Mugur Isarescu: In 1990 aveam 800.000 de bugetari iar Statul functiona. Acum avem 1,4 milioane si ne intrebam unde e problema

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2010, 13:51 Economie | Finanţe & Bănci

Mugur Isarescu
Foto: Agerpres
„S-a spus tot timpul: avem bani in bugetul de pensii, dar ei nu erau. BNR a avertizat permanent ca toate cresterile salariale au fost dincolo de productivitate si ca, odata, mai devreme sau mai tarziu, corectia va aparea”, a aratat marti Guvernatorul BNR Mugur Isarescu, la un seminar de specialitate.  In privinta salariatilor din domeniul public, mesajul BNR este cat se poate de clar: "In 1990 Statul functiona cu mai putin de un milion de bugetari. Erau circa 800.000 cu tot cu cei din Comitetul Central. Dupa 20 de ani avem 1,4 milioane si ne intrebam unde este problema", a mai spus Isarescu. Intra in text sa vezi cele mai importante declaratii ale Guvernatorului.
  •  In Romania, cei care aduc acea treime cu care se finanteaza deficitul, trebuie sa nu fie ascultati? Banii nu vin din plan intern.
  • Chiar daca am redus deficitul extern, acesta se mareste. Speram sa nu se duca la 13 la suta.
  • Vom avea mai mult de 4,5 la suta deficit extern daca economia incepe sa creasca. Finantarea deficitului bugetar se face din resurse externe.
  • Tindem spre un deficit de 9 - 10 la suta din PIB, adica de 30 la suta din cheltuieli.
  • Dintr-o luna, pentru numai 20 de zile are practic bugetul bani ca sa acopere cheltuielile, iar pentru 10 zile ramase Guvernul trebuie sa se imprumute.
  • Vedem bugetul ca o oala mare din care economia se indestuleaza, iar problema de baza cand discutam despre deficitul bugetar este daca sunt sau nu sunt bani. Noi trebuie sa actionam tocmai pentru oprirea acestei hemoragii pe care o reprezinta cheltuielile
  • Acum sunt bani in piata, de ce nu ia Ministerul de Finante din piata?
  • Corectia economica se va face. Poate fi facuta pe cale normala sau pe calea cea grea, prin inflatie. Exact cum spunea cineva de aici, inflatia este ca o taxa. In 1990, Statul functiona cu mai putin de un milion de bugetari. Dupa 20 de ani avem 1,4 milioane de bugetari si ne intrebam unde e problema. Avem o problema de dialog social. 
  • Chiar daca sunt bani, asa in general, nu sunt bani pentru finantarea deficitului bugetar.
  • Traversarea unei crize este dramatica. Ceea ce se vede la televizor este insuficient.
  • Am vazut muzeul crizelor financiare. E o camera intunecata in care, atunci cand intri se aprind imagini succesive cu imagini din marile crize. Am evitat o criza in 1998, 1999 si 2000 si am evitat-o si anul trecut.
  • Unii spun ca putina inflatie nu strica. Sau ca inflatia e un fel de anestezic. Nu cred ca e asa. Hiperinflatia e o drama. Corectia prin inflatie nu este recomandata. Inflatia este un fenomen monetar, dar este si unul "balistic". Daca "trage" cineva cu impozite mai mari, noi ce ar trebui sa facem?
  • Octombrie 2008 ramane pentru mine un punct de referinta. Exista incercari de a citi altfel ceea ce s-a intamplat atunci si as dori sa amintesc ca nu am avut nimic cu nimeni, decat poate cu panica pietelor. Atunci s-a intamplat un lucru extraordinar. Nu trebuia decat sa vina cineva sa bata la usa sa ceara bani. Exista facilitatea Lombard in baza careia bancile puteau lua bani contra titluri de stat. Nu a aparut insa nicio banca sa ne ceara. Dobanzile s-au dus la 50%, bancile au devenit agresive, acuzandu-ne ca le-am luat lichiditatea. Au fost momente grele, dramatice.
  • In plus, existau banci straine care operau in Romania si care aveau interzis sa cumpere titluri de stat romanesti. 
  • Singura solutie pentru a se face plati bugetare intr-o limita rezonabila este sa facem corectiile intr-o maniera transparenta, cu masuri si sa creem locuri de munca. Numai locurile de munca platesc taxele si contributiile. Daca impozitam bugetarii si pensionarii nu facem decat sa redistribuim aceste venituri. Stim asta, dar ne facem ca nu stim. Sursa este aceasta, locurile de munca.


Citeste mai multe despre   












Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

14542 vizualizari

  • +37 (47 voturi)    
    Se pare ca...! (Marţi, 18 mai 2010, 13:02)

    vali_bob@usa.com [anonim]

    ...Se pare ca Banca Nationala e in maini bune !...
    ...Tineti-o pe drumul cel bun, dati sfaturi bune guvernantilor, indiferent cum s-ar numi ei,...!
    ... si tineti in frau, strans, toate bancile, fie ele grecesti, nemtesti sau romanesti !...
    • +38 (44 voturi)    
      Clonati-l pe ISARESCU! (Marţi, 18 mai 2010, 14:27)

      ShoboLingoZauR [utilizator] i-a raspuns lui vali_bob@usa.com

      Daca am avea macar vreo 500 de "muguri" prin administratia centrala, Romania ar avea alta fata!

      Respect!
      • -12 (20 voturi)    
        Bai nea sobolanicozaure!! (Marţi, 18 mai 2010, 15:52)

        taff [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Nu mai vorbii de Isarescu dac nu-l cunosti. El este unul din cei mai de seama reprezentanti ai nomenclaturii si cu apucaturi de fruntas comunist. El are lift personal in bnr, nu mananca cu oricine si sub el s-au evaporat niste miliarde de dolari (bancorex, bir, banca de scont, banca agricola si multe altele). Nu Isarescu trebuie clonat ci Elisabeta Rizea de ex (daca intelegi aluzia). Daca nu ai auzit de Elisabeta Rizea cauta pe net. Isarescu inainte de 89 era un comunist foarte bine situat
        • +5 (7 voturi)    
          Si totusi Isarescu este un tip f. destept (Miercuri, 19 mai 2010, 1:27)

          T+C [anonim] i-a raspuns lui taff

          Si totusi Isarescu este un tip f. destept.
          • -3 (5 voturi)    
            Daca e asa... (Miercuri, 19 mai 2010, 3:52)

            stefan [anonim] i-a raspuns lui T+C

            ...infiaza-l si ia-l acasa.
            E drept ca e un tip tare de tot. Este singurul nemiscat din functie de la 89 incoace. De ce?
            Cine ar putea raspunde?
            Are multiple realizari, printre care inflatii de 300%, ratarea tuturor tintelor de inflatie in ultimii ani.
            Disparitia de pe site-ul BNR a cursului leului dinainte de 2005.
            SI parca aparea alaturi de Tinca si inca vreo 2-3 intr-o delegatie a PCR?
            Oricit s-a fortat Florin Georgescu, n-a reusit sa-l dea deoparte.
            A condus un guvern, dar nu stiu cine l-a scos din palarie. A candidat la presidentie, dar nu stiu pentru cine, ca nu pentru cei ce l-au propus.
            • 0 (4 voturi)    
              HYPERINFLATIE (Miercuri, 19 mai 2010, 8:10)

              Bob [anonim] i-a raspuns lui stefan

              Marirea arbitrara a bazei monetare de catre BNR este NECONSTITUTIONALA si NELEGALA (vezi legea de functionare a BNR). Daca BNR incpepe ori ce fel de inflatie propun arestarea imediata a intregii conduceri BNR pentru incalcarea legii si a constitutiei.

              Inflatia este cel mai mai mare rau posibil intregii tari, rau care BNR l-a patronat cu succes de foarte multi ani. Inflatia ruineaza capitalul privat si creaza profituri fictive, toate acestea nenorocesc intrega economie privata pe spatele careia stau 6 milioane pensionari si 1.5 milioane bugetari.

              Sa va dau exemplu de ce inflatia este rea. E rea pentru ca odata ce ai inflatie mare, decapitalizezi firmele private, amortizarea echipamentelor se face doar la o fractie din valoarea reala, in plus BNR ca sa tina inflatia in friu odata dat drumul la tiparnita, tine dobinda de finantare foarte sus, dobinda ce omoara ori ce fel de initiativa privata de creare locuri de munca.
              Eu ca sa cumpar o linie automata de facut sa zicem pahare.. platesc dobinda de 17%, un german 2.5% la un credit de un milon de euro eu platesc lunar 15 mii euro germanul doar 2,200E!!! De aia gemranul poate plati salarii de 6000E brut si eu doar de 600!!!! Si peste asta germanului ii mai raman bani sa faca marketing, advertising, sa identifice noi piete de desfacere si sa faca training si sa vinda acelasi pahar cu 30% mai ieftin….. Acelasi lucru poate fi extrapolat la intrega economie romaneasca, motivul principal al salariilor scazute si lipsa locurilor de munca este inflatia!

              Deci trebuie sa ne unim cu totii ca BNR sa nu ne fure pe toti prin inflatie contrar Legii in viguare si a constitutiei. Daca BNR ia astfel de initiative trebuie sa actionam anularea deciziei de tiparire fara acoperire (cumparare cu bani creati din neant a obligatiunilor statului) in justitie, iar instigatorilor la jaf national le trebuiesc facute plingeri penale foarte bine elaborate.
              • 0 (0 voturi)    
                inflatia d.lui Isarescu p.tr BOB (Miercuri, 19 mai 2010, 12:45)

                vasilache [anonim] i-a raspuns lui Bob

                Aveti perfecta dreptate! D.l Isarescu asta a facut de 20 de ani si asta face pentru ca asa vrea,nu ca nu ar sti!
                De ce alege hiperinflatia?Pentru a lovi tot in cei mici(firme sau persoane fizie)
                Asta a patronat din 1990 incoace.Aminitiva cati oamnei au ramas fara banii strinsi cu greu pe vremea lui Ceasca,pentru o masina.
                Ba nu !,nu au ramas fara bani,banii au ramas dar oamenii au cumparat apoi un ceas de mana.Asta a facut mult laudatul Isarescu.
                Si acum ce face?Ne ameninta pe noi ca vom avea hiperinflatie daca nu acceptam ... ce vrea guvernul,reducerea salariilor si pensiilor.
                De ce nu sufla o vorba de cei citeva sute de mii de salariati activi din domeniul securitatii statului?
                Oare avem nevoie de ei?
                De ce nu spune nimic de firmele clientelare care primesc comenzi de la stat la preturi duble?
                Cand declari ca nu poti avea si pensii si autostrazi,d.le Isarescu,esti POLITICIAN,nu guvernatorul BNR.Dar cu devalizarea FNI,pe vremea cand platile mari se supravegheau de BNR cum a fost,nimeni n-a vazut ca Vintu vireaza cateva miliarde la ora 10 seara.
                Cum s-a facut transferul,ca sumele peste 100 milioane se transferau numai cu avizul BNR.Cred ca ajunge,daca vreti sa-l mai considerati pe d.l Isarescu cel mai bun bancher,treaba dv.,nu uitati c a este tot pui de-l lui Iliescu.
              • 0 (0 voturi)    
                bugetari versus privati (Joi, 20 mai 2010, 14:22)

                Stefan2 [anonim] i-a raspuns lui Bob

                O singura rugaminte as avea. Hai sa nu mai propagam aiurea povestea cu privatii care tin in spate bugetarii. S-a creat ideea asta ca privatii produc si muncesc din greu, in timp ce bugetarii stau degeaba pe banii privatilor. Unde si-au facut scoala cei care lucreaza la privat? Unde se trateaza privatii cand sunt bolnavi? Da, de acord, trebuie dati afara cei 3-400 de mii de bugetari numiti in posturi inventate pe criterii exclusiv politice. Sau functionarii in plus din administratia fiscala. Dar hai sa nu mai amestecam pe toata lumea la un loc. In plus, bugetarii sunt cei care au tot salariul pe cartea de munca, spre deosebire de privati care, in majoritatea cazurilor, pun salariu minim pe cartea de munca si restul de bani il dau la negru, sau pe pfa, sau pe drepturi de autor etc. Tot privatii sunt cei care genereaza acea economie neagra de 40% din PIB, conform spuselor d-lui Basescu. Privatii aduc tigari de contrabanda, privatii nu platesc TVA-ul catre stat.
                Asa ca haideti sa nu mai facem ingeri din privati si demoni din angajatii de la stat.
      • +1 (1 vot)    
        Problema e ca... (Miercuri, 19 mai 2010, 6:02)

        o.bama [anonim] i-a raspuns lui ShoboLingoZauR

        Problema e ca populatia romaniei a fost redusa de la peste 23 de milioane in 1989 la cam 18 in prezent , prin 'grija' securitatii, si ca nu mai are industrie, fiind o tara bananiera, unde nu se mai produc nici ace de cravata, iar bugetarii se calca pe picioare unii pe altii
    • -9 (21 voturi)    
      de ce nu citesti cu atentie? (Marţi, 18 mai 2010, 14:54)

