Sindicatele si patronatele cer Guvernului redactarea unei noi scrisori catre FMI: Textul acordului poate fi modificat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 17 mai 2010, 16:14 Economie | Finanţe & Bănci

Sindicatele si patronatele refuza in continuare varianta reducerii salariilor si a pensiilor si cer Executivului sa redacteze o noua scrisoare catre Fondul Monetar International, care sa includa si propunerile lor pentru relansarea situatiei economice.

Scrisoarea urmeaza sa fie trimisa in urmeatoarele doua zile."Se poate negocia un nou acord cu FMI", a sustinut liderul confederatiei sindicale Cartel Alfa, Bogdan Hossu, la
 
-Guvernului i sa va remite o scrisoare cuprinzand pozitiile reprezentantilor CES (24-48 de ore)
 -in urma lecturii si propunerilor primite, Guvernul va redacta un nou document (pana la finele saptamanii)
-varianta finala va fi discutata cu reprezentantii CES pentru a primi avizul (termen: 6 zile, incepand de azi)
 -trimiterea scrisorii oficiale catre FMI pana cel tarziu luni, 24 iunie)
 
 
Calendarul armoniei Guvern-Patronate-Sindicate
iesirea de la sedinta Consiliului Economic si Social de luni. "Asociatia Nationala a Investitorilor Romani a trimis FMI o scrisoare, iar reprezentantii Fondului spun ca, in cazul in care se gasesc alte masuri, sunt dispusi sa renegocieze", sustine liderul sindical.

"Cerem o noua politica fiscala care sa rezolve echilibrul cerut de FMI, fara sa arunce rezolvarea acestei situatii de criza in sarcina categoriilor defavorizate", a adaugat acesta.

La randul sau, preşedintele UGIR-1903, Cezar Corici, sustine ca "Textul acordului cu FMI poate fi modificat": "Eu nu cred ca FMI nu isi doreste sa aiba cu Romania un acord care sa beneficieze de sprijinul partenerilor sociali. Fara acceptarea si de catre sindicate a termenilor din acord, riscam sa vedem miscari continue de strada. Textul poate fi modificat, continutul economic e cel care nu poate suferi modificari".


Citeste mai multe despre   












Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2903 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Ne intoarcem in timp (Luni, 17 mai 2010, 16:13)

    marinaru [utilizator]

    Sindicalistii, minerii, guverne populiste cam astia ne-au decis soara in ultimii 20 de ani. Daca guvernul nu este capabil de masurile, de dreapta, anuntate ar trebui sa plece si sa lase pe altii care pot face asta.
    • +6 (6 voturi)    
      Adica? (Luni, 17 mai 2010, 17:57)

      max [anonim] i-a raspuns lui marinaru

      Cine naiba ar fi aia capabili sa cistige alegerile si sa ia masurile de dreapta necesare? Capitan Planet? Superman? Remus Cernea?
    • -1 (1 vot)    
      Solutii (Marţi, 18 mai 2010, 0:15)

      Epsilon [anonim] i-a raspuns lui marinaru

      Reducerea pensiilor si salariilor va lovi in cei slabi si necajiti. Ori nu este vine lor ca tara a ajuns in aceasta situatie si nu ei trebuie sa platesca inca o data. Iata careva solutii pentru ca bugetul de stat sa devina excedentar:

      - reducerea cheltuielilor presedentiei, guvernului si parlementului (salarii mai mici, disponibilizarea a jumatate din personal, renuntarea la masini de serviciu in afara de cateva Logane pentru presedinte si primul ministru, renuntarea la locuintele de protocol, reducerea numarului de parlamentari, deplasari doar cu trenul si reduse la minimum, cazare la hoteluri mai ieftine etc). Oricum e o onoare sa lucrezi pentru poporul roman si cred ca atat presedintele cat si toti ministrii si toti parlamentarii au inteles asta si lucreaza pentru tara din patriotism. Cine nu este de acord poate sa isi dea demisia oricand

