43)

    A [anonim]

    Coboara E sau urca $?
    • 0 (0 voturi)    
      depreciere (Luni, 17 mai 2010, 11:02)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui A

      coboara E "ajutat" speculativ. E o "incordare de muschi" la scara planetara intre E si $, cu alte cuvinte cine iese invingator din lupta va detine o bucata de timp fraiele capitalismului planetei
    • 0 (0 voturi)    
      O moneda se intareste (Luni, 17 mai 2010, 11:03)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui A

      daca economia pe care o reprezinta creste si/sau ii creste productivitatea. Cum economia euro sta cam pe loc as zice ca urca dolarul, moneda ce reprezinta nu numai economia americana ci si cea asiatica cu China in frunte.
  • 0 (0 voturi)    
    Remember (Luni, 17 mai 2010, 10:56)

    gepeto [anonim]

    Cine are o memorie buna isi aminteste ca la aparitia euro era cotat in jur de $ 0.90. Ulterior a crecut si a afectat exporturile europene in SUA. Europa nu este dependenta de importurile din SUA, asa ca nu se va produce inflatie ci dimpotriva se vor impulsiona exporturile catre SUA, care este un debuseu pentru Europa.
  • 0 (0 voturi)    
    Vin vremuri naspa (Luni, 17 mai 2010, 11:03)

    ion [anonim]

    Parerea mea de ion mioritic este ca si SUA si UE sunt in mare rahat, au deficite uriase, criza asta uriasa i-a prins indatorati la nivel de stat peste limita (asta e si cauza si simptom)

    Chestia ca SUA are inca multe alte avantaje: dolarul e moneda de refugiu, armata SUA e asa cum e, la fel influenta ei in lume. Si chiar si americanul mediu e invatat sa stranga tare din dinti, in Europa viata e mai dulece (sau era). Eu credeam initial ca SUA o sa fie mai afectata decat UE, dar cine avea acces la datele reale are tarilor din sudul UE, vedeam cam cat de mare e buba si aici.

    Cum zice un cantec popular: frunza verde de dudau, o sa fie si mai ..bine.
    • 0 (0 voturi)    
      La obiect (Luni, 17 mai 2010, 12:22)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ion

      Ai intuit corect situatia. Am rude plecate atat in America ( SUA si Canada ) cat si prin Europa ( Italia si Germania ).
      Din ceea ce-mi relateaza ei, in America cei care muncesc sunt obisnuiti ca asistenta din partea statului e aproape inexistenta si doar prin forte proprii pot sa-si asigure viitorul asa ca ei vor trece mai usor prin criza. In Europa, mai ales in Sud si la fel si in Romania ne-am invatat ca se poate trei din smenuri sau din asistenta sociala.
      Cred ca indiferent cine va fi la putere, nu se va putea pune baza in puterea politica ci va trebui sa invatam un alt mod de a privi viata. Criza este abia la inceput si asta nu o spun fiindca sunt un pesimist din fire !
      Si pe toti cei care citesc sau posteaza tot felul de mesaje optimiste sau linistitoare ( nu ma refer la postacii de partid ) sa se gandeasca cum isi pot echilibra ei bugetul familial cand se intampla sa le scada din venituri ( somaj, se imbolnaveste un membru al familiei ). Eu in prima faza stiu ca reduc cheltuielile inutile si abia apoi caut vreo alta oportunitate de a-mi majora veniturile din nou daca pot ( un job suplimentar etc. ) .
      Dar asta nu inseamna ca mai trebuie sa-i credeti nici pe politicienii care au inceput sa spuna ca scaderea pensiilor va dura pana in Decembrie (m-a amuzat chestia asta cand am auzit-o ).
      Stati mai putin la TV si cautati-va ceva de lucru in plus fiindca vin vremuri grele si politicienii sau sindicatele va vor ajuta cel mult ca si pana acum (adica deloc). Cel mai rau e pentru cei care sunt bolnavi (cu adevarat) si scaderile acestea ii lovesc in mod nedrept si pe ei. In rest cei care care pot munci (sora-mea imi spune ca are la ea la scoala in America o eleva de 69 ani pt. un curs de calificare) sa priveasca viata cu incredere !