      Sistemul comunist [anonim] i-a raspuns lui vali_bob@usa.com

      cum sa avem 800.000 de bugetari in 1989? sa fim seriosi: armata era de 250.000, medicii si profesorii erau mai multi! Dc adaugam politia, securitatea si administratia, sigur depaseam 1.400.000. De ce nu iese cu lista exacta de bugetari din 1989?
      • +10 (14 voturi)    
        Ne trebuie date mai exacte (Marţi, 18 mai 2010, 14:30)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui Sistemul comunist

        Noi eram 42 de copii in clasa - nu cred ca erau mai multi profesori. Daca ar mai fi fost loc de banci, cred ca am fi fost si mai multi.
        Politia comunitara nu era, nici jandarmieria. La ce ne trebuie 70mii politisti ?
        Ne maturam singuri in fata casei si pe bulevarde
        La armata de ce adaugi recrutii. Ce consumau aia ? Asa ar trebui sa adaugi si detinutii
        Problema e cu functionarimea. Sunt calcule ca s-au dublat din 2000 incoace, dar si inainte, daca aveai o ruda printr-un minister erai tatic, ce conta ca nu aveai studii de specialitate...
      • +1 (1 vot)    
        bugetari (Miercuri, 19 mai 2010, 7:56)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Sistemul comunist

        isarescu vorbea de angajati in administratie, nu angajati la stat
    • -11 (23 voturi)    
      Eu văd altceva (Marţi, 18 mai 2010, 15:00)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui vali_bob@usa.com

      Că omul ăsta recunoaște, cu o anumită întârziere, că este un impotent
      • +9 (19 voturi)    
        PSD, o noua mineriada!!! (Marţi, 18 mai 2010, 14:57)

        Eugen [anonim] i-a raspuns lui Omics

        Partidul mineriadelor, a devalizarilor, a mafiei gen Voicu se pregateste, in frunte cu Iliescu, Nastase, Ponta si Vanghelie de o noua mineriada. Pierderea alegerilor care dauneaza grav baronilor si membrilor de partid abonati la bugetul statului ii aduc pe pesedisti in pragul disperarii, la luarea celor mai violente masuri, sacrificand Romania pentru bunastarea lor! Aducerea unor hoarde de mineri din Valea Jiului si Oltenia, amutirea sindicalistilor imbracati in rosu si mediatizati pana la extaz de vidanjele tv, Realitatea TV si Antene, este solutia finala in opinia PSD pentru a invalida rezultatul alegerilor din Decembrie 2009 care i-a aruncat in opozitie.
        Romani, nu va lasati manipulati de mafia rosie PSD si de acolitii lor din PNL, PRM si PC! Noi avem nevoie de o economie cu adevarat competitiva, sanatoasa, bazata pe productivitate si nu pe un consum pe datorie, avem nevoie de un sistem bugetar suplu, eficient si la dispozitia celor care il sustin financiar.
        Romani, nu va lasati manipulati de Iliescu, Nastase, Vantu, Voiculescu si Patriciu care stau in spatele papusilor mecanice Ponta si Antonescu! Ganditi cu capul vostru si nu uitati de copiii care au murit la Revolutie, care numai la Iliescu si PSD nu se gandeau jertfindu-se pentru libertate!
      • +6 (8 voturi)    
        lol (Marţi, 18 mai 2010, 15:51)

        Mowgli [utilizator] i-a raspuns lui Omics

        daca il cauti pe Dumnezeu, mergi la biserica, pe forumuri e mai greu. Isarescu e doar guvernatorul BNR
  • -29 (41 voturi)    
    problema mare (Marţi, 18 mai 2010, 13:04)

    cady [anonim]

    Tatae, daca matale crezi ca in 1990 statul functiona, ai o mare problema ! Inca o dovada a declaratiilor unui personaj care incearca sa para ceea ce nu este !
    • +5 (9 voturi)    
      nepoate , scoala-te ca e maine (Marţi, 18 mai 2010, 16:18)

      george [anonim] i-a raspuns lui cady

      trezestete , tre sa mergi la scoala , la Hiperion ..
  • -30 (46 voturi)    
    Bugetari (Marţi, 18 mai 2010, 14:03)

    Alexandru C [utilizator]

    Nenea Mugur, ce faci matale, manipulezi?
    1.4 milioane ii include si pe aia din companiile nationale, regii etc.
    In 1990, neexistand sector privat erau vreo 7.000.000 de "bugetari".
    Numarul actual de bugetari e de 980.000.
    Ma asteptam de la matale care esti un mare guvernator sa fii in stare sa faci o comparatie. Se pare ca m-am inselat, ai iesit si matale la manipulat
    • +22 (30 voturi)    
      esti praf (Marţi, 18 mai 2010, 14:44)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Sa pare ca nu stii diferenta intre bugetar si angajat (fiel el de stat sau privat).
      Oameni ca tine nu ar trebui sa aiba drept de vot.
      • -6 (16 voturi)    
        Prietene (Marţi, 18 mai 2010, 15:04)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Eu stiu diferenta se pare ca nenea Mugur n-ar trebui sa aiba drept de vot. :)
        Daca compari mere cu pere fa-o pana la capat.
        Comparatia corecta era 800.000 vs. 980.000.

        Data viitoare citeste si gandeste, logic apoi fa afirmatii. Din punctul meu de vedere matale si multi de pe forumul asta portocaliu n-ar trebui sa aiba drept de vot. Eu platesc vreo 8 pensii medii lunar, ma indoiesc sincer ca matale o faci. Succesuri.
        • +14 (18 voturi)    
          POPULATIA CU 3-4 MILIOANE MAI PUTIN (Marţi, 18 mai 2010, 14:30)

          gogu [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          populatia a scazut cu cel putin 3-4 milioane, deci ar trebui mai putin bugetari cu aprox 15% din 800 000. Logic?
        • +4 (8 voturi)    
          Sunt si altii care platesc 8 pensii nea Alex. (Marţi, 18 mai 2010, 14:32)

          GT2 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

          Dar nu sunt asa aroganti si nu regreta ca nu mai pot fura atata.

          Acestia fac parte din cei care au fost cumpatati si nu au luat credite cu duiumul ca mataluta care (sa ma corectezi daca ma insel) aveai contract prin firma la care lucrezi (sau care o deti) cu statul si acum toci pe vatrai.

          Hai pa si sa ne auzim de bine.
          • -2 (6 voturi)    
            Gresit tata (Marţi, 18 mai 2010, 15:45)

            Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui GT2

            N-am nicio treaba cu statul, absolut niciuna. Pe siteul asta daca nu esti de acord cu majoritatea ori esti comunist ori ai firma care face afaceri cu statul. Iote ca nu e nici una nici alta in cazul meu.

            N-am zis ca nu mai sunt si altii dar bogdan cu siguranta nu face parte din categoria asta. La cum gandeste m-as mira sa fie in categoria celor 1% care sustin lunar 8 pensii medii. Succesuri si tie.
        • +4 (8 voturi)    
          Alexandru C confirm esti praf... (Marţi, 18 mai 2010, 16:29)

          gutur [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

          Cei care lucreaza la companiile de stat nu sunt bugetari, pentru ca nu traiesc din bugetul romaniei ci se autofinanteaza... si cifra de 1400000 e cea reala http://ro.wikipedia.org/wiki/Economia_Rom%C3%A2niei#Sectorul_bugetar citeste sectiunea Sectorul bugetar.. si cat priveste cele 8 pensii medii pe care le platesti am mici indoiele dar e posibil sa ai un sef si mai prost sau nu stii cat trebui sa ai salariu brut ca sa platesti 8 pensii medii pe luna.
          • 0 (2 voturi)    
            Confirmare (Miercuri, 19 mai 2010, 9:23)

            Alexandu C [anonim] i-a raspuns lui gutur

            CNH (compania nationala a huilei) zici tu ca se autofinanteaza si nu primeste bani de la buget? :)
            Daca dai search pe google si gasesti o cifra nefundamentata nu inseamna ca o poti manipula cum vrei matale. Repet, 1.4 milioane include si angajatii din companiile de stat si regii. Cauta si tu informatii la INS nu pe wikipedia. Nu e greu de cautat.
            In cazul de mai sus, daca vrei sa compari cu 1990 cifra asta de 1.400.000 o compari cu 7.000.000 cati erau in 1990.

            Vreo 7.000 de lei/luna varsati la stat acopera pensiile alea sau gresesc la calcule? Aaa, eu sunt seful ala prost. Succesuri sa ai si sa traiesti bineeee.
      • -2 (8 voturi)    
        Se pare (Marţi, 18 mai 2010, 15:10)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bogdan

        Ca nu stii sa intelegi ceea ce citesti. Sunt de acord cu Basescu dintr-un punct de vedere: scoala scoate tampiti.
        Nu e greu sa vezi asta, trebuie doar sa citesti comentariile unora de pe acest site.
      • 0 (2 voturi)    
        BOGDANE, BOGDANE - ESTI NEOBOSIT (Marţi, 18 mai 2010, 19:07)

        db [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        FRATE! Majoritatea postarilor tale sunt insultatoare fara rost si neinformate! Te bucuri degeaba ca-ti primesti plusuri de la altii la fel de slab informati ca tine. Subiectele pe care le-ai incalcit se clarifica usor (daca stii sa cauti informatia) - tu mergi mai departe si gasesti altele.
    • +6 (8 voturi)    
      bugetari (Marţi, 18 mai 2010, 14:51)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

      Am vazut ca dai niste cifre apropiate de realitate, de aceea ar trebui sa fac niste precizari.

      Numarul de bugetari "civili" este de aprox. 980.000 (cum zici tu). Numarul total de bugetari (incluzand armata, SRI samd) este in jur de 1.100.000.

      In 1990 numarul de bugetari civili era probabil in jur de 800.000 (nu am cifre deci hai sa il credem pe Mugur). Insa daca adaugam angajatii permanenti ai armatei si tot sistemul militarizat (Securitate etc) ajungem la peste 1.200.000 oameni. Ce zici tu ca erau 7 milioane (toti platiti de stat) sunt salariatii din sectorul de stat (care sunt acum 1.36milioane).

      PS: nu cred ca Mugur manipuleaza, mai degraba presa preia niste date pe care omul le prezinta corect si le mai "aduce din condei" voit sau din nestiinta.
      • -3 (7 voturi)    
        Exact (Marţi, 18 mai 2010, 15:07)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui alex

        Asta am subliniat. Daca face comparatii sa compare 800.000 cu 980.000, asta e numarul de bugetari.
        Daca compara 1.4 milioane (unde sunt inclusi si cei ce lucreaza in companii si regii de stat etc.) sa o faca atunci cu 7.000.000 cati erau in 1989.

        Compari mere cu mere, nu mere cu pere. Nenea Mugur cam asta face, sau asta spune presa ca face.
    • +3 (9 voturi)    
      ESTI MAI TARE DECAT ISARESCU, FRATE! (Marţi, 18 mai 2010, 15:07)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Frate Alexandre, te-ai prins repede, esti mai tare ca Isarescu! Cum de nu i-a venit ideea, lu' Mugurel, sa compare mere cu mere? Sau i-o fi venit si ai inghitit dumneata galusca din dragoste pentru bancher? Daca, zic si eu, a vazut care sunt categoriile de bugetari din ziua de azi si a inceput sa-i numere pe bugetarii din '90 din aceleasi categorii? Oare sa-i fi venit in cap chestia asta? Sau a vrut doar sa-l pacaleasca pe Alexandru si nu i-a mers cu vigilentu'?
      • -3 (7 voturi)    
        Argumente (Marţi, 18 mai 2010, 15:47)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

        Prietene, spre deosebire de gargaristii de aici am dat cifre si argumente. Gargara e ceva specific portocaliilor, nu ma mira. Va tine de foame?
  • +16 (20 voturi)    
    Sa nu cumva sa incadram problema gresit (Marţi, 18 mai 2010, 14:05)

    Luci [anonim]

    Sa ne ferim sa luam drept punct de start un stat comunist. Adica daca "mergea" atunci ar merge si acum? Nu mergea deloc nici in 1989. Daca in 1989 aveam 800.000 atunci inseamna ca si acum 800.000 ar fi mult prea mult. Poate 400.000 maximum.
    • -6 (14 voturi)    
      Cand nu gandesti si vorbesti (Marţi, 18 mai 2010, 14:26)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Luci

      Asa se intampla, scotii idiotenii pe gura. Profesorii si personalul medical, care sunt raportat la populatie sub media europeana sunt vreo 500.000.
      Concluzia o poti trage singur(a).
      • +9 (13 voturi)    
        La stat nu da nimeni socoteala (Marţi, 18 mai 2010, 14:30)

        Luci [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Nu exista nici un motiv pentru care sistemul de invatamant si sistemul medical trebuie sa fie de stat. Este deajuns ca statul sa ofere vouchere iar cetateanul sa mearga la privat cu acest voucher.
        • +1 (1 vot)    
          lol (Marţi, 18 mai 2010, 22:06)

          alex [anonim] i-a raspuns lui Luci

          Daca tot te duci la privat, ce rost mai are sa se implice statul cu vouchere si alte povesti?