      - eliminarea tuturor pensiilor speciale fara exceptie

      - anularea tuturor pensiilor de boala pe motive nejustificate

      - vanarea si pedepsirea evaziunii fiscale cu un fisc puternic si cu mijloace de control ca in America, cu confiscarea averilor celor care au facut evaziune fiscala

      - pedepsirea celor care au avut functii de conducere si au incurajat evaziunea fiscala si atribuirea contractelor pe criterii preferentiale

      - cheltuieli publice corecte (licitatii corecte, eliminarea contractelor date pe ochi frumosi la veri, cumnati, socrii, frati, amante etc)

      - eliminarea tuturor incompetentilor din functii de conducere (dar pe cine sa punem in loc ? cei competenti sunt in strainatate ...) si punerea pe primul loc a intereselor tarii si poporului roman si nu a intereselor personale

      - sunt sigur ca am uitat o multime de alte piste. Orice completare e bine venita

      Acestea sunt doar vise. Nimeni nu va face asa ceva in Romania. In felul asta putem spune ca avem ce meritam. Tot cel mic si sarac plateste, nu cei care au furat pana acum.
      Sa traiti bine !
  • -2 (16 voturi)    
    Tipic romanesc (Luni, 17 mai 2010, 16:29)

    a-z [anonim]

    Cifrele arata clar ca guvernul e incapabil sa colecteze venituri la buget in afara reducerii salariilor sau/si cresterea fiscalitatii. Aici nu mai e de negociat si se pierde si timp aiurea.
    Niciun alt guvern, in acasta situatie, nu va putea face altfel!
    Terminati cu populismele, taiati bugetele de achizitii de la ministerele care nu au auzit de criza si... schimbati ministrul de finante.
    Incet , incet vor disparea si incompetentii, in frunte cu Boc.
    • +8 (10 voturi)    
      Solutia e alta, dar nimeni nu o ia in calcul (Luni, 17 mai 2010, 16:14)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui a-z

      Marirea transparentei privind licitatiile si angajarile la stat. Astfel incat orice angajat sa poata fi platit pe baza unei evaluari reale, nu pe nepotisme si spagi, iar licitatiile sa fie facute in mod transparent.Ar putea fi de mare folos ca salariile directorilor institutiilor responsabile de colectari la buget sa fie invers proportionale cu procentul incasarilor realizate in zona lor de activitate.
      Dar asta nu se inghesuie nimeni sa faca, nici macar opozitia, caci astfel si-ar sugruma viitorul, in cazul in care ar fi realesi.
      • +1 (3 voturi)    
        adica vice-versa!!! (Luni, 17 mai 2010, 17:07)

        tyty [anonim] i-a raspuns lui enter

        Cum sa fie salariile invers proportionale cu procentul incasarilor realizate, adica cel cu incasarile cele mai mici sa ia salariul cel mai mare??? In rest de acord, dar ca fost salariat la ASSI, agentia care se ocupa si de sistemul e-licitatie, agentie desfiintata in decembrie 2009, si cu salariatii pusi pe liber, fara a primi nici macar actele pentru somaj, deci economie 125% pentru buget, imi exprim indoiala. Prin sistemul e-licitatie a cazut ministra Placinta, a avut probleme Udrea, si alti ministrii, deci mai bine ne pun noua capac si isi pot face de cap. Iar angajari pe competenta, sa fim seriosi, e aproape imposibil in sistemul actual.
        • +1 (1 vot)    
          Corectez (Marţi, 18 mai 2010, 14:45)

          enter [utilizator] i-a raspuns lui tyty

          Am vrut sa spun 'invers proportional cu nerealizarile lor'. Si mai adaug ceva: cei care au rezultate sub 50%, sa plece.
    • +7 (7 voturi)    
      De unde?Si mai esti si las. (Luni, 17 mai 2010, 17:01)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui a-z