          Vrei sistem privat, facem sistem de tip american in care se platesc asigurari de sanatate private si educatie tot privata si ne-am linistit. Vor fi 2 milioane de "platitori" care o vor duce bine si restul isi vor roade unghiile (ca nu au bani de asigurari si educatie private) si vor muri la 50 de ani cu un IQ tot de 50...
      • +7 (11 voturi)    
        Deci numarul de bugetari e mic dupa parerea ta? (Marţi, 18 mai 2010, 14:37)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        Ar mai trebui angajati? Chiar sunt curios....ce ai face tu daca ar trebui sa reformezi acest sistem? Asa in mare...
        • +2 (6 voturi)    
          mare e gradina (Marţi, 18 mai 2010, 14:54)

          alex [anonim] i-a raspuns lui bgd

          bgd, tu in ce limba citesti?

          omul ti-a zis doar ca numarul de angajati din invatamant si sanatate este sub media europeana. si eu sunt de acord cu acest punct de vedere.

          din aceste domenii nu ar trebui taiat personal, daca vor sa reduca cheltuielile salariale nu au decat sa aplice reducerea de 25% la salarii.
          • +1 (1 vot)    
            . (Marţi, 18 mai 2010, 15:29)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui alex

            Din moment ce spune ca nr de angajati din invatamant si sanatate rap. la populatie sunt sub media europeana, nu e logic la ce se gandeste?
            Pt Alexandru: Oricum...tot nu am aflat de la tine cum crezi ca ar trebui reformat acest sistem....
            • +1 (7 voturi)    
              Simplu (Marţi, 18 mai 2010, 15:56)

              Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              E foarte simplu de reformat, zbori toti sefii numiti politic si angajezi oameni capabili pe care-i lasi sa-si faca treaba. Cum sefii consuma vreo 50% din fondul de salarii, dandu-i afara poti creste salariile celor ce raman, palmasii ca aia muncesc.

              Vrei reforma, scoate intai tara din criza ca sa aiba unde sa se angajeze cei pe care-i vei da afara. Ai nevoie de bani, ia de la achizitii ca au aceeasi pondere in buget ca salariile. Lupta cu evaziunea care a ajuns la 45% din PIB.

              De ce crezi ca e evaziunea fiscala mare, ca nu stiu organele de control de ea sau ca nu sunt lasati sa se apropie de firmele respective, firme acoperite de PDL?
              Cu scaderea salariilor bugetarilor sau concedierea lor se iese din criza? E exact pe dos, ne va afunda si mai mult in criza.
              Ii mai auzi pe unii de lucreaza la privati ca sunt de acord. Prieteni, va taiati craca de sub picioare, venituri mai mici cu 25% ale bugetarilor, vanzari cu 25% mai mici ale privatilor. In ce se traduce asta? Un nou val de concedieri.
            • 0 (4 voturi)    
              Mediu (Marţi, 18 mai 2010, 15:59)

              Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bgd

              Consideri ca esti mediu, imi citesti gandurile? Hai sa facem un exercitiu logic.
              Daca toti doctorii si profesorii sunt 500.000 iar numarul lor raportat la populatie este sub media europeana, daca nu mai angajezi niciunul, cum ajungi sa ai toti bugetarii 400.000, cum spune Luci?
              Ia ziceti inteligentilor?
              • +2 (2 voturi)    
                Da eu vorbeam cu Luci sau cu tine? (Marţi, 18 mai 2010, 16:24)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

                Tu pe ce bani crezi ca lucreaza oamenii capabili sa ocupe functii de conducere? 4-5000 de lei? Cati sefi, sefuti si directorasi crezi ca sunt? Cateva mii... Ii dai afara, angajezi altii intr-adevar capabili si daca ai facut economie de cateva milioane de euro lunar poti sa fii super multumit. Din cate vad...lipsesc miliarde de euro, deci economia pe care o faci mi se pare cam mica...
                In schimb la capitolul evaziune sunt de acord cu tine. Oricum nu doar firmele PDL fac evaziune...ci mai toate firmele intr-o anumita masura. Chiar si eu sunt un mic evazionist, dar asta doar din cauza faptului ca nu ne mai lasa sa decontam combustibilul pe care-l folosesc in interes de serviciu. In rest sunt corect.
                Deci da...daca s-ar reduce evaziunea macar cu 20% ar fi bani si de salarii si de investitii, dar asta e partea cea mai grea...si stim amandoi ca Guvernul actual cauta sa adopte masurile cele mai simple.
                • 0 (2 voturi)    
                  Comentariu (Miercuri, 19 mai 2010, 9:28)

                  Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                  Daca urmaresti evolutia eu "vorbeam" cu luci, matale te-ai bagat in discutie schimband subiectul.

                  Sefii de la stat papa in jur de 50% din fondul de salarii. Nu salariul e baza ci sporurile. Zici ca sunt doar cateva mii? Ai sa fii surprins ca sunt cateva zeci de mii.
            • 0 (2 voturi)    
              pai (Marţi, 18 mai 2010, 16:23)

              alex [anonim] i-a raspuns lui bgd

              Pai nu stim la ce se gandeste.

              Poate sa se gandeasca fie la noi angajari, dar si la faptul ca nu vor fi noi angajari insa vom avea in continuare servicii proaste in sanatate si copii educati fara nici o noima.

              Ambele sunt logice.
        • 0 (4 voturi)    
          Sfat (Marţi, 18 mai 2010, 15:08)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui bgd

          Invata sa citesti si sa intelegi ceea ce citesti inainte de a posta.
        • 0 (0 voturi)    
          b (Miercuri, 19 mai 2010, 12:54)

          t [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Cand s-au vandut fabricile la fier vechi si pe nimic de ce au tacut malc- au pus oamenii pe drumuri - astia sunt romani adevarati?
      • +1 (3 voturi)    
        Prietene (Marţi, 18 mai 2010, 15:31)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        fii consecvent macar cu tine insuti. Compari mere cu pere ? Compari Europa cu Romania ? Compari un sistem in care un un angajat in agriculura sau industrie produce de peste 10 ori mai mult decat unul din Romania?
  • +8 (14 voturi)    
    ...avem doua milioane de bugetari...cu rude cu tot (Marţi, 18 mai 2010, 14:06)

    bm [anonim]

    cat USA la 300 de milioane de locuitori...!
    • +1 (3 voturi)    
      lol (Marţi, 18 mai 2010, 14:55)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bm

      Evident ca te referi la bugetarii "federali" din SUA si ii compari cu toti bugetarii din Romania (local, central).

      Daca ii iei in considerare si pe cei din sistemul "statal" din SUA atunci cred ca mai trebuie sa dai la pompa la cifre :)
  • -3 (9 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 18 mai 2010, 14:08)

    adi [anonim]

    In noiembrie 09 nu aveam guvern deloc si statul functiona deci unde era problema?!????
  • +3 (13 voturi)    
    De ce nu il punem Prim-Ministru ? (Marţi, 18 mai 2010, 14:08)

    anonim [anonim]

    De ce nu il ascultam mai mult ? De ce nu il propunem in fruntea unui guvern de criza ? De ce nu ne bazam pe oameni capabili in tara asta ?
    • +14 (16 voturi)    
      de ce (Marţi, 18 mai 2010, 14:29)

      Ana Armanca Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Întreabă-i pe şparlamentari! Când a fost propus Lucian Croitoru, nu l-au vrut...
    • +14 (14 voturi)    
      Isarescu prim-ministru (Marţi, 18 mai 2010, 14:32)

      demonstrandul vera [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Pentru ca nu e politician.E finantist.Pe urma nu cred ca-i place balacareala parlamentara de la noi.Sunt oameni care sunt obisnuiti sa faca ceea ce spun, sa creada in ceea ce li se spune, sa actioneze in consecinta pentru corectii, sunt educati ... Cum crezi ca ar rezolva Isarescu discutiile cu sindicalistii care se pregatesc sa demonstreze maine la Guvern?Omul asta, daca-ti spune ca trebuie dati bugetari afara pentru ca nu mai sunt bani iar tu nu ai inteles ca trebuie sa cauti de lucru la privat se retrage elegant si lasa maimutoii sefi sa-si faca de cap in gradina zoologica din fata guvernului...
    • +12 (12 voturi)    
      Pai crezi ca e fraier ? (Marţi, 18 mai 2010, 14:36)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Nu se baga el in colcaiala asta sa plateasca pretul jafului, incompetentei, prostiei, risipei, batjocurii care s-a facut asupra economiei de catre TOATE guvernele si de catre toti politicieni, indiferent de culoare. Cine va fi la putere va trebui sa fie un sfant ca sa accepte ura maselor saracite si prostite de niste ticalosi interesati, carora nu le pasa decat de ciolan. El va fi sacul de box al tuturora, romanii fiind specialisti de mare clasa in a uita istoria recenta, adica cum s-a ajuns aici. Acum trebuie platite toate facturile, am ajuns la punctul critic si nimeni care va taia in carne vie, nu va fi popular si va pierde sigur alegerile. dar mai trebuie si oameni altruisti care sa i-a asupra lor aceasta misiune stiind ca viitorul ploitic nu le va apartine. Pentru ca poporul prostit de propaganda si minciunile jefuitorilor, nu pedepseste pe cine a cauzat falimentul tarii, ci pe cine isi va asuma sa duca crucea masurilor grele de austeritate. Tuturor celor care isi fac iluzii sau socoteli, le spun ca 25% reducere a salariilor, 15% a pensiilor si concedieri masive, nu vor fi suficiente si dupa ce populatia va inghiti prima transa de reduceri vor urma succesiv, cretserea TVA si eliminarea stupidei cote unice. Sa de-a D-zeu sa nu am dreptate.
      • 0 (0 voturi)    
        Cresit (Marţi, 18 mai 2010, 18:16)

        falco [anonim] i-a raspuns lui mihai

        Votez pe oricine care da dovada ca e instare sa puna tara pe picioare , si masurile anuntate sint necesare nu inteleg dece nu au fost luate deja acum un an .
  • +10 (22 voturi)    
    bugetari (Marţi, 18 mai 2010, 14:08)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    Avem mai mulţi bugetari ca Marea Britanie la 70 milioane locuitori, ca Germania, la 81 milioane locuitori...
    • -7 (15 voturi)    
      Privat (Marţi, 18 mai 2010, 14:28)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca Ardeleanu

      Pentru ca la aia sistemul sanitar si de invatamant e preponderent privat.
      Ma indoiesc ca in Germania sa fie doar 990.000 de bugetari. Da si o sursa cand faci astfel de afirmatii.
    • -9 (15 voturi)    
      Privat (Marţi, 18 mai 2010, 14:28)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca Ardeleanu

      Pentru ca la aia sistemul sanitar si de invatamant e preponderent privat.
      Ma indoiesc ca in Germania sa fie doar 990.000 de bugetari. Da si o sursa cand faci astfel de afirmatii.
      • +4 (16 voturi)    
        Guvernul Tariceanu este aspru criticat de catre FM (Marţi, 18 mai 2010, 14:30)

        RMN [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Ce i se reproseaza Guvernului Tariceanu:

        - deficitul bugetar a crescut de la 1% in 2005 la 5% in 2008, in conditii de crestere economica de peste 6% pe an.

        - a cheltuit nejustificat, in special prin cresterea salariilor bugetarilor si a pensiilor.

        - a contribuit la cresterea inflatiei.

        - a redus capacitatea de manevra a noului guvern, in special datorita cresterii ponderii in PIB a cheltuielilor publice de la 32% la 37%, prin ratele de crestere nejustificate ale salariilor si ale pensiilor si prin cresterea numarului de angajati din domeniul public.

        Citeste continuarea si comenteaza pe blogul Jeopardy.
        http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5816277-descifrarea-acordului-fmi.htm
      • +6 (6 voturi)    
        BUGETARII DIN UK si GERMANIA (Marţi, 18 mai 2010, 16:08)

        brusuilis [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

        Pentru toti cei care nu cred ca in UK si Germania sunt mai putini bugetari, va spun din proprie experienta ca, cel putin la vedere, sunt mai putini.
        ADICA MERGI IN MAI PUTINE LOCURI SI PIERZI MAI PUTIN TIMP cand ai de rezolvat o problema cu autoritatile/statul.

        Iar solutia minune ne este si noua la indemana si se numeste: SOFTURI / INFORMATIZARE.

        Ei ... ia ganditi-va cum ar fi ca la primaria "care este" sa fi discutat eu cu o singura persoana despre avizul pentru demolarea unui perete din locuinta mea? Si cum ar fi fost sa imi dea raspunsul pe loc (nu in 3 saptamani, si asta cu pile!) ... sa nu fi fost nevoit sa fac "coada" pe la vreo 5 usi, sa explic acelasi lucru la vreo 8 functionari vizibil plictisiti si nervosi ca i-am deranjat? (pe astia i-as aduce la mine la serviciu la consumer service vreo luna, sa vada cum este sa trebuiasca sa ramai calm sa zambesti si sa raspunzi 12 ore la rand tuturor celor care te bombardeaza cu plangeri si cereri absurde, de ramai cateodata incremenit)

        Este ca poti sa reduci costurile bugetare de la 8 persoane la 1, sa inchiriezi spatiu de birou pt 1 persoana nu pentru 8, sa nu mai pierd eu timpul (au fost zile intregi - timp in care puteam sa stau la serviciu -la privat- sa mai produc ceva bani pe care sa ii taxeze statul si din care sa il plateasca pe ala 1 din primarie cu salariu dublu chiar??!!

        Vedeti ce simplu este? Problema pe care o avem este ca nu vrea nimeni sa discute despre solurii simple. Ne miorlaim incontinuu si promitem marea cu sarea tuturor celor care sunt dispusi sa ne asculte, ca imediat ajunsi la ciolan sa ii tzepuim pe bietii creduli. Ma gandesc (virgula) ca unii chiar isi merita soarta!
        • 0 (2 voturi)    
          eRomania (Marţi, 18 mai 2010, 18:12)

          Xamples [utilizator] i-a raspuns lui brusuilis

          de asta se opun cei de la PSD programului eRomania ... o sa reduca numarul de bugetari, adica de votanti PSD
        • 0 (0 voturi)    
          NU (Miercuri, 19 mai 2010, 12:21)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui brusuilis

          solutia este reducerea numarului de aprobari, avize si rapoarte necesare cf. legii! nu 25 de apropbari ci 4-5, si ai rezolvat! daca crezi ca jumatate din numarul de functionari vor putea face muntele de acte cerut de legi, te inseli! ex: de ce imi trebuie aviz sanitar daca am o firma de reparat televizoare? sunt si altele, destule
    • 0 (0 voturi)    
      numere. franta. (Miercuri, 19 mai 2010, 0:56)

      nouvelobs [anonim] i-a raspuns lui Ana Armanca Ardeleanu

      cf.
      http://www.observatoiredessubventions.com/2010/combien-de-fonctionnaires-en-france/

      fraza cheie:
      numarul functionarilor in franta anului 2010 este de 5,2 milioane!!
      daca se adauga si cei 1,7 milioane de angajati platiti din banul public...suma totala este enorma: 6,9 milioane.

      si totusi mie ca si contribuabil imi convine!!
      si vreti cifre ? pe linga "charges" salariale, asigurari, somaj,etc..impozitele pe venit si cel local imi mai iau un salariu brut pe an.
      si totusi un convine un astfel de stat!!
      desi nu am apelat la clinicle de stat stiu ca sunt majoritatea in regula, clasa medie are alternativa sistemului privat datorita asigurarilor.
      apropo de dentist: falsa ideea cum ca ar fi un lux in occident. o lucrare de calitate costa dar daca esti bine asigurat nu platesti nimic!!!
      in scoli au acces toti copiii indiferent de clasa sociala, nationalitate...

      functionarii? eficienti. exemplu de eliberare a actelor de inmatriculare a unui masini : formulare pe internet 10minute, coada pentru depunerea dosarului 10 minute, dupa trei prin posta au venit!!! nu tin sa spun ca franta este un model. dar este o tara care functioneaza. si pentru ca au companii de stat care degajeaza beneficii mari: edf este un exemplu.
  • -6 (14 voturi)    
    Multumim guvernarii de dreapta (Marţi, 18 mai 2010, 14:15)

    kol [anonim]

    In 1990, Statul functiona cu mai putin de un milion de bugetari. Dupa 20 de ani avem 1,4 milioane de bugetari si ne intrebam unde e problema.

    Multumim guvernarii de dreapta pentru lupta asidua impotriva somajului.
  • -7 (25 voturi)    
    Fie painea cat de rea, tot iti ia un sfert din ea! (Marţi, 18 mai 2010, 14:16)

    dan [anonim]

    Iata cum bugetarii devin principala PROBLEMA a Romaniei! Sa-i impuscam atunci!
    Dvs cam cat aveti salariu, dle Isarescu, in an de criza?
    • +3 (9 voturi)    
      Gresit ! (Marţi, 18 mai 2010, 14:17)

      chubby [anonim] i-a raspuns lui dan

      Daca nici Isarescu nu-si merita salariul, nu stiu cine si-l merita in tara asta !
    • +15 (19 voturi)    
      bugetarii tatii (Marţi, 18 mai 2010, 14:32)

      Ana Armanca Ardeleanu [anonim] i-a raspuns lui dan

      Eugen Nicolăescu, a cheltuit 14 de milioane de Euro pentru 39 de studii de fezabilitate identice pentru 39 de spitale regionale şi judeţene. Când putea plăti un singur studiu.
      În plină criză a sistemului sanitar, la Spitalul din Câmpina schema de personal este extrem de generoasă, însă nu în privinţa cadrelor medicale! Spitalul, cu datorii de aproximativ 100 miliarde de lei are 15 medici, dar pe statele de plată ale spitalului figurează 10 posturi de fochişti, 6 liftiere, 5 telefoniste, 17 bucătari, mai mulţi muncitori calificaţi, garderobiere... Unitatea foloseşte peste 90% din foduri pentru salarii, însă cei mai mulţi angajaţi sunt fochişti, bucătari, nu şi personal medical...
      Dacă 90% din fonduri merg pe salarii şi nu pe medicamente, baza tratamentului nu e medicamentul...
      Dacă spitalul are 15 medici şi 17 bucătari, baza tratamentului nu e medicina ci gastronomia!
      Deci: se pot face sau nu se pot face disponibilizări?
      • +4 (6 voturi)    
        pai e bine (Marţi, 18 mai 2010, 15:01)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Ana Armanca Ardeleanu

        Pai e bine ca-i asa intrucat la ritmul in care ne parasesc cadrele medicale spre a lucra in strainatate, se va recalifica restul personalului existent deja la locul de munca. Fochistii vor fi medici primari, bucatarii medici specialisti, liftierele surori iar telefonistele moase comunale.
        • +3 (3 voturi)    
          io vreau (Marţi, 18 mai 2010, 15:33)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui mihai

          sa fiu d=si fochist si moasa comunala.
          Se poate?
  • +9 (19 voturi)    
    Un OM !! (Marţi, 18 mai 2010, 14:17)

    gertu [anonim]

    Cand ma uit prin ce a trecut Romania din 89 pana acum, am impresia ca doar un om ne-a tinut pe linia de plutire . A trebuit mereu sa repare cea ce politicieni stricau. Felicitari domnule Mugur Isarescu.
    • -3 (11 voturi)    
      Pentru ce îl felicitați? (Marţi, 18 mai 2010, 15:06)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui gertu

      Economia românească nu a fost capabilă să creeze locuri de muncă, așa că a dat salarii mizere, a trimis oamenii în agricultura de subzistență, în Occident, la pensie prea devreme, la pomană și la nemuncă la stat.

      Isărescu a fost în tot acest timp pe „aproape”. Poate fi „spânzurat” fără regrete.
  • +2 (2 voturi)    
    O solutie.. (Marţi, 18 mai 2010, 14:28)

    Un cetatean [anonim]

    Domnul Isarescu are dreptate cand spune ca ar trebui create locuri de munca, dar, in acelasi timp, eu cred caar mai trebui facut ceva, si anume marirea salariului mediu pe economie la 750 de lei, si scaderea procentelor de plata catre somaj, asigurari sociale, asigurari de sanatate. Din 48 % cat plateste o firma, pt un angajat, aceste asigurari, 36 % ( daca nu ma insel ) se duc numai spre C.A.S. ! E enorm ! Daca s-ar face acest lucru, vor aparea si locuri de munca iar salariile vor fi trecute REAL pe cartea de munca. Se va evita astfel munca la negru, si implicit, vor fi platite taxele aferente, dar reduse, catre bugetul de stat ! Nu mi se pare normal ca sa ne imprumutam ca tara sa tinem un sistem bugetar colosal, din cadrul careia fac parte persoane care frec menta pe acolo . Sunt solutii drastice, dureroase, dar corecte !
  • +3 (11 voturi)    
    bugetarii (Marţi, 18 mai 2010, 14:31)

    Ionescu [anonim]

    Pentru fiecare bugetar in parte scaderea salariului este o drama insa pentru Romania per ansamblu este cea mai putin daunatoare si cea mai putin dureroasa solutie la o problema generata tot de bugetari pina la urma (guvernantii, parlamentarii, ANAF samd toti sint bugetari). Daca as fi bugetar mi-as cauta de lucru la privat in acest moment in loc sa-mi pling de mila.
    • 0 (0 voturi)    
      care privat? (Miercuri, 19 mai 2010, 12:25)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Ionescu

      banditii tai au facut praf sistemul privat! unde pana mea se fac angajari pe joburi serioase (nu comis voiajor)?
  • +2 (12 voturi)    
    de pe email (Marţi, 18 mai 2010, 14:35)

    ygrec [anonim]

    Nu înţeleg de ce ţipă Băsescu la mine.
    De ce mă ameninţă că intră România în colaps.
    În ceea ce mă priveşte, ţara mi se pare în colaps dintodeauna. De când m-am născut.
    Comuniştii, nu ştiu cum se făcea, dar nu se ajungeau fără să ne ia la contract porcul din coteţ. Erau stăpâni pe livada noastră, pe cazanul cu ţuică, pe orătăniile din bătătură.
    Pe capitalişti i-am primit cu bucurie generoasă, aproape nefirească.Trezirea din reverie m-a dus în primul colaps. În dificultate a fost ţara şi la mica privatizare, şi la marea privatizare, şi după ce am scăpat de primul FMI, şi când duduia economia, şi când căutam luminiţa de la capătul tunelului, pe care văd că n-am mai găsit-o. Va fi fiind, probabil, lumânarea de la căpătâiul părinţilor şi bunilor noştri.
    Şi-acum aud că România se duce fix în faliment.
    Iar Traian Băsescu mă solicită să fiu solidară nu ştiu cu cine, să dau 25% din leafa mea, 15% din pensia mea.
    Mă uit la Băsescu şi nu seamănă a om aflat în criză. Nici Guvernul sau Parlamentul nu sunt în criză. Nici miile de hectare de vile nu-s crizate.
    Dar, defectul meu, am avut ochi de văzut şi urechi de auzit.

    - Da. Aparatul de stat este uriaş. Dar nu populaţia l-a făcut uriaş.Voi, clasa politică,
    l-aţi transformat în monstru.
    - Dacă există un monstru care căpuşează mediul privat, acela nu este profesorul, doctorul, inginerul, funcţionarul public; monstrul care a încălecat ţara asta sunteţi voi, clasa politică. Şi pentru că sunteţi la putere peste tot, voi, PDL, sunteţi grasul care l-a încălecat pe slab! Cu contribuţia anterioară, în ordine procentelor de reprezentare în structurile politice, a PSD (30%), a PNL(15%), a UDMR (6%) etc... Aţi devastat România cum nici popoarele migratoare n-ar fi reuşit. Şi-apoi aţi călărit ţara, aţi luat-o sub asuprire. Nici nu mai poate respira, de câtă clientelă
    i-aţi vârât pe gât.
    - Aţi spart instituţiile statului nu pentru că aşa era necesar, ci pentru că vă trebuiau posturi de conducere pentru clientela
    • +4 (4 voturi)    
      Ai dreptate (Marţi, 18 mai 2010, 15:13)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui ygrec

      Doar o singura observatie: toata aceasta clasa politica ticaloasa si incompetenta, este alcatuita toata din elemente locale, de-ai nostri ca brazi, nu au trimisi si fost parasutati aici din Grecia sau Dubai. Ba chiar au toate elementele morfologice si antropologice ale poporului mioritic din care se trage si care l-a ales cu vot liber si democratic. Nici sutele de mii si milioanele de beneficiari ai pomenilor de partid nu arata a eschimosi sau bolivieni, ci tocmai a mandri urmasi a lui Decebal si Stefan cel Mare. Indraznesc sa zic ca ni se cuvine fiecare lucru care ni se intampla. pacat de copii, ca platesc IQ-ul parintilor.
    • +4 (4 voturi)    
      inca o observatie (Marţi, 18 mai 2010, 15:57)

      Aristofan [anonim] i-a raspuns lui ygrec

      Fiecare sistem de guvernare are costurile sale.
      In comunism plateam costul redus al aparatului de guvernare prin lipsuri in decizii si libertati. Le avem acum, dar stim sa le folosim?

      Democratia are si ea costurile sale, care sunt in mare parte optionale:
      - implicare in viata civica
      - votul constient.