      De unde sa colectezi taxe?De la o industrie care se sufoca intre piata interna slaba si piata externa din ce in ce mai restransa si cu tendinte protectioniste.Te exprimi gresit.Nu sunt incompetenti.Sunt hoti si asta nu de azi de ieri ,ci din 199o si prostia noastra lea permis sa fie tot mai hoti si cu tupeu.Criza actuala le da destule dureri de cap si lor,pentru-ca averile facute din hotii si speculatii se vor devaloriza pana la a nu mai reprezenta mai nimic.Banii pititi prin conturi in strainatate vor fi ori confiscati de altii,ori se vor devaloriza,daca nu vor fi dea dreptul pierduti prin falimentele bancare ce vor urma.
      • -1 (1 vot)    
        Macane rau, gramatica limbii romane! (Marţi, 18 mai 2010, 11:09)

        a-z [anonim] i-a raspuns lui mircea

        Pana sa dai solutii de macro-economie, pune mana pe o carte de gramatica. Am fost las sa termin de lecturat aberatii.
        Ce din fraza : Nu mai sunt bani pentru nimic! nu se intelege?
  • +3 (3 voturi)    
    Fiscalitate (Luni, 17 mai 2010, 16:36)

    calin [anonim]

    Dragilor, puneti voi impozit de 99% si veti vedea cum 99% din 0 e mai putin decat sa zicem 10% din ceva pozitiv.
    Eu lucrez ca si PFA si nu imi deduc nimic. Platesc impozit pe venit NU pe profit. Daca mariti taxele voi incepe sa-mi deduc cheltuielile si in final tot voi veti pierde.
    Pana acum nu am facut acest lucru pentru ca mi s-a parut o bataie de cap in plus si nu mi se prea merita. O data cu cresterea taxelor va deveni "profitabil" sa-mi deduc inclusiv hartia igienica.
    Voi mariti numai taxele ca de profitul meu ma ocup eu.
  • +3 (3 voturi)    
    patronatele ? (Luni, 17 mai 2010, 16:41)

    it_s__not_news [utilizator]

    Care patronate? Patronatele erau de acord cu taierea de la bugetul de stat ...
  • +5 (9 voturi)    
    Nu mai exista solutie, stingeti lumina! (Luni, 17 mai 2010, 17:12)

    Claudiu [anonim]

    Politicienii romani vor fura veci pururi!!!
  • +3 (5 voturi)    
    pai sa se miste, da nu pe strada, pe trotoar (Luni, 17 mai 2010, 17:12)

    panfil flecaru [anonim]

    si sa fluiere cand si cat vrea muschii lor !
    fluiere cumpara dragnea, din economiile dela alegeri.
  • +9 (9 voturi)    
    ai dracului... (Luni, 17 mai 2010, 17:24)

    urzica [anonim]

    Base spune clar ca neluarea unor masuri corecte duce la un nou imprumut care o sa apese greu pe umerii urmatoarei generatii si sindicatele exact asta vor. Un nou imprumut si sa mergem inainte fara reforme, daca se poate marind salarii si pensii. De platit vor vedea copii nostri nu ai lor. Copii sindicalistilor au conturi grase in Elvetia
  • +2 (4 voturi)    
    Stirea zilei e cu patronatele (Luni, 17 mai 2010, 17:43)

    Cristina [anonim]

    Patronatele poate vor cresterea taxelor, adica inflatie, nu reducerea cheltuielilor, adica deflatie. Daca aveau putina rabdare venea si cresterea taxelor.
    E mai bine sa se ia masurile grele la inceput, ca taxele se maresc printr-o apasare de buton. Daca ne apucam sa crestem taxele nu mai ajungem in veci si la reducerea cheltuielilor, ajungem la si mai multi someri la privat. Cat o sa mai reziste firmele care au de recuperat bani de la stat si au si datorii la stat ? Am auzit ca se dau atentii grase ca sa te treaca in fata la recuperarea banilor de la stat... Si totusi patronatele se aliaza cu sindicatele... ca nu vor sa devina nepopulare....
  • +2 (2 voturi)    
    50/50% Bugetari si salariile lor (Luni, 17 mai 2010, 17:46)

    florin_f [utilizator]

    puturosi si Limbricii tari, care au subt banii din buget iesa acuma pe trada, noi din industrie care platim darile la stat sa ducem toata povoara asta in spate, dece?.
    La bugetari sa le scada salariile cu 50%, ce fac ei ca economia tari sa creasca?investesc din ce bani? tot de la buget, adica tot bani munciti de noi.
    Noul slogan trebuie sa fie "50% mai mutin bugetari si 50%salarile bugetarilor taeate"
  • +5 (5 voturi)    
    redactarea scrisoarii pentru FMI (Luni, 17 mai 2010, 18:03)

    sindicatele [anonim]

    Drag FMI,

    Propunem urmatoarele schimbari la ce ne-am angajat:

    1. in loc de scaderea salariilor cu 25 % propunem defapt o crestere cu 15%, trebuie si bugetarii nostri sa-si faca vacantele in Turcia si Grecia, nu se poate altfel. Defapt propunem o impozitare cu 30% in mediul privat la salariile mari, doar n-or vrea cel cu studii la Oxford sa castige mai mult decat bugetarii. O mica adaugare, v-a trebui sa inchidem si granitele ca sa mearga schimbarea asta...sper sa acceptati.

    2. in loc de scaderea pensiilor cu 15% propunem defapt o crestere cu 10%. Meritam, economia duduie, fondul pe pensii e pe plus. S-au gasit deja surse de finantare: toti miliardarii deja au promis ca doneaza 80% din avere pentru pensii, deja au vorbit la bancile lor in Elvetia sa trimita banii in Romania.

    Semnat
    Sindicatele si Boc
  • -1 (1 vot)    
    solutie simpla (Luni, 17 mai 2010, 18:07)

    The Economist [anonim]

    avand in vedere ca in Romania 1 din 5 bugetari are grade pe umar, serviciile secrete, armata, jandarmeria, politia si alte arme sunt capusele statului militarist.... dupa ce ca nu le ajung infiltrarile in autoritati, agentii secreti sunt infiltrati si in presa (formatori de opinie), dar chiar si in multinationale... avand in vedere ca doctorii si profesorii hartuiti pleaca din Romania, proportia de 1 la 5 se va reduce in scurt timp la 1 la 1 . asadar un spion sau politist va sta cu ochii pe un cetatean... si ca un paradox romanesc, cu atatia militari, criminalitatea e printre cele mai ridicate in UE pentru ca politia tine de sase.... nici un Guvern romanesc nu va scoate tara din criza si nu va reduce cheltuielile, daca nu umbla la baietii cu ochi albastri... in nici o tara din lumea democrata, europeana, nu exista o situatie similara (20% bugetari cu solda)... Ceausescu, Mao, Stalin ar fi invidiosi pe carmacii actuali de pe malurile Dambovitei... chiar si Base iubeste in exces haina militara, e adevarat nu atat cat PSD-ul...
  • +3 (3 voturi)    
    Patronate de rahat (Luni, 17 mai 2010, 18:12)

    Dan [anonim]

    Astea nu-s patronate, sunt grupuri de mafioti carora nu le pasa nici de rating de tara, nici de economie. Rusine maxima, sunteti niste gestionari comunisti ajunsi peste noapte oameni de afaceri. N-aveti habar nici sa treceti strada fara sa va calce o masina. Sa dea D-zeu sa creasca fiscalitatea cu 100% ca sa intram in colaps, negociatori de nimic. Sa va vad pe toti cu averile ruinate, patronate de rahat. V-ati lasat dusi de nas de niste lideri de sindicat cu 10 clase.
  • -1 (3 voturi)    
    Majorati taxele (Luni, 17 mai 2010, 18:17)

    Irina [anonim]

    Un bugetar cu 2.000 de lei abia traieste. Lasati salariile in pace, mai bine majorati taxele privatilor.
    • +1 (1 vot)    
      Sunt multe categorii de privati (Luni, 17 mai 2010, 17:47)

      FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui Irina

      Nu toti privatii o duc bine.
      Problema cu privatii e ca daca umflam taxele, vor falimenta in continuare destule firme, iar cele straine care au investit aici probabil se vor retrage in alte zone cu fiscalitate mai redusa.