      Nu arunca vina prea departe, nu inainte sa iti raspunzi la cateva intrebari:
      - de cate ori si ce i-ai cerut parlamentarului care te reprezinta?
      - cate si ce informatii ai citit referitoare la politici economice, sociale?
      - cate dezbateri pe teme politice, economice, sociale ai avut cu cei din jurul tau?
      - cati oameni ai indrumat sa urmeze cursul cunoasterii?

      Asta inseamna democratie, si nu delasarea, neinteresul si lamentarea de ultima instanta.

      Asadar raspunderea nu cade numai in umerii clasei politice, pentru ca politicul ne-a dat in masura in care noi am cerut.
    • -1 (1 vot)    
      bravo (Marţi, 18 mai 2010, 16:20)

      zoltan [anonim] i-a raspuns lui ygrec

      Asa este , ati spus foarte bine
  • +10 (14 voturi)    
    Cine are urechi... (Marţi, 18 mai 2010, 14:37)

    Lucian [anonim]

    D-l Isarescu a spus 2 lucruri foarte clar:

    1) Avem un surplus de 600.000 de bugetari. As adauga ca in realitate sunt mai multi, pentru ca avansurile tehnologice fata de 1990, fiscalitatea mult simplificata, numarul mai mic de copii etc. ar permite ca statul sa functioneze cu mai putini angajati acum decat in urma cu 20 de ani.

    2) Corectia se va face indiferent de ce masuri va adopta guvernul. Daca se va opta pentru pastrarea pensiilor si a salariilor bugetarilor asa cum sunt acum va urma (hiper)inflatia, care va face corectiile necesare in raportul dintre cat se produce si cat se consuma. Pensionarii si bugetarii pana la urma tot acolo vor ajunge, posibil mai rau, dar va suferi si restul populatiei. Voi, bugetari inclusiv, care aveti credite in euro la case sau masini, cum v-ati simti daca un euro ar fi 6 lei?

    Concluzia? Protestele nu-si au rostul. Ar trebui sa recunoasca toti ca timp de trei ani au incasat mai mult decat era cazul. Legile economiei nu iarta pe nimeni, daca nu se iau masuri drastice acum va fi vai si amar mai tarziu.
    • +6 (6 voturi)    
      proteste? (Marţi, 18 mai 2010, 14:52)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Lucian

      pai n-ai auzit ca vor protesta INDIFERENT de rezultatul discutiilor? Asa au primt comanda, asa fac.
  • +1 (3 voturi)    
    corect (Marţi, 18 mai 2010, 14:38)

    ana [anonim]

    De acord cu dvs, traversarea unei crize este un proces dramatic iar televiziunea nu ofera decat o iamgine trunchiata a realitatii.
  • 0 (2 voturi)    
    bun simt (Marţi, 18 mai 2010, 14:39)

    andrei [anonim]

    Observatii de bun simt. Lumea are nevoie de astfel de artcole, trebuie sa se informeze si sa inteleaga situatia in care se afla economia romaneasca si abia mai apoi sa treaca la revolte si demonstratii in strada.
  • +5 (5 voturi)    
    Cardasia,asta-i problema. (Marţi, 18 mai 2010, 14:40)

    mircea [anonim]

    Cand Iliescu si gasca lui au vazut ca sunt nevoiti sa cedeze democratic puterea(la presiunea statelor democratice),au elaborat si aprobat legi care sa permita ca oameniilor sa fie in functii pana la moarte.Legea functionarului public este un bun exemplu(este cea mai antidemocratica lege a Romaniei).Guvernul Tariceanu,neputand da afara functionarii existenti,ia mentinut si a mai angaje cateva sute de mii ,oameni de incredere si cu obligatii.Fiind in perioada de crestere economica,in balanta cheltuielilor publice,cresterea nu sa sesizat.Guvernul Boc ,la instalare ,a avut nevoie de oameni de incredere pentru realizarea programului promis si a mai marit schema ,pentru a-si angaja proprii sustinatori.Sa nu uitam scandalul creat ,cand Boc a vrut destituirea functionarilor pusi de Tariceanu si Nastase.Si uite asa sa procopsit Romania cu 1.400.000 bugetari ,in loc de 700.000 necesar,salariati care in final au sufocat sistemul bancar-financiar romanesc.D-l Isarescu este modest,dar,100.000-150.000 bugetari au intrat in sistem si datorita dumnealui,inclusiv la Banca Nationala(nu poate sustine ca toti cei din BN sunt niste sfinti-unii sau cumintit,dar...).Parlamentul,care ar trebui sa intervina printro lege care sa reglementeze situatia ,sta si tace.E ca-n bancu"Ce faci Ghio,stai si cugeti- no,numai stau",cam asta face parlamentul Romaniei.
    • -1 (1 vot)    
      legea functionarului public este corecta! (Marţi, 18 mai 2010, 15:23)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui mircea

      functionarii publici trebuie sa aiba stabilitate pe functii si ei sint angajati pe baza de concurs. ia un director de minister; raspunde direct de vre-un contract. nu ai voie sa te atingi de el pina contractul nu se finalizeaza si nici dupa aia. daca nu exista stabilitate pe functii cu responsabilitate DIRECTA nu va exista eficienta si asta se plateste. daca aveam specialisti inamovibili la ministerul transporturilor am fi avut autostrazi deoarece specialistii nu ar fi facut prostii cum fac ministrii. in procesul cu insula serpilor am avut profesionisti care au dat rezultate tocmai pentru ca aveau stabilitate pe post....

      dar ai dreptate: cirdasia dintre politicieni si clientii lor este problema: astia dezorganizeaza si chiar destabilizeaza functionarea eficienta a statului. as zice ca ar trebui bagat in codul penal orice obstructionae a legii functionarului public. daca s-ar da asa ceva atunci si boc dar si base ar cam ajunge la puscarie spre binele tarii.....
  • +1 (1 vot)    
    da (Marţi, 18 mai 2010, 14:41)

    mara [anonim]

    Daca si politicienii ar prezenta o astfel de viziune asupra faptelor poate ca starea de spirit ar fi cu totul alta. In momentul de fata opozitia nu face decat sa instige la dezordine.
  • +5 (5 voturi)    
    Birocratia (Marţi, 18 mai 2010, 14:41)

    Rodica [anonim]

    Oare daca va scadea numarul birocratilor, va scadea si numarul declaratiilor in zece exemplare pentru orice faci, ceri, intreprinzi, muncesti, construiesti, creezi, doresti, mori, nasti.........?
    A vazut cineva 'Hitchhicker's guide to the galaxy' cu Vogonii care aveau un formular in 3 ex. pentru orice?
  • +4 (4 voturi)    
    Titlu corect: (Marţi, 18 mai 2010, 14:42)

    AlinN [anonim]

    Mugur Isarescu: In 1990 aveam 800.000 de bugetari iar Statul functiona. Acum avem 1,4 milioane si nu functioneaza.
  • +1 (1 vot)    
    grav (Marţi, 18 mai 2010, 14:43)

    dinu [anonim]

    In momentul de fata Romania este printre tarile europene cu cel mai mare numar de bugetari. E de inteles de ce s-a ajuns in aceasta situatie si de ce reducerea salariilor pare a fi unica solutie viabila.
  • 0 (0 voturi)    
    calm (Marţi, 18 mai 2010, 14:44)

    andreea [anonim]

    Cu ceva calm, un pic de optimism si niste spirit de sacrificiu din partea tuturor lucrurile ar putea reveni la normal.
  • +4 (4 voturi)    
    cheltuielile bugetare... (Marţi, 18 mai 2010, 14:44)

    cuchi [anonim]

    se vor restrange atunci cand calculatorul va fi folosit efectiv pentru ce a fost creeat. Va dau un exemplu, poate de la marginea problemei dar totusi pe problema: AVIZUL DE MEDIU pentru o investitie oarecare. Pentru obtinerea avizului de mediu se publica anunturi dupa anunturi in presa. Multe anunturi si de catre investitor, si de catre agentie. Cu o pagina de net a agentiei intradevar functionala, aceste publicari ( care costa si bani si produc si poluare prin consum de energie ) nu ar mai trebui facute, nu ar mai trebui atatia angajati la agentie sa "inventarieze" hartii . Contestatiile pentru obtinerea avizelor le poti face in urma citirii paginii de net . Sau alt caz, pentru un cazier judiciar, intr-o localitate din tara , drumul e urmatorul: mergi la un birou de copiat acte pentru ca o persoana sa-ti completezae pe un formular cinci randuri( nume, prenume, adresa, CNP, motivul pentru care soliciti cazier .... foarte greu de scris ) platesti la doua ghisee alaturate doua taxe una la un ghiseu , una la alt ghiseu, asta egal pana acum trei angajati. In sfarsit acum mergi la al patrulea angajat care-ti da cazierul. In alte tari civilizate cei 3 angajati din 4 sunt inlocuiti de un automat ( similar cu cel pentru sucuri ) care-ti elibereaza in schimbul banilor chitantele necesare. Simplu.
    Mergeti la trezorerie, o persoana face dispozitia de plata alta incaseaza banii. si cred ca mai sunt multe. Dar daca renuntam la acesti oameni , cum mai avem asigurata masa de votanti la alegeri? Cred ca aici e problema.
    • +5 (5 voturi)    
      Ai dreptate... (Marţi, 18 mai 2010, 14:07)

      Paul [anonim] i-a raspuns lui cuchi

      Cand mergi sa iti platesti impozitul ca persoana fizica, o tanti introduce ceva in calculator, iti da o hartie, cu care mergi la cea de-a doua tanti, care pune o stampila si in vine mergi la cea de-a treia tanti care incaseaza.... si mai zice cineva ca nu sunt multi ? 3 persoane care face ceea ce ar putea una singura... si exemplele pot continua

      Bugetarii multi nu sunt in invatamant, medicina, policie ci in administratia de stat. Acolo este marea problema.
      • +2 (2 voturi)    
        Am observat si eu asta (Marţi, 18 mai 2010, 14:43)

        Cristina [anonim] i-a raspuns lui Paul

        Ai nevoie de o adeverinta de venit si te trimite la ghiseul 5. Acolo o tanti se uita in calculatori si iti da avizul. Apoi te duci la camera 6, ghiseul 20, 21, 23 si 25, unde nu mai verifica nimeni nimic, doar pun stampile.
        Sesizarile astea de nereguli ar trebui sa se faca online si pe caprarii, sa vedeti cum va reformam noi sistemul imediat.
    • +3 (3 voturi)    
      Perfect adevarat (Marţi, 18 mai 2010, 14:56)

      adydac [utilizator] i-a raspuns lui cuchi

      De aceeasi problema m-am lovit si eu. Toamna trecuta am dat examen pentru obtinerea permisului de conducere si pentru completarea dosarului am avut de platit doua taxe pe care le-am platit in doua sedii diferite ale finantelor publice, in fiecare din cazuri o persoana ma intreba plictisita ce vreau si imi lua banii dupa care ma duceam la alt ghiseu sa ridic chitanta.
      O alta problema pe care am observat-o este ca institutiile statului sunt pazite de firme private de paza. De ce? Nu avem politie de o groaza de feluri? Situatia asta se regaseste si la spitale si la directii fiscale, primarii, etc.
    • -1 (1 vot)    
      ai dreptate si chiar mai mult de atit.... (Marţi, 18 mai 2010, 15:35)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui cuchi

      de fapt asta este solutia de iesire din criza: simplificarea functionarii statului. asta inseamna nu numai informatizare dar chiar regindirea per ansamblu a functionarii statului. de exemplu, eu as desfinta licentele de transport persoane si marfuri care distorsioneaza legile economiei de piata, este sursa de spaga.... as desfinta si taxa de drum si as inlocui-o cu o acciza platita la pompa. foarte multi bugetari ar disparea si s-ar reduce cheltuielile de colectare si administrare a banilor. as desfinta si politia rutiera pe motive beton: politia rutiera anunta o scadere a numarului de accidente DUPA CE sute de radare fixe au fost desfintate! accidentele vor fi rezolvate de firmele de asigurari iar pentru raniti sau morti va functiona politia normala.....

      pentru mine este clar ca numai o revolutie in functionarea statului va reduce cheltuielile bugetare (cu salariatii dar si cu dotarile aferente) dar, mai mult decit atit, va dinamiza activitatea firmelor, singurele care fac bani atit pentru salariatii propri cit si pentru functionarea statului cu tot ce are el....
    • +1 (1 vot)    
      total de acord (Marţi, 18 mai 2010, 15:37)

      mar [anonim] i-a raspuns lui cuchi

      Sa ne gandim la ITM, mergi si depui state de plata si declaratii, ceva asemanator se depune si la Casa de Pensii, si la Sanatate si pe unde sunt de facut raportari. Asta inseamna timp, stre si bani pentru cei care depun documentele, iar pentru institutii personal.
      Toate se pot rezolva rapid, cu cheltuiala minima prin depunere electronica.
  • +1 (3 voturi)    
    Atitudine (Marţi, 18 mai 2010, 15:01)