      Privatul e motorul.
      Bugetarii sunt carcasa.
      O masina merge si fara o carcasa lustruita, dar fara un motor nu merge, decat atat cat o tine intertia.
      Daca oprim motorul, atunci putem arunca masina cu tot cu carcasa la fier vechi, de unde va fi preluata de alti "cumparatori" si remodelata dupa interesele lor.

      Nu am nimic cu bugetarii, chiar ii compatimesc pe cei cu salarii mici, dar cred ca trebuie cu totii sa fim uniti in situatii de criza. La privat deja criza isi face efectul, prin concedieri si falimente. La bugetari, deloc ? Chiar asa?
  • -2 (2 voturi)    
    si Guvernul poate fi schimbat (Luni, 17 mai 2010, 18:17)

    cornel [anonim]

    nu doar textul acordului. Boc, lasa-ne! Unde iti este onoarea? Ai auzit de institutia demisiei de onoare?
  • +1 (3 voturi)    
    Republica bananiera Romannia (Luni, 17 mai 2010, 18:18)

    fero1904 [anonim]

    Pe o stradă-ngustă
    Într-un bloc înalt
    Unde bate vîntul şi-i pe jos asfalt
    Tânăra nevastă plânge şi suspină
    Că-i oprită apa şi nu e lumină,
    Şi că la serviciu soţul ei iubit
    A plecat la şase şi nu a mai venit.

    Orologiu sună un şapte jumătate
    Jos la bloc în uşă, oare cine bate?
    Eu sînt mamă soacră, sînt făcut covrig,
    Vin de la serviciu şi sînt mort de frig.

    Tânăra nevastă fuge să-i deschidă
    Însă mama soacră, din bloc îi strigă:
    - Ora e târzie, eşti un derbedeu,
    Na-i adus chenzina, nu-ţi sînt soacră eu.

    - Ce sînt eu de vină, dacă soarta-i crudă
    C-am muncit ca prostul pe 50%.
    Am venit acasă să mă încălzesc
    Şi să fac o baie să mă odihnesc.

    - Poţi să pleci deacuma c-ai venit degeaba,
    Că nu e lumină şi-i oprită apa
    Dute la serviciu, şi de-a fi să mori,
    Vine sindicatul c-un buchet de flori.
  • -1 (3 voturi)    
    patronate (Luni, 17 mai 2010, 18:19)

    fifi [anonim]

    Bugetarii au credite, au o singura sursa de venit. Trebuie sa-si pastraze un nivel de viata. luati bani de la oamenii de afaceri. sa plateasca patronatele, nu bugetarii
    • +1 (1 vot)    
      credite (Luni, 17 mai 2010, 19:15)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui fifi

      draga Fifi, si cei care lucreaza la patron au credite, nu numai bugetarii. Si la fel si in cazul surselor de venit. ce zici de un salariat care lucreaza in sistemul privat ? ce surse de venit are... in afara de salariu ?!

      Hai sa facem o distinctie, nu toti care lucreaza in sistemul privat sunt patroni burtosi cu Q7 si cu pipitze pe scaunul de langa sofer. Multi dintre noi suntem oameni obisnuiti, cu salarii, credite, apartamente langa voi, masini mai bune sau mai proaste. etc. Cind in sistemul de stat se taie salariile, sindicatele ies in strada si masurile sunt anulate. cind patronul anunta ca nu te mai poate plati si iti taie din salariu ce faci ?... iesi in strada ? protestezi la guvern ? nu faci nimic, accepti sau te muti cu serviciul.
    • +1 (1 vot)    
      credite (Luni, 17 mai 2010, 19:15)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui fifi

      draga Fifi, si cei care lucreaza la patron au credite, nu numai bugetarii. Si la fel si in cazul surselor de venit. ce zici de un salariat care lucreaza in sistemul privat ? ce surse de venit are... in afara de salariu ?!

      Hai sa facem o distinctie, nu toti care lucreaza in sistemul privat sunt patroni burtosi cu Q7 si cu pipitze pe scaunul de langa sofer. Multi dintre noi suntem oameni obisnuiti, cu salarii, credite, apartamente langa voi, masini mai bune sau mai proaste. etc. Cind in sistemul de stat se taie salariile, sindicatele ies in strada si masurile sunt anulate. cind patronul anunta ca nu te mai poate plati si iti taie din salariu ce faci ?... iesi in strada ? protestezi la guvern ? nu faci nimic, accepti sau te muti cu serviciul.
  • -1 (3 voturi)    
    privati (Luni, 17 mai 2010, 18:21)

    h [anonim]

    Sa plateasca oamenii de afaceri, luati de la ei bani mai multi si dati la pensii, bugetari si alocatii pentru saraci. PSD asta ar face. sa vina PSD la guvernare.
  • +1 (1 vot)    
    oare (Luni, 17 mai 2010, 18:35)

    alexa [anonim]

    Nu iesirea in strada a romanilor este solutia. La romani a existat intotdeauna spiritul de turma. Ies 2 - 3 sa tipe si ii urmeaza si altii fara sa stie de ce au iesit. Vrem sa se ajunga ca in Grecia? Avem numai oameni care stiu doar sa instige la mitinguri, care cred ca prin boicotarea actualei conduceri vor schimba ceva. De fapt aici fiecare lupta sa ajunga mai sus, nu lupta pentru vointa poporului.
  • +1 (3 voturi)    
    guvern (Luni, 17 mai 2010, 18:39)

    Ionel [anonim]

    Intr-un final, cred ca Guvernul va reusi sa scoata tara din criza in ciuda votului de neincredere prin care trece momentan.
    • -1 (1 vot)    
      Si eu cred... (Luni, 17 mai 2010, 18:46)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Ionel

      ... o sa o scoata din criza si o sa o bage in catastrofa ...

      PS guvernul trece prin vot de neincredere de la instalarea din 2008...sau tu crezi ca azi poti fi prost si maine destept?
  • +2 (2 voturi)    
    guvern (Luni, 17 mai 2010, 18:39)

    Ionel [anonim]

    Intr-un final, cred ca Guvernul va reusi sa scoata tara din criza in ciuda votului de neincredere prin care trece momentan.
  • +2 (2 voturi)    
    va pup (Luni, 17 mai 2010, 18:45)

    Alex [anonim]

    Am 32 de ani, facultate, master, lucrez in mediul privat de 10 ani. 8-10-12 ore pe zi, cat e nevoie. In firma in care lucrez ar trebui sa fim de vreo 2 ori mai multi, dar nu suntem, ca sa nu avem costuri mari... Eu nu pot face greva, nu ma pot duce la patron sa-i spun "N-am nimic cu tine, fac greva ca ma taxeaza guvernul". Nu am nici o modalitate in care sa pot sa-mi arat nemultumirea. Sunt unul din imbecilii din aceasta tara care isi plateste taxele si impozitele si care cumpara de mancare de la supermarket sau din piata si plateste TVA pentru orice. Singurul meu mod de protest e sa plec din tara. N-aveti decat sa ramaneti voi aici si sa va taxati intre voi...
  • +1 (1 vot)    
    Hmmm, ciudat (Luni, 17 mai 2010, 18:57)

    A Dandanache [utilizator]

    Patronatele nu sint de acord cu reducerea cheltuielilor. Sa intelegem ca patronatele prefera cresterea taxelor? Ce naiba de patronate sint astea? Patronate Social-Democrate?????
  • -1 (1 vot)    
    ce treaba au astia? (Luni, 17 mai 2010, 19:48)

    Arlecchino [utilizator]