    Doina [anonim]

    E timpul ca platitorii de taxe si impozite din mediul privat sa ia atitudine.Daca nu se poate altfel sa iasa si ei in strada.Daca nu vor sprijini acum masurile de reducere a cheltuielilor bugetare ( chiar daca luate tardiv si pompieristic ) ne vom prabusi cu totii .La amenintarile cu greve , proteste mineriade , suspendari si alte isterii promovate de Irtv si A3 ei pot face o singura amenintare - greva fiscala. Bugetarii mituiti ,mintiti , manipulati timp de 20 ani nu inteleg ca banii primiti de ei provin din mediul privat . Nu sunt ei de vina . Nimeni nu le-a explicat .Dimpotriva s-a practicat "la greu" spalarea creirelor .
    Ei inca mai cred ca primesc banii de la PSD , PNL , Tariceanu , Boc , etc.
  • -3 (7 voturi)    
    32 miliarde (Marţi, 18 mai 2010, 15:02)

    pepsi [anonim]

    BNR a luat 7 miliarde din cele 12 imprumut . inapoi o sa-i dam noi. rezerva BNR e de 32 miliarde de euro. Astia nu dau socoteala nimanui.... mai vine Isarescu sa ne dea sfaturi .... mai bine sa faca un raport de activitate al BNR
    • +2 (4 voturi)    
      esti poet rau de tot! (Marţi, 18 mai 2010, 15:41)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui pepsi

      banii bnr-ului pazesc valoarea leului. exista speculatori care vor un euro la 6 lei, de exemplu. daca apare o astfel de tendinta, isarescu cumpara lei cu euroii din rezerva, leii devin mai rari si deci devin mai valorosi si cursul leului ramine stabil odata cu preturile si tot ce inseamna economia tarii.

      dar rezerva de bani are mult mai multe functii si isarescu si-a facut pina acum foarte bine meseria si speram sa si-o faca in continuare. cauta raul in alta parte....
      • +1 (1 vot)    
        Dorine puiule.... (Marţi, 18 mai 2010, 22:40)

        Costello [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

        Banii BNR-ului nu pazesc leul nostru sarac ci umplu buzunarele speculatorilor care stiu exact cand sa cumpere si cand sa vanda(tot de la BNR),tata! Vrei sa stii care speculatori. Ti-as putea spune pentru ca multi sunt romani cu conturi in strainatate... Ia ghiceste!
        • 0 (0 voturi)    
          ai dreptate dar nu se schimba datele problemei (Miercuri, 19 mai 2010, 9:44)

          dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Costello

          atit timp cit bnr tine stabil cursul (reflectind totusi starea economica reala) totul este ok.

          speculatori exista si vor exista si ei stiu ce sa faca si cum sa faca dar activitatea lor este legala.

          eu vorbeam de faptul ca nimic rau nu i se poate imputa lui isarescu iar banii pe care ii are sint suficienti ca sa protejeze leul de atacuri speculative majore.

          acum aflam ca speculatorii au atacat cu succes grecia. nu stiu daca bn a greciei a reactionat corect, nu stim daca avea cu ce si trebuie sa fim fericiti ca pina acum isarescu a reusit cu succes sa pareze si sa previna atacuri asupra leului....asta este tot, restul sint afaceri cu tenta politico-penala....
  • 0 (4 voturi)    
    Aveam pe naiba 800.000 bugetari in 90 ! (Marţi, 18 mai 2010, 15:17)

    gv [utilizator]

    Cum naiba sa avem 800.000 bugetari in 1990 ?
    Erau de fapt 15 milioane de bugetari, fiindca toti salariatii din Romania erau bugetari, nici macar 1 salariat nu lucra in domeniul privat, pentru simplul m motiv ca acesta nu exista.
    Totul se stabilea in bugetul de stat, inclusiv bugetele intreprinderilor, care erau toate ale statului.
    Daca luam in considerare numai ceea ce numim acum bugetari, tot erau vreo 2 milioane, numai armata si militia aveau aproape 1 milion, iar profesori si medici erau cu cel putin 50% fata de cati sunt acum.
    Poate a vrut sa spuna ca erau 800.000 de functionari publici, oricum dublu fata de cati sunt acum.
    • 0 (4 voturi)    
      da mai (Marţi, 18 mai 2010, 15:39)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui gv

      "si de fapt nu era nici macar un stat comunist. Era doar un stat socialist multilateral dezvoltat".
      Asta apartine unui bugetar ce preda istoria si directoreste peste o scoala, din cauze de pecerisme pesediste.
    • 0 (0 voturi)    
      fals (Marţi, 18 mai 2010, 15:57)

      abc [anonim] i-a raspuns lui gv

      sunt 112.000 de functionari publici.
  • -1 (3 voturi)    
    Pe la conferinte..... (Marţi, 18 mai 2010, 15:34)

    lili [anonim]

    Dl Isarescu vorbeste corect despre situatia grava a Romaniei, dar numai pe la conferinte, intruniri, intalniri. In fata celor care conduc spre dezastru destinele Romaniei, oare tot asa vorbeste Dl Isarescu ??!! A fost Guvernator in timpul tuturor guvernelor, ba a fost si prim ministru , toate astea le-a spus in fata guvernantilor din fiecare guvernare??!! Vine acum, in al 12-lea ceas si tot la nu stiu ce conferinta spune ca stia el si a avertizat. pe cine, Dle Isarescu??!! Toate guvernele si-au facut de cap in Romania dupa '89 si Dvs ce ati facut??! Ati avut grija de LEU si atat. PUTIN. Cu autoritatea Dvs trebuia sa faceti mai mult. Azi nu ne-am fi indreptat veriginos in directia FALIMENT.RO
    • 0 (0 voturi)    
      isarescu spune presei doar ce poate spune presei.. (Miercuri, 19 mai 2010, 9:52)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui lili

      orice vorba a lui isarescu poate fi interpretata si poate crea panica sau chiar haos. asa ca in presa apar numai date, corecte totusi, despre ce se poate spune.

      a zis isarescu sa contam pe leu? a zis si a avut deptate. stia ca are destui bani ca sa pareze si sa previna atacuri speculativa. a zis isarescu presei ca politica monetara nu poate combate prostiile din economie? a zis dar guvernantii nu au auzit. acum zice pentru presa ca nu sint destui bani pentru pensii si salarii? a zis, dar toate acestea le-a spus cu detalii si argumente si in fata guvernantilor cu mult timp inainte...

      avertismentele apar in presa foarte tirziu atunci cind ele nu mai provoaca panica dar avertismentele sint lansate in cercurile guvernantilor chiar inainte de a deveni fapte....

      isarescu nu este prim-ministru si nu poate influienta direct starea economiei. din cauza asta nu poate sa apara in presa chiar cu orice....
  • +1 (1 vot)    
    lucrurile stau altfel (Marţi, 18 mai 2010, 16:06)

    zoltan [anonim]

    Domnule Isarescu, ma zcuzati, dar habar nu aveti dvs. despre munca functionarului de executie.
    In 1994 cand am venit in institutia bugetara unde lucrez si acum, la registratura institutiei s-a completat intr-un an si jumatate UN SINGUR REGISTRU de intrari si iesiri documente de 200 file, cate 18 inregistrari pe pagina.
    In anul 2009 s-au consumat 8 registre cu acelasi numar de file si pozitii pe pagina.
    Deci si activitatea s-a marit ....de cate ori???
    Aaaaa, ca 50% din documente sunt aiureli emise de organul ierarhic superior institutiei si trimise noua spre solutionare....asta este altceva. Oricum ar fi, aceste documente trebuie rezolvate.....de OAMENI. Pai la volumul acesta de munca..... Va este usor voua, celor care nu ati mai fost de X ani simpli functionari de executie sa spuneti ca suntem prea multi bugetari in Romania.
    • +1 (1 vot)    
      @ zoltan (Marţi, 18 mai 2010, 18:10)

      brusuilis [anonim] i-a raspuns lui zoltan

      zoltane, munca se plateste dupa VALOAREA PRODUSA. ORIUNDE IN LUME!

      iar la tine la serviciu... pun pariu ca mai mult de jumatate din activitatile acelea pe care le scrieti in registre sunt inutile sau sunt generate chiar de incompetenta/incapacitatea statului de a face lucrurile sa mearga drept.

      daca statul ar pune un soft cum trebuie si 1-2 functionari profesionisti si bine platiti, nu crezi ca este mai bine?
      eu nu inteleg cum de se mai scrie cu pixul in registre si acuma! si registrele se arhiveaza, ... se pastreaza x ani, ... DOAMNEEE ce risipa! Cand poti sa ai totul pe un CD.
      • +1 (1 vot)    
        Draga Zoltan... (Marţi, 18 mai 2010, 22:52)

        Costello [anonim] i-a raspuns lui brusuilis

        Asa e, sunt multi bugetari! Dar stii cat de multi sefi sunt?! Ei, acestia ce crezi ca fac? Dau aprobari pe diferite trepte. Deci, cred ca intuiesti ca poate fi un calculator si 2 angajati care sa faca repede treaba... dar aprobarile.....? Aici e aici, la 5 bugetari e un sef care nu face nimic fara seful superior iar acesta fara seful super-superior s.a.m.d. Iar sefii stii cum sunt angajati! Crezi ca in Romania se poate rezolva treaba asta? Niciodata!!! Vor fi dati afara acum, dar peste 2-3 ani reincepe istoria cu angajarile celor care dau aprobari...
        • +1 (1 vot)    
          da (Miercuri, 19 mai 2010, 8:46)

          zoltan [anonim] i-a raspuns lui Costello

          Da, este adevarat tot ce ai spus.
      • 0 (0 voturi)    
        exact (Miercuri, 19 mai 2010, 8:44)

        zoltan [anonim] i-a raspuns lui brusuilis

        Exact asta spuneam si eu. Cel putin 50% din documentele care contin chestii de rezolvat de catre institutia mea, sunt aberatii ale organului ierarhic superior, a ministerului care ne conduce (deocamdata nu spun care).
        Si da, inca scrim in registru cu pixul si te-ar mira fooooarte tare lucrul asta daca ai sti despre ce institutie este vorba. Sunt aberatii, dar uite ca na, daca vin de unde vin, trebuie sa pierzi timp cu ele, timp valoros care ar putea fi folosit in rezolvarea adevaratelor probleme. Ei, pentru acele hartii a fost necesara angajarea unei armate de oameni.
      • +1 (1 vot)    
        ne-reforma legislativa e de vina.... (Miercuri, 19 mai 2010, 10:02)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui brusuilis

        zoltan, brusuilis,
        de toti bugetarii este nevoie pentru ca toti au o pozitie in conformitate cu legea. atit timp cit legile sint prostesti, nu e nimic de facut.

        ca sa reducem numarul de bugetari trebuie simplificate legile. multi bugetari nu prea au ce sa faca dar, din cind in cind, trebuie sa rezolve chestii prevazute de lege pe care numai ei le pot rezolva. sistemul prostesc de legi face ca foarte rar un bugetar sa fie incarcat la 100% dar, chiar daca este incarcat la 5% trebuie pastrat atita timp cit legea cere sa fie acolo.

        din cauza asta nu numai ca nu se poate reduce numarul de bugetari dar chiar trebuie angajati altii.

        solutia este deci o revolutie in sistemul de legi care sa permita functionarea statului cu un numar mult mai mic de atributii si deci un numar mai mic de functionari....

        pina nu se face asta, si NU SE VA FACE in viitorul previzibil, tara nu va iesi din criza....

        acum afla ca se vor desfinta agentii guvernamentale. masura este prosteasca, chiar daca este in directia cea buna, daca nu se schimba legile in ansamblul lor....
    • 0 (0 voturi)    
      Cu creionul pe hartie o papusa-am desenat (Miercuri, 19 mai 2010, 8:52)

      ion [anonim] i-a raspuns lui zoltan

      Zoltan draga, si eu am lucrat ca bugetar intr-o primarie, la serviciul IT. Primul lucru facut a fost programul informatic de la registratura. Si asta a fost acum 15 ani!!!

      Daca dumneata imi spui ca in anul 2010 consumati 8 registre de hartie la registratura, apoi eu zic ca va meritati soarta. Cu pixul pe hartie se face munca in 2010?
  • +1 (1 vot)    
    BUGETARII IN UK SI GERMANIA (Marţi, 18 mai 2010, 16:11)

    brusuilis [anonim]

    Pentru toti cei care nu cred ca in UK si Germania sunt mai putini bugetari, va spun din proprie experienta ca, cel putin la vedere, sunt mai putini.
    ADICA MERGI IN MAI PUTINE LOCURI SI PIERZI MAI PUTIN TIMP cand ai de rezolvat o problema cu autoritatile/statul.

    Iar solutia minune ne este si noua la indemana si se numeste: SOFTURI / INFORMATIZARE.

    Ei ... ia ganditi-va cum ar fi ca la primaria "care este" sa fi discutat eu cu o singura persoana despre avizul pentru demolarea unui perete din locuinta mea? Si cum ar fi fost sa imi dea raspunsul pe loc (nu in 3 saptamani, si asta cu pile!) ... sa nu fi fost nevoit sa fac "coada" pe la vreo 5 usi, sa explic acelasi lucru la vreo 8 functionari vizibil plictisiti si nervosi ca i-am deranjat? (pe astia i-as aduce la mine la serviciu la consumer service vreo luna, sa vada cum este sa trebuiasca sa ramai calm sa zambesti si sa raspunzi 12 ore la rand tuturor celor care te bombardeaza cu plangeri si cereri absurde, de ramai cateodata incremenit)

    Este ca poti sa reduci costurile bugetare de la 8 persoane la 1, sa inchiriezi spatiu de birou pt 1 persoana nu pentru 8, sa nu mai pierd eu timpul (au fost zile intregi - timp in care puteam sa stau la serviciu -la privat- sa mai produc ceva bani pe care sa ii taxeze statul si din care sa il plateasca pe ala 1 din primarie cu salariu dublu chiar??!!

    Vedeti ce simplu este? Problema pe care o avem este ca nu vrea nimeni sa discute despre solurii simple. Ne miorlaim incontinuu si promitem marea cu sarea tuturor celor care sunt dispusi sa ne asculte, ca imediat ajunsi la ciolan sa ii tzepuim pe bietii creduli. Ma gandesc (virgula) ca unii chiar isi merita soarta!
    • +1 (1 vot)    
      stupid (Marţi, 18 mai 2010, 22:56)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui brusuilis

      De ce e nevoie de timp si 'n' aprobari pentru a demola un perete ? Pentru ca asa prevede mizeria aia de LEGE (50 / 191 modificata) :

      (2^1) Autorizaţia de construire se emite după parcurgerea următoarelor etape:
      a) emiterea certificatului de urbanism, ca urmare a cererii pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii, depusă de solicitant;
      b) evaluarea iniţială a investiţiei şi stabilirea necesităţii evaluării efectelor acesteia asupra mediului de către autoritatea competentă pentru protecţia mediului;
      c) notificarea de către solicitant a autorităţii administraţiei publice locale cu privire la menţinerea cererii pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii, în situaţia în care autoritatea competentă pentru protecţia mediului stabileşte necesitatea evaluării efectelor investiţiei asupra mediului;
      d) emiterea avizelor şi acordurilor stabilite prin certificatul de urbanism;
      e) emiterea actului administrativ al autorităţii competente pentru protecţia mediului, după caz;
      f) elaborarea documentaţiei tehnice - D.T;
      g) depunerea documentaţiei pentru autorizarea executării lucrărilor de construcţii la autoritatea administraţiei publice locale competente;
      h) emiterea autorizaţiei de construire.

      Deci LEGEA cere 'n' autorizatii si paraautorizatii. DE CE NU CERETI SIMPLIFICAREA LEGILOR IMBECILE ? Si mai vreti sa 'traiti bine' cand LEGAL nu aveti cum ...
  • -1 (3 voturi)    
    Isarescu, n-are vina? (Marţi, 18 mai 2010, 16:12)

    dan popescu [anonim]

    Isarescu e si el vinovat de situatia financiara din tara, stia de 1 an de problemele financiare a tarii si n-a vorbit nimic, acum a iesit viteaz sa spuna ca guvernu' minte, cand FMI-ul ne-a strans de oua, pana atunci n-a scos o vorba.....chiar finantistul unu' al tarii, n-are nici o vina? In USA finantistu' number one, a fost schimbat imediat de la declansarea crizei.....la noi e batut in cuie pentru totdeauna.....de ce oare?
  • 0 (0 voturi)    
    semnale....de alarma (Marţi, 18 mai 2010, 17:41)

    punctul_pe_i [anonim]

    De acord cu reducerea nr. bugetarilor, insa ce faci cu oamenii aceia care sunt concediati si traiesc adevarate drame sociale. Greseala a fost facut de capii din administratie care in loc sa eficientizeze sistemul si sa creasca productivitatea muncii pe cap de bugetar, l-au birocratizat prin servicii noi si prin angajari excesive. Ei ar trebui sa plateasca ... de la politicieni pana la sefii din sistem. Insa nu se va intampla asta!
    Sper ca cineva a invatat din greseli, iar atunci cand anumite institutii (BNR, etc) trag semnalele de alarma, cineva sa si actioneze in favoarea statului roman si a oamenilor din aceasta tara. Credeti ca se poate intampla asta dle Isarescu? Credeti ca veti putea convinge politicienii ca inainte de alegeri sa ia decizii in favoarea statului si mai putin in favoarea lor? Credeti ca veti fi in stare, atat dumneavoastra cat si cei ca dumneavoastra care sunt in masura sa traga semnale, ca puteti convinge politicienii ca ar fi bine sa foloseasca institutiile statului in beneficiul oamenilor din aceasta tara si nu in interes personal? Credeti ca ati putea influenta deciziile prin care desemnarea oamenilor in consiliile de administratie ale principalelor institutii din Romania (inclusiv BNR) sa nu se mai faca politic, ci doar pe criterii profesionale? Greu de spus!
    Cu tot respectul domnule Isarescu, AP
  • +1 (1 vot)    
    mari economisti si anal isti (Marţi, 18 mai 2010, 17:52)

    nume [anonim]

    oau
    pai in 90 romania nu era in UE. In 90 Romania nu avea nevoie de arbitru telecom (cerut de ue), de agentie de reglementare in domeniul energiei (ceruta de ue), de autoritate de reglementare pe piata asigurarilor, de autoritate de concurenta, de APIA (parca si asta a fost ceruta de ue) si cred ca mai sunt multe alte institutii. In 90 nu erau sute de mii de agenti economici, nu se vorbea de complexitatea relatiilor de afaceri...normal ca nu era nevoie de mai multi oameni. In fine, nu ai cu cine, niste tarani.
    Saracul baiatul asta, isi dovedeste inca o data prostia. Mai bine ar tacea, sa-si pastreze aura de salvator/profesionist/geniu bancar etc (asta doar pt gospodine si pentru muncitori).
    Asa vorbeste si Patriciu..alt mare economist. de cate ori deschide gura si ne vorbeste de economie nu dovedeste decat ca e doar un slab arhitect.
  • -1 (1 vot)    
    Felicitari d-le Isarescu! (Marţi, 18 mai 2010, 18:11)

    big_fufu [utilizator]

    Ati fost si ramineti un om lucid.
    Din pacate, nu va asculta prea multa lume...
    Sper totusi ca va veti mai gindi pe viitor la o candidatura.
  • +1 (1 vot)    
    draga isarescu (Marţi, 18 mai 2010, 19:35)

    bula [anonim]

    problema e ca un km de autostrada in ro e 86 mil euro si ca pasaul baneasa se putea face cu 1/10 din suma si tot asa....infractorii dijmuiesc banii....infractorii isi trimit copiii la studii si aia oricum nu or sa faca nimic ptr romania, tragedia e mult mai mare....milioanele de masini super scumpe...aia sint banii nostri ca sint obtinute din bani publici.....care ies din tara....sint vilele alea greoaie facute de politisti cu 10 clase care ies la pensie la 55 ani si tot asa....sint masonii care ne sug tineretile.....stii tu mai bine...sint sistemele de invatamint si sanatate care ne alunga pe noi cei de rind, ca voi tot in austria va duceti la consult....deci? cine are dreptate? moi or tu care esti intr-o pozitie de citi ani?
  • 0 (0 voturi)    
    zic si eu ! (Marţi, 18 mai 2010, 19:44)

    bine [anonim]

    800000 bugetari fara soft /informatizare.acum aproape dublu plus softuri si calculatoare;si daca te duci la o bugetarita sa iti reglezi fisa fiscala si-i demonstrezi negru pe alb ca nu ai datorii , ea iti arata ca " asa da calculatorul" ca doar minerul si calculatorul "vorbeste".
  • +1 (1 vot)    
    productie(eficienta) vs nr.de angajati (Marţi, 18 mai 2010, 22:28)

    f=m*a [anonim]

    diletantismul si incompetenta organizatorica crasa se vad la toti corifeii care ies pe media sa sustina ca doar o reducere a veniturilor celor 1,4 milioane de bugetari,precum si la ceilalti salariati de stat din regiile autonome ar fi suficienta pt insanatosirea bugetului.fals.acesta este un mod de tratare mecanic-contabil, nesistemic.
    pt a intelege de ce trebuie redus necrutator personalul pana la un nr optim,care se pare este < 1milion,in cazul bugetarilor, facem analogia intre debitul de masini(nr de masini/ora) si nr de masini pe un drum public si productie, functie de nr de angajati dintr-o societate comerciala, fie ea si statul.
    astfel, in cazul drumului public, odata cu cresterea nr de masini creste si debitul de masini pana la un maxim, dupa care scade, din cauza ca multimea de masini din circulatie, se incurca reciproc.
    similar in cazul productiei, aceasta se poate mari odata cu cresterea nr de angajati pana la un punct,dupa care scade, acestia incurcandu-se reciproc. in cazul bugetarilor, cresterea nr de angajati peste cel optim duce la : formarea de bisericute,barfe,nemunca,chiul,divertisment exagerat, sa cu rezultate aproape 0 , care se vad in ziua de azi(vezi graficul alaturat).Un singur salariat,daca este in plus, strica echilibrul optim, similar cu marul stricat dintr-o lada cu mere, sa.
    rezulta, ca toti salariatii de stat,inclusiv cei din regii autonome de stat, trebuie incadrati in legi unice de salarizare si redusi necrutator la nr optim de salariati, numai reducerea fondului de salariu fiind un paleativ fals de iesire din criza.
    productie
    ^
    |'''''__
    |''''/'''''''\
    |'''/'''''''''\
    |''/'''''''''''\
    |'/'''''''''''''\
    |/''''''''''''''''\___
    ----------------->
    0 nr angajati
  • +2 (2 voturi)    
    domnule Isarescu, domnule Isarescu.... (Marţi, 18 mai 2010, 22:31)

    Costello [anonim]

    Cu tristete trebuie sa admit ca Romania a mai pierdut un om in care avea incredere si cred ca perioada lunga de directoriat la BNR v-a adus la legile lui Murphi- incepeti sa acceptati incompetenta! Pai, in 1990 eram membri UE? Pai in 1990 statul nu cumva era excesiv de centralizat? Pai in 1990 aveam economie de piata? Pai in 1990 erau atatea legi speciale si exceptii? Pai, mai analizati..... sau mi se pare ca deveniti nostalgic...? Credeti ca faceam fata cu numarul acela de bugetari in zilele noastre? Vad ca vreti sa ajungem ca la inceputul anilor 2000 cand la stat veneau doar ratatii avand in vedere lefurile pe care le oferea PSD-ul? Eu zic sa mai reflectati. Imi pare rau de dvs. dar va inteleg la cat malai ati luat si luati... Apropo, poate publicati grila de venituri ale salariatilor BNR.
  • +1 (1 vot)    
    return to innocence (Marţi, 18 mai 2010, 22:56)

    enigmaticos [anonim]

    in sfarsit,natural, am ajuns la referinte autohtone.
    dupa cum o parte din noi trebuia sa facem comparatie cu anul 1938-an socotit de varf al capitalismului interbelic, tot asa acum,dupa 20 de ani de la revolutie, n-avem incotro,dupa ce am esuat sa ne comparam cu tari straine-cum ai compara cartofi cu portocale, am ajuns sa ne comparam cu noi insine si anume cu anul 1989,in care in afara de inflatia de vicepriministrii, birocratia era tinuta sub control cum zice guvernatorul BNR,noi,ca tara,producand de toate(nu ca acum,aproape nimic): energie,industrii,cercetare proiectare,lucrari de arta inginereasaca,materiale de constructii,locuinte,agricultura,masini,electronica,invatamant bine recunoscut, specialisti calificati,sa
    datorie externa 0. pib de 3-4 ori mai mare ca acum.
    de aceea ,daca atunci,utilizandu-se judicios imprumutul extern(cca 10 mld$) numai pt import de completare,producand si exportand atatea de la productie agricola la masini utilaje,fabrici de ciment,rafinarii,sa, abia s-a achitat datoria externa, nu vad cum acum,cand banii n-ajung nici pt salarii si pensii si imprumutul este de 10-15 ori mai mare la un pib de 3-4 ori mai mic,sa putem returna aceasta datorie care creste intr-una!!
    cei care s-au aruncat la conducere nepregatiti sau rau intentionati sunt de vina si trebuie pedepsiti,fiind vb de intersul national!!!!
    daca nu ne intoarcem la lozinca "prin noi insine": poduri,autostrazi,metrou,agricultura,productie,sa, modelele tehnologice avandu-le tot aici din istoria noastra , praful se va alege de tot si de noi.
  • 0 (0 voturi)    
    productie vs birocratie (1) (Marţi, 18 mai 2010, 23:06)