    E o bataie de joc. Sa-mi spuna si mie cine a mai auzit de CES pana acum. Eu, unul, sunt destul de informat si n-am mai auzit nimic de ei. Ca de obicei, Basescu a gasit o modalitate sa arunce pisica: nu e el de vina, saracul, sindicatele sunt. Dar cine il obliga sa asculte de sindicate? Ce sa zica sindicatele? "Scadeti salariile bugetarilor!". Vi se pare posibil pe lumea asta? De cand s-a anuntat masura cu reducerea salariilor a fost destul de liniste. Au iesit cativa inconstienti in strada si altii au dat din gura dar, pe total, masura era acceptata.E evident ca, in momentul de fata, sunt necesare reducerile de salarii si pensii si nu mai e timp de studiu pentru gasirea altor solutii. Dar pentru Basescu nu e de ajuns. El vrea ca sindicatele sa semneze singure ca sunt de acord cu reducerea salariilor. Cum sa faca asta un sindicalist? Faptul ca nu organizeaza proteste de amploare si greve nu e suficient? Guvernul ar trebui sa-si asume raspunderea, cu bune si rele, pe acest pachet de masuri. Chestia asta cu "uite aia rai sunt de vina" nu mai merge.
  • +1 (1 vot)    
    Solutia (Luni, 17 mai 2010, 20:03)

    gigi [anonim]

    si totusi articolul nu zice esentialul problemei: care e solutia oferita de sindicate si ugir-1903 ???
    care e solutia care poate fi aplicata astfel incat fmi sa elibereze transa din imprumut fara de care guvernul nu va mai putea plati pensiile si salariile bugetarilor ???

    sugerati cumva ca solutia sa fie cresterea tva si a impozitului pe profit ? ati inebunit sau nu a-ti fost pe aici in ultimele 2 saptamani ??? chiar va doare-n c** de romania si nu va pasa decat de propriile interese?

    voi credeti ca din colectarea de taxe si impozite marite, adica pe spinarea noastra, a lucratorilor de la privat o sa o duceti voi bine merci in continuare ??? fratilor a doua zi dupa ce se maresc taxele am plecat in state ( acolo criza e gata).

    in concluzie va ascultam dl bogdan hossu: care e solutia dvs. care poate convinge fmi-ul ca sa ne dea banii care ne salveaza de incapacitate de plata ??? ( daca anumiti termeni economici va depasesc cereti o audinenta la dl. isarescu si o sa va lamureasca el )
  • +1 (1 vot)    
    viitor de (tez)aur tara noastra are (Luni, 17 mai 2010, 20:03)

    pasquale [anonim]

    daca lasam tara pe mana hotilor de sefi de sindicate, e clar ca nu se va ajunge la nicio intelegere. pe aia ii doare fix nicaieri de oameni. sunt niste palavragii, angajati pe la tot felul de personaje dubioase. interesele lor nu sunt ale oamenilor pe care se fac ca ii reprezinta. nu se va ajunge niciodata la un consens care sa faca bine tarii.
  • +1 (1 vot)    
    Sa se modifice pe ici pe colo.. Testamentul (Luni, 17 mai 2010, 22:38)

    Moromete [anonim]

    dar sa ramana neschimbat; Jucativa de-a sindicatele si patronatu' , mai impartiti fasolea ca ciolan nu mai e, l-ati papat si pe cel luat pe caiet de la Chioscul FMI;
    Parca vad ca vine DL Dobandastain de la FMI si taceti ca iepuri-n papusoi numa sa mai primiti ceva afumatura; Ca de nu vine cu banu, acest "acord" va semana cu un testament; Modificati baieti..modificati ..Curaj gaina !
  • +1 (1 vot)    
    negocieri (Marţi, 18 mai 2010, 11:08)

    yoyo [anonim]

    Macar s-au intalnit si au discutat ca de greve suntem satui, cineva trebuia sa ia masurile drastice, chiar daca ele sunt grele, o discutie nu strica iar implicarea factorilor importanti e necesara.