    peter [anonim]

    importanta sociala a fiecarei grupe de salarizare
    Pentru a stabili asa zisa importanta sociala a fiecarei grupe de salarizare: productie sau birocratie, exista posibilitatea adaptarii legii salarizarii dinainte de "89, precum si a legii 154/98 ****://www.eed.usv.ro/~unisind/Legi_si_decrete/Lege154_98.htm.Totodata, legea actuala a pensiilor pe puncte trebuie generalizata la toti salariatii(cum s-a elaborat initial cu limitare lan 5 puncte). Aceste legi trebuie elaborate fara privilegii mai mari ca ale cosmonautilor, caci ne vor duce bugetul la "sapa de lemn"!
    asadar, anumite categorii de personal, fara a tine seama de ce spune Constitutia la “ARTICOLUL 16(1): Cetatenii sunt egali în fata legii si a autoritatilor publice, fara privilegii si fara discriminari”, prin loby de tip sindical si de alta natura, si-au construit diferite statuturi (de casta) cu fel de fel de sporuri- mai multe si mai mari ca ale cosmonautilor.
    Pentru a stabili ce e mai important: productia sau birocratia, oul sau gaina,etc. ?
    Un posibil model, ar putea fi, echilibrul recesiv energie activa-energie reactiva din sistemul electroenergetic.Echilibrul recesiv, avem intre 2 factori(aparent contradictorii) din care unul domina(sta inainte) ,iar al doilea este dominat(recesiv-desi mai slab are semnificatie mai inalta).In timp, sunt anumite perioade cind cei 2 factori basculeaza:cel dominant devine recesiv si invers.[B]Mircea Florian-Recesivitatea ca structura a lumii,Ed.Eminescu,Buc, 1983.
    Aici,putem neglija acuzatia de reductionism , deoarece orice model se apropie doar asimptotic de realitate.In cazul de fata,simpla utilizare a unui model analogic adecvat conduce la cresterea informatiei( a ordinii) si scaderea entropiei...Ceeace si dorim.
    Energia reactiva(birocratia) ajuta la producerea energiei active-valutare (productia), care doar ea se factureaza.
  • 0 (0 voturi)    
    productie vs birocratie(2) (Marţi, 18 mai 2010, 23:08)

    peter [anonim]

    Orice crestere necontrolata a energiei reactive(birocratia) conduce la "incarcarea" suplimentara a retelelor cu "supratensiuni" si posibile "conturnari"... ex real de crestere locala a energiei reactive : avaria
    ****://www.glasulmaramuresului.ro/main.php?show=40&lang=ro&name=#Catastrofa_Electrica_scurtcircuiteaza_baimarenii, cind la citeva blocuri, ca efect, a aparut o supratensiune care a ars toate aparatele casnice..
    In prezent, asistam la o crestere nemaintilnita a birocratiei( a muncii asa zis intelectuale) -vezi birocratia administrativa de la toate nivelele, inclusiv financiare, cu rezultatele negative care se vad, de ex., in cazul financiar-criza actuala.
    Ori, prioritara este productia de bunuri materiale, care aduce aport “valutar”, este energia activa. Acesta poate fi si unul din criteriile de salarizare, astfel ca de cele mai bune salarii sa beneficieze salariatii care creaza si produc masini (constructia de masini-machines makers,sa), nu cei care le exploateaza sau cei care ajuta la productie(care sunt indirect productivi).Pt.noi, sub acesta prioritate, s-au realizat, inainte de "89, toate obiectivele industriale si de constructii de care beneficem si azi.
    Daca reducem putin amploarea cercetarii unor evenimente recente, neproductive, imature la nivel istoric si o crestem pe cea a istoriei tehnologice recente reale a tarii noastre vom gasi raspunsuri la cum s-au realizat inainte "89, cu aceelasi tip de oameni miracole pt.ziua de azi : autostrazi, baraje, lacuri de acumulare, metrou, transfagarasan, porturi si aeroporturi, poduri peste dunare, canal dunare-marea neagra, ecluze, docuri uscate, hidro, termo centrale, fabrici, echipamente si masini, combinate chimice, siderurgice, mine de suprafata, constructii de locuinte, sistematizari de orase,agricultura, canale irigatii, sere, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    productie vs birocratie (3) (Marţi, 18 mai 2010, 23:09)

    peter [anonim]

    Toate cele de mai sus s-au facut cu o lege de salarizare cu grile echilibrate si cu multa munca organizata, care a produs productie, nu numai divertisment, publicitate, sinecuri, cabotinaj, ca in prezent.
    Si atunci pe linga productie erau si: birocratie, administratii centrale si locale, invatamint, artisti, actori, pensionari, elevi, studenti, etc. care primeau salarii, burse, sa., dar birocratia era de 3 ori mai mica, la o productie industriala si agricola de cca. 5ori mai mare fata de cea de azi.
    dupa 20 de ani ("Vingt ans après"), trebuie data putin foaia inapoi, sa cautam, sa vedem ce inseamna: IPCM, IPTANA,IPCF, IPROMET, IPROLAM, ICPET, ISPH, IPCF, CCSITEH, CCSITMRTU, PROIECT, IPROTIM, TCInd, ICH, Energoconstructia, Energomontaj,Eectromontaj, CCCF, ICIM, etc + fabricile, IAS-urile, etc. care produceau atunci... si cum aceasta cultura tehnologica romaneasca, adaptata, ne poate ajuta pentru ce avem de facut acum , pt. ca de 20 ani, in regie proprie romaneasca, nu s-a mai construit nici o lucrare de anvengura, altfel, nu peste mult timp, o sa apara la noi, o noua disciplina- arheologia tehnologica romana!
    La fel se intimpla ,in prezent,cu scaparea de sub control a cifrelor de scolarizare, care nu reflecta necesarul real pe meserii si specialitati ale unei tari, ci lacomia necontrolata a business-ului universitar cu studenti.

    [b]constitutia."ARTICOLUL 16(1): Cetatenii sunt egali în fata legii si a autoritatilor publice, fara p r i v i l e g i i si fara discriminari"
  • 0 (0 voturi)    
    cateva din prostiile dreptei,la noi, (1) (Marţi, 18 mai 2010, 23:12)

    analizor [anonim]

    care ne-au adus la dezastru actual:
    -destructualizarea agentiei de licitatii publice electronice vs licitatiile organizate manual,trucate-incepand cu caietul de sarcini,samd.
    -risipirea fondului de dezvoltare si a banilor din privatizarea bcr(miliarde de euro) la tot felul de revendicari, inclusiv a machidonilor, care, se stie, oricum sunt "putrezi" de bogati, in loc sa construiasca autostrazi,de ex.se spune ca in ultimii 5 ani ministerul transporturilor a ventilat cca.13 mld de euro,cu niste rezultate modeste: finalizarea a 42 km autostrada,un pasaj si alte cateva obiective care nu justifica aceasta suma.
    -a liberalizat limitarea maximului de puncte de la 5/an,cum era initial in legea 19/2000,in calculul pensiei pe puncte,dand frau la dezmatul pensiilor nesimtite
    -"panaceul" cotei unice este fals.dovada veniturile bugetare s-au redus drastic. a fost valabil,doar, imediat dupa aderare la ue,pt a culege cei bogati roadele "tsunami"-ul pozitiv al investitiilor straine.dovada: cei 3 moguli, care sunt mai multi de fapt, in aceasta perioada si-au inzecit averile,pe cand restul popoolatiei este somat,in prezent, prin tot felul de actiuni "non cota unica",sa dea inapoi o parte din acesti bani.
    fata de aceata situatie reala, rasuna poetic lozinca cotei unice fluturate de profesorasi, care au ajuns lideri. mai bine ne-ar vb de herodot, manifestul lui marx, lucruri pe care le-au invatat si difuzat un timp.
    -teoria statului minimal,care e falsa si asa a fost contrazisa de ei prin angajarea in plus a peste 500 mii bugetari-birocrati(o marire cu 50% fata de 2004, anul preluarii de la stanga), care capuseaza si blocheaza administratia.
  • 0 (0 voturi)    
    cateva din prostiile dreptei,la noi, (2) (Marţi, 18 mai 2010, 23:12)

    analizor [anonim]

    -alta lozinca, cum ca legea cererii si a ofertei, ar regla de la sine pt orice situatie, este falsa.ea face acest lucru numai in jurul unor pozitii de echilibru.
    in caz de mari dezechilibre ca: restructurare,cum e la noi, de 20 ani, sau criza din prezent, actioneaza alte legi sistemice cum ar fi: teoria catastrofelor,sa, rolul statului devenind primordial.
    aceasta s-a vz si recent, cand unii ziceau " nu va agitati, ca statele mari o sa ne scoata din criza si pe noi".da de unde,se vede cu ochiul liber ca ele ies singure,prin masuri autoprotectioniste,iar pe noi ne lasa sa ne salvam singuri.
  • +2 (2 voturi)    
    Si restul? (Marţi, 18 mai 2010, 23:24)

    razvan [anonim]

    Cum 800 de mii de bugetari? Restul unde lucrau? Erau toti la privat?In 90? Declaratia e stupida.
  • 0 (2 voturi)    
    1990 nu 1989! (Miercuri, 19 mai 2010, 4:18)

    crs [anonim]

    dupa revolutie nu prea se mai lucra la stat ;) ci in companii de stat... aia nu sunt bugetari ;)

    Isarescu stie ce vorbeste....
    • 0 (0 voturi)    
      nu zau? (Miercuri, 19 mai 2010, 12:37)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui crs

      o companie de stat care supravietuieste prin preturi de monopol sau prin subventii nu poate fi asimilata, linistit, cu una bugetara? judeci si tu, bre...
  • 0 (0 voturi)    
    mugur isarescu (Miercuri, 19 mai 2010, 8:21)

    petre soporean [anonim]

    Este cel mai mare om pe care l-a avut Romania democratica.
  • -1 (1 vot)    
    legea salarizarii unitare si la companiile de stat (Miercuri, 19 mai 2010, 9:42)

    ganditor [anonim]

    trebuie continuat cu legea unitara de salarizare in companiile de stat.
    zice ca, companiilor de stat nu le aplica legea salarizarii unice,pt ca ei,chipurile, produc taxe si impozite si nu consuma fonduri bugetare.
    asadar,urmare acestei premise false,ei pot sa-si fixeze singuri salariile babane prin contract colectiv/individual de munca.
    numai ca, din cand in cand, vin sa le astupe statul(adica, noi toti) cate-o gaura de 1 miliard de €(euro).vezi:****://***.gardianul.ro/Guvernul-vrea-sa-stearga-datoriile-de-peste-3,5-miliarde-de-lei-ale-CNH-Petrosani-s143298.ht_ml;plus alte inginerii financiare:****://***.adevarul.ro/articole/boc-guvernul-acorda-o-garantie-de-stat-de-330-mil-euro-pentru-rafo.html.
    asta zic si eu afacere:"ce-i al nostru e numai al nostru,cei al vostru e si al nostru!".
    noii palizi "razesi",mici copii inainte de "89, ai de ei numitul "noul stefan cel mare",ce se cred buricul pamantului, auzitau ei de "legea 57/1974 a retribuirii dupa cantitatea si calitatea muncii" cu raport 1:6 pt absolut toti salariatii tarii de atunci(muncitori,intelectuali,tarani,sa), mai mult de 9 milioane,nu 1,4 milioane bugetari, de acum?
  • 0 (0 voturi)    
    Criza (Miercuri, 19 mai 2010, 10:17)

    Adriana [anonim]

    Perfect adevarat ce spune Mugur Isarescu. Au crescut bugetarii si ne miram de criza. Aici sa se faca ceva si atunci celelalte masuri nu mai sunt necesare !
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca d-l Isarescu (Miercuri, 19 mai 2010, 10:59)

    Sile [anonim]

    Comite o eroare prin omisiune: NIci in 1990 situatia , nu era roza, iar numarul de 800000 era si atunci prea umflat pentru nevoile reale ale administratiei.Si solutia e sa fie gregindita din temelii legislatia, si restructurata administratia dupa nevoile reale ale tarii. Restul sunt LOLOURI.O zi buna!
  • 0 (0 voturi)    
    jos palaria (Miercuri, 19 mai 2010, 12:06)

    anonim [anonim]

    fata de domnul Mugur Isarescu. Una dintre cele mai stralucite minti din romania la ora actuala!
  • 0 (0 voturi)    
    Functionarii (Miercuri, 19 mai 2010, 12:57)

    yoyo [anonim]

    Mugur Isarescu: In 1990 aveam 800.000 de bugetari iar Statul functiona. Acum avem 1,4 milioane si ne intrebam unde e problema , pai nu ne intrebam cei din stada se intreaba, de ce nu aplica metoda cine nu munceste afara, de ce trebuie sa stea o gramada de trantori